a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optik Sektöründe Neler Oluyor?

Türkiye’de hizmet veren yabancıların optik sektörüne konulan yasaklara uymadığını belirten Mutlu, bunun büyük adaletsizliklere neden olduğunu söyledi.

27 Ekim 2012 - 0:36 'de eklendi ve 3609 kez görüntülendi. A+A-

Optik Sektöründe Neler Oluyor?

Bu haftanın KOBİ’si 12 yıldır Sultanbeyli’de optik üzerine hizmet veren Aşkın Mutlu oldu.

Mutlu optik sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getirdi ve yeni uygulanmaya başlanan barkod sisteminin sıkıntılara neden olduğunu söyledi.

12 yıldır Sultanbeyli’de optik sektöründe hizmet veren Aşkın Mutlu, yeni barkod sistemi paralelinde firmaların barkot bulmakta sıkıntı yaşadığını dile getirerek; “Optik sektöründe birçok sıkıntı var. Öncelikle reçetelerle ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Optiklerin barkod sistemine geçmesiyle beraber ortaya birçok problem çıktı. Sektördeki firmalar barkod temin etmekte ciddi sıkıntılar yaşıyor. Eskiden reçeteleri el ile sisteme giriyorduk. Şimdi ise her reçete bir barkod veriyoruz. Bu barkodları bize gözlük firmaları gönderiyor. Ancak onlar da barkod bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Mesela cam siparişi verdiğimizde camlar bize barkodları ile beraber geliyor. Bu barkodlar bazen okunmuyor, bazen de eksik yazılmış oluyor. Durum böyle olunca ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” dedi. Sözlerine Gözlükçüler Derneği’ne üye olduklarını belirterek devam eden Mutlu; “Gözlükçüler Derneği’ne üye bir işletmeyiz. İlk zamanlarda onlar da bu sıkıntılarla ilgili pek bir şey yapamadı. Ancak son bir aydır mesafe katetmeye başladılar. Hakkımızı savunmaya çalışıyorlar; birçok yere başvuruda bulundular. Lakin ilk üç ay ciddi sıkıntılar yaşadık” dedi.

“Biz yapsak dükkânımızı kapatırlar”

Türkiye’de hizmet veren yabancıların optik sektörüne konulan yasaklara uymadığını belirten Mutlu, bunun büyük adaletsizliklere neden olduğunu söyledi. Aynı yasakları kendilerinin çiğnemesi durumunda ciddi cezalarla karşı karşıya kalacaklarını belirten Mutlu sözlerine şöyle devam etti: “Gözlükçülerin en önemli sıkıntılarından bir tanesi de reklam konusudur. Yerli gözlükçülere reklam yapmak yasak. Ben gazete ve televizyona reklam verirsem ciddi anlamda cezalarla karşılaşırım. Ancak yabancı firmalar gelip, Türkiye’de rahatça reklam yapabiliyor.

Biz Türk gözlükçüler çerçeve-gözlük 69 Türk Lirası dediğimiz an 5.000 Türk Lirası ceza ödüyoruz. Bazı durumlarda bu cezalar dükkân kapatmaya kadar gidebiliyor. Ancak yabancı firmalar gelip televizyonlarda alenen reklam yapabiliyor ve hiçbir yaptırımla karşılaşmıyor. Ben dükkânımın camına bile herhangi bir şey yazamazken onların televizyonlara rahatça reklam verebilmesi hiç de adil değil. Normalde prosedür “Optik ve Eczanelerin reklam yapması yasaktır” diyor ama yapan yapıyor.”

“Herkese eşit davranılsın”

Sektörde yaşanan sıkıntılara bir an önce çare bulunması gerektiğini vurgulayan Mutlu, sektörde uzun yıllardır hizmet verdiklerini tekrarlayarak; “Devletten beklentimiz herkese eşit davranılmasıdır. Nasıl ki Ticaret Kanunu diye bir şey var ve herkes bu kanuna uymak zorundaysa, sektörümüzdeki kurallara da herkes uymalıdır. Eğer reklam yabancılara serbest ise bize de serbest olmalı, eğer yasaksa onlara da yasak olmalıdır” dedi.

“Güneş gözlüğü sezonu kısa sürüyor”

Güneş gözlüğü sezonunun optik sektörüne göre daha kısa sürdüğünü söyleyen Mutlu; “Gözlükte güneş sezonu diye bir tabir vardır. Mayıs ile Temmuz arasında güneş gözlüklerinin satışlarında yükselme olur. Ancak bizim işimiz genelde optik ve buna ağırlık veriyoruz. Numaralı gözlükte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güneş gözlüğü sadece 3 ay satılır” diyerek sözlerini tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olmak üzere birçok farklı alanda kullanılıyor. Bilim insanları, domuz derisind...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gös...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birliği...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler de benim kadar şaşıracak ve keyif alacaksınız, derlediklerimi okuyunca....

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya son!

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive lensler hakkında bilgi vererek, çift gözlük kullanımına son verilebileceğin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olm...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalites...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birli...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!...

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler...

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya so...

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Garanti belgesi ve sorumluluklar Garanti belgesi ve soruml...

Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine g...

Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x