a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sadaka Sizin Olsun, Biz Hakkımızı İstiyoruz

Avrupa ‘da engelli olmak ve Türkiye ‘de engelli olmak arasında uçurumlar var. Engelliler ve engelli hakları konusunda Avrupa‘ya yaklaşmak için daha çok yasal çalışma ve tüm katmanlarda eğitim şart, özellikle eğitim kurumları yerel yönetimler ve politikacılar.   Avrupa ‘da bile engellilere eşit muamele konusunda düzenlemeler olmasına rağmen engelliler toplumsal hayata tam olarak katılamıyor. Bu nedenle […]

10 Temmuz 2015 - 1:37 'de eklendi ve 1197 kez görüntülendi. A+A-

Sadaka Sizin Olsun, Biz Hakkımızı İstiyoruz

Avrupa ‘da engelli olmak ve Türkiye ‘de engelli olmak arasında uçurumlar var. Engelliler ve engelli hakları konusunda Avrupa‘ya yaklaşmak için daha çok yasal çalışma ve tüm katmanlarda eğitim şart, özellikle eğitim kurumları yerel yönetimler ve politikacılar.

 

Avrupa ‘da bile engellilere eşit muamele konusunda düzenlemeler olmasına rağmen engelliler toplumsal hayata tam olarak katılamıyor. Bu nedenle Avrupa konseyi engellilere sadaka değil, hak istiyor açılımı yapmıştır. Türkiye’ninde üyesi olduğu Avrupa konseyi ülkelerinde 80 ila 120 milyon arasında engelli olduğu tahmin ediliyor, dünya genelinde ise yaklaşık 500 milyon engelli olduğu tahmin ediliyor. Engelliler konusundaki politikaların, engellilerin tedavisi, rehabilitasyonu veya engellilere yönelik sosyal yardımlar ekseninde tasarlandığı biliniyor ve sadaka yaklaşımı adı verilen bu tutumdan vazgeçilip, engellilerin toplumdaki bireysel haklarının temel alındığı bir yaklaşıma geçilmesi mutlak sağlanmalıdır.

 

Engelliler iş hayatında her zaman şanslı olamıyor görmekten ibaret olduğunu bununda engellilerin vatandaşlık, kültürel, ekonomik ve politik haklarının ihlal edilmesine yol açtığını biliyoruz. Özellikle engelli çocukların yeterli alt yapı olmadığı için kültürel ve sportif etkinliklere katılamamalarına, kreşlere alınmadıklarına yani dışlandıkları bu çağda acı bir gerçektir.

 

Birleşmiş milletler‘in engelli hakları ile ilgili sözleşmesi Türkiye’ninde içinde olduğu 34 Avrupa devleti imza koymuştur. 2006 – 2015 dönemini kapsayan bir eylem planı ortaya çıkarılmıştır. Avrupa birliğinde iş dünyasında engellilere eşit muamele konusunda yönerge mevcut olup kararlar alınmıştır. Tüm bunlara rağmen sorun zihniyettedir. Uzmanlar sorunun daha derinlerde, konunun yoksullukla ilgisi olmadığını, toplumun engellileri nasıl gördüğünün sorgulanması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Engelliler toplumsal yaşamın bir çok alanında ayrımcılığa maruz kalıyor çok sayıda engelli çocuk okullara alınmıyor , engelliler iş hayatında da bir çok sorunla karşılaşıyor.

 

Avrupa da insanların yaklaşık % 80 ‘ni eşit eğitim hakkına sahip ancak engelli olanın iş bulma şansının daha az olduğu düşünülüyor. Yapılan araştırmalarda engelli kadınların daha az maaş aldıklarını ve yönetici konumuna getirilme şanslarının daha az olduğunu göstermektedir. Avrupa konseyi devletlerden engelliler konusunda Birleşmiş milletler ve Avrupa standartlarında önlem almalarını istemektedir. Kamuya ait binaların engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenmesi acil ve önemli bir konudur, kısacası mimari açıdan binalar yapılırken en başından engellilere uygun olarak düzenlenmesi o binanın maliyetinin ortalama % 1 ‘ ne eşit olduğunu tüm yöneticiler ve inşaat sektörü bilmelidir. Pahalı olansa binalar yapıldıktan sonra engelliler için sonradan yapılan düzenlemelerdir.

 

Özellikle Türkiye de engelliler A dan Z ‘ ye yapılan her şeyin sadaka mantığıyla değil insan hakları düzeyinde, eşit yaşama uygun koşullar oluşturulması için hep birlikte haykırıyoruz.

 

SİZ VERMEZSENİZ BİZ SÖKE SÖKE ALIRIZ ….!

 

ESEN KALIN
Ali AYDIN
optis3

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı geldi!

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici gözükmesi nedeniyle gözlük takmasını yasakladığı için eleştirildi....

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alındı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yürüten Cevdet Ceylan görevden alındı, yerine Kürşat Arat atandı....

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x