a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlıkta uzman açığı artıyor

Sağlık-Tıp sektöründe nitelikli uzmana olan ihtiyaç, yeni yatırımların yanı sıra bu yılın ilk yarısındaki yoğun kamu atamaları nedeniyle daha da artmış durumda. Özel sağlık kuruluşları, başta hemşire olmak üzere bu dönemde en çok acil tıp teknisyeni, anestezi ve reanimasyon uzmanı, radyoloji teknisyeni gibi pozisyonları doldurmakta zorluk yaşıyor. 14 milyonu aşkın özgeçmişi bünyesinde barındıran Yenibiris.com, nitelikli […]

19 Ağustos 2014 - 11:33 'de eklendi ve 1455 kez görüntülendi. A+A-

Sağlıkta uzman açığı artıyor

Sağlık-Tıp sektöründe nitelikli uzmana olan ihtiyaç, yeni yatırımların yanı sıra bu yılın ilk yarısındaki yoğun kamu atamaları nedeniyle daha da artmış durumda. Özel sağlık kuruluşları, başta hemşire olmak üzere bu dönemde en çok acil tıp teknisyeni, anestezi ve reanimasyon uzmanı, radyoloji teknisyeni gibi pozisyonları doldurmakta zorluk yaşıyor.
14 milyonu aşkın özgeçmişi bünyesinde barındıran Yenibiris.com, nitelikli uzman ihtiyacının giderek arttığı Sağlık-Tıp sektörünü değerlendirdi. İşsizliğin en az yaşandığı sektör olarak bilinen sağlıkta, yetişmiş işgücü açığının yanı sıra çalışan devir oranının yüksekliği sorunu da söz konusu. Sağlık Bakanlığı’nın 2013 verilerine göre yaklaşık 124 bini hekim, 115 bini hemşire olmak üzere 700 bin civarında kişi çalışıyor. OECD ortalamasını yakalayabilmek için 105 bin hekim, 500 bin hemşireye daha ihtiyaç var. Sağlık personelinin dışında sektörde hastane yöneticileri ile satış ve pazarlama uzman ve yöneticilerine de talep artmış durumda.

Acil tıp teknisyeni öncelikli

Yenibiris.com verilerine göre son 6 ayda (1 Şubat – 31 Temmuz), bir önceki döneme göre (1 Ağustos – 31 Ocak) özellikle eğitim hemşiresi, acil tıp teknisyeni, radyoloji teknisyeni ve anestezi ve reanimasyon uzmanına olan talebin arttığı görülüyor. Bu artışların sebeplerini sorduğumuz HRH Kurumsal Gelişim Çözümleri Kurucusu ve Genel Müdürü Zeynep Erkek, acil tıp teknisyeni ihtiyacındaki artışı, öncelikle hemşire yetersizliğine bağlıyor ve özel kuruluşlarının bu kişileri hemşirelerin yerine almak zorunda kaldıklarını söylüyor. Mobil sağlık hizmetlerinin artması da talebi artırıyor.

Eğitim hemşiresi yetersiz

İşe başlayan yeni mezun hemşirelerin hem iş başında hem de sınıf içinde eğitime çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Zeynep Erkek, tıbbi hataları azaltmak ve hemşirelik bakım kalitesini arttırmak için büyük kurumların oldukça geniş kadrolu hemşirelik eğitim bölümleri olduğunu, küçük kurumların da en az bir eğitim hemşiresi işe aldığını belirtiyor. Hasta eğitimleri için de eğitim hemşireleri istihdam ediliyor. Ayrıca ilaç şirketleri de ilaçlarını uygulayacak hemşirelerin eğitimi için eğitim hemşiresi işe alıyor. Yoğun bakımda ve ameliyathanelerde kritik önemi olan anestezi ve reanimasyon uzmanlarına talebin artmasında ise en önemli etken hastanelerdeki ameliyat sayısının artması. Sayı ve kalite olarak yetersiz kalan işgücü, bütün özel kuruluşların ortak sorunu.

Sağlık kuruluşları yöneticilerinin işgücü ihtiyaçları hakkındaki düşünceleri şöyle:

Medipol Sağlık Grubu İşletme Direktörü Özer Koca: “Toplam çalışan sayımız 3 bin kişi. Üniversite hastanemizin gelişim ve büyümesi sürüyor. Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi ve Organ Nakli Merkezimiz de hizmete girdi. Daha çok sağlık personeli (hemşire, ebe vb.) olmak üzere 100 kişi daha istihdam edeceğiz. Ayrıca, 2014 sonuna kadar Sefaköy ve Pendik’te üniversitemize bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezleri açılacak. Bu lokasyonlar için tüm branşlarda yoğun bir personel istihdamı olacak. Medipol Eğitim ve Sağlık Grubu olarak 2015 yılı için de yine büyüme ve yatırımlarımız sürecek. Özellikle hemşire, ebe gibi pozisyonları doldurmakta ve özellikli üniteler (Kemik İliği Transplantasyon, Tüp Bebek, Yoğun Bakımlar ve Organ Nakli) için yetişmiş branş hemşiresi bulmakta zorlanıyoruz.”

Bolu Özel Çağsu Hastanesi İşletme Müdürü Reşat Ayaz: “240 çalışanımız var. Yıl sonuna kadar 70 kişi işe alınacak. En çok hemşire, ebe, sağlık teknisyeni, hasta bakıcı ve temizlik elemanı alımı yapıyor, doktor, hemşire, ebe ve sağlık teknisyeni bulmakta zorluk yaşıyoruz. Personelin devlet ve üniversiteyi tercih etmesinin en büyük nedeninin, cumartesi günleri mesainin olmaması olduğunu tahmin ediyoruz. Esas sorun, ülkemizde sağlık personeli planlaması yapılmadan okulların açılmış veya kapanmış olması. İstihdam alanı az olan alanlarda daha çok, istihdam gerektiren alanlarda özellikle sağlık alanında daha az mezun verilmiştir.”

Darıca Özel Armedica Göz Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülay Güllülü: “Hastanemiz bünyesinde 25 kişi çalışıyor. Bu yıl sonuna kadar 10 kişi alacağız. Doktor, sağlık memuru, anestezi teknisyeni, acil tıp teknisyeni, yönetim ve eğitim hemşiresi, ameliyat hemşiresi, sterilizasyon ve ameliyathane personeli, orta düzey yönetici pozisyonları ve teknik personel bulmada zorluklar yaşıyoruz.”

Özel Edremit Körfez Hastanesi İnsan Kaynakları Müdürü Simay İmral: “Çalışan sayımız 350’nin üzerinde. 10-30 kişilik bir alım söz konusu olabilir. En çok doktor, hemşire ve diğer sağlık personelinde temin sıkıntısı yaşanıyor. Yoğun bakım deneyimine sahip hemşire, anestezi-radyoloji-laboratuvar teknisyeni ve teknikerleri, ayrıca özellikli sertifikası gerektiren hemşire temininde sorun var. İnsan kaynakları açısından en sık yaşanılan sorun çalışan devir oranının yüksekliği. KPSS sonucunda sağlık çalışanları atamalar nedeni ile işyerlerinden ayrılıyorlar.”

Sağlık sektöründe son 6 ayda en çok aranan 10 pozisyon ise şöyle:

1-Hemşire
2-Eğitim Hemşiresi
3-Hasta Danışmanı
4-Satış Temsilcisi
5-Ameliyathane Hemşiresi
6-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
7-Acil Tıp Teknisyeni
8- Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
9-Diş Hekimi
10-Ebe

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV