Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine söyleşi

Meslekte neredeyse yarım asırı tamamlayacak olan Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Bu güzel sohbeti aşağıda okuyabilirsiniz.

06 Mart 2018 - 10:54 'de eklendi ve 978 kez görüntülendi. A+A-

Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine söyleşi

47 yıldır bu mesleği yapan bir gözlük duayeni ile OptisyeninSesi Haber sitemizde bu hafta bir söyleşi gerçekleştirdik. Haftanın konuğu Sn. İbrahim Dil, tüm samimiyeti ile sorularımızı cevapladı. 

-Kendinizi tanıtırmısınız?

28.04.1958 yılında İstanbul Taksim de dünya geldim. İlkokulu Taksim de orta okul ve liseyi fındıklı lisesinde okudum.

-Mesleğe ne zaman başladınız?

Mesleğe 1971 yılında Atilla Kınacının sahibi olduğu Kınacı Optikte çırak olarak başladım. Bir dönem sonra Sirkeci’de Ziya Aksu optikte usta olarak meslek hayatımı devam ettirdim. Askerlik tarihine kadar burada çalıştım. Askerlik görevinden sonra ağabeyim Cemal Dil ile birlikte Nişantaşı’nda Murat optik olarak açtığımız iki şube de mesleğimi icra etmekteyim.-Sektörde perakende mi yoksa tedarikçimizsiniz?

Mesleğimi 2012 yılına kadar perakendeci olarak sürdürdüm. Bu yıldan sonra oğlum Emrah Dil ile birlikte Nişantaşı’nda yer alan mağaza sayımızı üçe çıkartarak mesleğe hem toptan hem de perakende olarak devam etmekteyiz. Toptan markalarımız EDL Paris ve LA BOOM isminde sektöre hizmet etmekteyiz.-Bu mesleğe başladığınız gün ile bu günü değerlendirebilirmisiniz?

Sektöre adımızı attığımız yıllarda bu kadar gözlükçü yoktu. Alaylı idik okulları bu kadar yani her üniversite de yoktu, parmakla sayılan okullardan oluşuyordu. O yıllarda Kurumlar farklı olması nedeniyle ( SSK, Bağ-kur, Emekli sandığı) anlaşmaları ayrı yapılmakta dolayısıyla fiyat ve süreler de farklı olmaktadır. 2005 yılında SSK hastanelerinin devredilmesi ve Kurumların 2008 yılında tek çatı altında birleştirilmesi bizleri hem fiyat hem de süresi nezdinde etkiledi. Sağlık Uygulama tebliğinde 2008 yılından beri bizleri tatmin edici düzenlemelerin yapılmaması mesleğin ve meslektaşın ayakta durmasını etkilemiştir.

Sağlık sektörü domino taşı gibidir. Günün şartları ve koşullarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılara yaptığı katkısını arttırmaması bizlere olan talepleri de azaltmıştır. Doğal olarak da sektörde bir durgunlaşmaya neden olmuştur. Bunun için ivedi olarak Sosyal güvenlik Kurumunca elit kişilere verilen yani milletvekillerine verilen sağlık hizmetlerin yarısı kadar çıkarılması gerektiğini düşünmekteyim.

Toplumda Gözlüğün sadece emtia olarak değerlendirilmesinin yerine, koruyucu bir tıbbı malzeme olduğunu anlatılması gerekmektedir.

-Gelecekle ilgili ne gibi planlarınız var?

Yukarı da kısaca anlattığımız nedenlerden dolayı geleceğimiz hakkında bir plan yapamamaktayız. Aslında çok güzel düşüncelerimiz mevcut olup ekonomik koşullar ve şartlar bunlara ket vurmaktadır.

-İşinizi büyütmek konusunda ne planlarınız var?

İşimizi yer olarak büyütmek değil daha kurumsal bir yapıda olması için çaba harcamaktayım. Sadece içinde yaşadığımız şehirde değil tüm Türkiye’de bölgesel şubeler oluşturmak suretiyle hizmet vermek isterim. Bunun yanında markalaşma ile dünya çapında yer almak isterim.

-Kendi enerjinizi ve motivasyonuzu nasıl değerlendirmektesiniz?

Enerjimiz devamlı pozitif yönde bu motivasyonuda müşterilerimize pozitif yansıtmak mağazamızdaki personel ile birlikte birinci önceliğimizdir. Günlük yaşantımızdaki iniş ve çıkışları müşterilerimize asla yansıtmamaktayız. Hatta müesseselerimizden içeri girerken sorunları kapının dışında bırakmalıyız.

-Sektörümüzün geleceği olan gençlerimize önerileriniz var mıdır?

Gençlere önerim devamlı araştırmacı ve yeniliklere açık olmaları sektör fuarlarını, dergilerini ve internet yayın organlarından sektörü takip etmeliler ve asla ben artık oldum yada öğrendim dememeliler. Bu yüzden ben hala öğrenmeye devam ediyorum.

-Meslek hayatınızda başınızdan geçen en kötü ve en iyi olay nedir?

Çok şükür bugüne kadar meslek hayatım boyunca olumsuz bir olay yaşamadım. Olumlu olay ise Oğlum Emrah Dil in bayrağımızı yükseklere taşıması beni ziyadesi ile mutlu etmektedir.

-Sizin ilave etmek istediğiniz bir şey var mıdır?

Bu günlerde Mesleğimizin oda olması ile ilgili takım arkadaşlarımızın yapmış oldukları çalışma, özveri ve sektörün kalkınması için elini taşın altına koyan tüm meslektaşlarımıza teşekkür eder, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek olan Optisyenler ve Gözlükçüler odasının hayırlı olmasını temenni ederim.

-Optisyeninsesi haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Optisyeninsesi Haber, sektörün konuşan ağzı, sektörün gözü ve kulağı olarak hizmet vermektesiniz. Hem kamu hakkında ki haberler ile bizleri bilgilendirmekte hem de sektörün kaynaşması, birlik beraberliğine yardımcı olmaktadır. Sizlere emeğinizden dolayı teşekkür eder işlerinizde ve çalışmalarında başarılar dilerim.

Selam ve Sevgilerimle,

Murat Optik/ Nişantaşı
Gözlükçü
İbrahim DİL
e-posta: [email protected]

Sayın İbrahim Dil’ e bu güzel söyleşi için Optisyeninsesi Haber ekibi olarak teşekkür ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Safira Gözlük, Ekip Arkadaşları Arıyor Safira Gözlük, Ekip Arkadaşları Arıyor...

Safira Gözlük Sanayi ve Ticaret A.Ş. Olarak bizler; Kaliteyi ön planda tutarak 1986' dan beri edindiğimiz tecrübelerimizle üretim sektö...

SGK, Cam ve Çerçeve fiyatları artabilir! SGK, Cam ve Çerçeve fiyatları artabilir!...

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş: "Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının güncellenmesi konusunda maliyet esaslı bir çalışma y...

Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın ‘çıplak gösteren gözlük’ satmış Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydı...

80 bine yakın kişiyi dolandıran ve Uruguay'a kaçtığı belirtilen Mehmet Aydın'ın daha önce 'çıplak gösteren gözlük' sattığı ortaya çıktı...

OptisyeninSesi e dergi/ 53.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 53.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Safira Gözlük, Ekip Arkadaşları Arıyor Safira Gözlük, Ekip Arkad...

Safira Gözlük Sanayi ve Ticaret A.Ş. Olarak bizler; Kaliteyi...

SGK, Cam ve Çerçeve fiyatları artabilir! SGK, Cam ve Çerçeve fiyat...

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş: "Sağlık Uygulama Tebl...

Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın ‘çıplak gösteren gözlük’ satmış Çiftlik Bank’ın sah...

80 bine yakın kişiyi dolandıran ve Uruguay'a kaçtığı belirti...

OptisyeninSesi e dergi/ 53.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Beta Optik, Optisyen adaylarını ağırlıyor. Beta Optik, Optisyen aday...

Distribütörlükleri ile, 30’u aşkın ülkede, gözlük kullanıcıl...

Artık İflas Yok! Artık İflas Yok!

İflas ertelemeyi kaldıran tasarıda borçlu iflastan kurtulmak...

Gözünüzü dört açın! Gözünüzü dört açın!...

Gözlük aksesuar değil, sağlık aracıdır…...

SGK Ödemelerinde Muhasebe Kesintileri SGK Ödemelerinde Muhasebe...

SGK İl Müdürlüklerine yaptığı bildirim sonrası 15.03.2017 ta...

Gözlük İhtiyaçtır! Gözlük İhtiyaçtır!

Gözlük, hızla artan görme kusurları nedeniyle insanların vaz...

Şahap Sabri Tuzal ile sektör üzerine söyleşi Şahap Sabri Tuzal ile sek...

Bir olalım birlik olalım egolarımızı kibirlerimizi cebimize ...

Magazin HABERLERİ
Web TV