a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sahtekarların ‘gözlük’ Oyunu

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, Tayvan ve Çin üzerinden çuvallarla getirilen gözlüklerin telefon üzerinden çeşitli sahtekarlıklarla vatandaşlara satılmaya çalışıldığını söyledi. Bin 500 ile 2 bin liralık akıllı telefonları kampanyayla televizyondan 200-600 liraya sattıklarını iddia eden dolandırıcılar, yüzlerce tüketiciyi mağdur ettikten sonra yine taktik değiştirdi. Sıcak havaları da fırsat bilen dolandırıcılar Çin’den ve Tayvan’dan […]

07 Ağustos 2014 - 2:32 'de eklendi ve 1293 kez görüntülendi. A+A-

Sahtekarların ‘gözlük’ Oyunu

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, Tayvan ve Çin üzerinden çuvallarla getirilen gözlüklerin telefon üzerinden çeşitli sahtekarlıklarla vatandaşlara satılmaya çalışıldığını söyledi.

Bin 500 ile 2 bin liralık akıllı telefonları kampanyayla televizyondan 200-600 liraya sattıklarını iddia eden dolandırıcılar, yüzlerce tüketiciyi mağdur ettikten sonra yine taktik değiştirdi. Sıcak havaları da fırsat bilen dolandırıcılar Çin’den ve Tayvan’dan getirilen çuvallar dolusu ürünlerle vatandaşı tuzağa düşürmeye çalışıyorlar.

SALATALIK BİLE YOLLAYAN OLDU
Akıllı cep telefonu diye vatandaşa dalga geçer gibi kargo paketinde oyuncak telefon, müzik kutusu, kol saati ve hatta salatalık yollayan dolandırıcıların yaptıkları hileler medyada birçok kez deşifre olunca taktik değiştirdiler. Sıcak havaları da fırsat bilen sahtekarlar bu sefer de ünlü gözlük firmalarını oyunlarına alet ettiler. Yaz ayında vatandaşın en çok ihtiyaç duyduğu ürün olan gözlük üzerinden vatandaşları tuzağa düşürmeye çalışanlara karşı Tüketiciyi Koruma Derneği Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı uyardı.

ÖNCE GÜVEN OLUŞTURUYORLAR
Vatandaşın aldığı gözlükten dolayı gözlerinde sorun oluştuğunu ve bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını dile getiren Yaktı, vatandaşın nasıl tuzağa düşürüldüğünü ise şöyle anlattı: “Vatandaşa telefonda Gözlük Dünyası’ndan aradıklarını ve alışveriş yaptıkları ”Carrefour, Dia, Kipa, Kiptaş” gibi marketlerle yaptıkları anlaşma sonrası bir çekiliş gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Çekiliş sonunda piyasa değeri 500 TL civarında olan güneş gözlüğünü kazandınız deniliyor. Dolandırıcılar, bununla da yetinmeyip aradıkları kişinin ev adresini hatta kapı numarasını dahi söyleyerek güven oluşturuyor.”

ÜNLÜ FİRMALARIN ADI KULLANILIYOR
Dolandırıcıların Telefonda aktarılan bilgilere inanıp gözlüğü kabul eden vatandaştan kargo bedeli adı altında 50 TL gibi bir ücret istediğini söyleyen Yaktı, “Dolandırıcılar bu parayı kredi kartından tahsis ederek tuzağına bir kurban daha düşürüyor. Çünkü ortada söz konusu marketlerle yapılmış herhangi bir anlaşma bulunmazken telefonda bahsedilen firmanın da konuyla ilgisinin olmadığını tüketici sonradan anlıyor. Hediye adı altında yollanan gözlükler ise birkaç liralık ‘çakma’ diye tabir edilen Çin malı ürünlerden oluşuyor” diye konuştu.

TELEFONDA DOLANDIRICILIK ÇOK ARTTI
Telefon üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemlerinin son zamanlarda oldukça arttığını belirten Yaktı, “Bu ürünlerin hiç birisinin faturası ve garanti belgesi yok. Vatandaş bir ürün alırken faturası ve garanti belgesi olup olmadığına dikkat etmeli. Bu nedenle telefonda ya da televizyonda satılan ürünleri satın almaya kalkmamalı” ifadelerini kullandı.

GÖZÜ KÖR EDEBİLİR
Sahtekarların çeşitli hilelerle satmaya kalktıkları gözlüklerin hepsinin Tayvan ve Çin üzerinden çuvallarla getirildiğini kaydeden Yaktı, bu ürünlerin hiçbirisinin faturasının ve garanti belgesinin olmadığına dikkat çekerek, “Bu ürünler bir iki kullanımlık ve sağlıksız ürünler. Sağlık boyutu da göz önüne alındığında vatandaşın kör olma ihtimali bile var” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ HAKKINI ARAMIYOR
Telefonda ya da televizyondan aldığı ürünle mağduriyet yaşanan bir çok tüketicinin hakkını aramadığını da kaydeden Yaktı, “Vatandaş 100-200 lira deyip yaşadığı mağduriyeti içine sindirerek hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Ama bu 100-200 liralar toplandığında çok ciddi rakamlara tekabül ediyor. Halkımızı göz göre göre kandırıyorlar” dedi.

Zelfi VURAL

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV