Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Pir

Meslekten uzak kaldığım bu 50 yıl sonunda görüyorum ki, bizim de artık okullu olarak yetişen, istikbale ümitle bakmamıza vesile olarak sizler varsınız. Ne diyeceğimi hakikaten bilemiyorum.

08 Nisan 2018 - 1:40 'de eklendi ve 914 kez görüntülendi. A+A-

Pir

Bu gözlükçülük okulunda siz gençlerle Bir arada bulunmaktan fevkalade memnuniyet duyuyorum.

Bizi bunca yıldan sonra hatırlayıp, bir meslek büyüğü olarak addeden saygıdeğer hocalarınıza da gönülden teşekkür ederim. Çok mütehassıs oldum. Öhö, öhooo!

Ve meslekten uzak kaldığım bu 50 yıl sonunda görüyorum ki, bizim de artık okullu olarak yetişen, istikbale ümitle bakmamıza vesile olarak sizler varsınız. Ne diyeceğimi hakikaten bilemiyorum. Sesim az çıkıyorsa beni mazur görün. Üstünüze afiyet ağır bir gribal vaka geçirdim. O yüzden arka sıralarda ki arkadaşlardan özür dilerim.

Demin yetkili arkadaşlar üniversiteyi gezdirdiler. Laboratuvarlarınız, atölye çalışmalarınız, son model cihazlarınız. .. Çok affedersiniz, ağzım açık izledim. Çook ta gurur duydum.

Şimdi siz saygıdeğer meslek adayları karşısında fenni gözlükçü olarak kendimi addetmekten hicap duyarım. Ancak, fennin, ilmin bu kadar geliştiği bu dönem de şaşkınlığıma aldanıp, bulunduğunuz mevki yeter görmenizi de istemem doğrusu.

Evet biz çok iptidai şekilde çalıştık. Bir dükkan da bir tornavida olurdu. Elmas uçlu cam kesicilerimizi çok dikkatli kullanmak zorunda idik. Bir uç kırılırsa, yenisi 3-4 ayda ancak gelirdi. Böyle şimdiki gibi cam ve çerçeveler de enva-i çeşit model de yoktu. Ama bu yokluk içinde sizin öğretmenleriniz olduğu gibi bizim de ustalarımız vardı.

Benim ustam ki..
Ben 1439 doğumluyum. Yani yeni takvimle 1922. 15 yaşında Ankara da Kızılay da hastahane malzemeleri satan Moris kardeşler de çırak olarak ise başladım. 2 yıl sonra ticarethanenin muhasibi Arnavut Zeynel bey’in
-Senin elin işe yatkın Rızacıgım, gel benimle çalış. Demesiyle 150 kuruş aylıkla Salıncılar pasajında gozlükçülüge başladım. 40 yıl bifiil çalıştığım bu güzel zenaatı 1977 yılında sağlık durumum el vermediği için bıraktım. Ancak o cam tozları insanın nefesine karışınca meslek bırakılmıyor kolay kolay.
Anekdotlar? Anekdot ne? Haa, hatıralar. .. Elbette ya güzel hatıralar vardır ama heyecandan unuttum bir çoğunu. Biraz da yaşlılık var tabii.

Evet, şeyi hatırlarım bir, eeee neydi?? Ben yeni usta olduğum zamanlar da Hacı Bektaş Veli caminin bir müezzini vardı. Abdülbaki Efendi. Babası ahi ocakları başkanı eski bir baston ustasıymıs. Onla ara ara hasbihallerimiz olurdu.

O anlatırdı. Babası bir baston siparişi aldığında o baston ihtiyacı olan topal adamın yerine kendini koyar, bir gün boyunca aksar, bastonu öyle yaparmış ki, kullanan zahmet çekmesin. Bu söz benim kulağıma küpe olmuştu. Ben de bir gözlük yapacağım zaman o hastayı iyice inceler, yüksek numaralı gözlükler de gözlerimi kapar, az gören insanların yerine kendimi koyardım. Tavsiye ederim sizler de bir deneyin. Onların ne düşündüğünü, neye ihtiyaçları olduğunu daha bir anlarsınız. Eskiler ruhiyat derdi, yani n’oluyor? Hah, psikolojisini öğrenmiş olursunuz. Emin olun gözlükleri daha bir özenerek yaparsınız o zaman. Düşük numaralı hastalarım için de bazen bir naylon ya da az buzlu camlarla bir on dakika dünyaya bakardım. Siz de deneyin, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Bir de… Bir de Allah Rahmet eylesin. Ahmet Hamdi Tanpınar vardı. Ankara da olduğun da ara ara gelir sohbet ederdik. Bana “Rıza usta sizin bu meslek büyüyecekse bir pir edinmeniz lazım. Gel seni bu mesleğin piri ilan edelim. Der takılırdı. Sonra öğrendim ki Saatleri ayarlama Enstitüsü diye bir roman yazmış. Şeyh Ahmet Zamani hazretleri diye de bir hayali karakter yaratıp saatçıların piri diye ilan etmişti. Pir nedir biliyorsunuz di mi? Evet, işte öyle.

Hay Allah, beni mazur görün çocuklar. Çok istesem de devam edemiyorum. Bu prostat baş’a bela. İbrahim bey evladım yardım etsen…

Efendim? Son söz? Son söz, önce iyi insan olun, sonra işinizi iyi yapın. Hadi sağlıcakla kalın, gözlerinizde öperim. (Tuvalet uzak mı İbrahim?)

 

Metin Turanlı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu...

Ürün takip sisteminde yapılacak güncellemeler ve TİTUBB sisteminin kapatılması ile sistemdeki ürünlerin akıbeti ne olacak?...

A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süresi değişti A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süres...

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik sürelerine ilişkin duyuru yaptı....

TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı! TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı!...

TOOMD, Dün Şanlı Urfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Sağlık mensuplarına yapılan saldırı ile ilgili bir kınama yazısı y...

Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yenileme Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yen...

Tıbbi cihaz yeterlilik belge/belgelerini kaybeden adayların yeniden eğitim başvurusunda bulunmaları gerekmemektedir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tıbbi cihaz kurumu UTS Toplantı Duyurusu Tıbbi cihaz kurumu UTS To...

Ürün takip sisteminde yapılacak güncellemeler ve TİTUBB sist...

A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süresi değişti A.TR Dolaşım Belgelerinin...

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik s...

TOOMD’ dan Şiddeti kınama yazısı! TOOMD’ dan Şiddeti ...

TOOMD, Dün Şanlı Urfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hast...

Kayıp ve Soyadı Değişikliğinde Belge Yenileme Kayıp ve Soyadı Değişikli...

Tıbbi cihaz yeterlilik belge/belgelerini kaybeden adayların ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine ve C...

“Müze hayalim gerçek oldu.” Turgut Çakar “Müze hayalim gerçe...

Her insanın yaşamı boyunca hedefleri ve hayalleri olur. Gözl...

Meslek kuruluşlarına denetleme! Meslek kuruluşlarına dene...

Yeni kararname ile Sağlık Meslek Odaları, Devlet Denetleme K...

Gözlük her yerden alınmaz! Gözlük her yerden alınmaz...

Kutlu Optik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutlu, seyyar satı...

Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK) yeni kararnamede! Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cih...

Yeni yayımlanan kararnamede Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kuru...

ÜTS ithalat bildirimi değişiklikleri hakkında duyuru ÜTS ithalat bildirimi değ...

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV