a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sanatkârdan el yapımı gözlük

Türkiye’de pek de bilinmiyor. Ama son dönemde kişiye özel ön planda.” Gözlüklerin fiyatı ise kullanılan malzemeye göre değişiyor; 2 bin dolar olanı da var, 6 bin dolar olanı da.

24 Ekim 2015 - 11:12 'de eklendi ve 2152 kez görüntülendi. A+A-

Sanatkârdan el yapımı gözlük

16. yüzyılda Kösem Valide Sultan tarafından yaptırılan İstanbul’daki Büyükvalide Han’dayız.

Günümüzde tarihi hanın odalarının bazıları depo olarak kullanılırken bazıları ise sanatkârların atölyelerine ev sahipliği yapıyor. Zamanda yolculuk yaparcasına hanın dar ve karanlık koridorlarından üçüncü kata doğru ilerliyoruz. Amacımız el yapımı gözlüklerin yapıldığı atölyeye ulaşmak. İki masanın sığacağı büyüklükteki atölyeden içeri girdiğimizde sanki karanlıktan aydınlığa çıkıyoruz. Boğaz manzarası küçük atölyenin sanat ruhunu aydınlatmış adeta.

Atölyede iki masa var, biri çizim masası diğeri tezgâh. Biri nakkaş, diğeri sedefkâr iki arkadaş tarafından N-H Atölye adıyla bir yıl önce açılmış. Nakkaş olan Hanifi Özbek (36) Vefa Mahallesi’nin samimi ortamında mahalle kültürünü yaşayarak yetişmiş bir isim. Bu nedenle yol göstereni çok olmuş. Güzel yazıya merakı onu nakkaşlığa kadar götürmüş.

Uludağ Üniversitesi Çini Bölümü’nü bitirdikten sonrada Topkapı Sarayı’nın nakkaşlık geleneğinin son halkasını oluşturan ustasının elinde pişmiş. Süleymaniye, Galata Mevlevihanesi, Yenikapı Mevlevihanesi, Mısır Konsolosluğu, Topkapı Sarayı gibi yerlerde nakkaş olarak çalışmış. Nuh Miral ise (33) 18 yılını sedefkârlığa vermiş bir isim. I. Abdülhamit’in Türbesi, Süleymaniye’nin kapıları, Kanuni Sultan Süleyman Han ve Hürrem Sultan’ın türbelerinin ve Topkapı Sarayı’nın restorasyonlarında bulunmuş.

ÖNCE YÜZÜK VE ROZET
Üç yıl önce Topkapı Sarayı’nın restorasyonunda iki sanatkârın tanışması farklı arayışlara girmelerine neden olmuş. Nakkaşlık ve sedefkârlık dışında stresli işlerden ziyade kafalarını dağıtabilecek yaratıcı fikirlerin peşine düşmüş; yüzükler, rozetler yapmışlar önce. Miral, “Sonra da gözlük yapma fikri ortaya çıktı” diyor. Kısa bir sürede nakkaş Özbek, orijinal gözlük tasarımları çizmeye başlamış. Ardından Nuh Miral ile antikacıların yolunu tutup ‘bağ’ (Caretta caretta’ların dış kabuğu) malzemesi bulmaya girişmişler. Osmanlı’da bağ, antika tepsiler ve çay bardaklarında kullanıldığı için yüksek fiyata satın aldıkları antika eşyaların üzerinden bu malzemeyi çıkarmak için uğraşmışlar. Sonunda da başarmışlar.

ALTIN VE GÜMÜŞ DE VAR
Özbek, “Gözlüğün tasarımını ve çizimini bitirdikten sonra bağ üzerinde kıl testereyle gözlüğün kalıbını çıkarıyoruz. Ardından inceltmek için eğeleme kısmı başlıyor. Kemik gözlük için manda ve koç boynuzuyla da el yapımı gözlükler denedik, başarılı olduk. İsteğe göre, altın ve gümüşten de gözlüklerimiz oluyor” diyor. ABD’den gözlük talep eden olmuş. “Ama henüz yeniyiz!” diyor Özbek ve devam ediyor: “Ismarlama olarak gözlükleri kişiye özel olarak tasarlıyoruz. Bir ay gibi bir sürede bitiyor. Güneş gözlüklerinin yanı sıra isteğe göre optik cam takılanı da var. En fazla talep gözlüklerin üzerine isim yazdırma üzerine. Biz dünyadaki tekeli kırıyoruz.

Türkiye’de pek de bilinmiyor. Ama son dönemde kişiye özel ön planda.” Gözlüklerin fiyatı ise kullanılan malzemeye göre değişiyor; 2 bin dolar olanı da var, 6 bin dolar olanı da.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör anketi

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı sıra endüstri profesyonellerinin kalıcı olarak benimsediği yenilikleri ve u...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, dolayısıyla da g...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x