a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Özel sağlık işletmeleri ne kadar “özel”?

Hükümet dahil herkes sağlığın özelleştirildiğinden bahsediyor. Kimi bunu destekliyor kimi kökten  buna karşı  çıkıyor. Demek ki olayın, gerçeğin, ortada olması onun farklı anlaşılmasını engelleyemiyor. Özel” nedir? Özel, kişinin kendisinden başkasının açık müdahalesine maruz kalmayan,  kendisi hakkındaki kararı yalnızca sahibinin verdiği mülkiyet parçasıdır. Arabanızla ilgili mali  zorluklar yaşaybiliriniz ama en nihayetinde onun sizi nereye götürmesi gerektiğine, […]

08 Mayıs 2013 - 2:01 'de eklendi ve 1642 kez görüntülendi. A+A-

Özel sağlık işletmeleri ne kadar “özel”?

11Hükümet dahil herkes sağlığın özelleştirildiğinden bahsediyor. Kimi bunu destekliyor kimi kökten  buna karşı  çıkıyor.

Demek ki olayın, gerçeğin, ortada olması onun farklı anlaşılmasını engelleyemiyor.

Özel” nedir? Özel, kişinin kendisinden başkasının açık müdahalesine maruz kalmayan,  kendisi hakkındaki kararı yalnızca sahibinin verdiği mülkiyet parçasıdır. Arabanızla ilgili mali  zorluklar yaşaybiliriniz ama en nihayetinde onun sizi nereye götürmesi gerektiğine, kimleri taşıması gerektiğine siz karar verirsiniz. Eğer bu kararı yalnızca siz veriyorsanız araba sizin mülkiyetinize aittir. Eğer birileri size o arabayı nasıl ve niçin kullanmanız gerektiğini emrediyorsa araba sizin değil demektir.

Bu bilhassa alışverişte böyledir.  Alışverişte arabanızı kaça satmanız gerektiğini birisi size emrediyorsa siz arabanız üzerinde hak sahibi değilsiniz demektir. Buna karşılık birileri sizinle pazarlık yapabilir ama hiç kimse size arabanıza neden belli bir fiyat biçtiğinizi soramaz. Yani  hiçkimse “Yahu araba seninse senin de bu arabaya nasıl bu fiyatı istiyorsun? Bu insan haklarına uyar mı? Eşitlikle bağdaşır  mı?”  gibi  saçma sapan bir soru soramaz.

Peki herhangi bir işyeri açtığınızda hizmetlerinizin bedellendirilmesini, sizden başka birisinin yapmasına izin verir misiniz?

Bu, işyeri ister gözlükçü, ister büfe, isterse özel hastane olsun, hizmeti veya malı ancak o hizmeti  veya malı sunan bedellendirebilir.

Peki sağlıkta durum bu mudur?

Sağlıkta, eczaneler dahil herhangi bir sağlık işletmesinin devletten başka bir  müşteriyle çalışabilmesi, sağladığı mal ve hizmetleri devlet emri olmaksızın bedellendirebilmesi mümkün müdür?

Maalesef hayır. Devlet hizmet aldığını iddia ettiği sağlık işletmelerine, aldığı hizmetin ne kadarını ödeyeceğini “emretmektedir”.  Peki ülkemizde sağlık işletmelerinin devletle çalışmamak gibi bir  seçeneği var mıdır? Maalesef hayır. Peki hayatınızı sürdürmeniz için gereken maddeleri  tek bir kişiden almaya mecbur edildiğinizde, köle olduğunuzu düşünüyorsanız,  alış verişinizi sadece tek bir müşteriyle yapılmaya mecbur edilmeniz acaba sizi nasıl hissettirir?

Gelelim özel hastanelere…

Özel hastaneler, büyük sermaye ve bilgi birikimiyle  kurulan özel sağlık kuruluşları. İşlerini yürütebilmeleri için edindikleri her şeyin bedelini herkes gibi ödemeleri gerekiyor.  Yani sağlık aslında bedava kullanılacak ve korunabilecek bir varlık değil.  Sağlığımızı korumak öncelikle bizim sorumluluğumuz. Bu sorumluluk nasıl bizim için bedava değilse sağlık işletmeleri için de bedava değil.

O halde insanların kendi paraları ile kurdukları ve kurmadıkları takdirde bizim sahip olamayacağımız işletmelerin sundukları malları ve hizmetleri bedava alabilmek gibi bir lüksümüz olamaz.

Peki insanların faize koymak yerine  sağlık işletmesi kurarak değerlendirdikleri paralarının karşılığını nasıl alacaklarını, bizim veya devletin onlara emretmesi mümkün müdür? Devlet şu anda kendisinin kurmadığı belki de asla kuramayacağı sağlık işletmelerinin  maliyet hesaplarını hie sayarak sağlığı kendisine göre  fiyatlandırmakta.

Hastaneleri sosyal güvenlik tekeliyle kendisiyle çalışmaya  mahkûm etmekte.  İnsanlar sağlık hizmeti almak istiyor ama özel bir hastanede neden devlet hastanesi çilesi çektiklerini bir türlü anlayamıyor. Bunun sebebi,  devletin, kuruluşunda  ve riskinde hiçbir payının olmadığı işletmeleri, zorunlu tekeliyle ve maliyet hesabından uzak bir mantıksızlıkla alabildiğine sömürmeye çalışması.

Özel hastanelerden sağlıklı hizmet almak istiyorsanız onların maliyete bağımlılıklarını inkâr etmeden, zamanında ödeme yaparak ve fiyat dayatması zorbalığından uzak kalarak bunu ancak yapabilirsiniz. Devlet şu anda sağlık hizmetlerini satın almıyor, gasp ediyor. Maliyetleri başkasının sırtına yükleyerek  bedelsiz hizmet almak için elinden geleni yapıyor ama bunun bir sınırı elbette var.

Sağlıkta özel işletmeleri suçlamak belki hoşumuza gidiyor ama onların çalışırken devlete dolaylı köleliklerini düşünmek o kadar değil…

Ögeday

http://blog.milliyet.com.tr/Ozel_saglik_isletmeleri_ne_kadar__ozel__/Blog/?BlogNo=414189&RefNo=22

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
metin
metin
8 Mayıs 2013 08:35

of,,of !
Sağlık ve eğitimi herkes için eşit ve ulaşılabilir gören;para ile ölçülmemesi gereken bir değer olarak kabul eden birisi için bu yazılanları anlamak kolay değil.
Hekim-hasta ilişkisini,müşteri ilişkisine döndüren bir sistem elbette kazanımlarını bu şekilde savunur ve az görür.Açıkça Herkesin parası kadar sağlık hizmetinden yararlanabilmesi ancak bu kadar güzel anlatılabilir.Bu arada sosyal devletin ruhuna da fatiha….

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV