a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optisyenler Sıkıntılı

Ay sonu itibari ile medula sisteminde sonlandırma yapan gözlükçüler, medula sisteminin açılış sayfasındaki yazıyı okuyunca neye uğradıklarını şaşırdılar. Yazı; “MEDULA sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde manuel olarak düzenlenen reçete üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtilmeli ve […]

08 Eylül 2015 - 14:58 'de eklendi.

Optisyenler Sıkıntılı

Ay sonu itibari ile medula sisteminde sonlandırma yapan gözlükçüler, medula sisteminin açılış sayfasındaki yazıyı okuyunca neye uğradıklarını şaşırdılar.

Yazı;
“MEDULA sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde manuel olarak düzenlenen reçete üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtilmeli ve bu ibare reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylanmalıdır.” Demektedir.

Henüz hazır olmayan bir sistemi uygulamaya açan SGK, kendi eksiklilerinden kaynaklanan ve bir türlü tam olarak aktifleştiremediği uygulamanın faturasını optisyenlik müesseselerine kesmektedir.

Ortalama, müesseselere gelen yüz reçetenin 90 adeti manuel, 10 adeti e- reçete olması nedeniyle, sistemin çalışmadığı çok açık ortadayken, e reçete dayatması nedeniyle, manuel reçetelerin üzerine yazılan Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir. İbaresi için SGK’ nın, doktor tarafından ikinci bir kaşe vurulmasını istemesi büyük bir eziyettir.

Uygulamanın nasıl olacağı SUT 2015- 3.3.3. ç-4 te belirtilmiş olabilir, ancak sistemin %70 çalışması durumunda bunu isteyebilirsiniz. Adı e-reçete uygulaması olan bir sistemde, e-reçete yok.

Özellikle büyük şehirlerde, işini gücünü bırakıp hastane, hastane reçetelere ikinci kaşeyi vurdurma peşine düşen Gözlükçüler, bu işin büyük bir eziyet olduğunu, SGK kurum yetkililerinin yapılan bu eziyeti durdurulması için gerekli düzenlemeleri yapmalarını beklediklerini belirtmişlerdir.

OptisyeninSesi Haber sitemizi telefon ve e-posta ile iletişime geçen meslektaşlarımız; E-reçete sistemi ile işlerin daha kolaylaşacağını bekleyen gözlükçüler, sistemin tam olarak yapılmadan böyle bir uygulamaya geçilmenin cezasını Optisyenlik Müesseseleri çekmektedir. İkinci kaşe vurulmasını isteyen yetkililer bunu düşünerek hareket etmeleri gerekir. Demektedirler.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 milyon adete ulaşması, 2025 yılında ise tahmini %0,5 büyüme oranına ulaşması...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, 1890’ları günümüze taşıyan muhteşem bir Müze- Otel vardır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan Bozbölük
Hakan Bozbölük
13 Eylül 2015 00:23

Yapılan Ödemeleri bir kenara bıraktık işi gücüde bir kenara bırakıp kaşe peşindemi koşalım sayın Sgk. Şaşırma artık . Sevdiğimiz işi ızdıraba çevirmeye çalışıyorsun resmen. Bana keseceğin cezayı işini hatalı yapan hekime kes.

RIDVAN IŞIK
RIDVAN IŞIK
11 Eylül 2015 12:47

ben bu dayatmayı kabul edemiyorum sebebi çok açık … acaba bizlerin sabrını mı ölçüyorlar ??? daha ne kadar dayanabilir bu gözlükçüler diye , karar verebilmiş değilim malesef.bir de daha önce söylememize rağmen halen uygun hale gelmemiş reçeteler var diyorlar ya … eeee ben ve benim gibi bir sürü meslektaşım reçetelerini teslim etti birde kesinti yapacağız diyorlar zaten iki kuruşluk reçete gönderiyoruz bide kesinti bize hiçbir şey hak değil ,haketmiyoruz demekki . doktorlarımızı uyar sanki kaşeyi biz vuruyor imzaları biz atıyoruz reçetelere … hayret bişi …birde doktor doktor gezip ekmek paramızı kurtarmaya çalışıyoruz . asıl bizlere sgk maaş bağlaması gerekiyor onların… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Anlık çeviri yapabilecek yapay zekalı akıllı gözlük tanıtıldı Anlık çeviri yapabilecek ...

Akıllı gözlükler uzun yıllardır hayatımızda olsa da Apple Vi...

Barberini için güneş panelleri Barberini için güneş pane...

Orta İtalya'nın Abruzzo bölgesindeki Barberini fabrikasını ç...

Taklit ürünlerde vergi kaybı 7,2 milyar dolar Taklit ürünlerde vergi ka...

Türkiye’de yaklaşık 17,2 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kaçak...

Optisyenlik nasıl sürdürülebilir? Optisyenlik nasıl sürdürü...

Almanya da gözlükçü ve optometrist Uwe Hannig, "Optisyenlik ...

Magazin HABERLERİ
Web TV