a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

‘Sahte gözlük yerine siperlikli şapka kullanın’

Genel Göz Cerrahisi Hekimi Prof. Dr. Murat Yolar, piyasada çok sayıda sahte güneş gözlüğü satıldığını belirterek, “Sahte gözlükler zararı artırır. Korunmak isteyenler çok fazla zarar görürler. Hiç gözlük kullanmamaları daha iyi olur” dedi.   Yolar, yaptığı açıklamada, ultraviyole ışınların göz için zararlı olduğunu söyledi. Gözün kendine has filtreleri olduğunu fakat bu ışınları tam anlamıyla engelleyemediğini ifade […]

03 Ağustos 2015 - 19:33 'de eklendi ve 1031 kez görüntülendi. A+A-

‘Sahte gözlük yerine siperlikli şapka kullanın’

Genel Göz Cerrahisi Hekimi Prof. Dr. Murat Yolar, piyasada çok sayıda sahte güneş gözlüğü satıldığını belirterek, “Sahte gözlükler zararı artırır. Korunmak isteyenler çok fazla zarar görürler. Hiç gözlük kullanmamaları daha iyi olur” dedi.

 

Yolar, yaptığı açıklamada, ultraviyole ışınların göz için zararlı olduğunu söyledi.

Gözün kendine has filtreleri olduğunu fakat bu ışınları tam anlamıyla engelleyemediğini ifade eden Yolar, ultraviyole ışınların gözdeki sarı noktaya zarar verdiğini, bu yüzden ultraviyoleyi engelleyen güneş gözlükleri kullanılması gerektiğini vurguladı.

 

Ultraviyole ışınların, toprak yüzeylerden, kumdan, deniz yüzeyinden ve kışın kardan yansıyarak gelebildiğini hatırlatan Yolar, şöyle devam etti:

 

“Bunlar, normal camdan, ‘colormatik’ ve ‘polarize’ denilen camlardan da geçerler. Dolayısıyla bu engellemenin yolu, ‘UV400’ denilen bir özelliğin söz konusu gözlüklerde bulunmasıdır. ‘UV400’, 400 nanometrenin altındaki ışığın geçirilememesi demektir. Kaliteli güneş gözlüklerinde bu özellik bulunuyor. Numaralı gözlükler de bu tip camlardan imal edilebiliyor. Burada sarı noktayı korumada en iyi camlar, sarı veya amber renginde olan camlardır. Bunların renklerinin dışından ultraviyoleyi bloke etme özelliği olması gerekir. Her sarı ve amber rengi cam, bu özelliği taşımaz.”

 

– “İşportadan gözlük almayın”

Yolar, güneş gözlüğündeki camın koyuluğunun koruyucu etkiyi artırdığı gibi yanlış bir düşünce olduğuna dikkati çekerek, şunları anlattı:

 

“Piyasada maalesef çok sayıda sahte gözlük satılmakta. İnsanlar bunu aldıklarında belli bir parlaklık azalması oluyor ama bu camlar kalitesizse gözü yoruyor ve göz bebeğini genişletiyorlar. Böylece zararlı ışınlar göze daha fazla ulaşıyor. Dolayısıyla korunalım derken, gözlerimize daha fazla zarar veriyoruz. Bu yüzden işportada satılan, ne olduğu bilinmeyen gözlüklere halkımızın ilgi göstermemesi gerekir.”

 

Yolar, bazı şapkaların da gözü güneşten korumak için kullanılabileceğini dile getirerek, “Sahte gözlükler zararı artırır. Korunmak isteyenler, çok fazla zarar görürler. Hiç gözlük kullanmamaları daha iyi. Sahte gözlük yerine siperlikli şapkaların kullanılması daha faydalı olur. Bu tür şapkalar, zararlı ışınların yansımasını yarı yarıya azaltır” ifadelerini kullandı.

 

– “Açık renk gözler daha çok etkileniyor”

Yolar, açık renk gözlülerin koyu renklilere oranla güneş ışınlarına daha fazla maruz kaldığını aktardı. Bunun gözdeki pigmentlerle ilgili olduğuna dikkati çeken Yolar, şunları kaydetti:

 

“Bu durum, gözdeki pigmentle alakalıdır. Aslında gözde tek bir renk pigmenti vardır, o da siyahtır. Bu, iriste az miktardaysa göz, ışığı mavi, yeşil veya ela gibi yansıtır. Bu, elbette retina altındaki boya maddesiyle de alakalıdır. Açık renk gözler, boya maddesini daha az taşıdığı için ışığa karşı daha az korumalıdır. Gözün içine girdiğinde daha fazla yansır ve daha fazla tahribat yapar. Dikkat edilirse sıcak bölgelerde insanlar, esmer tenli ve koyu renk gözlüdür. Güneşten uzaklaştıkça beyaz tenli ve açık renk gözlü insanlara rastlarız. Bu insanların güneşten daha iyi korunmaları gerekir.”

optisyeninsesilogo

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek kadın bilim insanıydı. Şimdi, ölümünden kırk yıl sonra, Glancy yenilikçi çalı...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek komitesinin taleb...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da en fazla zarar gören sektörlerin başında yer almaktadır....

İTO Geleneksel Sektör Buluşması İTO Geleneksel Sektör Buluşması

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük meslek komitesinin organize ettiği geleneksel sektör buluşma toplantısı 16 Ocak 2022 tarihinde Cemil...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır mı?

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki sonra önemli birkaç kişinin de haritasına bakarız. Özellikle istenilen ünlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek ko...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da ...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır...

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki ...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

Pandemi gerekçesiyle ertelenen ATO Akademi Optisyenlik Müess...

SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Atilla Karip davayı kazandı! Atilla Karip davayı kazan...

Anayasa Mahkemesi Kararı sonrası anılan kararı esas alarak y...

Meleklerin Cinsiyeti Meleklerin Cinsiyeti

Örgütlü toplum siyaset için de sermaye için de tehdittir, SE...

Lütfen tuzağa düşmeyelim Lütfen tuzağa düşmeyelim...

Bazı grup mağaza ve kişilerin aşağıdaki örnek dilekçeleri do...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

Bu söyleşiyi kaçırmayın! Bu söyleşiyi kaçırmayın!...

Sektörümüzü 2022 yılında neler bekliyor? Birlik ne gibi çalı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x