a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

On iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatları

2013 sözleşmesine göre artık müessese tarafından, reçetenin düzenlenme tarihinden itibaren 10 (on) iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatları kabul edilecektir. Kabul edilen reçetenin sisteme kaydı, nitelikli görmeye yardımcı tıbbi malzemelerde 45 (kırk beş) gün, diğer malzemelerde ise 30 (otuz) gün içerisinde gerçekleştirilecektir. Süresi içinde yapılmayan hasta müracaatları ve/veya sistem kayıtlarına ilişkin reçete bedelleri Kurumca ödenmez. […]

01 Ocak 2013 - 20:20 'de eklendi ve 1483 kez görüntülendi. A+A-

On iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatları

2013 sözleşmesine göre artık müessese tarafından, reçetenin düzenlenme tarihinden itibaren 10 (on) iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatları kabul edilecektir.

Kabul edilen reçetenin sisteme kaydı, nitelikli görmeye yardımcı tıbbi malzemelerde 45 (kırk beş) gün, diğer malzemelerde ise 30 (otuz) gün içerisinde gerçekleştirilecektir. Süresi içinde yapılmayan hasta müracaatları ve/veya sistem kayıtlarına ilişkin reçete bedelleri Kurumca ödenmez.

2013 optik sözleşmesinin 6,3,6 maddesi, optik müesseselerinin, reçetelerin düzenleme tarihini takip eden 10 iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatlarını kabul edebileceklerini işaret etmektedir. Ancak 2012 optik sözleşmesinin ilgi konuyu açıklayan maddesine göre bu süre 30 gündür, dolayısı ile 31,12,2012 tarihine kadar optik müesseselerinin uygulaması bu yönde olacaktır.
.
Bu durumda aralık ayı dönem sonlandırması öncesinde optik müesseseleri tarafından hatalı girişi yapıldığı tespit edilip sistemden silinip tekrar girişi yapılmak zorunda kalınabilecek reçeteler 2013 optik sözleşmesinin 6.3.6 maddesine takılıp geçersiz kabul edilecek mi? (İlgi düzeltme işleminin 31,12,2012 tarihinden sonraya kalabileceği düşünülürse)
.
Öte yandan optik müesseseleri tarafından kabul edilen reçeteler sisteme, (reçete sahibine verilen ürünlerin (camların) karekodları özellikle sipariş camlarda aynı gün içinde gelmediği için) aynı gün içinde girilememektedir aynı madde bu kayıt süresini 30 gün olarak işaret etmekte ve bu konuda bir sorun yok olmakla birlikte, bu geçiş döneminde kabul edilen ancak sipariş camları 2013 yılında gelecek olan reçeteler doğal olarak 2012 optik sözleşmesinin amir maddesine göre kabul edilip 2013 optik sözleşmesi düzenlemesine göre sistem kaydı yapılacağından reçete kabul miatları konusunda bir sorun yaşanacak mıdır sistem reçete kayıt aşamasında 2012 tarihli reçeteleri tanıyabilecek mi ?
.
Örneklersek;
..
1, optik müessese tarafından medula sistemine kayıt edilen bir aralık dönemi reçetede dönem sonlandırma öncesi hatalı kayıt yapıldığı belirlendi ve optisyen/gözlükçü reçeteyi sistemden silip gerekli düzeltmeyi yapıp tekrar kayıt etmek istedi. Bu örneklemede reçete düzenleme tarihi 08/12/2012 Müesseseye müracaat tarihi 24/12/2012 olsun ve bu hatalı reçetenin örneğin, 04/01/2013 tarihinde yapılacak dönem sonlandırma öncesinde sistemden silindiğini kabul edelim ilgi reçete, medula sisteminin reçete  kayıtlarına  açıldığı tarihte tekrar girilebilecek mi?
.
2, 27/12/2012 ve devam  tarihi itibarıyla gözlük müesseselerince kabul edilen ancak sipariş camları olup 2013 yılında teslim ve medula kaydı gerçekleştirilebilinecek reçetelerin kayıt işlemleri sırasında 10 günlük süre nasıl işleyecek tekrar örneklersek;
.
Optik müessesesi tarafından 28/12/2012 tarihinde 04/12/2012 tarihli bir reçete ile hasta başvurusu kabul edilmiş ve bu reçete ile ilgili sipariş cam müesseseye 02,01,2013 tarihinde gelmiş olsun bu durumda reçete kayıtları için sistem açıldığında ilgi reçete kayıt edilirken bir sorun yaşanacak mı?
.
Bu ve benzeri geçiş dönemi ile ilgili yaşanabilecek sıkıntılar ile ilgili bir açıklama, yaşanabilecek olası sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.
.
Nuri GİZER

.

İzmir’den Meslektaşımız  Nuri Gizer, yukarıdaki yazıyı Konfederasyona göndererek ,haklı endişelerini dile getirmiştir. Konu ile ilgili SGK dan görüş istenmiştir.

Bilgilerinize

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(11 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil Nuri GİZER
Kamil Nuri GİZER
3 Ocak 2013 18:17

Sevgili Levent Öncelikle şunu belirteyimki Konfederasyonumuza gönderdiğim yazımın Optisyenin sesi sitesinde yayınlandığından haberim yoktu o nedenle soruna cevap yazamadım şimdi siteyi açınca gördüm. Birincisi sizin güven ve dostluğunuz sürdükçe bizlerin sizin dertlerinizden (ki aynı zamanda bizlerinde dertleri) bıkmamız söz konusu bile olamaz. İkincisi, ilgi yazı yılbaşından önce kuruma iletildi çözüm bulunacağına da inanıyorum Murat beyinde yorumunda belirttiği gibi 2012 tarihli ve düzenleme tarihi ile müracaat tarihi arasında 10 günden fazla süre geçmiş reçeteler bu gün itibarıyla medula sistemine kayıt edilemedi konu ile ilgili ikinci yazımı Konfederasyonumuza fiili örneği de ekleyerek gönderdim konu takip ediliyor, merak etmeyin Son olarak bana göre… Read more »

ömer
ömer
2 Ocak 2013 14:30

EMİN SAMİ kardeşime aynen katılıyorum optisyenlik bölümünü bitirdik bide 2 yıllık medula yüksek okulunu okuyalım bence :))

MURAT AY
MURAT AY
2 Ocak 2013 13:31

ELİNDE REÇETELESİ OLAN HASTALARIMIZ DAHİ 1 AYLIK SÜRESİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRKEN REÇETENİN VERİLEMEMESİ GİBİ BİR DURUMLA KARŞILANACAKTIR.

BU SEBEBLE OPTİKÇİ MESLEKTAŞLARIMIZ HASTAYI TEKRARDAN HASTANEYE MÜRACAT EDİP REÇETESİNİ YENİLEMESİNİ İSTİYECEKTİR.

HASTA YENİDEN MUAYENE VEYA KATILIM PAYI ÖDEMEK ZORUNDA KALACAKTIR.

2013 MEDULA VERSİYONU İLE 2012 REÇETELERİNE MÜDAHALE ETMEK YANLIŞTIR.

2012 YILINDA KABUL EDİLEN REÇETELER 2012 SÖZLEŞME MADDELERİNE GÖRE TESLİM EDİLMİŞTİR.

REÇETE KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN SGKnın BU KONUDA GEREKLİ DÜZENLEMEYİ YAPMASI GEREKMEKTEDİR.

2013 TARİHLİ REÇETELER YENİ 2013 MEDULA TARİH SİSTEMİNE GÖRE TESLİM EDİLEBİLİR.

BU ARADA DOKTORLAR HASTAYA 10 GÜNLÜK SÜRELERİNİN OLDUĞUNU HATIRLATMALIDIR.

levent
levent
2 Ocak 2013 16:56
Reply to  MURAT AY

Murat arkadaşım doktorlardan böyle bir hizmet bekleme zira onlar ortalık çetrefilleştikçe memnun oluyolar bundan emin ol bunu çözerse yöneticilerimişz çözer onlara güvenim tam.bol bereken.kolay gelsin.;)

LEVENT
LEVENT
2 Ocak 2013 13:08

Nuri Abi senin yazına ilaveten,bugün 02/01/2013 tarihi itibariyle 3 tane 2012 tarihli reçete aldım.Bu reçetelerin akibeti nedir?Müşteriye yok kardeşim alamam sonu belli değil desem olmayacak,alsam (aldım zaten) giren çıkan bana allah yardımcımız olsun.:)nasıl olcaksa,zira oda bıktı bizim dertlerimizden.:)

mehmet
mehmet
2 Ocak 2013 12:11

mesela bayramlarda 10 gun tatıll resmı olarak recete sahıbı hasta almadı bayramdan once geldı daha sonra bayramdan sonra ne olacakkkkkkkk

MURAT AY
MURAT AY
2 Ocak 2013 13:40
Reply to  mehmet

MÜRACAT TARİHİ İLE REÇETE TARİHİ ARASINDA 10 İŞ GÜNÜ OLMALIDIR.
ŞEKLİNDE MEDULA UYARI VERMEKTEDİR.
AYRICA VERİLİŞ TARİHİ İLE GÜNÜN TARİHİ 25 GÜN OLMALIDIR.

Taylan Küçüker
Taylan Küçüker
2 Ocak 2013 11:37

SGK dan alınan bilgiye göre ,2013 sözleşmesindeki yeni maddeden amaçlanan HASTALARIN MÜEESESE MÜRACATLARINI KISALTMAKTIR. OPTİSAYENLİK MÜEESESELERİNİN REÇETE GİRİŞİNE BİR SINIRLAMA KISITLAMA GETİRLMEMİŞTİR
Bilgilerinize
Taylan KÜÇÜKER

MURAT AY
MURAT AY
2 Ocak 2013 13:38

MÜRACAT TARİHİ İLE REÇETE TARİHİ ARASINDA 10 İŞ GÜNÜ OLMALIDIR.
ŞEKLİNDE MEDULA UYARI VERMEKTEDİR.
AYRICA VERİLİŞ TARİHİ İLE GÜNÜN TARİHİ 25 GÜN OLMALIDIR.

MURAT AY
MURAT AY
2 Ocak 2013 13:50

SIKINTIMIZ 2013 REÇETELERİ İÇİN DEĞİL 2012 TARİHLİ KABUL EDİLEN VE SİSTEME GİRİLEMEYEN REÇETELERİN İŞLENEBİLMESİ HUSUSUNDADIR.

2013 MEDULA TARİH VERSİYONU 2012 TARİHLİ REÇETELERİN KAYIT EDİLMESİNİ ENGELLEMEKTEDİR.

ÖNCEDEN HASTANIN 30 GÜN İÇİNDEKİ MÜRACATI İLE MÜRACATTAN SONRAKİ 30 GÜN SİSTEME İŞLEME SÜRESİ TOPLAMDA 60 GÜN İKEN ŞİMDİ 25 GÜN İLE KISITLANMIŞTIR.

EMİN SAMİ
EMİN SAMİ
2 Ocak 2013 10:01

bu işler uzmanlık işi oldu.medulayı kullanmak için iki yıllık yüksekokul açılsın.bitirenlere medula kullanma diploması verilsin.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV