OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Şamar oğlanı gözlükçü !

18 Ocak 2014 tarih ve 28886 sayılı Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmeliğin 19 uncu maddesince müesseselerimiz tarafından kabul edilen reçetelerin ( Gözlük- Lens ) kayıt defterine kayıt yapılması zorunludur.

24 Kasım 2016 - 15:44 'de eklendi ve 3554 kez görüntülendi. A+A-

Şamar oğlanı gözlükçü !

Değerli meslektaşlarım,

Yazımın başlığından da anlaşılacağı gibi yeter artık gözlükçüleri şamar oğlanına çevirdiler…

15 yıldır bu sektörün içinde bulunan biri olarak toptancılıktan gelerek şu an perakende sektöründe devam etmekteyim. Hepimizinde bildiği gibi bana göre çok saçma ve gereksiz olan.

18 ocak 2014 tarih ve 28886 sayılı optisyenlik müesseseleri hakkında yönetmeliğin 19 uncu maddesince müesseslerimiz tarafından kabul edilen reçetelerin ( gözlük- lens ) kayıt defterine kayıt yapılması zorunludur.

Maddesine dayanarak denetlemeye gelen bana göre gözlükçülüğün (g) sini bile bilmeyen denetleme memurları fahiş idari para cezası kesmektedir.

Gelin birlikte bir kaç maddede bu konuya el atalım.

Madde 19 –

(1) optisyenlik müessesesinde, ek-4’te gösterilen ve il müdürlüğü tarafından yaprak adedi tasdik edilmiş reçete kayıt defteri kullanılması zorunludur.

(2) Müesseselere gelen gözlük ve kontakt lens reçeteleri, hasta onayından sonra mesul müdür tarafından tarih konulup imzalanır ve reçete kayıt defterine aynı gün kaydedilir.

(3) Kayıtlar, elektronik ortamda da tutulabilir. Hastaların bilgilerine ait gerekli kayıtların elektronik ortamda saklanmasının, değiştirilmesinin ve silinmesinin önlenmesi ve gizliliğin ihlal edilmemesi için fiziki, manyetik veya elektronik müdahalelere ve olası suistimallere karşı gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınması halinde, birinci fıkrada belirtilen yazılı kayıt şartı aranmaz.

Bu konudaki gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınmasından ve periyodik olarak denetlenmesinden mesul müdür sorumludur. Elektronik ortamdaki veriler, güvenli yedekleme sistemiyle düzenli olarak yedeklenir.

(4) elektronik ortamdaki kayıtların, denetim veya başkaca resmî amaçla istendiğinde, bilgisayar ekranında izlenen verilerle daha önceki çıktıların tutarlılık göstermesi zorunludur.

Evet gözlükçülük mevzuatı madde 19’un 3 ve 4 fıkralarında aslında benim ve benim gibi cezalara maruz kalan bir çok arkadaşın bu cezalara itiraz etmesinin ne kadar haklı olduğu bir gerekçesidir.

Günümüz elektronik çağıdır ve artıklar kayıtlar medula sisteminde kayıtlıdır ve buna ek olarak artık reçeteler e-reçete olarak işlenmektedir ve reçeteler üzerinde müdahale ve suistimal olması söz konusu bile olamaz peki ozaman bu maddenin neden değiştirilmediği kimlerin bundan ne çıkarı olduğu araştırılması lazımdır aşağıda belirttiğim duyuru yazısı da bu dediklerimi onaylar cinstendir.

Değerli üyelerimiz,
Kurum tarafından, optik e-reçete ve e-rapor geçiş süreci için gerçek ortama aktarılma tarihi 15.06.2015 tarihi olarak belirlenmiş olup, belirtilen tarihe kadar çalışmalarınızın tamamlanması gerekmektedir. 15.06.2015 tarihinden itibaren manuel optik raporu ve reçetesi kabul edilmeyecektir.
Bilgilerinize sunulur.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Hizmet sunumu genel müdürlüğü

18.05.2015
Duyuru

Medula optik uygulamasında e-reçete ve e-rapor süreçlerine geçiş işlemleri hakkında duyuru
kurumumuz medula uygulamaları performans iyileştirme çalışmaları devam etmekte olup, gelişen teknolojiye göre yazılımlarımız sürekli güncellenmektedir.

Bu kapsamda medula optik reçete ve raporlarının da elektronik ortama dönüştürme çalışmaları kurumumuzca tamamlanmış olup, 20.05.2015 tarihinden itibaren tüm türkiye’de pilot olarak başlatılacaktır.

Pilot çalışma süresince sağlık hizmet sunucuları tarafından düzenlenen optik reçetelerinin manuel (kağit)olarak düzenlenmesi işlemine devam edilecek olup, 15.06.2015 tarihi itibariyle optik e-reçete uygulamasına gerçek ortamda geçildiğinde manuel (kağıt) reçete tamamen kaldırılacaktır.
Bilgilerinizi rica ederim.

Not: Optik e-reçete ve e-rapor geçiş sürecimiz için gerçek ortama aktarılma tarihi 15.06.2015 tarihi olarak belirlenmiş olup, belirtilen tarihe kadar çalışmalarınızın tamamlanması gerekmektedir.
15.06.2015 tarihinden itibaren manuel optik raporu ve reçetesi kabul edilmeyecektir.
Bunlara emsal olarak eczacılar odası mevzuatı madde 45’i sizler için yazıyorum e-reçeteye geçiş yapmadan önce eczacılardada reçete kayıt deferi zorunlu olduğu halde e-reçeteye geçiş yapıldıktan sonra mevzuat değişikliği yapılarak aşağıda belirteceğim şekilde değiştirilmiştir ve reçete kayıt defter zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

Eczane defter ve kayıtları

Madde 45 –

(1) eczanede satışı yapılan tüm ilaçlar elektronik ortamda kaydedilir. Bu kayıtlar denetimlerde istenilmesi hâlinde sunulmak üzere saklanır.

(2) eczanelerde teftiş defteri, personel defteri ve stajyer defteri tutulur. Defterler eczacıların bağlı oldukları eczacı odalarından temin edilir ve eczacı odalarına tasdik ettirilir.

Değerli meslektaşlarım,

Gözlükçülük mevzuatı madde 19 3ve 4 fıkrasında belirtilen ile eczacılar mevzuatı madde 45 1 fıkrasında anlatılmak istenen aynı olmasına rağmen yorum farkı olarak gözlükçülerde reçete kayıt defteri denilen saçmalığın kaldırılmaması gözlükçülerin hiç bir hakkını koruyamayan STK faciasıdır.

Bu kadar mağdur olan arkadaşlarımızın hakkının gasp edilmesidir.

Sonuç olarak 2011 yılından itibaren aynı fiyat gözlük cam ve çerçevelerine zam yapmayan devletimize söylemek istediğim bin bir çeşit mağazalarda ve sokaklarda satılan işporta gözlüklere mi yanarsınız, sanal ortamda satılan lens, gözlük ve camlarına mı yanarsınız her yıl kiralarımıza, aldığımız ürünlere yapılan zamma mı yanarsınız, tv lerde boy boy reklam yapan optik firmasına mı yanarsınız, yok yok siz yinede sgk ya ve vergi dairesine bir lira borcu olmayan ve olmamak zorunda olan gözlükçülere saçma bir prosedür yüzünden 10,617 tl ceza kesin.

Türkiye’de emsal bir karar olmamasına karşı 4 gözlükçü arkadaş bu haklı olduğumuz davamızı hukuk önünde aramak için davamızı açmış bulunmaktayız.

Mağdur olan arkadaşlar hakkını aramak isterlerse irtibata geçebilirler.

Hepinize teşekkür ederim işlerinizde bol kazanç ve kolaylıklar dilerim..

Murat Ünal/ Berra optik

murat.unal78@hotmail.com

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’yi atadı LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’y...

Nicola Brandolese gözlük devi Luxottica’dan Mayıs ayında Fransız lüks grubu LVMH’ye katılmak için ayrıldı. Grup içerisindeki rolü henüz...

Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri! Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri!

Optisyenler Platformu Optisyenlik Meslek Yüksek Okullarının Eğitimi Hakkında Bildiri Yayımladı....

Ataması yapılmayınca bunalıma girdi. Ataması yapılmayınca bunalıma girdi.

Ataması yapılmadığı için bir süredir bunalımda olduğu öğrenildi. Olayın intihar olabileceği ihtimali üzerinde durulurken savcılık konuy...

Derneğe Bağış ve Fabrika Ziyareti Derneğe Bağış ve Fabrika Ziyareti

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği genel başkanı sn. Turgut Vardi ve yönetim kurulu üyesi sn. Ramazan Özmutlu, Antalya da 20...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
 • Sıradan bir Optisyen

  Öncelikle Merhaba, Sayın meslektaşım..
  Hani eskilerin bir sözü vardır ya, Dün yediğin hurmalar diye
  kanunun bu maddesi hep bana bu lafı hatırlatıyor.. Kesilen cezaları haklı veya makul gördüğümden değil, suistimallerin önüne geçecek bir uygulama da değil ama durumu bu noktaya getirende biz ve meslektaşlarımız değil mi .. Dediğin konuda yüzeysel baktığımızda haklısınız. e-reçete e-rapor sistemi sonrası kayıt ihtiyacı ortadan kalkmış gibi görünüyor ama diyoptrilerinde değişme olmamış veya 0.25 diyoptri değişiklik olmuş ve çerçeve süresi henüz dolmamış bir hastanın reçetesini elektronik ortamda kayıt altına alma imkanımız var mı ?

  5193 Sayılı Optisyenlik hakkındaki kanunun ilk maddesi der ki;

  MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, fertlerin ve toplumun sağlığını korumak üzere; optisyen unvanının kullanılmasına, optisyenlik mesleğinin icra edilmesine, optisyenlik müesseselerinin açılışına, faaliyetlerine, sahip olmaları gereken şartlara, optisyenlik müessesesinin denetimine, tanıtım ve reklamlarına, tutulacak defterlere dair usûl ve esasları düzenlemektir.

  Yine aynı kanunun bir diğer maddesinde;

  b) Optisyenlik müessesesinde, reçetesiz her türlü kontakt lens satılması ve her türlü kontakt lens uygulaması, lens uygulamasıyla ilgili alet bulundurması.

  Kozmetik amaçlı renkli kontakt lenslerde dahil olmak üzere reçeteye tabiidir..
  Kanunun 1. maddesinde de dediği gibi herşeyden önce Optik müesseseler ve Optisyen/Gözlükçüler olarak biz Toplumun ve Fertlerin sağlığından sorumluyuz.
  Şuanda ne kadar uygulandığı özellikle kozmetik amaçlı kontakt lenslerde tartışmalı olan Reçeteyle lens satışı yapılması durumu, Lens reçetesi kaydı ortadan kaldırıldıktan sonra sizce ne durumda olacaktır?

  Sağlıcakla…

 • Engin Peker

  e-reçete kayıt defteri uygulaması olmalıdır.

  Eczanelerde elektronik ortamda kayıt tutulmaktadır.
  Birkaç gün evvel defter tasdiki için gittiğimde Bağcılar bölgesinde cezalar kesildiğini öğrendim.

  Zaten piyasa da bitik, işler de bitik, başka dert kalmadı katiplik yapmıyoruz diye ceza mı ödeyelim? Devlete para lazım, her yandan manyak saldırıyorlar…

  Eczacıların da başı sıkıntılı, rahat sanmayın. Stok affı adı altında hepsinden milyarlarca lira ödemeye mecbur ediyorlar…

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’yi atadı LVMH yönetim ekibine Nico...

Nicola Brandolese gözlük devi Luxottica’dan Mayıs ayında Fra...

Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri! Optisyenlik Okulları Hakk...

Optisyenler Platformu Optisyenlik Meslek Yüksek Okullarının ...

Ataması yapılmayınca bunalıma girdi. Ataması yapılmayınca buna...

Ataması yapılmadığı için bir süredir bunalımda olduğu öğreni...

Derneğe Bağış ve Fabrika Ziyareti Derneğe Bağış ve Fabrika ...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği genel başkanı ...

SGK’da Optik Reçeteleri Kim Denetliyor! SGK’da Optik Reçeteleri K...

Optisyenler Platformu soruyor SGK’da 300 Milyon TL’lik reçet...

Son dakika… Bakanlar Kurulunda Değişiklik! Son dakika… Bakanla...

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı yeni kabinede 5 bakan...

Hırsızlık Hırsızlık

Müesseselerimize gözlük satmak için gelen kişilere karşı dik...

İthalata ek vergi terbiyesi İthalata ek vergi terbiye...

Ekonomi yönetimi Uzakdoğu’dan yapılan ithalata kapıları kapa...

Optisyen SGK’da ne iş yapar. Optisyen SGK’da ne iş yap...

Bu konuya açıklık getirmek için ‘‘Optisyen, SGK’da ne iş yap...

Katarakt ameliyatı olmak için hastaneye gitti, gözünden 27 lens çıktı Katarakt ameliyatı olmak ...

İngiltere'de katarakt ameliyatı olmak isteyen bir kadının gö...

Magazin HABERLERİ
Web TV