Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine söyleşi

Meslekte neredeyse yarım asırı tamamlayacak olan Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Bu güzel sohbeti aşağıda okuyabilirsiniz.

06 Mart 2018 - 10:54 'de eklendi ve 1190 kez görüntülendi. A+A-

Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine söyleşi

47 yıldır bu mesleği yapan bir gözlük duayeni ile OptisyeninSesi Haber sitemizde bu hafta bir söyleşi gerçekleştirdik. Haftanın konuğu Sn. İbrahim Dil, tüm samimiyeti ile sorularımızı cevapladı. 

-Kendinizi tanıtırmısınız?

28.04.1958 yılında İstanbul Taksim de dünya geldim. İlkokulu Taksim de orta okul ve liseyi fındıklı lisesinde okudum.

-Mesleğe ne zaman başladınız?

Mesleğe 1971 yılında Atilla Kınacının sahibi olduğu Kınacı Optikte çırak olarak başladım. Bir dönem sonra Sirkeci’de Ziya Aksu optikte usta olarak meslek hayatımı devam ettirdim. Askerlik tarihine kadar burada çalıştım. Askerlik görevinden sonra ağabeyim Cemal Dil ile birlikte Nişantaşı’nda Murat optik olarak açtığımız iki şube de mesleğimi icra etmekteyim.-Sektörde perakende mi yoksa tedarikçimizsiniz?

Mesleğimi 2012 yılına kadar perakendeci olarak sürdürdüm. Bu yıldan sonra oğlum Emrah Dil ile birlikte Nişantaşı’nda yer alan mağaza sayımızı üçe çıkartarak mesleğe hem toptan hem de perakende olarak devam etmekteyiz. Toptan markalarımız EDL Paris ve LA BOOM isminde sektöre hizmet etmekteyiz.-Bu mesleğe başladığınız gün ile bu günü değerlendirebilirmisiniz?

Sektöre adımızı attığımız yıllarda bu kadar gözlükçü yoktu. Alaylı idik okulları bu kadar yani her üniversite de yoktu, parmakla sayılan okullardan oluşuyordu. O yıllarda Kurumlar farklı olması nedeniyle ( SSK, Bağ-kur, Emekli sandığı) anlaşmaları ayrı yapılmakta dolayısıyla fiyat ve süreler de farklı olmaktadır. 2005 yılında SSK hastanelerinin devredilmesi ve Kurumların 2008 yılında tek çatı altında birleştirilmesi bizleri hem fiyat hem de süresi nezdinde etkiledi. Sağlık Uygulama tebliğinde 2008 yılından beri bizleri tatmin edici düzenlemelerin yapılmaması mesleğin ve meslektaşın ayakta durmasını etkilemiştir.

Sağlık sektörü domino taşı gibidir. Günün şartları ve koşullarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılara yaptığı katkısını arttırmaması bizlere olan talepleri de azaltmıştır. Doğal olarak da sektörde bir durgunlaşmaya neden olmuştur. Bunun için ivedi olarak Sosyal güvenlik Kurumunca elit kişilere verilen yani milletvekillerine verilen sağlık hizmetlerin yarısı kadar çıkarılması gerektiğini düşünmekteyim.

Toplumda Gözlüğün sadece emtia olarak değerlendirilmesinin yerine, koruyucu bir tıbbı malzeme olduğunu anlatılması gerekmektedir.

-Gelecekle ilgili ne gibi planlarınız var?

Yukarı da kısaca anlattığımız nedenlerden dolayı geleceğimiz hakkında bir plan yapamamaktayız. Aslında çok güzel düşüncelerimiz mevcut olup ekonomik koşullar ve şartlar bunlara ket vurmaktadır.

-İşinizi büyütmek konusunda ne planlarınız var?

İşimizi yer olarak büyütmek değil daha kurumsal bir yapıda olması için çaba harcamaktayım. Sadece içinde yaşadığımız şehirde değil tüm Türkiye’de bölgesel şubeler oluşturmak suretiyle hizmet vermek isterim. Bunun yanında markalaşma ile dünya çapında yer almak isterim.

-Kendi enerjinizi ve motivasyonuzu nasıl değerlendirmektesiniz?

Enerjimiz devamlı pozitif yönde bu motivasyonuda müşterilerimize pozitif yansıtmak mağazamızdaki personel ile birlikte birinci önceliğimizdir. Günlük yaşantımızdaki iniş ve çıkışları müşterilerimize asla yansıtmamaktayız. Hatta müesseselerimizden içeri girerken sorunları kapının dışında bırakmalıyız.

-Sektörümüzün geleceği olan gençlerimize önerileriniz var mıdır?

Gençlere önerim devamlı araştırmacı ve yeniliklere açık olmaları sektör fuarlarını, dergilerini ve internet yayın organlarından sektörü takip etmeliler ve asla ben artık oldum yada öğrendim dememeliler. Bu yüzden ben hala öğrenmeye devam ediyorum.

-Meslek hayatınızda başınızdan geçen en kötü ve en iyi olay nedir?

Çok şükür bugüne kadar meslek hayatım boyunca olumsuz bir olay yaşamadım. Olumlu olay ise Oğlum Emrah Dil in bayrağımızı yükseklere taşıması beni ziyadesi ile mutlu etmektedir.

-Sizin ilave etmek istediğiniz bir şey var mıdır?

Bu günlerde Mesleğimizin oda olması ile ilgili takım arkadaşlarımızın yapmış oldukları çalışma, özveri ve sektörün kalkınması için elini taşın altına koyan tüm meslektaşlarımıza teşekkür eder, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek olan Optisyenler ve Gözlükçüler odasının hayırlı olmasını temenni ederim.

-Optisyeninsesi haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Optisyeninsesi Haber, sektörün konuşan ağzı, sektörün gözü ve kulağı olarak hizmet vermektesiniz. Hem kamu hakkında ki haberler ile bizleri bilgilendirmekte hem de sektörün kaynaşması, birlik beraberliğine yardımcı olmaktadır. Sizlere emeğinizden dolayı teşekkür eder işlerinizde ve çalışmalarında başarılar dilerim.

Selam ve Sevgilerimle,

Murat Optik/ Nişantaşı
Gözlükçü
İbrahim DİL
e-posta: [email protected]

Sayın İbrahim Dil’ e bu güzel söyleşi için Optisyeninsesi Haber ekibi olarak teşekkür ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Heterokromi Heterokromi

Heterokromisi olan bir bebek hem pediatr hem de göz doktoru tarafından başka olası sorunlar için muayene edilmelidir....

Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı gözlük ele geçirildi....

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziy...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki heyet, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret etti....

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura op...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 milyar liralık naylon fatura düzenleyerek devleti 500 milyon lira zarara uğratt...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Heterokromi Heterokromi

Heterokromisi olan bir bebek hem pediatr hem de göz doktoru ...

Antalya’da Kaçak Gözlük Operasyonu Antalya’da Kaçak Gö...

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 7 bin 157 adet gümrük kaçağı ...

Ato Heyetinden Sağlık Bakanı Koca’ya Ziyaret Ato Heyetinden Sağlık Bak...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Bar...

5 ilde 3 milyar liralık naylon fatura operasyonu 5 ilde 3 milyar liralık n...

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 mily...

Yurolom! Yurolom!

Benim dükkanın önünde durmamı umursamadan elindeki sopayı vi...

Gözlük Yedek Parça Gözlük Yedek Parça

İhtiyacınız olan tüm yedek parçaları sitemizden alabilirsini...

Kağıt krizi büyüyor: Yayımcılık zorda! Kağıt krizi büyüyor: Yayı...

Kağıt krizi büyüyor; Yayıncı maliyeti yüzde 60 arttı....

(Ab ) 2017/745 Sayılı Tüzük’ün Uyumlaştırılması Kapsamında Hazırlanan Tıbbi Cihaz Yönetmelik Taslağı Hakkında Duyuru (Ab ) 2017/745 Sayılı Tüz...

AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında (AB ) 2017/745 say...

Etik dışı pazarlamaya gözlükçüler karşı çıkıyor Etik dışı pazarlamaya göz...

Lazer göz ameliyatları için basında yapılan duyurular bilgil...

Yeni KOBİ Destek (Nefes) Kredisi Başladı. Yeni KOBİ Destek (Nefes) ...

İçinde bulunulan ekonomik süreçte KOBİ’lerin en büyük sorunl...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE