a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Soruyorum! Yanlış bunun neresinde?

Bilin ki haksız yere anlamadan, dinlemeden, araştırmadan yaptığınız her eleştiri bizlere değil mesleğe zarar veriyor.

31 Ocak 2014 - 15:46 'de eklendi ve 5469 kez görüntülendi. A+A-

Soruyorum! Yanlış bunun neresinde?

Temsilcilerimiz bu güne kadar mücadelelerinde geri adım atmamış çoğunluğun menfaatleri doğrultusunda hep doğrulardan yana olmuşlar, olmaya da devam edeceklerdir. 

Değerli Meslektaşlarım …

25 Yıllık Meslek hayatımı acısı ile tatlısı ile geride bıraktığım o günlerde, Mesleğimizin içinde bulunduğu sıkıntıların geçmişten günümüze değişmeden devam ettiğini gözlemlemekteyim.

Temsilcilerimiz bu güne kadar mücadelelerinde geri adım atmamış çoğunluğun menfaatleri doğrultusunda hep doğrulardan yana olmuşlar, olmaya da devam edeceklerdir. Ancak istesek de istemesek de azınlık olarak gördüğümüz çıkar çevreleri kendi doğrularını empoze etmişler, Maddi kaynaklarını sonuna kadar kullanan güçlü sermaye birlikleri ticari faaliyetlerini engelleyecek tüm Kanun ve Yönetmelikleri kendilerine göre yorumlamış, bizleri de fakir edebiyatı yapmakla suçlamışlardır.

Bugün reklam serbestliğini savunmak halk sağlığının, kamu menfaatinin, Türk Gözlükçülüğü’nün, hangi menfaati ile örtüşmektedir.

Soruyorum?

Meslek gelişiminden, AB uyum yasaları, mesleklerin serbest dolaşımı maskesi arkasında bahsedilen fiyat rekabetinin, Reklamların ülkemiz gözlükçülüğüne ne menfaati olur anlamak mümkün değil.

Aslında en acı olanı Kalbinden/ Ruhundan gelen sese kulak vermeyip nefsinin mahkumu olmuş dünün dostları bugünün menfaat ve çıkar çevrelerinin destekçileri olan, savunduğunun yanlış olduğunu bile bile bunu kendine bile itiraf etmeyen yada edemeyen Meslektaşlarımızın tutumudur.

Daha da vahim olanı hiç savunmadığımız halde ülkemize, halk sağlığına zarar vereceğini düşündüğümüz Optometri, gittiğimiz her üniversitede, her toplantıda defalarca ülkemiz için ugun olmadığını, uygulanan ülkelerde körlük oranının arttığını WCO verilerine göre optometrinin olduğu ülkelerde kalıcı körlük %79 larda olduğunu, Optometristlerin bir hekim olmadığını, göz hastalıkları uzmanının sadece refraksiyon ölçümü yapmadığını, hastanın diğer muayenelerini de gerçekleştirerek ilerde olası kronik bir hastalığın önüne geçildiğini defalarca anlattık, anlatmaya devam edeceğiz. Ülkemize uygun olmadığını her ortamda üstüne basa basa anlattığımız OPTOMETRİ’ nin savunucusu olmadığımızı anlatamadık.

Bu güne kadar yazı yazmamamız yada açıklama yapmamamız bazıları tarafından mesleki faaliyetlerde çalışmadığımız anlamında yorumlandığını üzülerek duyuyor ve okuyoruz.

Uzun süredir bir onur olarak taşıdıkları üyeliklerini abilerinin emir komutaları ile ayrılacak kadar mesleki aklın tecellisinden imtina edenler ile Resmi internet sitemizden yayınladığımız kamu kurum ve kuruluşları, bürokrat, teknotrat görüşmelerimiz, üniversite ziyaretlerimiz, il-ilçe sağlık müdürlükleri ziyaretlerini, meslekiçi eğitimlerimiz, sivil toplum kuruluşu toplantılarımızı ve paylaştığımız fotoğraflarımızı da turistik gezi olarak adlandırdılar.

Değerli meslektaşlarım,

Türkiye’yi karış karış birlikte adımlayalım mesleki doğrularımızı tüm meslektaşlara , Optisyen adaylarımıza anlatalım, sizlerde eşlerinizden, çocuklarınız dan , ekmek paranız dükkanlarınızdan çok sevdiğinizi söylediğiniz mesleğiniz için vakit ayırın bizlere omuz verin mesleğimizin geleceğini birlikte inşa edelim

Bu mücadelemizde tüm dostların ve meslektaşların desteğine ve katkısına ihtiyacımız var. Eleştirinin de bizleri doğru yola sevk edeceğine inanıyor, kişilik haklarımıza saldırmayan, çözüm önerileri ile birlikte yapılan tüm eleştirileri saygı ile karşıladığımızı herkesin bilmesini istiyorum.
Şunu söylemek, yazmak bize asla zul gelmemektedir. Bilakis açıkça gururla her platformda tekrarlayabiliriz.

– Reklam ve haksız rekabete sebep verecek, halk sağlığını tehdit edecek olan tüm uygulamaların karşısındayız.
– Yapılan kampanyaların mesleğimizin saygınlığına ve meslektaşlarımıza zarar verdiğini düşünüyoruz.
– İnternet den e-ticaret marifeti ile satılan lens, çerçeve vb optik ürünlerin halk sağlığını tehdit ettiği, internetin bir optisyenlik müessesesi olmadığı için bu konuda tüm enerjimizle mücadele ediyoruz.

– OPTOMETRİ nin ülkemiz koşullarına uygun olmadığını düşünüyor. Destekçilerinin de şahsi ticari endişeleri için düşündüklerine inanıyoruz.

– Eski saygınlığımızı kazanmak için elimizden gelen tüm enerjimizi sarf ederek mücadele etmemiz gerektiğine inanıyoruz .

– Karşı olduğumuz uygulamalara sadece karşı olmak için değil, Gerekçeleri ve halk sağlığını tehdit ettiği için karşı duruyoruz.

– Tedarikçiler, Gözlükçü – Optisyen meslektaşlarımız, ayrıca Tüm gözlükçü çalışanları aileleri ile birlikte aynı Gemide olduğumuz gerçeğinin unutulmamasını alınan her başarının bizleri etkilediği gibi yapılan her hatanın tamamımızı etkileyeceğinin farkında olarak çalışmalarımızı maksimum hassasiyetle yaptığımızın bilinmesini istiyorum

Birilerinin bizim için her söylediğine koşulsuz itibar eden dostlar. Her hafta olağan MYK toplantılarımıza katılın, katkı sunun, eleştirin. Bilin ki haksız yere anlamadan, dinlemeden, araştırmadan yaptığınız her eleştiri bizlere değil mesleğe zarar veriyor.

Kendimce düşüncelerimi sizler ile paylaşmak istedim.

ALLAH, KİMSEYİ YANLIŞI SAVUNACAK KADAR CAHİL, DOĞRUYU İNKÂR EDECEK KADAR DA NANKÖR YAPMASIN…!!!

Tüm dostlara “Eleştiren Dostlara “ da Selam olsun….

 

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Genel Sekreteri
İlker AYAZ

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İtalyan OEM grubu Henry Jullien’i satın aldı İtalyan OEM grubu Henry Jullien’i ...

İtalya merkezli OEM gözlük tedarikçisi iVisionTech, Fransız Ticaret Mahkemesi tarafından yönetilen rekabetçi bir satış sürecinin ardınd...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz sorununu teşhis e...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını teşhis edebiliyor, bu sayede tanı ve tedaviyi hızlandırabiliyor....

Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(13 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Zeynel Çakırlar
Zeynel Çakırlar
1 Şubat 2014 17:19

Sevgili arkadaşlar tamam sosyal medya güzel bir şey ama telefon diye bir alette var. Ben kimsenin kötü niyetli olmadığını düşünüyorum. Birbirimizi kırmadan arayıp konuşsak hatta derneğimizin ofisinde görüşüp fikir alış verişinde bulunsak , sektörümüze daha yararlı oluruz . Hepinize SEVGILER

levent
levent
1 Şubat 2014 13:32

Sayın İlker Bey;Hem TOOMD,hem federasyon,hem de konfederasyon yönetim kurulu üyeliği yoğun çalışmaları içinde olduğunuz halde bana zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Çok güzel anlatmışsınız SANIRSAM. Örneğin BDP’ye üye olup Atatürkçü olduğunu söylemek gibi veya NATO üyesi olup NATO tatbikatlarına katılmamak gibi bir şey herhalde SANIRSAM.Ben bile daha güzel anlatamazdım SANIRSAM.Ayrıca bu yaptığınız bilimsel ve doyurucu (!) açıklamalarınıza bir kez daha teşekkür ederim.Yazınızdan çok etkilendim ve çok yayarlandım SANIRSAM.

MEHMET ALTINKAŞ
MEHMET ALTINKAŞ
1 Şubat 2014 13:24

RAHAT OLUN BEN OLAYA EL KOYDUM OPTOMETRİ SÜRECİNİ KAFAYA TAKMAYIN DAHA 15 SENESİ VAR ŞİMDİDEN YORMAYIN KENDİNİZİ …

REKLAM KONUSU İSE SIKINTILI AMA ONUDA KURALLARI AŞMAMAK ŞARTI İLE YAPILMASINA ONAY VERDİM …

TEZGAHTA STILAN GÖZLÜKLERE İSE DİPLOMA BULUNDRMA ZORUNLUĞU GETİRDİM ONCA OPTİSYEN DIŞARDA KALMASIN ….

İŞLER ARTACAK BUNU GARANTİ EDİYORUM …

YANLIZ UZUN ZAMANDIR YAĞMAYAN YAĞMUR VE KAR İÇİN BİRŞEY DİYEMİYORUM EN SON ÇEKTİĞİM FAX A ÖBÜR TARAFTAN CEVAP GELMEDİ …

levent
levent
31 Ocak 2014 19:30

Hem ECOO üyesi olup,hemde REKLAMLARA ve OPTOMETRİYE karşı olunmaz.ECOO’NUN içinde OPTOMETRİ ve REKLAMLARIN yapılabilirliği paket olarak mevcuttur.Bu söylem gizli OPTOMETRİSTLİK VE REKLAM için ”İSTEMEM YAN CEBİME KOY DEMEKTİR.”Çalışmalarınızı bilen biliyor allah yardımcınız olsun. 🙂

İlker AYAZ
İlker AYAZ
31 Ocak 2014 21:46
Reply to  levent

Bu yoruma verilecek cevap, en doğru cevap şu olur sanırsam
Ne Kadar Anlatırsan Anlat Karşındakinin Anladığı Kadar Anlatabilirsin.
Yada
Kişi Herkesi Kendi Gibi Bilir
Bence Sende Haklısın

levent
levent
1 Şubat 2014 02:09
Reply to  İlker AYAZ

Bu zavallı ademin kafası almıyor,yaşlılık diyelim.Rica etsem sorumu cevaplarmısınız?İlker bey.
Tekrar soruyorum.Ecoo üyesi olan,Optometriye ve Reklama karşı olabilirmi?

İlker AYAZ
İlker AYAZ
1 Şubat 2014 10:35
Reply to  levent

Estağfurullah kafan almaz olurmu güzel kardeşim. ona öyle demeyelim anlamak işine gelmiyor diyelim daha doğru olur. şöyleki bir yere üye olmak oranın tüm fikirlerini kabul edeceksiniz anlamına gelmez. Senin yaptıgın gibi mualefet yapıyor olamaz mıyız.Paket program demişsin, Ecoo .. Dıgı Turk gibi bir şey değil, Kaldı ki onda bile standart paket, gold paket var.

Avrupa birliğine girmeye çalışan Türkiye’ den örnek vereyim daha anlaşılır olur. bilindiği gibi sağlık müktesebat dışı bırakılmış tüm ülkeler kendi standartlarını kendileri oluşturmuş, uygulama farklılıkları var. Yani Avrupa birliği Paket PROGRAMI yok Ecoo nun da yok

BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ ? :))))

İLKER AKGÜL
İLKER AKGÜL
3 Şubat 2014 17:28
Reply to  İlker AYAZ

LEVENT BEY ÖNCELİKLE BİLMELİSİNİZ Kİ ECOO SADECE OPTOMETRİ DEMEK DEĞİLDİR.FARKINDA VARDIYSANIZ ”OO” VARDIR.BİRİNCİSİ OPTİK İKİNCİSİ OPTOMETRİ DEMEKTİR. AYRICA REKLAM, REKLAM VERENİ ZENGİN EDER HALK SAĞLIĞINI,MENFAATİNİ VE KAMU YARARINI GÖZETMEZ.KÜRESEL SERMAYE SADECE KAR ODAKLIDIR.ECOO ÜYELERİNE REKLAM VERİN ÇOK PARA KAZANIN DEMEZ.FAALİYETLERİ TAMAMEN FARKLIDIR.

levent
levent
3 Şubat 2014 19:44
Reply to  İLKER AKGÜL

Sayın İlker Akgül Bey;
Ben iki tane ”O”ın tuvalet olduğunu düşünürken,Optik ve Optometrinin kısaltması olduğunun farkınDA varamamışım SANIRSAM(!).Küresel sermayenin oluşturduğu bu şirketin,şirketi değilde halk sağlığı ve kamu sağlığı yararını düşünen bir şirket olduğunu anlayamamışım SANIRSAM.Eskiden HASTA dediğimiz insanlara MÜŞTERİ dediklerini kaçırmışım SANIRSAM.ECOO’nun tüm raporlarında dahi yayınlanmayan bu bilgileri ben ve meslekdaşlarınızla paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Bugüne kadar sizin yazılarınızla karşılaşmamış olmamı büyük bir kayıp olarak azlediyorum.Size bol ”OO” lı günler diliyor,sizin gibi gençlerle gurur duyuyorum.

Not:küresel sermayeler kar odaklı değil ”TEKEL KAR ODAKLIDIR.”

cihan çalı
cihan çalı
2 Şubat 2014 01:34
Reply to  levent

katılıyorum optometri gelmelidir artık bu ön lisans seviyesinde çıkartılan okullarda lisans seviyesine çıkartılmalıdır artık bu çapulcu batağından kurtulmalıdır optik mesleği

levent
levent
2 Şubat 2014 13:42
Reply to  cihan çalı

Sonunda beni anlayan yönetimin ne yolda olduğunu gören fakat benimle aynı fikirde olmayan bir meslekdaşımla karşılaştım.Optometriyi istemesi tartışılır,göreceli bir kavram.Benim gördüklerimi görmesi önemli..

İsmail UYAR
İsmail UYAR
31 Ocak 2014 17:29

Eleştiri yapmak çok kolay. Nasrettin Hoca misali ” Milletin ağzı torba değil ki büzesin ” .

Bizim insanımız yaptığı eleştirinin YÜZDE BİRİ kadar bir şeyleri değiştirmek için uğraşsa bambaşka bir Türkiye oluruz. Mesleğimizde de maalesef böyle. Yetkililere 2 satır şikayet maili atmaya üşenenler 2 sayfa eleştiri yazısı yazarlar.

Gereksiz adamların gereksiz eleştirilerine kulak asıp zaman ayırmamak en güzeli.

Çalışmalarınızı takip ediyoruz. Bilen biliyor. Allah Yardımcınız Olsun

cihan çalı
cihan çalı
2 Şubat 2014 01:42
Reply to  İsmail UYAR

İsmail yazsak ne oluyor ki bir godoman çıkıyor yukarıdan işini hallettiriyor optometri mesleği tamam zararlı ise gelmesin ülkeye fakat 40 adet olan optisyenlik bölümleri artık lisans seviyesini hak etmiyormu bence lisans bölümü olmalı sadece bu meslek gözlükten ibaret değil lisans sevyesine çıkartılarak fiziğin bir kolu olara mekanik optik mühendislik dalınında gelişmesi lazım mesela optisyenlik optometri mühendisliği diye bir bölüm var avrupada bu bölümdeki adamlar lazer silahı hologram inşaat sektöründe kullanılan hologramlar şuan kullandığımız optik okuyucular optik alanında sanayi alanında da görev alabilmektedir mesela askeri anlamda adamlar ileri görüş dürbünler termal kameralar bunlarla uğraşıyorlar bu yüzen sağlık optometristliği olmasa bile optometri… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İtalyan OEM grubu Henry Jullien’i satın aldı İtalyan OEM grubu Henry J...

İtalya merkezli OEM gözlük tedarikçisi iVisionTech, Fransız ...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz so...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını...

Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

Magazin HABERLERİ
Web TV