a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Şişli Etfal yeni yılda taşınıyor

117 yıllık Şişli Eftal Hastanesi, yılbaşından itibaren Seyrantepe’de hizmet verecek. 177 milyon liraya ihale edilen yeni hastanede 163 poliklinik, 620 yatak, 60 yoğun bakım 16 acil servis, 24 ameliyathane bulunacak.

27 Ekim 2015 - 15:28 'de eklendi ve 1906 kez görüntülendi. A+A-

Şişli Etfal yeni yılda taşınıyor

İstanbul- Günde 7 bin poliklinik, 187 ameliyat hizmeti veren Şişli Etfal Araştırma Hastanesi taşınma hazırlığı yapıyor.

İhalesi 22.02.2010 tarihinde yapılan yeni hastane Seyrantepe’de TOKİ tarafından yapılıyor. 91 bin 140 metrekaresi arsa alanı, 17 bin 20 metrekaresi oturum alanı, kapalı alanı 172 bin 825 metrekare kapalı olan hastane inşaatının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 74 civarında olduğu ifade edildi. Toplam maliyeti 177 milyon liraya mal olacak hastanenin bitim tarihi yılbaşı olarak belirtiliyor.

İçerisinde 163 poliklinik, 620 yatak, 60 yoğun bakım ünitesi, 16 acil servis, 24 ameliyat hanesi olacak hastane tam kapasite ile çalışmaya başladığında Anadolu’dan gelecek çok sayıda hastaya hizmet vereceği ifade ediliyor. 117 yıllık Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi bir taraftan taşınma hazırlıkları yaparken diğer yandan da yeni projelere imza atıyor. Böbrek nakli ameliyatına başladıklarını, önümüzdeki günlerde de karaciğer nakli ameliyatı yapmak için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan hastane başhekimi Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal “Karaciğer nakil çalışmalarımızı Op. Dr. Muharrem Battal başkanlığında yürütüyoruz. Önce teknik alt yapıyı hazırlıyoruz. Daha sonra da bu alanda çalışacak arkadaşlarımızı eğitiyoruz, kısa zamanda karaciğer nakline başlayacağız” dedi.

ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ

Son yıllarda hasta yakınları tarafından doktor hemşire ebelere şiddet uygulandığını söyleyen Ünsal, günde 30 saat çalışan arkadaşlarımız var. Gecenin kör karanlığında evinden alınıp ameliyata girip insanları hayata döndüren doktorlara ve hemşirelere şiddet uygulamak hangi vicdana sığar? Eleştirilere açığız, eksiğimizi yanlışımızı düzeltmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Hastaneye gelen insan sabırlı olacak. Doktora hemşireye şiddet uygulayarak sorun çözülmez. Geçen yıl 30 arkadaşımız fiziki şiddete uğradı. Sözü tacizleri söylemiyorum. Şiddet uygulayan hasta yakınlarının cezasız kalmaları şiddeti teşvik ediyor. Şiddet uygulayanlara caydırıcı uygulama yapılmalı” görüşünü paylaştı.

Ünsal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Nükleer Tıp ve Çocuk İzleme Merkezi kuracaklarını belirtti. Suistimale uğrayan çocuklara yönelik Çocuk İzleme Merkezi’nin önemine vurgu yapan Ünsal “Çocukların ifadeleri psikologlar eşliğinde bu merkezde alınacak”dedi. Nükleer Tıp Merkezi’nin eksikliğini hissettiklerini söyleyen Ünsal, “Çelik konstrüksiyondan hastanenin bitişinde üç katlı bir bina yapılacak. Şimdilik 4 oda ile hizmet vermeyi düşünüyoruz. Radyoysan alan hastalara vereceğimiz hizmetin yan ısıra kanser çalışmaları da yapacağız” diye konuştu.Şişli Etfal’de deneyimli doktorları tutmak için özel gayret sarf ettiklerini belirten Ünsal bazı alanlarda doktor açığı ile karşılaştıklarını ifade etti. Bir doktorun günde en fazla 30 hastaya bakması gerekirken, bu sayının poliklinik hizmetiyle çok yükseklere çıktığını ve doktorların yorulduğunu vurgulayan Ünsal, “Cildiye ve Dahiliye’de doktor açığımız var. Bundan 8- 9 yıl önce yılda hekim başına düşen hasta sayısı 2.7 iken, bugünlerde ise 9- 10’lara ulaştı”dedi.

KADAVRADAN NAKİL YAPMAMIZ GEREK

Karaciğer nakli çalışmalarını yürüten Opr. Dr. Muharrem Battal ise karaciğer nakil ameliyatı yaptıktan sonra önemli olan hastayı yaşatmak olduğuna vurgu yaptı.Battal “Türkiye’de karaciğer nakil ameliyatı çok başarılı Avrupa’dan iyiyiz. Avrupalı meslektaşlarımız bizi izliyor, takip ediyor. Çok ilerlemeler kaydettik, çok iyi doktorlarımız var” diye konuştu.Organ bağışlarının Türkiye’de tüm gayretlere rağmen yetersiz olduğunu söyleyen Battal, canlıdan yapılan nakillerin etik olmadığını belirterek şöyle konuşuyor: “Canlıdan değil ölüden nakil yapmamız gerekiyor. Canlıdan nakil, yani sağlam insandan nakil yaptığınızda sağlam insanın yaşamını da riske sokuyorsunuz. Hâlbuki ölüden alınan organla bir başka canlının sağlığını etkilemiyorsunuz. Sağlıklı bireyi riske atıyoruz. Sağlıklı bir insandan organ nakli hem vicdanı hem etik hem de tıbbı olarak doğru değil. Kadavradan nakil yapmamız gerekiyor. Toprak olacak insandan yapmalıyız organ nakillerini doğrusu bu. Bu yönde kamuoyu duyarlı olmalı”

Şişli Eftal’in yıllık bütçesi 200 milyon lira. Toplam çalışan ise 2 bin 500 civarında. Yıllık 2 milyon insana sağlık hizmeti veriyor. Şişli Eftal İstanbul’un yanı sıra sevkli hastalara da hizmet veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör anketi

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı sıra endüstri profesyonellerinin kalıcı olarak benimsediği yenilikleri ve u...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, dolayısıyla da g...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x