OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Perakendede durgunluk sürüyor

Makro ekonomik trendler ve kur dalgalanmalarından 2017’in ilk yarısında olumsuz etkilenen perakende sektöründe hafif toparlanma olsa da, durgunluk devam ediyor. Deloitte’nin raporuna göre, yılın ikinci yarısında maliyet ve nakit yönetimi açısından sıkıntılı bir dönem yaşanabilir.

18 Eylül 2017 - 23:39 'de eklendi ve 1091 kez görüntülendi. A+A-

Perakendede durgunluk sürüyor

Sürekli büyüme ve mağaza açma trendinin kırıldığı perakende sektörü 2017’de riski azaltma, mevcudu koruma ve mağaza kapama tedbirlerine ağırlık verirken;

Perakende yatırımlarının önümüzdeki dönemde dış pazara yönelmesi bekleniyor. Ziyaretçi sayısında düşüş, kişi başı perakende harcamalarında gerileme ve artan boşluk oranlarının etkisiyle AVM kira gelirlerindeki düşüş trendi de sürüyor.

Deloitte tarafından yayınlanan “Türkiye Perakende Sektörü Gündemi” raporuna göre, perakende sektöründe 2017’nin ilk yarısında hafif bir toparlanma gözlense de, durgunluk henüz tamamen ortadan kalkmış değil.

Türkiye’de genel olarak sepet tutarının düşme trendinde olduğu, 2017 büyüme hedeflerini aşağı çeken büyük perakendecilerin bulunduğu belirtilen raporda “2016’da yaşanan iflas ertelemeler, mağaza kapatmalar da göz önüne alındığında, makro ekonomik trendlerin ve önemli kur dalgalanmalarının sektörü çok olumlu etkilemediği ve 2017’nin ilk yarısında da sert rüzgârların etkisinin devam ettiği değerlendiriliyor” denildi.

Mağaza kapama deneyimleniyor

Rapora göre, bugüne kadar mağaza açarken çok da ince eleyip sık dokumayan sektör, artık mağaza kapamayı da deneyimliyor. Sektördeki bazı önemli oyuncuların hâlihazırda bu stratejiyi uygulamaya başladığı görülüyor.

Raporda, “2016’da yaşanan dalgalanmalar ve ilerde yaşanabilecek olası yeni sert rüzgârlar karşısında perakendeciler sürekli büyüme ve mağaza açma trendini kırarak 2017’de riski azaltma, mevcudu koruma hatta ‘sağlıklı zayıflama’ stratejisi ile mağaza kapama hamlelerinden faydalanıyor. 2017’nin ikinci yarısı ise maliyet ve nakit yönetimi açısından sıkıntılı bir dönem olmaya aday” ifadeleri kullanıldı.

Yurtdışında büyüme öne çıkabilir

Yatırımlarını tamamen iç pazara yönelten şirketlerin ise önümüzdeki dönemde büyüme kaynağını geliştirmek için dış pazara yönelmesinin beklendiğine işaret edilen raporda şöyle denildi:

“Yıllardır Türkiye’de iç pazarın cazibesine kapılan, yurt dışı yatırımlarına ağırlık vermeyen perakendecilerin, yakın gelecekte bölgesel veya küresel yatırımlarına finansal sağlıkları el verdiğince yoğunlaşacakları değerlendiriliyor. Bu kapsamda Türk perakende şirketleri için büyümenin kaynağı değişecek.”

Rapora göre, perakende şirketleri için önümüzdeki dönemde radikal iş modeli değişiklikleri ile pop-up mağazalar gibi farklı satış fırsatları da öne çıkabilecek unsurlar arasında yer alıyor.

AVM sayısının azalması bekleniyor

Rapora göre, AVM kira gelirlerindeki azalma eğilimi de sürürken; AVM sayısındaki artışın da önümüzdeki yıllarda azalması bekleniyor.

Bunun sebepleri arasında ise TL’nin yaşadığı değer kaybı nedeniyle kiralama işlemlerinde düşüş, 2017’nin ilk yarısında AVM’lerde yüzde 20’ye varan boşluk oranları, ülkeye gelen turist ve AVM ziyaretçi sayısındaki düşüş ile kişi başı perakende harcamalarındaki gerileme yer alıyor.

Rapora göre, AVM kira gelirlerinin 2016’da başlayan ve 2017’de de devam eden bir azalma trendine geçtiği görülürken; 2017’nin ilk yarısında AVM birincil kira rakamlarının metrekare başına aylık 90 eurodan 70 euro seviyesine düştüğü gözleniyor.

Deloitte’un analizine göre son 10 yılda Türkiye’deki AVM sayısı yaklaşık üç katına çıkarak 2017 itibarıyla 387’ye, toplam kiralanabilir alan ise 11.75 milyon metrekareye ulaştı. 2015’te bu rakamlar sırasıyla 368 ve 10.25 milyon metrekare idi. Hâlihazırda inşaatı devam eden 50 AVM’nin ise 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistem...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS sistemini muhtelif nedenlerle aktif etmeyen optisyenlik müesseselerinin, me...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarınd...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar taksitli satışa imkan veren yeni düzenleme yapıldı....

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar günü Üsküdar'da kahvaltı programında buluştu....

Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Nuri Gizer, Başkan Yardımcısı H.Fatih İşçimen ve Eğitim Mevzuat Komisyonu Başkanı Taylan Küçüker İstifa etti Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil ...

Bu yazıyı okuyanların pek çoklarının anlayamayacağı, her türlü maddi faydadan uzak bir dostluk içinde kader birlikteliği yapmış olan bi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medu...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS ...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kar...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar ...

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvalt...

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar...

Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Nuri Gizer, Başkan Yardımcısı H.Fatih İşçimen ve Eğitim Mevzuat Komisyonu Başkanı Taylan Küçüker İstifa etti Federasyon Yönetim Kurulu...

Bu yazıyı okuyanların pek çoklarının anlayamayacağı, her tür...

Cinayet Var! Cinayet Var!

Avrupa'nın değişik şehirlerinde gözlük pazarlamacılığı yapan...

Taziye Teşekkür Mesajı Taziye Teşekkür Mesajı

Tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında ebediyete intikal eden d...

Öğretmenlere göz tarama uygulaması semineri verildi Öğretmenlere göz tarama u...

Kızılay Muş Şubesi ve Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamlar...

SGK, 2017 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2017 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Göz kusurlarıyla okul başarısı arasında ilişki var! Göz kusurlarıyla okul baş...

Uzmanlar okula giden çocukların başarısını doğrudan etkileye...

12 Ekim Dünya Görme Günü 12 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV