a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Staj üzerine bir söyleşi

İş bulabilmek için staj şart. Ancak artık staj yapacak yer bulmak da zor. Not ortalaması, yabancı dil başta olmak üzere pek çok nitelik arayan firmalar, stajyer seçiminde de işe alım süreçlerinde olduğu kadar titiz davranıyor.

25 Şubat 2018 - 23:06 'de eklendi ve 3650 kez görüntülendi. A+A-

Staj üzerine bir söyleşi

Yaz dönemi zorunlu stajları için bu aylarda başvurmak gerekiyor.

Günümüz rekabet ortamında, firmalar eleman yetiştirmekle zaman kaybetmemek için yeni mezunlarda bile tecrübe arıyor. Bu tecrübe de öğrencilik yıllarında yapılan stajlarla kazanılabiliyor. Ancak kariyere giden yolda en önemli basamak olduğu için staj başvurularında not ortalaması, yaratıcılık, beceri gibi bir dizi nitelik isteniyor. O nedenle staj yapacak yer bulmak artık çok zor.

Acıbadem Üniversitesi Optisyenlik Programı öğretim görevlisi Sn. Turgut Çakar’a her yıl yinelenen staj ve istihdam hakkındaki görüşlerini sorduk.

Turgut Çakar. Bu konuya girmeden önce üniversitelerin genelinden, optisyenlik özeline gelmek gerekli.

Bugün üniversitelerin büyük çoğunluğunun eğitim ve öğretim konusunda yetersiz olduklarını düşünüyorum. Hiçbir gelecek planlaması yapılmadan yüksek kontenjanla öğrenci kabul eden bu üniversitelerde öğrenciler gerçek anlamda iyi bir eğitim alamıyorlar. Staj, bu faktörlerden sadece biri.

Sayıları 50 civarında bulunan bu üniversitelerde yaklaşık olarak toplam 2500- 3000 civarında optisyenlik programı öğrencisi eğitim alıyor. Bu kadar öğrenciye staj yeri bulmak gerçekten zor. Aynı zamanda kaliteli bir staj süreci de oldukça önemli. Konunun öneminden dolayı Okan Üniversitesinin değerli hocası Erdoğan Özdemir hocam ile birlikte bir çalışma başlattık. Yakında çıkacak kitabın bir bölümünü staja ayırdık ve bölüm yazarı da Erdoğan hocam olacaktır.

-Sayın Çakar stajı bu kadar önemli kılan nedir?
-Sayın Küreli eğitim ve öğretim bir bütün olarak değerlendirilmeli. Her türlü imkanlara sahip olsak da bazı konularda öğrencilerin gerçek hayata karşılaşacakları olayları, kriz anında sakin olmayı, sorunlara çözüm odaklı yaklaşmayı ve problem çözmeyi yaşayarak görmeleri daha eğitici oluyor. Stajlar bunun için gerekli ve önemli.

-Acıbadem Üniversitesi olarak hem eğitim süreci hem de staj olarak nasıl bir uygulama yapıyorsunuz bize açıklar mısınız?
-Üniversite Yönetimi, akademisyen kadrosuna “sağlık alanında çalışacak meslek insanları yetiştiriyoruz, bu nedenle kaliteli eğitimden asla taviz vermeyeceksiniz” talimatını net bir şekilde bildirmiştir. Her ders konusunun hocası o konunun uzmanı hocalardır. Bu nedenle eğitim kalitesi olumsuz etkilenmesin diye kontenjanımız düşük tutulmuştur.
Optisyenlik programı öğrencileri eğitime başladıkları ilk günden mezun olacakları son güne kadar laboratuvarda çalışırlar. Her hafta 2 saat meslek dersi ile 7 saat teori ve uygulama olmak üzere toplam 9 saat laboratuvarda optisyenlik eğitimi alırlar.
Öğrenciler eğitim sürecince tamamen orijinal sarf malzemeleri (optik ve oftalmik lensler ve çerçeveler.) kullanırlar. Sahada kullanılan satış, sunum ve test malzemeleri, tüm görseller ve teknolojik donanımları kullanarak mezun olurlar.
Bu kadar yoğun bir laboratuvar eğitimine rağmen staj yapmanın önemini göz önünde tutan Acıbadem Üniversitesi olarak üç staj dönemimiz bulunmaktadır: “Yaz stajı, Dönem stajı haftada bir gün optisyenlik müesseselerinde, Dönem stajı haftada bir gün hastanelerde.

Yaz ve dönem içi bir günlük staj için özellikle geleneksel müesseseleri tercih ediyoruz. Sunum, atölye, temizlik ve satın alma dahil olmak üzere her konuyu görmelerini istiyoruz. Staj yapılacak firmalar belirlendikten sonra öğrencilerimizin en rahat iletişim kurabilecekleri ve uyum içinde çalışabilecekleri firmalara yönlendirme yaparak stajın sorunsuz geçmesini ve eğitici olmasını hedefliyoruz.

Staj süresince her gün düzenli olarak farklı saatlerde müessese aranarak devam takibi yapılır. Staj defteri iki öğretim görevlisi hoca eşliğinde değerlendirilir ve her öğrenci için staj defterinden hazırlanan özel sorularla dönem sonunda sınav yapılarak staj verimliliği test edilir. Bugüne kadar oldukça iyi sonuçlar elde ettik, birçok öğrencimiz staj yaptığı yerde veya onların referansı ile istihdam edilmişlerdir.

Bir dönem haftada bir gün hastane stajı yapan öğrencilerimizin kendilerine gelen reçete sürecini öğrenmelerini planlıyoruz. Farklı optik ve kontak lens reçetelerini görmeleri ve yorumlamaları, hasta karşılama ve anamnez= hakkında öğrenim almaları gelecekte çalışacakları alanlarda kendilerine artı değer katıyor.

Bu staj sürecinde aldıkları eğitim ile geçen dönem mezun olan öğrencilerimizden hastanede istihdam edilen öğrencilerimiz olduğu gibi bu dönem mezun olacak öğrencilerimizden de şimdiden kadro olanağı sağlamış öğrencilerimiz bulunmaktadır.
Daha önce birçok kez söylediğim gibi şimdi de bir kez daha tekrarlıyorum. Dünya artık bilgi yoğun bir dünya. Bilginin yüz de sekseni ilgidir.

-Son olarak buradan meslektaşlarımıza iletmek istediğiniz bir konu var mı?
-Evet oldukça önemli bir konu hakkında meslektaşlarıma seslenmek istiyorum. Lütfen yanınıza stajyer öğrenci almaktan imtina etmeyin. İzin verin çocuklar sizinle çalışarak mesleğe hazırlansınlar. Onlara o kadar iyi örnek olun ki, yarın rakibiniz olurlarsa sizin kadar temiz çalışan, dürüst meslek adamı olarak yetişsinler. Yeni gelen neslin şekillenmesindeki rolünüzü fark ederek bu konuda davranmanız meslek için en önemli adımlardan biridir. Teşekkür ederiz.

Bizde sayın Turgut Çakar’ a paylaşımları için Optisyeninsesi Haber ekibi olarak teşekkür ederiz.

 

=Anamnez: Doktorun hastaya teşhis koyma amaçlı olarak ona sorduğu sorulara sonucu elde ettiği hastanın öyküsüdür. Hastanın mevcut ya da geçmiş hastalıkları hakkında, kendisinden ya da bir yakınından alınan bilgilerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakalandı

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi....

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı....

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi Optik Reçete Bileşeni 13.09.2022 tarihinde devreye alınmıştır....

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik değildir.

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rüzgar ve yabancı cisimlerden korumak, görünür ışık yoğunluğunu azaltmak amac...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammet Z. Afacan
Muhammet Z. Afacan
26 Şubat 2018 15:13

Sayın Hocam, ben İstanbul Aydın Üniversitenizden ilk mezunlarınızdanım. Mezun oldum fakat mesleğime yönelemedim. Kendiniz de söylemişsiniz Optisyenlik Programları 2500-3000 mezun vermektedir diye. Yök ile çalışma yapılıp bir çok üniversitenin bu programının kapatılması gerekmektedir. Benden bir sonraki dönemde başlayan akrabam ise Ankaradaki okuluna gitmeden sınavlara girip diploma almıştı. Mesleğin eski tadı kalmadı biliyorsunuz. İnşallah bir zamanlardaki eski tadına döner..

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakala...

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi...

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi...

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı...

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reç...

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi...

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik d...

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rü...

Tıbbi Cihaz Taraflarının Dikkatine Tıbbi Cihaz Taraflarının ...

Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri ürün güvenliğini sağlamak amaçlı ...

ETO’ da seçimler yapıldı ETO’ da seçimler ya...

Beyaz listeden giren meslektaşlarımızın da dahil olduğu 41 k...

29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Magazin HABERLERİ
Web TV