Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Pir

Meslekten uzak kaldığım bu 50 yıl sonunda görüyorum ki, bizim de artık okullu olarak yetişen, istikbale ümitle bakmamıza vesile olarak sizler varsınız. Ne diyeceğimi hakikaten bilemiyorum.

08 Nisan 2018 - 1:40 'de eklendi ve 781 kez görüntülendi. A+A-

Pir

Bu gözlükçülük okulunda siz gençlerle Bir arada bulunmaktan fevkalade memnuniyet duyuyorum.

Bizi bunca yıldan sonra hatırlayıp, bir meslek büyüğü olarak addeden saygıdeğer hocalarınıza da gönülden teşekkür ederim. Çok mütehassıs oldum. Öhö, öhooo!

Ve meslekten uzak kaldığım bu 50 yıl sonunda görüyorum ki, bizim de artık okullu olarak yetişen, istikbale ümitle bakmamıza vesile olarak sizler varsınız. Ne diyeceğimi hakikaten bilemiyorum. Sesim az çıkıyorsa beni mazur görün. Üstünüze afiyet ağır bir gribal vaka geçirdim. O yüzden arka sıralarda ki arkadaşlardan özür dilerim.

Demin yetkili arkadaşlar üniversiteyi gezdirdiler. Laboratuvarlarınız, atölye çalışmalarınız, son model cihazlarınız. .. Çok affedersiniz, ağzım açık izledim. Çook ta gurur duydum.

Şimdi siz saygıdeğer meslek adayları karşısında fenni gözlükçü olarak kendimi addetmekten hicap duyarım. Ancak, fennin, ilmin bu kadar geliştiği bu dönem de şaşkınlığıma aldanıp, bulunduğunuz mevki yeter görmenizi de istemem doğrusu.

Evet biz çok iptidai şekilde çalıştık. Bir dükkan da bir tornavida olurdu. Elmas uçlu cam kesicilerimizi çok dikkatli kullanmak zorunda idik. Bir uç kırılırsa, yenisi 3-4 ayda ancak gelirdi. Böyle şimdiki gibi cam ve çerçeveler de enva-i çeşit model de yoktu. Ama bu yokluk içinde sizin öğretmenleriniz olduğu gibi bizim de ustalarımız vardı.

Benim ustam ki..
Ben 1439 doğumluyum. Yani yeni takvimle 1922. 15 yaşında Ankara da Kızılay da hastahane malzemeleri satan Moris kardeşler de çırak olarak ise başladım. 2 yıl sonra ticarethanenin muhasibi Arnavut Zeynel bey’in
-Senin elin işe yatkın Rızacıgım, gel benimle çalış. Demesiyle 150 kuruş aylıkla Salıncılar pasajında gozlükçülüge başladım. 40 yıl bifiil çalıştığım bu güzel zenaatı 1977 yılında sağlık durumum el vermediği için bıraktım. Ancak o cam tozları insanın nefesine karışınca meslek bırakılmıyor kolay kolay.
Anekdotlar? Anekdot ne? Haa, hatıralar. .. Elbette ya güzel hatıralar vardır ama heyecandan unuttum bir çoğunu. Biraz da yaşlılık var tabii.

Evet, şeyi hatırlarım bir, eeee neydi?? Ben yeni usta olduğum zamanlar da Hacı Bektaş Veli caminin bir müezzini vardı. Abdülbaki Efendi. Babası ahi ocakları başkanı eski bir baston ustasıymıs. Onla ara ara hasbihallerimiz olurdu.

O anlatırdı. Babası bir baston siparişi aldığında o baston ihtiyacı olan topal adamın yerine kendini koyar, bir gün boyunca aksar, bastonu öyle yaparmış ki, kullanan zahmet çekmesin. Bu söz benim kulağıma küpe olmuştu. Ben de bir gözlük yapacağım zaman o hastayı iyice inceler, yüksek numaralı gözlükler de gözlerimi kapar, az gören insanların yerine kendimi koyardım. Tavsiye ederim sizler de bir deneyin. Onların ne düşündüğünü, neye ihtiyaçları olduğunu daha bir anlarsınız. Eskiler ruhiyat derdi, yani n’oluyor? Hah, psikolojisini öğrenmiş olursunuz. Emin olun gözlükleri daha bir özenerek yaparsınız o zaman. Düşük numaralı hastalarım için de bazen bir naylon ya da az buzlu camlarla bir on dakika dünyaya bakardım. Siz de deneyin, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Bir de… Bir de Allah Rahmet eylesin. Ahmet Hamdi Tanpınar vardı. Ankara da olduğun da ara ara gelir sohbet ederdik. Bana “Rıza usta sizin bu meslek büyüyecekse bir pir edinmeniz lazım. Gel seni bu mesleğin piri ilan edelim. Der takılırdı. Sonra öğrendim ki Saatleri ayarlama Enstitüsü diye bir roman yazmış. Şeyh Ahmet Zamani hazretleri diye de bir hayali karakter yaratıp saatçıların piri diye ilan etmişti. Pir nedir biliyorsunuz di mi? Evet, işte öyle.

Hay Allah, beni mazur görün çocuklar. Çok istesem de devam edemiyorum. Bu prostat baş’a bela. İbrahim bey evladım yardım etsen…

Efendim? Son söz? Son söz, önce iyi insan olun, sonra işinizi iyi yapın. Hadi sağlıcakla kalın, gözlerinizde öperim. (Tuvalet uzak mı İbrahim?)

 

Metin Turanlı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sahte Gözlük Uyarısı Sahte Gözlük Uyarısı

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesiyle ihtiyaç duyulan ve piyasada sahtelerine sıkça rastlanan güneş gözlüklerine karşı vatandaşları uyarıy...

Gözlükçüye yönlendirme yapan hastane kameraya yakalandı Gözlükçüye yönlendirme yapan hastane kam...

Haksız rekabete örnek bir haber. Hastanenin hastayı gözlükçüye yönlendirmesi yasalarda açıkça belirtildiği gibi suçtur. Cezası 10.000 T...

ÜTS’de Yapılan Değişiklikler Hakkında Duyuru ÜTS’de Yapılan Değişiklikler Hakkında Du...

Sistemde Takip ve İzleme Kapsamında Kullanılan Ülke Adları ve Kodları’nın Tam Listesi Excel Olarak Ulaşılabilir Hale Getirildi....

FDA, ilk kez doktora ihtiyaç duymadan teşhis koyan yapay zekaya onay verdi FDA, ilk kez doktora ihtiyaç duymadan te...

Yeni yapay zeka sistemi diyabetik retinopatinin orta seviyesini tespit etmek üzere tasarlandı ve milyonlarca kişinin kör olmasını önley...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Sahte Gözlük Uyarısı Sahte Gözlük Uyarısı

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesiyle ihtiyaç duyulan ve piyasa...

ÜTS’de Yapılan Değişiklikler Hakkında Duyuru ÜTS’de Yapılan Değişiklik...

Sistemde Takip ve İzleme Kapsamında Kullanılan Ülke Adları v...

FDA, ilk kez doktora ihtiyaç duymadan teşhis koyan yapay zekaya onay verdi FDA, ilk kez doktora ihti...

Yeni yapay zeka sistemi diyabetik retinopatinin orta seviyes...

‘Yerli İHA’mız var ama güneş gözlüğümüz yok’ ‘Yerli İHA’mız var ...

Milli sanayi hamlelerinin art arda hayata geçtiği günümüzde,...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Genel kurulu bir kez daha ertelendi Türk Optisyen-Gözlükçüler...

Türkiye genelindeki faal dernekler açtıkları dava ile 20 nis...

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat! Sahte Güneş Gözlüklerine ...

Güneş Gözlüğü bir çift renkli cam ve çerçeveden ibaret değil...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Odaları ve Birliği İlk Genel Kurulu Hakkında 2.Duyuru Türk Optisyen-Gözlükçüler...

Meslek Mensubu Delege Bildiren dernekler içerisinden bildiri...

Gözlük ve lens nasıl çalışır? Gözlük ve lens nasıl çalı...

Gözlük ve lenslerin tarihini ve nasıl çalıştıklarını biliyor...

Kadir Doğulu: Ben sana maaşını soruyor muyum? Kadir Doğulu: Ben sana ma...

Atagül ve Doğulu, aylar sonra basının önüne birlikte çıktı....

Mahkeme hukuka uygun bulmadı! Mahkeme hukuka uygun bulm...

Atasun Optik ünvanlı optisyenlik müessesesinin değişik mecra...

Magazin HABERLERİ
Web TV