OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Ada Optical
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hayat Yaşadığımız değil hissettiğimizdir.

Hayat hepimiz için acı tatlı maceralarla doludur. Bazen yaşadığımız olaylar bizi son derece mutlu ederken bazen ise son derece üzer.

25 Şubat 2015 - 23:22 'de eklendi ve 3715 kez görüntülendi. A+A-

Hayat Yaşadığımız değil hissettiğimizdir.

Mutlu olduğumuz zaman hiçbir sorunumuz yoktur. Her şey çok güzeldir. Etrafımızdaki herkes ve her şey sanki bize gülümser.

Ne zamanki olumsuz bir şeyler yaşarız işte o zaman hayat bize sorun olmaya başlar. Çünkü etrafımızdaki her şey üzerimize üzerimize geliyor zannederiz. Aslında farklı olan hiçbir şey yoktur sadece biz öyle hissederiz.

Bu noktada farklılık bizimle başlar. Önemli olan hayatta ne yaşadığımız değil, bir olayı yaşarken ne hissettiğimizdir. Başarı her zaman mutlu olabilmek değil, olumsuz hadiseler yaşadığımızda bile mutlu olabilmek ya da mutlu kalabilmektir. Bu da bizim olaylara bakış açımızı gösterir.

Yaşadığımız her türlü hadiseleri iyiye yorumlamak bize enerji verir, güç verir. Eğer istemediğimiz her şey bizi mutsuz edebiliyorsa başarılı ve sağlıklı bir şekilde düşünemeyiz. Mutlu ve başarılı bir hayat sürmek istiyorsak ki; hepimiz bunu isteriz. O zaman olaylara bakış açımızı gözden geçirmeliyiz.

İş hayatında da, aile yaşantımızda da, başarılı olabilmek için planlı bir yaşantımız olmalı diyor uzmanlar. Doğru söylüyorlar, lakin benim söylemek istediğim ise, hayat çoğu zaman bizim yaptığımız planları değil, kendi planlarını önümüze sürüveriyor. Farklı planlara hazır değilseniz hayatı sevemezsiniz. Eğer siz hayatı sevmezseniz hayat da sizi sevmez. Bu da mutsuzluk demektir.

Aslında olumsuz gibi gördüğümüz birçok hadise bizim için fayda sağlar. Sadece olaylara bakış açımızı kontrol edebilirsek, kısa vade de olumsuz gibi gördüğümüz bir meselenin uzun vade de bize fayda sağladığını görebiliriz. Bizler sıcakkanlıyız. Tepkilerimizi çok hızlı veriyoruz. Bir şey istediğimizde anında olsun istiyoruz. Bu durum hayatın akışına terstir. İstemediğimiz bir hadise karşısında soğukkanlı davranıp bekle-gör politikası izlemeliyiz. Başımıza ne gelirse gelsin hep iyiye yorumlamalıyız. Olumsuz bir hadise yaşasak bile bunu düşüncelerimizle olumlu hale getirebilmek bizim elimizdedir. Bu şekilde davranabilirsek iyiliğe ve mutluluğa ulaşabiliriz.

Ocak ayında turda iken Erzurum’dan Ağrıya geçiyordum Horasanda durdurdular. Kar ve tipi nedeniyle yol kapalı deyip, geçmemize izin vermediler. En az üç dört saat sürer diye de bilgi verdiler.

İsterseniz eyvah günüm bitti diye düşünebilirsiniz, isterseniz saatlerce bur da ne yapacağım diye üzülebilirsiniz, isterseniz de yol kenarında aynı durumda olan araç sahipleriyle koro halinde eleştirilere katılıp moralinizi tamamen sıfırlayabilirsiniz. Bu sizin elinizde, İşte böyle durumlarda yaşadığınız olayı ve içinizdeki hissettiğiniz duyguları test etme imkanınız var.

Öncelikle sakin olmalı ve ne olduğunu iyice anlamalıyız. Olaylara mantıklı bir bakış açısı bulmalı ve ona göre bir çıkış planı hazırlamalıyız. Çünkü bu hayatın bir planıdır ve biz bu planı değiştiremeyiz. sadece kendi yaptığımız planı hayatın planına güzelce monte edebiliriz.

Şöyle filmi biraz geriye alalım. Kar ve tipi nedeniyle kapalı olan yoldan haberdar olmasaydık, yola devam edeceğiz ve ilerde yol üzerinde mahsur kalacaktık. Belki de soğuk kar ve tipiden zarar görecektik. Ama şimdi böyle değil. Şehir merkezindeyiz sıcak bir tesiste bekleme imkanımız var. Hatta her türlü ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Lavabo çay ve kahve imkanı nı yolda bulamayacaktık, oysa ki bur da her şey elimizin altında.

Böyle düşününce iyi ki yolu kapatmışlar, başımıza bir iş gelebilirdi diye düşünüp mutlu bile olabilirsiniz. Ve yol açılıp ta ilerlediğimizde ise durumun vehametini daha iyi anlıyorsunuz. Kendini uyanık zannedip sağdan soldan kaçan araçların yolda uğraşmalarına şahit olunca, iyi ki durdurmuşlar, iyi ki beklemişim cümlesini birkaç defa kurma gereğini hissediyorsunuz.

Aslında hayat da böyle bir yoldur işte. Bazen birileri yolunuzu kapatır, belki de size zarar vermeyi planlar. Siz iyi olursanız hayat kendi planını önünüze sürer ve o sinsi plan bile size fayda verir. Buna inanın ve bu şekilde yaşayın. O zaman ne dediğimi çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Hayatta çok önemli üç şey vardır. Bu üç şeyi çok dikkatlice değerlendirirsek kazanamayacağımız hiçbir şey kalmaz. Birincisi içerisinde bulunduğumuz andır. Anı yaşamalı ve o anda elimize geçen fırsatları çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu dünyevi de olabilir uhrevi de, ne olduğundan ziyade, biz neyi ne şekilde yaşamak istiyoruz onu belirlemeli ve o anı o şekilde değerlendirmeliyiz.

İkincisi, yanımızda bulunan her insanın kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Çünkü, her an, ya ailemizden birileriyle, ya iş arkadaşlarımızla, ya da iş yaptığımız müşterilerimizle beraberiz. Onlara gerekli kıymeti gösterirsek bizde hak ettiğimiz kıymeti görürüz.

Üçüncüsü ise iyilik yapmalıyız. Kime ve ne şekilde diye sormayın. Sadece iyi olun ve iyilik yapın, çünkü iyi olan insan hayatın her evresinde saygı görür. Çevresinde sevilen bir insan olur, hem mutlu, hem başarılı, hem de bilindiği müddetçe hep saygıyla anılır. Bu durum ise kişiye başarı ve mutluluk getirir.

Yani çok şey yaşıyoruz kısacık ömrümüzde. İyi de olsak kötü de olsak hayat akıp gidiyor. Güzel yaşamalı ve iyi anılmalıyız. Hayatta yaşadıklarımız değil, hissettiklerimiz bizim için önemlidir. İyi olup, iyi şeyler düşünürsek iyi bir hayat yaşarız.

Bunu bilen insanlar olmanız dileğiyle başarılı ve mutlu bir hayat dilerim.

 

Saygılarımla;
Siracüddin Çağlar

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bauhaus Mağazalarında Gözlük Satışına Para Cezası Bauhaus Mağazalarında Gözlük Satışına Pa...

Gözlükçü/optisyen meslektaşlarımızın hak ve hukuklarını her platformda savunan sivil toplum kuruluşu ve yöneticiler olmaya devam edeceğ...

Firma Tanımlayıcı Numaraları Hakkında Önemli Bilgi Firma Tanımlayıcı Numaraları Hakkında Ön...

Medula Optik sisteminde ekrana gelen duyuruda '' Ürün Takip Sistemi Firma Tanımlayıcı Numarasının'' tanımlanması istenmektedir....

Mart 2017 Dönemi Optik Katılım Payı Mart 2017 Dönemi Optik Katılım Payı

2017 Mart ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Ünlü Lens Firması Türkiye’ den çekiliyor mu? Ünlü Lens Firması Türkiye’ den çek...

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times, referandumda kabul edilen anayasa değişikliği nedeniyle bazı uluslararası şirketle...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Bauhaus Mağazalarında Gözlük Satışına Para Cezası Bauhaus Mağazalarında Göz...

Gözlükçü/optisyen meslektaşlarımızın hak ve hukuklarını her ...

Firma Tanımlayıcı Numaraları Hakkında Önemli Bilgi Firma Tanımlayıcı Numaral...

Medula Optik sisteminde ekrana gelen duyuruda '' Ürün Takip ...

Mart 2017 Dönemi Optik Katılım Payı Mart 2017 Dönemi Optik Ka...

2017 Mart ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalı...

Ünlü Lens Firması Türkiye’ den çekiliyor mu? Ünlü Lens Firması Türkiye...

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times, referan...

Louis Vuitton, Christian Dior’u satın aldı Louis Vuitton, Christian ...

Moda camiası büyük bir haberle çalkalandı. Dünyaca ünlü Fran...

Hazırmısınız? Hazırmısınız?

İSG Kanunun uygulaması ertelenen tek maddesi olan “50’den az...

Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizliği Sonlandı. Lisans Tamamlamada Üst Öğ...

YÖK tarafından belirlenen ve sağlık çalışanlarına lisans tam...

ÜTS Toplantısı Yapıldı. ÜTS Toplantısı Yapıldı....

Sağlık Bakanlığınca uygulamaya girecek olan ÜTS-(Ürün Takip ...

Ege Üniversitesi Kontak Lens Semineri Düzenlendi Ege Üniversitesi Kontak L...

25 Nisan 2017 tarihinde Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizm...

SGK tarafından paylaşılması durduruldu! SGK tarafından paylaşılma...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2015 yılında yürürlüğe sok...

Magazin HABERLERİ
Web TV