a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Küçük camların ardındaki büyük çekişme

Türkiye güneş gözlüğü pazarı, 1 milyar liralık hacmi ve büyük potansiyeliyle yabancı şirketlerin gözbebeği oldu. Son iki yıldır pek çok ünlü marka Türkiye’ye geldi, yerel şirketleri ya satın aldı ya da onlarla ortaklık kurdu. Pazardaki büyüme beklentisi, bu sene için yüzde 40. NÜFUSUN yüzde 15’inin gözlük kullandığı Türkiye’de pazar, son dönemde iyice hareketlendi. Yabancı markaların […]

03 Eylül 2011 - 0:05 'de eklendi ve 3830 kez görüntülendi. A+A-

Küçük camların ardındaki büyük çekişme

Türkiye güneş gözlüğü pazarı, 1 milyar liralık hacmi ve büyük potansiyeliyle yabancı şirketlerin gözbebeği oldu. Son iki yıldır pek çok ünlü marka Türkiye’ye geldi, yerel şirketleri ya satın aldı ya da onlarla ortaklık kurdu. Pazardaki büyüme beklentisi, bu sene için yüzde 40.

NÜFUSUN yüzde 15’inin gözlük kullandığı Türkiye’de pazar, son dönemde iyice hareketlendi. Yabancı markaların Türkiye’de ciddi bir potansiyel görerek yatırım yapması, bu hareketliliğin en büyük nedeni.
Toplam optik piyasası 2 milyar liralık bir hacme sahip. Bunun 1 milyar lirasını güneş gözlüğü oluşturuyor. Yatırımcılar Türkiye’nin genç nüfusunu, pazardaki potansiyeli değerlendirecek en önemli dinamik olarak görüyor. Doymamış olarak görülen Türkiye pazarında büyüme beklentisi bu sene için yüzde 40. Pazara yabancı yatırımcıların ilgisi ise yeni değil. 2000 yılında dünya devi Luxottica Group, Türkiye’ye girmişti. Ama ardından uzun süreli bir sessizlik yaşandı. Nihayet iki yıl önce, dünyanın en büyük gözlük perakendecisi olan Hollanda orijinli Hal Holding, Atasun’u alarak “Türkiye pazarında ben de varım” dedi. Arkasından başka büyük şirketler de, potansiyel gördükleri bu pazara girdiler. 
Sektörde, şu anda, Türk şirketleriyle ortaklık kurmuş ya da Türk şirketlerini satın almış üçü çok büyük olmak üzere, dikkate değer büyüklükte dört yabancı, perakende tarafındaki küçük şirketleri de sayarsak 10’a yakın yerli şirket bulunuyor.
Sektörde olup bitenleri daha iyi anlamak için şunu söyleyelim: Ortaklık ve satın almalarla şirketlerin faaliyet alanları genişlemiş durumda. Örneğin, İtalyan De Rigo üretim ve dağıtımın yanında aynı zamanda perakendecilik de yapıyor. Opmar Optik’le ortak olunca, Türkiye pazarında da perakendeciliğe girmiş oldu. Dolayısıyla grup, her iki alanda da faaliyet gösteriyor. Bu durumda olan birkaç şirket var. 
Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük dağıtımcılar Luxottica, De Rigo, Safilo Group Türkiye, Logo Paris (Doğan Optik) ve Türk şirketi Turkuaz. Bunu izleyen onlarca küçük şirket var. En büyük perakendeciler ise Opmar (De Rigo’nun ortağı), Atasun (Hal Holding tarafından satın alındı) ve yüzde yüz yerli bir marka olan Göz Grup.

ÜÇ BÜYÜKLER TÜRKİYE’DE
Türkiye pazarına ilk giren Luxottica Group, dünyanın en büyük gözlük tedarikçisi. Üretim, tasarım, dağıtım ve finansal açıdan çok büyük bir güç. Yıllık satış hacmi ise 5 milyar euro’nun üzerinde. Ve dünyada en çok satılan marka olan Ray-Ban’ın sahibi… Kitleye yönelik markalar olan Ray-Ban ve Vogue’un yanı sıra, Chanel, Versace gibi üst gelir grubuna hitap eden bir çok ünlü markayı da bünyesinde bulunduruyor. Şirket 2000 yılında Türkiye pazarına girdikten sonra, en çok satılan yerli marka güneş gözlüklerinden TopTen’in üreticisi Eksen Optik’i satın alarak önemli bir hamle yapmıştı. Halen Türkiye’de ürünleri 1700 satış noktasında satılıyor. Pazarın sadece dağıtıma odaklanan tek şirketi.
İkinci dev şirket, iki yıl önce Atasun Optik’i satın alarak pazara giren Hal Investment’ın içinde olduğu Hollanda kökenli Hal Holding. 1996 yılında kurulmuş olan Hal, satın almalarla hızlı büyüyor. Kuruluşundan kısa bir süre sonra optik ve gözlük işinde dünyanın sayılı şirketlerinden biri haline gelmiş. Üretimden perakendeye kadar bu işin tüm ayaklarında faaliyet gösteren şirketleri var. Sadece perakendede 3 bin mağazalı bir zincirin sahibi. Grubun geçen yıl perakendeden elde ettiği ciro 1.4 milyar euro.
Türkiye pazarındaki üçüncü büyük yabancı ise İtalyan De Rigo Grubu…

Yüzde yüz yerli sloğanı ile pazara giren bir başka grup ise Elegance Optik Shop,üç yılda üç yüz mağaza olmayı hedefleyen grup bir yıl içinde 80 mağazaya ulaşmış durumda,bugün itibari ilede sayısal olarak Türkiyenin en büyük optik grubu…Peşpeşe açtıkları mağazalar ile önümüzdeki günlerde adından çokça söz ettirecek. 

Anlaşılan küçük renkli camların ardındaki büyük çekişme önümüzdeki yıllarda dahada artacağa benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV