a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Reçete Onay Sistemi (Medula) çöktü.

Her şey elektronik ortamda, Reçete Onay Sistemi (Medula) çöktü. Hastalar ilaca ulaşamıyor ve hastalarımız için hayati tehlike söz konusu !” İKİ GÜNDÜR ÇALIŞMAYAN PROVİZYON SİSTEMİNE İLİŞKİN İKİ BAKANA ACİL ÇAĞRI Değerli Basın Mensupları; Yıllarca hastalar Emekli Sandığı, Bağ- Kur ve SSK’nın provizyon sistemlerinden dolayı çile çekerken, Medula sisteminin kurulacağı ve bu sistemle sorunların çözüleceği söylendi. […]

27 Temmuz 2012 - 18:23 'de eklendi ve 1108 kez görüntülendi. A+A-

Reçete Onay Sistemi (Medula) çöktü.

Her şey elektronik ortamda, Reçete Onay Sistemi (Medula) çöktü. Hastalar ilaca ulaşamıyor ve hastalarımız için hayati tehlike söz konusu !”

İKİ GÜNDÜR ÇALIŞMAYAN PROVİZYON SİSTEMİNE İLİŞKİN İKİ BAKANA ACİL ÇAĞRI

Değerli Basın Mensupları;

Yıllarca hastalar Emekli Sandığı, Bağ- Kur ve SSK’nın provizyon sistemlerinden dolayı çile çekerken, Medula sisteminin kurulacağı ve bu sistemle sorunların çözüleceği söylendi.

Kurulan sistem sorun çözmek şöyle dursun, yeni ve daha ciddi sorunlar doğurdu. Ve bugün geldiğimiz noktada bu sorunlu sistem hala ciddi sıkıntılar yaşatmaya devam ediyor. Sene 2012, dünyada birçok reçete onay sistemi internet üzerinden sorunsuz çalışırken ülkemizdeki Medula Provizyon sistemi hastaların ve eczacıların dünyasını karartmaya devam ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu provizyon sistemi zaman zaman kendinden, zaman zaman da Türkiye’deki diğer altyapı sorunlarından kaynaklanan nedenlerle sık sık sorunlar yaşıyor.

Elektronik sisteme geçilmesinden sonra, bütün uyarılara rağmen bu sorunlardan kaynaklı kriz durumları için ise eczanelere bir çıkış yolu gösterilmiyor ve hastaların mağduriyetlerine çözüm bulunmuyor. Gelinen noktada, Türk Telekom’dan ve farklı e-devlet uygulamalarından (MOSİP- Mali Otomasyon Sistemi Projesi) kaynaklandığı söylenen bugünkü sorun sağlık sistemini felç etmiştir.

Eczanelerden sunulan ilaç hizmeti hayati derecede sekteye uğratılmış durumdadır.

Son dönemde başlatılan e-reçete uygulaması ile Medula arızaları ile birleşince durum daha vahim hale gelmiştir. Eski sistemde, kağıda yazılmış olan reçetelerden önemli/acil ilaçları seçerek ve bu durumun maddi yüküne de katlanarak aldığı ciddi sorumluluk ile hastasına hizmet sunan eczacılar, her zaman olduğu gibi krizi yine kendi çabaları ile çözmek zorunda bırakılıyor. Sonuç olarak, eczacılar bugün yine mağdur. İlacına hiçbir şekilde ulaşamayan hasta da mağdur.

Bugün, ne ilaca ulaşılabiliyor, ne reçeteye ulaşılabiliyor, ne de ilaç-eczacılık hizmeti alınabiliyor Eczanelerde ishal ve yüksek ateş tanısıyla annelerin kucağında bebekler bekliyor. Tansiyon hastaları, kanser hastaları, şeker hastaları mağdur durumda. Bir haftadır yoğun aksaklıklar yaşanıyor.

Son iki gündür ise sistem hiç çalışmıyor.. Üstüne üstlük, son iki gündür reçete onay sistemi hiç çalışmıyor. Son 24 saatte kriz had safhaya ulaşmış durumda. Hastalar ilaçsız. Herkesin eli kolu bağlı dururken, ne Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ne de e-reçete uygulamasının paydaşı olan Sağlık Bakanı, bu mesele ile ilgili hiçbir açıklama yapmıyor, krizi yönetmeye veya aşmaya yönelik de hiçbir adım atmıyorlar.

Böylesine ciddi bir sorunun çözülmesi için Sağlık Bakanı’nı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanını derhal göreve davet ediyorum.

Havale geçirerek ölecek bebekten, bu sıcak havada tansiyon krizine girecek hastadan sorumlu olduklarını bir kez daha hatırlatıyorum. Sistem çalışana kadar acil ilaçların provizyon alınmadan ödenmesi ve e-reçetelerin doktorlar tarafından kağıda geçirilmesi dahil olmak üzere basit birkaç tedbirin hayat kurtaracağını, aksi takdirde ölümlerden doğrudan iki Bakan’ın sorumlu olacağını siz değerli basın mensuplarımızın ve kamuoyunun bilgilerine sunuyorum.

Saygılarımla,
Ecz. Özgür ÖZEL
CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olmak üzere birçok farklı alanda kullanılıyor. Bilim insanları, domuz derisind...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gös...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birliği...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler de benim kadar şaşıracak ve keyif alacaksınız, derlediklerimi okuyunca....

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya son!

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive lensler hakkında bilgi vererek, çift gözlük kullanımına son verilebileceğin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olm...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalites...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birli...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!...

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler...

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya so...

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Garanti belgesi ve sorumluluklar Garanti belgesi ve soruml...

Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine g...

Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x