a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Saglık Bakanlığı reklamlara ceza yağdırdı

Sağlık beyanıyla tanıtılan 6 ürün hakkında 2 milyon 550 bin lira para cezası uygulayan Bakanlık, mevzuata aykırı tanıtım ve satışın yapıldığı 77 internet sitesini Erişim Sağlayıcıları Birliğine, bin 500 internet sitesini de Güvenli İnternet Hizmeti kapsamına alınması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına bildirdi.   Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip […]

19 Ekim 2014 - 2:00 'de eklendi ve 1120 kez görüntülendi. A+A-

Saglık Bakanlığı reklamlara ceza yağdırdı

Sağlık beyanıyla tanıtılan 6 ürün hakkında 2 milyon 550 bin lira para cezası uygulayan Bakanlık, mevzuata aykırı tanıtım ve satışın yapıldığı 77 internet sitesini Erişim Sağlayıcıları Birliğine, bin 500 internet sitesini de Güvenli İnternet Hizmeti kapsamına alınması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına bildirdi.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda gerek ulusal gerekse yerel yayın yapan televizyon ve radyo kanallarında, yazılı medyada, internet sitelerinde ve diğer birçok mecrada, gıda takviyeleri ve bitkisel ürünler başta olmak üzere pek çok ürün grubunun “her derde deva” olduğu iddia edilerek tanıtım ve satışının yapıldığına dikkati çekti.

 

Kurum tarafından kamu sağlığını tehdit eden yönü sebebiyle sağlık beyanıyla yapılan ürün tanıtım ve satışlarına yönelik ağır cezalar uygulanmaya başlandığını anımsatan Uzun, şu bilgileri aktardı:

 

“Genel anlamıyla sağlık beyanı, ‘insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğunu yahut hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğunu, koruduğunu, tedavi ettiğini belirten, ileri süren veya ima eden tüm ifadeler’ olarak tanımlanmaktadır. İncelemelerde en çok rastlanan sağlık beyanı ifadeleri, ‘zayıflama mucizesi’, ‘metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandıran tek ürün’, ‘aç kalmadan zayıflatır’, ‘cinsel fonksiyon bozukluğuna son’, ‘kalp ve damar tıkanıklığına son’, ‘kelliğe son’, ‘saç dökülmesini yok eder’, ‘boy uzatıcı’, ‘yüzde 100 zeka geliştirici formül’ şeklinde yer alıyor. Söz konusu reklamların engellenmesi amacıyla ocak ayında yürürlüğe giren 6514 sayılı Torba Kanun hükümleri doğrultusunda Kurumumuzca her türlü platformda yoğun gayret sarf ediliyor.”

 

Söz konusu düzenlemede, “Yetkili merciden izin almaksızın veya verilen izne aykırı olarak sağlık beyanı ile ürün tanıtım ve satışını yapanlar hakkında 20 bin Türk lirasından 3 yüz bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilir. Fiillerin tekrarı halinde verilecek idari para cezası, daha önce verilen cezanın iki katı uygulanır” hükmünün yer aldığını anımsatan Uzun, “Bu hüküm gereğince Beyin, Hemoroid Seti, Sedef Kürü, Magnezyum Yağı, Prostat Seti, Bama Herbs isimli ürünlerin sağlık beyanı ile tanıtımını ve satışını yapan ilgililer hakkında Kurumumuz tarafından toplam 2 milyon 550 bin Türk lirası idari para cezası uygulandı” bilgisini aktardı.

 

-İnternet siteleri

Aynı kanun maddesindeki, “Tanıtım veya satışların internet üzerinden yapılması halinde, Bakanlık tarafından derhal erişimin engellenmesine karar verilir ve bu karar uygulanmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilir” hükmü gereğince de mevzuata aykırı ürün tanıtım ve satışının yapıldığı 77 internet sitesine tamamen erişimin engellenmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirimde bulunulduğunu belirten Uzun, bin 500 internet sitesinin Güvenli İnternet Hizmeti kapsamına alınması için de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının bilgilendirildiğini söyledi.

 

Tanıtımların tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte olması sebebiyle internet sitelerine para cezası uygulaması amacıyla söz konusu sitelerin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne bildirildiğini kaydeden Uzun, “6514 sayılı Kanunun 32’inci maddesinde yer alan ‘Müstahzar olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği beyanı ile herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmü doğrultusunda Kurumumuz tarafından hasta ve yakınlarının tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar ederek ürün tanıtım ve/veya satışını gerçekleştirenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu” diye konuştu.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Uzun, çeşitli mecralarda yapılan ürün tanıtım ve satışlarında sağlık beyanı mevzuatına aykırı hareket edilmemesi gerektiği, aksi takdirde bir süre önce çıkarılan Torba Kanun hükümleri kapsamında işlem yapılacağı uyarısını dile getirdi.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV