a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sahtekarların ‘gözlük’ Oyunu

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, Tayvan ve Çin üzerinden çuvallarla getirilen gözlüklerin telefon üzerinden çeşitli sahtekarlıklarla vatandaşlara satılmaya çalışıldığını söyledi. Bin 500 ile 2 bin liralık akıllı telefonları kampanyayla televizyondan 200-600 liraya sattıklarını iddia eden dolandırıcılar, yüzlerce tüketiciyi mağdur ettikten sonra yine taktik değiştirdi. Sıcak havaları da fırsat bilen dolandırıcılar Çin’den ve Tayvan’dan […]

07 Ağustos 2014 - 2:32 'de eklendi ve 1413 kez görüntülendi. A+A-

Sahtekarların ‘gözlük’ Oyunu

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, Tayvan ve Çin üzerinden çuvallarla getirilen gözlüklerin telefon üzerinden çeşitli sahtekarlıklarla vatandaşlara satılmaya çalışıldığını söyledi.

Bin 500 ile 2 bin liralık akıllı telefonları kampanyayla televizyondan 200-600 liraya sattıklarını iddia eden dolandırıcılar, yüzlerce tüketiciyi mağdur ettikten sonra yine taktik değiştirdi. Sıcak havaları da fırsat bilen dolandırıcılar Çin’den ve Tayvan’dan getirilen çuvallar dolusu ürünlerle vatandaşı tuzağa düşürmeye çalışıyorlar.

SALATALIK BİLE YOLLAYAN OLDU
Akıllı cep telefonu diye vatandaşa dalga geçer gibi kargo paketinde oyuncak telefon, müzik kutusu, kol saati ve hatta salatalık yollayan dolandırıcıların yaptıkları hileler medyada birçok kez deşifre olunca taktik değiştirdiler. Sıcak havaları da fırsat bilen sahtekarlar bu sefer de ünlü gözlük firmalarını oyunlarına alet ettiler. Yaz ayında vatandaşın en çok ihtiyaç duyduğu ürün olan gözlük üzerinden vatandaşları tuzağa düşürmeye çalışanlara karşı Tüketiciyi Koruma Derneği Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı uyardı.

ÖNCE GÜVEN OLUŞTURUYORLAR
Vatandaşın aldığı gözlükten dolayı gözlerinde sorun oluştuğunu ve bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını dile getiren Yaktı, vatandaşın nasıl tuzağa düşürüldüğünü ise şöyle anlattı: “Vatandaşa telefonda Gözlük Dünyası’ndan aradıklarını ve alışveriş yaptıkları ”Carrefour, Dia, Kipa, Kiptaş” gibi marketlerle yaptıkları anlaşma sonrası bir çekiliş gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Çekiliş sonunda piyasa değeri 500 TL civarında olan güneş gözlüğünü kazandınız deniliyor. Dolandırıcılar, bununla da yetinmeyip aradıkları kişinin ev adresini hatta kapı numarasını dahi söyleyerek güven oluşturuyor.”

ÜNLÜ FİRMALARIN ADI KULLANILIYOR
Dolandırıcıların Telefonda aktarılan bilgilere inanıp gözlüğü kabul eden vatandaştan kargo bedeli adı altında 50 TL gibi bir ücret istediğini söyleyen Yaktı, “Dolandırıcılar bu parayı kredi kartından tahsis ederek tuzağına bir kurban daha düşürüyor. Çünkü ortada söz konusu marketlerle yapılmış herhangi bir anlaşma bulunmazken telefonda bahsedilen firmanın da konuyla ilgisinin olmadığını tüketici sonradan anlıyor. Hediye adı altında yollanan gözlükler ise birkaç liralık ‘çakma’ diye tabir edilen Çin malı ürünlerden oluşuyor” diye konuştu.

TELEFONDA DOLANDIRICILIK ÇOK ARTTI
Telefon üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemlerinin son zamanlarda oldukça arttığını belirten Yaktı, “Bu ürünlerin hiç birisinin faturası ve garanti belgesi yok. Vatandaş bir ürün alırken faturası ve garanti belgesi olup olmadığına dikkat etmeli. Bu nedenle telefonda ya da televizyonda satılan ürünleri satın almaya kalkmamalı” ifadelerini kullandı.

GÖZÜ KÖR EDEBİLİR
Sahtekarların çeşitli hilelerle satmaya kalktıkları gözlüklerin hepsinin Tayvan ve Çin üzerinden çuvallarla getirildiğini kaydeden Yaktı, bu ürünlerin hiçbirisinin faturasının ve garanti belgesinin olmadığına dikkat çekerek, “Bu ürünler bir iki kullanımlık ve sağlıksız ürünler. Sağlık boyutu da göz önüne alındığında vatandaşın kör olma ihtimali bile var” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ HAKKINI ARAMIYOR
Telefonda ya da televizyondan aldığı ürünle mağduriyet yaşanan bir çok tüketicinin hakkını aramadığını da kaydeden Yaktı, “Vatandaş 100-200 lira deyip yaşadığı mağduriyeti içine sindirerek hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Ama bu 100-200 liralar toplandığında çok ciddi rakamlara tekabül ediyor. Halkımızı göz göre göre kandırıyorlar” dedi.

Zelfi VURAL

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV