a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Reçete ile satılan ürünlerin reklamı sağlığı olumsuz etkiler

Küçüker: Reçete ile satılan ürünlerin reklamı sağlığı olumsuz etkiler SİVAS (CİHAN)- Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, yeni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na seslenerek; reçete ile satılan ürünlerin reklamı, talebi ve sağlık harcamalarını artıracağına dikkat çekerek, “Bu uygulama kamu zararı yaratır. Halk sağlığını olumsuz etkiler.” dedi. Taylan Küçüker, yaptığı açıklamada, hazırlanan taslak yönetmelikte […]

29 Ocak 2013 - 19:44 'de eklendi ve 1314 kez görüntülendi. A+A-

Reçete ile satılan ürünlerin reklamı sağlığı olumsuz etkiler

Küçüker: Reçete ile satılan ürünlerin reklamı sağlığı olumsuz etkiler

SİVAS (CİHAN)- Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, yeni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na seslenerek; reçete ile satılan ürünlerin reklamı, talebi ve sağlık harcamalarını artıracağına dikkat çekerek, “Bu uygulama kamu zararı yaratır. Halk sağlığını olumsuz etkiler.” dedi.

Taylan Küçüker, yaptığı açıklamada, hazırlanan taslak yönetmelikte reklamın ve kontakt lens internet satışlarının önünü açacak düzenlemenin, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun’un imzasını beklediğini hatırlattı. Reklam ve kontakt lens internet satışları ile ilgili bir düzenlemenin, yeni hazırlanan yönetmelik içerisinde yer almaması için konfederasyon olarak yaptıkları bütün çalışmaların ve itirazların dikkate alınmadığına işaret eden Federasyon Başkanı Küçüker, “Aldığımız bilgilere göre, 5 bin gözlükçünün ve 24 gözlükçü meslek kuruluşunun karşı olduğu reklam ve internet satışlarına izin veren düzenlemenin, imza için Müsteşarımız Prof. Dr. Nihat Tosun’un imzasını beklediğini öğrenmiş bulunuyoruz. Sınırlı sayıda sermaye gurubunun teşkil ettiği, üye sayısını çok göstermek amacıyla, firma çalışanlarının ve firma sahiplerinin de üye olduğu, bizleri temsil etmeyen, tedarikte ve perakendede tekel oluşturmak isteyen, mesleğimizi bir sağlık mesleği değil de teknik ve ticari bir meslek olarak algılayan ve düzenlemek isteyenlerin talep ve isteklerin dikkate alındığı görülüyor.” diye ifade etti.

“REKLAM, MESLEK SAYGINLIĞINI AZALTIR”

Orta ve uzun vadede reçete ile yapılan ve satılan optik ürünlerin reklamı ile halk sağlığının, göz ve görme sağlığının olumsuz etkileneceğini ifade eden Küçüker, mesleğe olan saygı ve güvenin de azalacağını söyledi. Küçüker, şöyle devam etti: “Reklam, sektör pazarının gelişmesini de sağlamaz. Bu, sadece reklamı yapan firmanın pazarını genişletir. Kamunun tasarruf etmeye çalıştığı kıt kaynakları, sermaye sahiplerine aktarılması sağlanır. Reklam maliyetleri ile ürün fiyatı ve harcamaları artar. Devletin, sağlık ödemesi yaptığı bir alanda reklam yönlendirme, talep yaratarak kamu zararı, haksız rekabet ve haksız kazanca sebep olur. Geleneksel müesseselerin bu reklamları verecek finans kaynağı olamayacaktır. Reklâmla oluşacak rekabet, orantısız güç kullanımına sebep verecek geleneksel müesseselerin olumsuz etkilenmelerine, yüzlercesinin kapılarına kilit asmalarına neden olacaktır. Ayrıca, tartışılan konunun öznesi insan sağlığıdır. Ticari değildir. Gözlükçüler eczacılar, tabipler gibi kamuda istihdam dahi edilmemektedirler.”

“YASADA REKLAM YAPILMASI KESİN OLARAK YASAKLANMIŞTIR”

Küçüker, ‘Sigorta reçetemle geldim hem de iki gözlüğü bedavaya aldım.’ diye reklamlar yapıldığını, bu reklamın yapılmasına izin verilmesi, sürdürülmesinin kamu zararına neden olacak düzenlemelere izin verilmesinin, mesleğin itibarsızlaştıracağını, saygınlığını ve güvenilirliğini azaltacağına vurgu yaptı.

Taylan Küçüker, şunları söyledi: “1994 yılında Türkiye’nin taraf olduğu ‘Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi’ uyarınca, ülkeler arası yayıncılıkta reçeteye tabi ilaç ve reçeteye tabi tedaviler için reklâm yapılması kesin olarak yasaklanmıştır. Reklama gerekçe olarak 5193’deki 11. maddenin reklama izin verdiğini söylüyorlar. 11. maddede gerçeğe uygun reklam yapamaz yazıyor. Bu gerekçeyi kabul edemeyiz. Hekim tarafından reçete ile yazılan ilaç ve tedavilerin reklamı yapılamaz, bizim reklamların da bu hüküm çerçevesinde değerlendirilmesi gereklidir. Başka bir ifade ile 11. maddede kastedilen, gerçeğe uygun olmayan reklam, hekim reçetesi ile yazılan, yapılan tedavi reklamının yapılmasına izin vermektir.”

“REKLAMIN SAĞLIK SEKTÖRÜNE BİR KATKISI OLMAZ”

Gözlüğün, mutlaka hekim reçetesine göre kullanılabilen, sadece gözlükçü tarafından üretilebilen ve satılabilen bir sağlık gereci olduğuna vurgu yapan Küçüker, “Sağlık alanında yapılan reklamların sektörün gelişimine bir yararı yoktur. Reklamı yapanın pazarını genişletir, talep oluşturur, tüketimi artırır, kamu zararı yaratır. Yaptığımız meslek, sağlık mesleği midir? Bunda şüphe yoktur. 5193 sayılı meslek kanunumuzun amaç bölümünde toplumun ve fertlerin sağlığının korunması yasa ile gözlükçülere emredilmiştir.
Reklam yapılarak toplumun sağlığı ve yasa hükmü nasıl uygulanacaktır?” diye sordu. 

http://www.samanyoluhaber.com.tr/haber/kucuker-recete-ile-satilan-urunlerin-reklami-sagligi-olumsuz-etkiler-67770.html
http://www.haberler.com/kucuker-recete-ile-satilan-urunlerin-reklami-4285626-haberi/
http://www.haberci58.com/tr/haberDetay.aspx?hbr=6613&kat=1

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için kurulan pazardır....

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 20...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
NAZİF EKEN
NAZİF EKEN
30 Ocak 2013 11:22

işte bakın ! sermayenin esiri olmuşuz ; 5000 gözlükçü dikkate alınmıyor, tabiri caizse bir avuç sermaye sahibi dikkate alınıyor. bunda suç tamamen biz gözlükçülerin, bu işi biz buralara getirdik ne birbirimize karşı saygımız var ne birlikte hareket edebiliyoruz her kafadan bir ses, daha biz uyuyalım başımızı kumdan çıkartmayalım, bugünlerimiz iyi günler yazıklar olsun bizlere, beş kuruş etmez insanlarız; uyanın beyler uyanın ekmeğimiz elden gidiyor !!! buradan tüm dernek başkanlarına, ne başkanı varsa onlara sesleniyorum eğer makam odalarında derdimizi anlatamıyor anlamak istemiyorlarsa tüm Türkiye de örgütlenelim bizde sokağa çıkalım. yeri geldimi mangalda kül bırakmayız, başta küçük illerdeki gözlükçüler olmak üzere yüklenelim… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Magazin HABERLERİ
Web TV