OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optisyenlere kadro hayal mi?

Optisyenlerin o kadrolarda olması için kağıt üzerinde geçerli nedenimiz yok. Bakanlık bürokratları istifa ederiz ama yanlış uygulamaya imza atmayız.

25 Ocak 2019 - 22:01 'de eklendi ve 3267 kez görüntülendi. A+A-

Optisyenlere kadro hayal mi?

1- 190 Sayılı Genel Kadro ve Usulu Hakkında KHK’da optisyen unvanı yoktur. Buna paralel bölge hizmet grup sayıları ve kadro derecemiz yoktur,
2- Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın norm kadro yönetmeliklerine dayalı kadro cetvellerinde optisyen unvanı yoktur.
3- 2023 Sağlıkta insan gücü planlamasında optisyen unvanı yoktur.
4- 5193 Sayılı Optisyenlik Kanununun meslek tanımı ve görevinde kamu kurumları ile ilgili bir dayanak yoktur,
5- Kanuna eklenmesini istediğimiz yeni meslek ve görev tanımlarının, Optisyenlik Programlarında akademik olarak eğitiminin verilmesi ve staj imkanı sağlanması yoktur,
6- Atanmak istediğimiz alanlar da optisyenlere özel bir makam yoktur. Örneğin Sağlık Müdürlüklerinde optik müesseselerin işlemlerini yürüten birimin adı Tıbbi Cihaz ve Biyomedikal Birimidir. Bu birim optik, işitme merkezi, medikal, ortez-protez, diş muayenesi gibi tıbbi cihaz ve biyomedikal alanlarında faaliyet gösteren üretici, tedarikçi ve uygulama merkezi gibi firmaların kuruma mevzuatta bağlı olduğu kadar sorumludur.

Bu Sgk’da da Hastanelerde de böyledir.

Yok yok olan bölümümüzde Bakanlık ne diyor peki, basit bir tabirle anlatalım Bakanlık diyor ki; Ben bir birime her branştan unvan koyamam buna ne bütçem yeter nede bu kadar fazla sayıda personele ihtiyacım var, iki adet Lisans sağlık yönetimi mezunu alır Tıbbi Cihaz ve Biyomedikal şubeye koyarım, bu alanların hepsinde yönetim bilgisi edinmiş bu bölüm mezunlarını istihdam ederim, her anlamda daha verim sağlar diyor. Sağlık yönetimi mezunları tüm sağlık branşlarının işleyişi hakkında eğitim alıyor. Evet bazılarınız diyecek ki mesleki açıdan çıkan problemler nasıl giderilecek, işte o zaman devreye Dernekler ve Bilir kişi girer diyor, önümüzde ki günler oda-birlik kurulacak aynı zamanda Sağlık Bakanlığı oda-birliğiniz bünyesinde optisyen istihdam edin mesleğinizi denetleyin, yönetin de diyor.

Bizim düşüncemiz yukarıda ki mevzuatlarda güncellemeler yapılmadıkça bunu kabullenmeliyiz artık, biz optisyenler denetim, fatura inceleme, kamu kurumlarının işleyişi gibi kısacası kamu kurumlarında memurluk düzeyinde bir eğitim almadık, almıyoruz ve stajda yapmıyoruz.

Bugün atandık diyelim alanımıza giren bir cam/lens deposunu nasıl denetleyeceğiz, çerçeve üretici fabrikalarına nasıl ruhsat vereceğiz, TCESİS ve diğer Tıbbi Cihazlar hakkında hangi eğitimleri aldık, mevzuatları bile bilmiyoruz, bugün kaç optisyen bilmesi gereken 29001 Sayılı Yönetmeliği biliyor? Optik sektörünün diğer yarısı hakkında denetim, kontrol, işleyiş alanında akademik eğitim alan var mı? Bakanlık tek optikler için optisyen mi istihdam edecek, etmiyor işte! Bu birimlerde Büyükşehirler de maksimum 4 kişi istihdam ediliyor, buraya optisyen istihdam edip kurumda akşama kadar yatıralım mı diyor.

Kadro konusunda edindiğimiz tecrübeler sonucu sistemin baştan sona değişmesi gerektiğini düşünüyoruz, bugün hemşire, tıbbi laboratuvar nasıl özel sektörde kendi işletmesini açabilecek bir eğitim almıyorsa, biz optisyenler de kamuda çalışma eğitimi almıyoruz ve bunu Bakanlık yetkilileri bizden iyi biliyor. Bunun neticesinde; hemşire tanımına bakınız, eczacı tanımına bakınız birde optisyenin meslek tanımına bakınız fark ortada. Optisyenliği 5193 Sayılı Kanunla tamamen Optisyenlik Müesseseleri için tanımlamışlardır.

Biz, tüm bu olumsuzlukları bildiğimiz halde meslektaşlarımız ve mesleğimiz için elimizden geldiğince çalıştık ve deyim yerindeyse zorla 125 planlama yaptırdık ve onaylanmadı.

Cumhurbaşkanlığından araya çok yetkili bir isimi soktuğumuz halde onaylanmadı neden? Çünkü bizim o kadrolarda olmak için kağıt üzerinde geçerli bir nedenimiz yok… Bakanlık bürokratları istifa ederiz ama yanlış uygulamaya imza atmayız diyorlar, gerisini siz düşünün her şeyi açık beyan ortadan yazdık.

Kadro gelir mi gelmez mi zaman gösterecek, bizim düşüncemiz oda-birlik oluşumu denetim yetkisini belli oranda ele alacağı için, kadro gereksinimine duyulan ihtiyaç dahada düşecektir.

Saygılarımızla.

 

Optisyenler Platformu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mazbata Töreni Yapıldı Mazbata Töreni Yapıldı

Türk Optisyen ve Gözlükçüler Odası Birliği yönetimi 24.08.2019 tarihinde, illerde kurulacak odaların temsilcilerine yetki belgelerini d...

Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başl...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşuna dair mazbatalar, birlik yönetimince bölgelerde kurulacak Oda temsilciler...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat herkesi duygula...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr. Dr. Gökhan Saçkan'ın personele yönelik reçeteye yazdığı talimat herkesi d...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğüt!

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla yanmayın. Hep ileriye, geleceğe bakın. Küçük şeylerden de zevk alın....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Mazbata Töreni Yapıldı Mazbata Töreni Yapıldı

Türk Optisyen ve Gözlükçüler Odası Birliği yönetimi 24.08.20...

Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odal...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşu...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat ...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğ...

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla ya...

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturm...

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruş...

‘Opti’ 2020 için hazırlanıyor! ‘Opti’ 2020 i...

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opt...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hız...

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli s...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün T...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozme...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Özgür Köşe
Ailedeki Göz Bozukluğu Çocuk İçin Risk Faktörü

Vücut ağırlığı Araştırmada ayrıca, vücut ağırlığı 20-24 kilogram aralığındaki öğrencilerin yüzde 13,5'inde kırma kusuru saptandı.

Kapat