a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

BAKANLIĞIN İNTERNET SATIŞLARINDA GÖSTERMİŞ OLDUĞU DUYARLILIĞI REKLÂM VE TANITIM KONUSUNDA DA GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ

Yönetmelikle ilgili taslak Konfederasyonumuza TC Sağlık Bakanlığımız tarafından gönderilmiştir. Yaptığımız çalışma bakanlığımıza gönderilmiştir. Reklâm tanıtım ve internet üzerinden satışlar konusunda konfederasyonumuzun TC Sağlık Bakanlığına gönderdiği son yazı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. . GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER KONFEDERASYONU           . Sayı:12/91                                                                                 Tarih:13.11.2012 Konu: Yeni Yönetmelik Çalışmaları, Reklam ve İnternet Üzerinden Yapılan Satışları Hk. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI […]

23 Kasım 2012 - 14:22 'de eklendi ve 1152 kez görüntülendi. A+A-

BAKANLIĞIN İNTERNET SATIŞLARINDA GÖSTERMİŞ OLDUĞU DUYARLILIĞI REKLÂM VE TANITIM KONUSUNDA DA GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ

Yönetmelikle ilgili taslak Konfederasyonumuza TC Sağlık Bakanlığımız tarafından gönderilmiştir.

Yaptığımız çalışma bakanlığımıza gönderilmiştir.

Reklâm tanıtım ve internet üzerinden satışlar konusunda konfederasyonumuzun TC Sağlık Bakanlığına gönderdiği son yazı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

.
GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER KONFEDERASYONU           .

Sayı:12/91                                                                                 Tarih:13.11.2012

Konu: Yeni Yönetmelik Çalışmaları, Reklam ve İnternet Üzerinden Yapılan Satışları Hk.

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU BAŞKANLIĞINA,

Optisyenlik müesseseleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından ruhsatlandırılan, faaliyetleri izlenen ve denetlenen, satışını yaptığı tıbbî cihaz ve benzeri ürünlerden dolayı da piyasa gözetimi ve denetimine tabi olan müesseseler olup aynı Eczacılar ve Diş hekimleri gibi bir sağlık mesleği olarak tanzim edilmiştir. 5193 sayılı kanunun amaç bölümünde “ toplumun ve fertlerin sağlığının korunması “ yasa ile bizlere emredilmiştir.

Optisyenlik müesseseleri ve çalışanları her ne şekilde olursa olsun toplum ve hasta güvenliğini düşünmek ‘’Tüketicilere karşı duyarlı olmak’’, çıkar çatışmalarından kaçınmak, yasalara uygun hareket etmek, haksız rekabetten kaçınmak, mesleki etik ve değerlere uymak, meslek itibarını korumak, mesleki eğitim ve gelişime açık olmak, güvenilir ve dürüst olmak zorundadır. Optisyenlik mesleği aynı zamanda kamu hizmeti sunma faaliyetidir. Dolayısıyla sunulan hizmetin niteliği son derece büyük önem arz etmektedir.

Kanun ve yönetmelikler de ilkesiz davranışları caydıran, meslek içi rekabeti düzenleyen, toplum sağlığı ve hizmet ideallerini korumayı amaçlayan ilkeler bütünüdür. Sağlık alanında, talep yaratmaya dönük reklam anlayışı kabul görmemektedir. Bu nedenle diğer tüm sağlık mesleklerinde nasıl reklâm yapılamıyorsa Optisyenlik mesleğini icra etme hak ve yetkisine haiz olanların reklam yapamayacağının yeni yönetmelik çalışmalarında düzenlenmesi kaçınılmaz olmuştur.

Optisyenlik hakkındaki 25596 sayılı yönetmeliğin 24’ üncü Maddesindeki Tanıtım ve Reklam bölümünün;

‘’ Optisyenlik müessesesi ve çalışanları her ne surette olursa olsun; müesseselerinin, müesseselerinde sundukları hizmetlerin, müşterilerine satışını yaptıkları tıbbi cihazların ve benzeri ürünlerin; kitle iletişim araçları, elektronik ortam, görsel-işitsel araçlar, yazılı materyaller veya benzeri nitelikteki araçlar ile doğrudan ve dolaylı olarak tüketici konumundaki kitleye yönelik reklam ve tanıtım yapamazlar. Başkaca kişi, kurum ve kuruluşların benzer nitelikteki çalışmalarına aracı olamazlar. Optisyenlik müesseseleri işyerlerine ticari bir görünüm veremeyecekleri gibi; haksız rekabet halini ortaya çıkaracak, insanları yanıltıcı, paniğe sevk edici, yanlış yönlendirici benzer nitelikteki kuruluşlar ve çalışanları arasında rekabete yol açacak eylemlerde bulunamazlar. İnternet de dâhil olmak üzere her türlü iletişim aracı ile satış, reklam amacına yönelik olarak kampanya ve indirimler yapamaz, çalıştığı veya ortağı olduğu kuruluş veya şirket aracılığı ile de anılan eylemlerin yapılmasına müsaade etmez.

Optisyenlik mesleğini icra hak ve yetkisini haiz olanlar, kendilerini tanıtan ve müesseselerini belirten adreslerinin bulunduğu kartvizitler bastırabilirler. Müessese vitrininde sadece faaliyeti ile ilgili bilgiler ve anlaşma yapılan kurumların isimleri belirtilebilir.’’ şeklinde düzenlenmesini talep ediyoruz.

Başkanlığınızdan düzenlenmesini talep ettiğimiz diğer önemli bir konu ise internet üzerinden yapılan satışlardır. Konfederasyonumuza ve Başkanlığınıza internet üzerinden yapılan satışlar hakkında gelen yoğun şikâyetler ve internet üzerinden satış yapılmasına yönelik gelen taleplere istinaden bu konuda da yeni bir düzenlenmenin yapılması kaçınılmaz olmuştur.

5193 sayılı kanun ve yürürlükte olan mevcut 25596 sayılı yönetmelikte Optisyenlik müesseselerinin internet üzerinden satış yapıp yapamayacağı konusunda bir düzenleme bulunmamaktadır. Fakat Optisyenlik müessesesinin açılacağı yer ve açılamayacağı yerlerin tanımı 25596 sayılı yönetmelikte yapılmıştır.

Optisyenlik müesseseleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından ruhsatlandırılan, faaliyetleri izlenen ve denetlenen, satışını yaptığı tıbbî cihaz ve benzeri ürünlerden dolayı da piyasa gözetimi ve denetimine tabi olan müesseseler olup aynı Eczacılar ve Diş hekimleri gibi bir sağlık mesleği olarak tanzim edilmiştir. Optisyenlik mesleği bir sağlık mesleği olması hasebi ile bir ticaret mesleği olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının denetim ve gözetiminde olan Elektronik Ticaretle ilgili kanuni mevzuat henüz tamamlanmamış ve yürürlüğe girmemiştir. İnternet üzerinden yayınlanan Reklam ve İçerikle ilgili gözetim ve denetim yetkisini yürürlükteki kanunlar T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Reklam Kuruluna ve Bilgi Teknolojileri Kuruluna vermiştir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından gözetim ve denetiminin yapılamadığı, internet üzerinden reçetesiz lens satışını artırmaya yönelik, toplum ve hasta sağlığını tehdit eden ticaret ve reklam anlayışının sektörümüzde kaosa sebebiyet vereceği açıktır.

Optisyenlik bir sağlık mesleği olması hasebi ile bir ticaret mesleği olarak değerlendirilemez.

Başkanlığınızın yaptığı yeni yönetmelik çalışmasında Optisyenlik müesseselerinin internet üzerinden satış ve tanıtım yapamayacağının açıkça belirtilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yönetmelikle ilgili değiştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz diğer konularla ilgili çalışmamız kurum yetkililerine sunulmuştur. Reklam ve internet satışları hakkındaki talebimizi onayınıza saygılarımızla arz ederiz.

Yönetim Kurulu a.

Genel Başkan                                                Genel Sekreter

Rifat KÜPELİ                                                 Gökhan GÖRKEN

.
Mithatpaşa Cad. Mithatpaşa Apt. No: 39/9 Kızılay-ANKARA Tel: 02562133924

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
sinan
sinan
9 yıl önce

5193 s optisyenlik kanununun bazı maddeleri değişti mi? değişen maddeleri nelerdir? bilen bir sektör temsilcisi varsa açıklama ve bilgilendirme bekliyorum ve bekliyoruz.

murat taştan
murat taştan
9 yıl önce

5193 sayılı kanun yönetmeliği evrensel olmalıdır.Kimse kimsenin adına karar vermesin.Yönetmelikte ilave olark haksız rekabetin önlenmesi ve Bir Optisyenlik müessesinin açılabilmesi için en az özel ve resmi hastaneye 200 metre mesafede olması , hastane de gezen reçete simsarlarını önüne geçmiş olunur.

Sağlık bakanlığının 5193 sayılı kanun yönetmeliklerini bağlı bulunduğu optisyenlik müesselerinin görüşleri alınarak yapılmalıdır.Bu yönetmelik bazılarının çıkarları için değil ileride oluşabilecek sorunlara da çözümleyebilmelidir.

Herkesin ortak görüşü alınmalıdır.Ortak görüş doğrultusunda hareket edilip yönetmelik hazırlanmalıdır.

Şahsen kendi adıma söylüyorum.çıkacak yönetmelik başkalarını menfaatlaeri doğrultusunda olursa Bölge idare mahkemesi kanalıyla yönetmelikin durdurulması davası açılır.

sinan
sinan
9 yıl önce

YÖNETMELİKLE İLGİLİ GÖNDERİLEN TASLAĞIN YAYINLANMASINI İSTİYORUZ..

BU SAYEDE YAPACAĞIMIZ KATKILAR SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE İLETİLİR..VE YENİ YÖNETMELİK TÜM GÖZLÜKÇÜ/OPTİSYENLERİN YÖNETMELİĞİ OLUR..LÜTFEN KAPALI KAPILAR ARDINDA 5000 KİŞİ ADINA KARAR VERMEYİN, ŞEFFAF OLALIM, HEPİMİZİ İLGİLENDİREN KONULARDA BİLGİYİ PAYLAŞALIM…

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Magazin HABERLERİ
Web TV
3
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx