a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK’dan Açıklama!

Geçtiğimiz günler’de bir internet sitesinde yayınlanan ” SGK’LI OLMUŞUZ AMA NEYE YARAR” haberine SGK Şanlı Urfa İl Müdürlüğünden yazılı açıklama geldi.   Geçtiğimiz günlerde bir internet sitesinde yayınlanan, sağlık sorunlarını ele alan ve konusu özellikle gözlük almaya giden vatandaşların mağduriyetleri ile ilgili, sosyal güvenceleri olmasına rağmen SGK tarafından 30 TL gibi bir ücret gözlükçülere ödeme […]

26 Şubat 2015 - 0:33 'de eklendi ve 1412 kez görüntülendi. A+A-

SGK’dan  Açıklama!

Geçtiğimiz günler’de bir internet sitesinde yayınlanan ” SGK’LI OLMUŞUZ AMA NEYE YARAR” haberine SGK Şanlı Urfa İl Müdürlüğünden yazılı açıklama geldi.

 

Geçtiğimiz günlerde bir internet sitesinde yayınlanan, sağlık sorunlarını ele alan ve konusu özellikle gözlük almaya giden vatandaşların mağduriyetleri ile ilgili, sosyal güvenceleri olmasına rağmen SGK tarafından 30 TL gibi bir ücret gözlükçülere ödeme yapıldığını ve vatandaşların mağdur bırakıldığını yazan habere, Şanlı Urfa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yazılı bir açıklama yapılarak bu ücretlerin alımının yasal olduğu bildirildi.

 

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yar aldı:

 

Bilindiği üzere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 73 üncü maddesine göre sigortalılarımıza sunulan sağlık hizmetleri, sağlık hizmet sunucularıyla yapılan sözleşmelere göre Kurumumuz tarafından satın alınarak sağlanmaktadır.

 

Katılım payı; sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sigortalılarımız tarafından ödenecek tutarı ifade etmektedir. Sigortalılarımızın ikinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmet sunucularının (devlet hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi vb.) göz polikliniklerine müracaat etmesi halinde yürürlükte olan mevzuat gereği(Sağlık Uygulama Tebliği) sadece 5 TL muayene katılım payı tahsil edilecek olup bunun haricinde herhangi bir ilave ücret alınmayacaktır.

 

Durum böyleyken sigortalılarımızın Kurumumuzla sözleşmeli özel sağlık hizmeti sunucularının göz polikliniklerine yaptıkları müracaatlarda yürürlükte olan mevzuat gereği 12 TL muayene katılım payı alınmaktadır. Ayrıca Kurumla sözleşmeli; vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca; Kurumca belirlenen oranı geçmemek kaydıyla (Mevcut uygulamada bu oran kurumumuzca % 200 olarak belirlenmiştir.) sağlık hizmetleri işlem bedellerinin tamamı üzerinden Kuruma fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden ilave ücret alınabilmektedir. Yani kurumumuzla sözleşmeli özel sağlık hizmeti sunucularının kurumumuzun ödemiş olduğu tutarlar üzerinden bu tutarın 2 katına kadar da ilave ücret alma hakları yasal olarak mevcuttur. Buradaki inisiyatif tamamen özel sağlık hizmeti sunucusunda bulunmaktadır. Dolayısıyla özel sağlık hizmeti sunucularına müracaat eden sigortalılarımız bu tutarları ödemeyi göze alarak müracaat etmektedirler.

Mevcut uygulamada gözlük cam ve çerçeve bedelleri, Sağlık Uygulama Tebliği ekinde yer alan fiyatları aşmamak üzere Kurumumuzca karşılanmaktadır. Kurumumuzun ödemiş olduğu camlar ile hasta tarafından talep edilen farklı özelliklere sahip camlar arasında oluşacak fark ücreti Kurum tarafından karşılanmaz. Kurumla sözleşmeli optisyenlik müesseseleri, kişinin talep ettiği görmeye yardımcı malzemenin bedeli ile Kurumca ödenen görmeye yardımcı malzeme bedeli arasında oluşacak fark ücretini kişilerden talep edebileceklerdir. Yani gözlük cam ve çerçeveleri için kurumumuzca ödenecek bedel belirlenmiş olup hastaların kurumumuzun ödemiş olduğu cam ve çerçeveyi tercih etmesi halinde herhangi bir fark ücreti alınmayacaktır. Ancak hekimin reçetede belirtmiş olduğundan ve kurumumuzun karşılamış olduğundan farklı özelliklere sahip malzemelerin talep edilmesi halinde aradaki fark tutarlarının yine hasta tarafından karşılanması gerekmektedir.

Özetle muayene katılım payı, ilave ücret alımı ve fark ücretlerinin tahsili hususları yasal çerçevede belirlenmiş olup haberde belirtilen durum konusunda herhangi bir usulsüzlük bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur. “İfadeleri kullanıldı.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan Ertunk
Hakan Ertunk
6 Mart 2015 14:29

Yazıda; “Yani gözlük cam ve çerçeveleri için kurumumuzca ödenecek bedel belirlenmiş olup hastaların kurumumuzun ödemiş olduğu cam ve çerçeveyi tercih etmesi halinde herhangi bir fark ücreti alınmayacaktır.” denilmektedir!.
Sözleşmelerde fark hangi koşullarda alınacağı da yer almakta!.
Yazıda da sözleşme muhtevasından farklı bir şey yazılmamış!.
Haberin sunum başlığı meslektaşı yanıltmasın!.
Değişen bir şey yok.
Müşteri kapı aralığından kafayı uzatıp; “Fark alıyormusunuz?” sorusuna klasik cevabı vermeye devam edecek “reçeteciler”
Rast gelsin.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV