a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Elimizdeki reçetelerin ne olacağı ile ilgili kurum kararı

Sektörden  gelen talepler dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde Kurumumuzca aşağıdaki kararlar alınmıştır: GÖZLÜK CAM VE ÇERÇEVELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI HAKKINDA   DUYURU GörmeyeYardımcı Tıbbi Malzemelerinden olan gözlük cam ve çerçevelerinde 01/07/2012 tarihinden itibaren, söz konusu ürünlerin üreticiden son kullanıcıya kadar takibinin yapılması amacıyla karekod uygulamasına geçilmiştir. Kurumumuzca ilk günden itibaren günlük reçete giriş takipleri […]

28 Temmuz 2012 - 9:32 'de eklendi ve 1073 kez görüntülendi. A+A-

Elimizdeki reçetelerin ne olacağı ile ilgili kurum kararı

Sektörden  gelen talepler dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde Kurumumuzca aşağıdaki kararlar alınmıştır:

GÖZLÜK CAM VE ÇERÇEVELERİNDE KAREKOD UYGULAMASI HAKKINDA   DUYURU

GörmeyeYardımcı Tıbbi Malzemelerinden olan gözlük cam ve çerçevelerinde 01/07/2012 tarihinden itibaren, söz konusu ürünlerin üreticiden son kullanıcıya kadar takibinin yapılması amacıyla karekod uygulamasına geçilmiştir. Kurumumuzca ilk günden itibaren günlük reçete giriş takipleri yapılmakta olup 26 Temmuz tarihinde günlük reçete girişi 21.000’e ulaşmıştır (01/07/2012 öncesinde sisteme günlük ortalama reçete girişi 16.000’dir).

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankasına (TİTUBB) günlük karekodlu ürün kaydı girişinin sınırlı olması nedeniyle girişlerde yaşanan sorunları asgariye indirmek için 26.07.2012 tarihinde Sağlık Bakanlığınca TİTUBB güçlendirilerek sistem desteklenmiştir.

Özellikle cam üreticilerinin ürünlerini TİTUBB sistemine girişte gecikmeleri, optisyenlik müesseselerinin bu ve benzeri teknik nedenlerle MEDULAOptik Provizyon Sistemine reçete kayıtlarında yaşadıkları sorunlar, sektörden gelen talepler dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde Kurumumuzca aşağıdaki kararlar alınmıştır:

– Optisyenlik müesseseleri tarafından Temmuz ayı içerisinde müracaatı kabul edilen reçeteler, Medula Optik provizyon sistemine müracaat tarihinden itibaren 60 gün içerisinde girilebilecektir.

– Temmuz ayı içerisinde müracaatı kabul edilen reçetelerin Medula Optik provizyon sistemine kayıt işlemlerini tamamlayan optisyenlik müesseseleri, Temmuz ayı dönem sonlandırmasını yaparak 15 Ağustos 2012 tarihine kadar Kuruma teslim edeceklerdir.

– Temmuz ayı içeresinde müracaatı kabul edilen reçetelerden Medula Optik provizyon sistemine kayıt işlemleri sonuçlandırılamayanların, Ağustos ayı içerisinde reçete kaydı yapılabilecek olup, bunların 15 Eylül 2012 tarihine kadar Kuruma teslim edilmesi halinde 15 Ağustos 2012 tarihinde teslim edilmiş gibi kabul edilip ödemesi yapılacaktır.

– Ağustos ayı içerisinde üretici ve tedarikçilerin tüm ürünlerini TİTUBB sistemine kaydetme işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

– Optisyenlik müesseselerinin Ağustos ayı içerisinde tüm teknik alt yapılarını tamamlayarak reçetelerini sisteme süresi içerisinde girmeleri gerekmektedir.

İlgililere önemle duyurulur.

SGK KURUMU

Duyuruyu okumak içinlütfen bu yazıyı tıklayınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(7 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
7 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
evrim
evrim
9 yıl önce

arkadaşlar artık bu iş bitmiştir gözlükçülük olayı bitti anlamak istemiyorsunuz herhalde bitti.
herkese geçmiş olsun

levent
levent
9 yıl önce

arkadaşlar ben reçetelerimi sayet karekot ve barkotlarda sorun yoksa giriyorum ancak 30 günü dolanlarda dışarıya atıyor.almıyorum tarihi dolmuş demiyor ama maalesef sistem atıyor yani anlayacağınız. kibarca giremessin diyor.aynı sorunu yaşayan varsa cevap bekliyorum.dernekler bu konuyla alakalı çalışma yapmalı bence belkide yapıyorlar bizim haberimiz olmuyor.herkese kolay gelsin. iyi çalışmalar.

TAYLAN KÜÇÜKER
TAYLAN KÜÇÜKER
9 yıl önce
Yanıtla  levent

Levent bey,
SGK duyurusunda dikkat ederseniz 60 günlük reçete girişine izin veriliyor Medula buna göre yeniden programlandı ,medula reçete tarihinden 30 gün reçeteyi atıyorsa ,şimd sizin onları girmenize izin vercek ,haziran ayında güncelleme yapamayan arkadaşarımız haziran ayındaki reçetelerinide karekod ile giriş işlemini yapabilirler ,örneğin 20 haziran tarihli reçeteyi güncelleyemediniz ,bunun hasta başvuru tarihini 19 temmuz kabul ettiğinizde ,19 ağustos a kadar giriş yapabilisiniz

veli
veli
9 yıl önce

Haziran sonu kabul edilip, süresi içinde(5 gün), örneğin 3 temmuzda teslim edilen bir reçete, bu durumda girilmeyecek ve çöpe atılacak. Halbuki sgk , çerçeve hakedişinde teslim tarihini esas alıyor.
Burada ise müracat tarihini esas alırım diyor. Gözlüğü teslim etmeden, reçeteyi girebiliyormuyuz? Hayır..!
SGK sözleşmeyi okumamış mı ? …………….!?

levent
levent
9 yıl önce
Yanıtla  veli

veli bey dernekler bu ay ve önümüzdeki ay bu kurallara takınılmamasınını sgk nın esnek olacağını ve sorgulamayacağını söylediler.buna inanıp ve güvenip çöpe atmamak ve sisteme girmek adına reçete arkalarında her türlü değişikliği yapabiliriz anlıyorum.ben ya siz.

şükrü
şükrü
9 yıl önce

Günde 16 binden 21 bine nasıl çıkmış. Zaten işler düştü, birde en az onbeş kişiye sordum reçete işleyen yok nasıl artışmış bu böyle.Kendimiz yapmasak Resmi kurum olduğu için inanacağız. Herkesin işleri malum, acaba bir meslektaşımız bu konuda SGK nın yaptığı açıklamaya katılabilir mi?
Çocuk kandırdıklarını zannediyorlar.

serkan guvenc
serkan guvenc
9 yıl önce

iyi bir uygulama tebrik ediyorum yanlız bir eksik var haziran ayı içerisinde girdiğimiz reçetelerde hatalı girişten dolayı güncelleme yapamadığımz için silmek zorunda kaldığımız reçeteler ne olacak

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
7
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx