a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Küçük camların ardındaki büyük çekişme

Türkiye güneş gözlüğü pazarı, 1 milyar liralık hacmi ve büyük potansiyeliyle yabancı şirketlerin gözbebeği oldu. Son iki yıldır pek çok ünlü marka Türkiye’ye geldi, yerel şirketleri ya satın aldı ya da onlarla ortaklık kurdu. Pazardaki büyüme beklentisi, bu sene için yüzde 40. NÜFUSUN yüzde 15’inin gözlük kullandığı Türkiye’de pazar, son dönemde iyice hareketlendi. Yabancı markaların […]

03 Eylül 2011 - 0:05 'de eklendi ve 2851 kez görüntülendi. A+A-

Küçük camların ardındaki büyük çekişme

Türkiye güneş gözlüğü pazarı, 1 milyar liralık hacmi ve büyük potansiyeliyle yabancı şirketlerin gözbebeği oldu. Son iki yıldır pek çok ünlü marka Türkiye’ye geldi, yerel şirketleri ya satın aldı ya da onlarla ortaklık kurdu. Pazardaki büyüme beklentisi, bu sene için yüzde 40.

NÜFUSUN yüzde 15’inin gözlük kullandığı Türkiye’de pazar, son dönemde iyice hareketlendi. Yabancı markaların Türkiye’de ciddi bir potansiyel görerek yatırım yapması, bu hareketliliğin en büyük nedeni.
Toplam optik piyasası 2 milyar liralık bir hacme sahip. Bunun 1 milyar lirasını güneş gözlüğü oluşturuyor. Yatırımcılar Türkiye’nin genç nüfusunu, pazardaki potansiyeli değerlendirecek en önemli dinamik olarak görüyor. Doymamış olarak görülen Türkiye pazarında büyüme beklentisi bu sene için yüzde 40. Pazara yabancı yatırımcıların ilgisi ise yeni değil. 2000 yılında dünya devi Luxottica Group, Türkiye’ye girmişti. Ama ardından uzun süreli bir sessizlik yaşandı. Nihayet iki yıl önce, dünyanın en büyük gözlük perakendecisi olan Hollanda orijinli Hal Holding, Atasun’u alarak “Türkiye pazarında ben de varım” dedi. Arkasından başka büyük şirketler de, potansiyel gördükleri bu pazara girdiler. 
Sektörde, şu anda, Türk şirketleriyle ortaklık kurmuş ya da Türk şirketlerini satın almış üçü çok büyük olmak üzere, dikkate değer büyüklükte dört yabancı, perakende tarafındaki küçük şirketleri de sayarsak 10’a yakın yerli şirket bulunuyor.
Sektörde olup bitenleri daha iyi anlamak için şunu söyleyelim: Ortaklık ve satın almalarla şirketlerin faaliyet alanları genişlemiş durumda. Örneğin, İtalyan De Rigo üretim ve dağıtımın yanında aynı zamanda perakendecilik de yapıyor. Opmar Optik’le ortak olunca, Türkiye pazarında da perakendeciliğe girmiş oldu. Dolayısıyla grup, her iki alanda da faaliyet gösteriyor. Bu durumda olan birkaç şirket var. 
Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük dağıtımcılar Luxottica, De Rigo, Safilo Group Türkiye, Logo Paris (Doğan Optik) ve Türk şirketi Turkuaz. Bunu izleyen onlarca küçük şirket var. En büyük perakendeciler ise Opmar (De Rigo’nun ortağı), Atasun (Hal Holding tarafından satın alındı) ve yüzde yüz yerli bir marka olan Göz Grup.

ÜÇ BÜYÜKLER TÜRKİYE’DE
Türkiye pazarına ilk giren Luxottica Group, dünyanın en büyük gözlük tedarikçisi. Üretim, tasarım, dağıtım ve finansal açıdan çok büyük bir güç. Yıllık satış hacmi ise 5 milyar euro’nun üzerinde. Ve dünyada en çok satılan marka olan Ray-Ban’ın sahibi… Kitleye yönelik markalar olan Ray-Ban ve Vogue’un yanı sıra, Chanel, Versace gibi üst gelir grubuna hitap eden bir çok ünlü markayı da bünyesinde bulunduruyor. Şirket 2000 yılında Türkiye pazarına girdikten sonra, en çok satılan yerli marka güneş gözlüklerinden TopTen’in üreticisi Eksen Optik’i satın alarak önemli bir hamle yapmıştı. Halen Türkiye’de ürünleri 1700 satış noktasında satılıyor. Pazarın sadece dağıtıma odaklanan tek şirketi.
İkinci dev şirket, iki yıl önce Atasun Optik’i satın alarak pazara giren Hal Investment’ın içinde olduğu Hollanda kökenli Hal Holding. 1996 yılında kurulmuş olan Hal, satın almalarla hızlı büyüyor. Kuruluşundan kısa bir süre sonra optik ve gözlük işinde dünyanın sayılı şirketlerinden biri haline gelmiş. Üretimden perakendeye kadar bu işin tüm ayaklarında faaliyet gösteren şirketleri var. Sadece perakendede 3 bin mağazalı bir zincirin sahibi. Grubun geçen yıl perakendeden elde ettiği ciro 1.4 milyar euro.
Türkiye pazarındaki üçüncü büyük yabancı ise İtalyan De Rigo Grubu…

Yüzde yüz yerli sloğanı ile pazara giren bir başka grup ise Elegance Optik Shop,üç yılda üç yüz mağaza olmayı hedefleyen grup bir yıl içinde 80 mağazaya ulaşmış durumda,bugün itibari ilede sayısal olarak Türkiyenin en büyük optik grubu…Peşpeşe açtıkları mağazalar ile önümüzdeki günlerde adından çokça söz ettirecek. 

Anlaşılan küçük renkli camların ardındaki büyük çekişme önümüzdeki yıllarda dahada artacağa benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx