Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Perakendede durgunluk sürüyor

Makro ekonomik trendler ve kur dalgalanmalarından 2017’in ilk yarısında olumsuz etkilenen perakende sektöründe hafif toparlanma olsa da, durgunluk devam ediyor. Deloitte’nin raporuna göre, yılın ikinci yarısında maliyet ve nakit yönetimi açısından sıkıntılı bir dönem yaşanabilir.

18 Eylül 2017 - 23:39 'de eklendi ve 1679 kez görüntülendi. A+A-

Perakendede durgunluk sürüyor

Sürekli büyüme ve mağaza açma trendinin kırıldığı perakende sektörü 2017’de riski azaltma, mevcudu koruma ve mağaza kapama tedbirlerine ağırlık verirken;

Perakende yatırımlarının önümüzdeki dönemde dış pazara yönelmesi bekleniyor. Ziyaretçi sayısında düşüş, kişi başı perakende harcamalarında gerileme ve artan boşluk oranlarının etkisiyle AVM kira gelirlerindeki düşüş trendi de sürüyor.

Deloitte tarafından yayınlanan “Türkiye Perakende Sektörü Gündemi” raporuna göre, perakende sektöründe 2017’nin ilk yarısında hafif bir toparlanma gözlense de, durgunluk henüz tamamen ortadan kalkmış değil.

Türkiye’de genel olarak sepet tutarının düşme trendinde olduğu, 2017 büyüme hedeflerini aşağı çeken büyük perakendecilerin bulunduğu belirtilen raporda “2016’da yaşanan iflas ertelemeler, mağaza kapatmalar da göz önüne alındığında, makro ekonomik trendlerin ve önemli kur dalgalanmalarının sektörü çok olumlu etkilemediği ve 2017’nin ilk yarısında da sert rüzgârların etkisinin devam ettiği değerlendiriliyor” denildi.

Mağaza kapama deneyimleniyor

Rapora göre, bugüne kadar mağaza açarken çok da ince eleyip sık dokumayan sektör, artık mağaza kapamayı da deneyimliyor. Sektördeki bazı önemli oyuncuların hâlihazırda bu stratejiyi uygulamaya başladığı görülüyor.

Raporda, “2016’da yaşanan dalgalanmalar ve ilerde yaşanabilecek olası yeni sert rüzgârlar karşısında perakendeciler sürekli büyüme ve mağaza açma trendini kırarak 2017’de riski azaltma, mevcudu koruma hatta ‘sağlıklı zayıflama’ stratejisi ile mağaza kapama hamlelerinden faydalanıyor. 2017’nin ikinci yarısı ise maliyet ve nakit yönetimi açısından sıkıntılı bir dönem olmaya aday” ifadeleri kullanıldı.

Yurtdışında büyüme öne çıkabilir

Yatırımlarını tamamen iç pazara yönelten şirketlerin ise önümüzdeki dönemde büyüme kaynağını geliştirmek için dış pazara yönelmesinin beklendiğine işaret edilen raporda şöyle denildi:

“Yıllardır Türkiye’de iç pazarın cazibesine kapılan, yurt dışı yatırımlarına ağırlık vermeyen perakendecilerin, yakın gelecekte bölgesel veya küresel yatırımlarına finansal sağlıkları el verdiğince yoğunlaşacakları değerlendiriliyor. Bu kapsamda Türk perakende şirketleri için büyümenin kaynağı değişecek.”

Rapora göre, perakende şirketleri için önümüzdeki dönemde radikal iş modeli değişiklikleri ile pop-up mağazalar gibi farklı satış fırsatları da öne çıkabilecek unsurlar arasında yer alıyor.

AVM sayısının azalması bekleniyor

Rapora göre, AVM kira gelirlerindeki azalma eğilimi de sürürken; AVM sayısındaki artışın da önümüzdeki yıllarda azalması bekleniyor.

Bunun sebepleri arasında ise TL’nin yaşadığı değer kaybı nedeniyle kiralama işlemlerinde düşüş, 2017’nin ilk yarısında AVM’lerde yüzde 20’ye varan boşluk oranları, ülkeye gelen turist ve AVM ziyaretçi sayısındaki düşüş ile kişi başı perakende harcamalarındaki gerileme yer alıyor.

Rapora göre, AVM kira gelirlerinin 2016’da başlayan ve 2017’de de devam eden bir azalma trendine geçtiği görülürken; 2017’nin ilk yarısında AVM birincil kira rakamlarının metrekare başına aylık 90 eurodan 70 euro seviyesine düştüğü gözleniyor.

Deloitte’un analizine göre son 10 yılda Türkiye’deki AVM sayısı yaklaşık üç katına çıkarak 2017 itibarıyla 387’ye, toplam kiralanabilir alan ise 11.75 milyon metrekareye ulaştı. 2015’te bu rakamlar sırasıyla 368 ve 10.25 milyon metrekare idi. Hâlihazırda inşaatı devam eden 50 AVM’nin ise 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü belli oldu

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geldi. 1989 yıllında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Ünal 199...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Ye...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda yapılan düzenlemelerle toplumun çeşitli kesimlerini ilgilendiren sorunlara ç...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak?...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturma şansıdır. Oda ve Birlik, birlik adına yakışır bir yarın için mücadele ede...

Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü bell...

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geld...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunl...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda y...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olaca...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturm...

Yerli malı kullanın genelgesi… Yerli malı kullanın genel...

Sağlık Bakanlığı, Bakanlığa ait sağlık kuruluşlarının tıbbi ...

70 milyar liralık yatırım teşviki geliyor. 70 milyar liralık yatırım...

Proje bazlı teşvik sisteminde, 70 milyar liralık yatırım açı...

Karl Lagerfeld Marchon İle Olan Gözlük Lisansını Yeniledi. Karl Lagerfeld Marchon İl...

Karl Lagerfeld’in CEO’su Pier Paolo Righi basın açıklamasınd...

Kimlik Bildirme Kanunu “ÖNEMLİ” Kimlik Bildirme Kanunu &#...

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 1. maddesi iş yerlerin...

Silmoİstanbul optik fuarında bir “müze “ Silmoİstanbul optik fuarı...

Ülkeler mitolojilerine bile sahip çıkıyorlar. Müze tarihtir....

Bazı primlerin ödeme sürelerine dair açıklama Bazı primlerin ödeme süre...

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayımla...

Yönetimden İstifa Yönetimden İstifa

Gördüğüm lüzum üzerine Ankara Gözlükçüler Derneği yönetim ku...

Magazin HABERLERİ
Web TV