Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine söyleşi

Meslekte neredeyse yarım asırı tamamlayacak olan Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Bu güzel sohbeti aşağıda okuyabilirsiniz.

06 Mart 2018 - 10:54 'de eklendi ve 1051 kez görüntülendi. A+A-

Sn. İbrahim Dil ile sektör üzerine söyleşi

47 yıldır bu mesleği yapan bir gözlük duayeni ile OptisyeninSesi Haber sitemizde bu hafta bir söyleşi gerçekleştirdik. Haftanın konuğu Sn. İbrahim Dil, tüm samimiyeti ile sorularımızı cevapladı. 

-Kendinizi tanıtırmısınız?

28.04.1958 yılında İstanbul Taksim de dünya geldim. İlkokulu Taksim de orta okul ve liseyi fındıklı lisesinde okudum.

-Mesleğe ne zaman başladınız?

Mesleğe 1971 yılında Atilla Kınacının sahibi olduğu Kınacı Optikte çırak olarak başladım. Bir dönem sonra Sirkeci’de Ziya Aksu optikte usta olarak meslek hayatımı devam ettirdim. Askerlik tarihine kadar burada çalıştım. Askerlik görevinden sonra ağabeyim Cemal Dil ile birlikte Nişantaşı’nda Murat optik olarak açtığımız iki şube de mesleğimi icra etmekteyim.-Sektörde perakende mi yoksa tedarikçimizsiniz?

Mesleğimi 2012 yılına kadar perakendeci olarak sürdürdüm. Bu yıldan sonra oğlum Emrah Dil ile birlikte Nişantaşı’nda yer alan mağaza sayımızı üçe çıkartarak mesleğe hem toptan hem de perakende olarak devam etmekteyiz. Toptan markalarımız EDL Paris ve LA BOOM isminde sektöre hizmet etmekteyiz.-Bu mesleğe başladığınız gün ile bu günü değerlendirebilirmisiniz?

Sektöre adımızı attığımız yıllarda bu kadar gözlükçü yoktu. Alaylı idik okulları bu kadar yani her üniversite de yoktu, parmakla sayılan okullardan oluşuyordu. O yıllarda Kurumlar farklı olması nedeniyle ( SSK, Bağ-kur, Emekli sandığı) anlaşmaları ayrı yapılmakta dolayısıyla fiyat ve süreler de farklı olmaktadır. 2005 yılında SSK hastanelerinin devredilmesi ve Kurumların 2008 yılında tek çatı altında birleştirilmesi bizleri hem fiyat hem de süresi nezdinde etkiledi. Sağlık Uygulama tebliğinde 2008 yılından beri bizleri tatmin edici düzenlemelerin yapılmaması mesleğin ve meslektaşın ayakta durmasını etkilemiştir.

Sağlık sektörü domino taşı gibidir. Günün şartları ve koşullarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılara yaptığı katkısını arttırmaması bizlere olan talepleri de azaltmıştır. Doğal olarak da sektörde bir durgunlaşmaya neden olmuştur. Bunun için ivedi olarak Sosyal güvenlik Kurumunca elit kişilere verilen yani milletvekillerine verilen sağlık hizmetlerin yarısı kadar çıkarılması gerektiğini düşünmekteyim.

Toplumda Gözlüğün sadece emtia olarak değerlendirilmesinin yerine, koruyucu bir tıbbı malzeme olduğunu anlatılması gerekmektedir.

-Gelecekle ilgili ne gibi planlarınız var?

Yukarı da kısaca anlattığımız nedenlerden dolayı geleceğimiz hakkında bir plan yapamamaktayız. Aslında çok güzel düşüncelerimiz mevcut olup ekonomik koşullar ve şartlar bunlara ket vurmaktadır.

-İşinizi büyütmek konusunda ne planlarınız var?

İşimizi yer olarak büyütmek değil daha kurumsal bir yapıda olması için çaba harcamaktayım. Sadece içinde yaşadığımız şehirde değil tüm Türkiye’de bölgesel şubeler oluşturmak suretiyle hizmet vermek isterim. Bunun yanında markalaşma ile dünya çapında yer almak isterim.

-Kendi enerjinizi ve motivasyonuzu nasıl değerlendirmektesiniz?

Enerjimiz devamlı pozitif yönde bu motivasyonuda müşterilerimize pozitif yansıtmak mağazamızdaki personel ile birlikte birinci önceliğimizdir. Günlük yaşantımızdaki iniş ve çıkışları müşterilerimize asla yansıtmamaktayız. Hatta müesseselerimizden içeri girerken sorunları kapının dışında bırakmalıyız.

-Sektörümüzün geleceği olan gençlerimize önerileriniz var mıdır?

Gençlere önerim devamlı araştırmacı ve yeniliklere açık olmaları sektör fuarlarını, dergilerini ve internet yayın organlarından sektörü takip etmeliler ve asla ben artık oldum yada öğrendim dememeliler. Bu yüzden ben hala öğrenmeye devam ediyorum.

-Meslek hayatınızda başınızdan geçen en kötü ve en iyi olay nedir?

Çok şükür bugüne kadar meslek hayatım boyunca olumsuz bir olay yaşamadım. Olumlu olay ise Oğlum Emrah Dil in bayrağımızı yükseklere taşıması beni ziyadesi ile mutlu etmektedir.

-Sizin ilave etmek istediğiniz bir şey var mıdır?

Bu günlerde Mesleğimizin oda olması ile ilgili takım arkadaşlarımızın yapmış oldukları çalışma, özveri ve sektörün kalkınması için elini taşın altına koyan tüm meslektaşlarımıza teşekkür eder, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek olan Optisyenler ve Gözlükçüler odasının hayırlı olmasını temenni ederim.

-Optisyeninsesi haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Optisyeninsesi Haber, sektörün konuşan ağzı, sektörün gözü ve kulağı olarak hizmet vermektesiniz. Hem kamu hakkında ki haberler ile bizleri bilgilendirmekte hem de sektörün kaynaşması, birlik beraberliğine yardımcı olmaktadır. Sizlere emeğinizden dolayı teşekkür eder işlerinizde ve çalışmalarında başarılar dilerim.

Selam ve Sevgilerimle,

Murat Optik/ Nişantaşı
Gözlükçü
İbrahim DİL
e-posta: [email protected]

Sayın İbrahim Dil’ e bu güzel söyleşi için Optisyeninsesi Haber ekibi olarak teşekkür ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine! Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine...

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kan...

İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği...

20/6/2018 tarihli ve 30454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018/11668 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile asgari ücret desteğine esas pa...

İngiliz sağlık sisteminin finansmanı için vergi artışına gidiyor İngiliz sağlık sisteminin finansmanı içi...

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Hunt: "İngiltere'nin sağlık sistemine gelecek 5 yıl boyunca yapılacak yıllık ortalama yüzde 3,4...

Yeni kurulan derneklere mahkeme’ den şok karar! Yeni kurulan derneklere mahkeme’ d...

14-20 Aralık 2017 tarih aralığında kurulan 25 adet Gözlükçüler ve Optisyenler derneklerinin Sağlık Bakanlığına, Oda ve Birlik kurulması...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine! Gözlük Sektörü Sanayicile...

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla ...

İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği İşverenlere 100 TL Asgari...

20/6/2018 tarihli ve 30454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ...

İngiliz sağlık sisteminin finansmanı için vergi artışına gidiyor İngiliz sağlık sisteminin...

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Hunt: "İngiltere'nin...

Yeni kurulan derneklere mahkeme’ den şok karar! Yeni kurulan derneklere m...

14-20 Aralık 2017 tarih aralığında kurulan 25 adet Gözlükçül...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine ve ...

Almanya’ nın en iyi ciro yapan optik zincir mağazaları! Almanya’ nın en iyi...

Zirvedeki 10 zincirin 2016-2017 yıllarına ait ciroları ve pa...

Ramazan Bayramında Yollar Yine Kan Gölüne Döndü Ramazan Bayramında Yollar...

Ramazan bayramında yollar yine kan gölüne döndü. Meydana gel...

İngiliz Optisyenler Derneği Tarihi Müzesi İngiliz Optisyenler Derne...

Muhtemelen Londra'ya gidenler, daha büyük ve daha iyi biline...

“EssilorLuxottica” İlk Genel Kurul Bildirisi “EssilorLuxottica&#...

EssilorLuxottica, 7 Haziran 2018 tarihli toplantısında, Essi...

Güneş gözlüğü ile ilgili bu bilgi sizi çok şaşırtacak! Güneş gözlüğü ile ilgili ...

Karadeniz Optisyen Gözlükçüler Derneği Başkanı Ali Mutlu, Ça...

Magazin HABERLERİ
Web TV