a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlık Bakanlığı uzun tatil için genelge yayınladı

Üstün gayret ve fedakarlık göstererek, kesintisiz ve emek yoğun bir çalışma düzeni içerisinde sunulmasını gerektirmektedir. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sayı: 97577848-010/07-33887 07/10/2013 Konu: Bayram Tatilinde Sağlık Hizmetleri Sağlık hizmetleri, özelliği nedeniyle hizmetin; başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımız tarafından mesai kavramı olmaksızın, bayram ve tatil günlerinde de üstün gayret ve fedakarlık göstererek, […]

08 Ekim 2013 - 10:48 'de eklendi ve 1027 kez görüntülendi. A+A-

Sağlık Bakanlığı uzun tatil için genelge yayınladı

sb-600x220Üstün gayret ve fedakarlık göstererek, kesintisiz ve emek yoğun bir çalışma düzeni içerisinde sunulmasını gerektirmektedir.

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Sayı: 97577848-010/07-33887 07/10/2013
Konu: Bayram Tatilinde Sağlık Hizmetleri
Sağlık hizmetleri, özelliği nedeniyle hizmetin; başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımız tarafından mesai kavramı olmaksızın, bayram ve tatil günlerinde de üstün gayret ve fedakarlık göstererek, kesintisiz ve emek yoğun bir çalışma düzeni içerisinde sunulmasını gerektirmektedir.

Kurban Bayramı tatili nedeniyle 12-21 Ekim 2013 tarihleri arasında çeşitli sebeplerle hastane acil servislerine müracaatlarda yoğunluk yaşanması ve dolayısıyla iş yükünün artması muhtemeldir.

Kurban Bayramı tatili süresince ülke genelinde sunulacak sağlık hizmetlerinin kesintiye uğramaması için yataklı sağlık tesislerine (kamu ve özel) ait acil servislerin bu iş yükünü kaldırabilecek şekilde düzenlenmeli ve ihtiyaca uygun olarak takviye edilmesi gerekmektedir. Acil servislere başvuracak vakalara gerekli tıbbi ve cerrahi müdahalenin zamanında yapılabilmesi, kaliteli ve özenli tıbbi bakım ve tedavi hizmetlerinin sunulabilmeli amacıyla diğer tedbirlerle birlikte aşağıdaki tedbirlerin de alınması uygun görülmüştür.

Acil servis hizmetleri, 16 Ekim 2009 tarihli ve 27378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ”, yoğun bakım hizmetlerinin ise “20107/2011 tarih ve 28000 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yoğun Bakım Hizmetlerinin Uygulama ve Esasları hakkında Tebliğ” hükümlerinde belirtilen esaslar dahilinde yürütülmelidir.
Acil servis üniteleri ve diğer kliniklerde insan gücü, tıbbi donanım, lüzumlu sarf malzemesi, ilaç, serum ve ambulans hizmetleri yönünden 24 saat kesintisiz hizmet sürekliliği esasına göre hiçbir olumsuzluk ve aksaklığa meydan vermeden ihtiyacı karşılayacak şekilde gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Bu birimlerde yürütülen nöbet hizmetleri için lüzumu halinde takviyenin (personel, tıbbi donanım, malzeme, ilaç, serum, ambulans vs.) sağlanması yönünde gerekli organizasyonun yapılması, acil yardım ve klinik hizmetlerinin verilmesinde görev ve sorumlulukları bulunan tüm kurum, kuruluş ve ilgili birimlere tebliği gerekmektedir.

Radyoterapi merkezleri tarafından verilmekte olan hizmetlerdeki aksamaların hastaların tedavi süreçlerini olumsuz etkileyebileceği göz önünde bulundurularak, bünyesinde radyoterapi merkezi bulunan sağlık tesislerinde verilen radyoterapi hizmetlerinin bayram tatili günlerinde de hizmete devamının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması, Diyaliz hizmeti verilen birimlerde hizmetin aksatılmaması, Ayrıca, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde oluşturulan evde sağlık hizmet birimleri vasıtasıyla sunulmakta olan evde sağlık hizmetlerinin; Bayram tatiline isabet eden günlerde ilgili personelin izinli sayılması nedeniyle önceden planlanmış ev ziyaretleri kapsamında hastaların devam etmekte olan ilaç uygulaması, pansuman ve benzeri işlemlerine ilişkin tedavilerinin bayram tatili süresince de aksatılmaması için ilgili kurum yönetimleri tarafından yapılacak nöbet düzenlemeleri kapsamında evde sağlık hizmetlerinin devamının sağlanması,

Yukarıda belirtilen sağlık hizmetlerinin bayram tatili günlerinde de devamının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması hususlarını ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarına imza karşılığı tebliğini rica ederim.

Bu vesile ile tüm sağlık çalışanlarımızın ve ailelerinin Bayramını tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim.

Prof. Dr. Nihat TOSUN
Bakana a.
Müsteşar

DAĞITIM
Gereği Bilgi
81 İl Valiliğine (İl Sağlık Müdürlüğü) Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığına
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığına

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV