a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sadaka Sizin Olsun, Biz Hakkımızı İstiyoruz

Avrupa ‘da engelli olmak ve Türkiye ‘de engelli olmak arasında uçurumlar var. Engelliler ve engelli hakları konusunda Avrupa‘ya yaklaşmak için daha çok yasal çalışma ve tüm katmanlarda eğitim şart, özellikle eğitim kurumları yerel yönetimler ve politikacılar.   Avrupa ‘da bile engellilere eşit muamele konusunda düzenlemeler olmasına rağmen engelliler toplumsal hayata tam olarak katılamıyor. Bu nedenle […]

10 Temmuz 2015 - 1:37 'de eklendi ve 1149 kez görüntülendi. A+A-

Sadaka Sizin Olsun, Biz Hakkımızı İstiyoruz

Avrupa ‘da engelli olmak ve Türkiye ‘de engelli olmak arasında uçurumlar var. Engelliler ve engelli hakları konusunda Avrupa‘ya yaklaşmak için daha çok yasal çalışma ve tüm katmanlarda eğitim şart, özellikle eğitim kurumları yerel yönetimler ve politikacılar.

 

Avrupa ‘da bile engellilere eşit muamele konusunda düzenlemeler olmasına rağmen engelliler toplumsal hayata tam olarak katılamıyor. Bu nedenle Avrupa konseyi engellilere sadaka değil, hak istiyor açılımı yapmıştır. Türkiye’ninde üyesi olduğu Avrupa konseyi ülkelerinde 80 ila 120 milyon arasında engelli olduğu tahmin ediliyor, dünya genelinde ise yaklaşık 500 milyon engelli olduğu tahmin ediliyor. Engelliler konusundaki politikaların, engellilerin tedavisi, rehabilitasyonu veya engellilere yönelik sosyal yardımlar ekseninde tasarlandığı biliniyor ve sadaka yaklaşımı adı verilen bu tutumdan vazgeçilip, engellilerin toplumdaki bireysel haklarının temel alındığı bir yaklaşıma geçilmesi mutlak sağlanmalıdır.

 

Engelliler iş hayatında her zaman şanslı olamıyor görmekten ibaret olduğunu bununda engellilerin vatandaşlık, kültürel, ekonomik ve politik haklarının ihlal edilmesine yol açtığını biliyoruz. Özellikle engelli çocukların yeterli alt yapı olmadığı için kültürel ve sportif etkinliklere katılamamalarına, kreşlere alınmadıklarına yani dışlandıkları bu çağda acı bir gerçektir.

 

Birleşmiş milletler‘in engelli hakları ile ilgili sözleşmesi Türkiye’ninde içinde olduğu 34 Avrupa devleti imza koymuştur. 2006 – 2015 dönemini kapsayan bir eylem planı ortaya çıkarılmıştır. Avrupa birliğinde iş dünyasında engellilere eşit muamele konusunda yönerge mevcut olup kararlar alınmıştır. Tüm bunlara rağmen sorun zihniyettedir. Uzmanlar sorunun daha derinlerde, konunun yoksullukla ilgisi olmadığını, toplumun engellileri nasıl gördüğünün sorgulanması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Engelliler toplumsal yaşamın bir çok alanında ayrımcılığa maruz kalıyor çok sayıda engelli çocuk okullara alınmıyor , engelliler iş hayatında da bir çok sorunla karşılaşıyor.

 

Avrupa da insanların yaklaşık % 80 ‘ni eşit eğitim hakkına sahip ancak engelli olanın iş bulma şansının daha az olduğu düşünülüyor. Yapılan araştırmalarda engelli kadınların daha az maaş aldıklarını ve yönetici konumuna getirilme şanslarının daha az olduğunu göstermektedir. Avrupa konseyi devletlerden engelliler konusunda Birleşmiş milletler ve Avrupa standartlarında önlem almalarını istemektedir. Kamuya ait binaların engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenmesi acil ve önemli bir konudur, kısacası mimari açıdan binalar yapılırken en başından engellilere uygun olarak düzenlenmesi o binanın maliyetinin ortalama % 1 ‘ ne eşit olduğunu tüm yöneticiler ve inşaat sektörü bilmelidir. Pahalı olansa binalar yapıldıktan sonra engelliler için sonradan yapılan düzenlemelerdir.

 

Özellikle Türkiye de engelliler A dan Z ‘ ye yapılan her şeyin sadaka mantığıyla değil insan hakları düzeyinde, eşit yaşama uygun koşullar oluşturulması için hep birlikte haykırıyoruz.

 

SİZ VERMEZSENİZ BİZ SÖKE SÖKE ALIRIZ ….!

 

ESEN KALIN
Ali AYDIN
optis3

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden yayınlanan duyuru gereği sözleşme bedeli nasıl ve ne zamana kadar yatırmalı...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğitim semineri...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Programa katılan Beta Optik yönetim kurulu başkanı Sn. Murat Balcı, Meslek etiğ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Lens reçete süresi nedir? Lens reçete süresi nedir?...

Gözlük ve her türlü kontaktlens reçetelerinin geçerlilik sür...

Koronavirüs günlerinde mavi ışıktan korunulmalı! Koronavirüs günlerinde ma...

Mavi ışığın çocukların ve yetişkinlerin göz sağlığı üzerine ...

KOSGEB Desteği KOSGEB Desteği

Destek başvurusu aşamasında KBS üzerinden onaylanan taahhütn...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x