a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

ODA AĞALARININ SEÇİMİ

Anayasa Mahkemesinin son kararından sonra Oda-Borsa ve üst kurullarında seçim hazırlıkları başladı. Bazı odalarda herhangi bir itiraz olmadan, çağdaş kurumlara yakışır bir dürüstlük ve samimiyet içinde listeler açıklandı, aday olanlardan isteyenler listeleri alabiliyor ve gerekli çalışmaları yapabiliyorlar. Buralarda demokrasi rüzgârı esiyor topluma,  özellikle gençlere iyi örnek oluyorlar. Demokrasinin, doğruluğun, hizmetin ve örgütlü toplum olmanın gereğini […]

24 Ocak 2013 - 1:13 'de eklendi ve 1444 kez görüntülendi. A+A-

ODA AĞALARININ SEÇİMİ

Anayasa Mahkemesinin son kararından sonra Oda-Borsa ve üst kurullarında seçim hazırlıkları başladı. Bazı odalarda herhangi bir itiraz olmadan, çağdaş kurumlara yakışır bir dürüstlük ve samimiyet içinde listeler açıklandı, aday olanlardan isteyenler listeleri alabiliyor ve gerekli çalışmaları yapabiliyorlar.

Buralarda demokrasi rüzgârı esiyor topluma,  özellikle gençlere iyi örnek oluyorlar.

Demokrasinin, doğruluğun, hizmetin ve örgütlü toplum olmanın gereğini yerine getiren odalara bakıyorsunuz, bu odaların başkanları yaptıkları görevin “gönüllü” bir hizmet olduğunu sindirmişler, tüm adaylara eşit davranıyorlar hileye, üçkâğıtçılığa asla başvurmuyorlar. Böylelikle hem kendilerinin, hem de temsil ettikleri kurumların itibarlarını yükseltiyorlar ve toplumun saygın isimleri arasına adlarını yazdırıyorlar.

İsimleri büyük, sözüm ona 50-60 bin kişiyi temsil ettiğini söyleyen bazı odalar var ki, buralarda seçim adına-demokrasi adına tam bir “rezalet” yaşanıyor.
Listeleri almak mümkün değil. Zorladınız aldınız diyelim, okumanız mümkün değil. Okudunuz diyelim, kendinizi-şirketinizi yerinde bulmanız mümkün değil. Mevcut başkana ve şürekâsına oy vermeyeceğiniz biliniyorsa, kendinizi alakasız bir grubun içinde buluyorsunuz.
Kırk yıllık müteahhitsiniz, yıllardır mesleğinizle ilgili gruptasınız, orada seviliyorsunuz ve kendi meslek grubunuzda seçimi kazanıp oda meclisine girmeniz garanti, ama listeye bir bakıyorsunuz, sizi bambaşka bir grubun içine atmışlar. İtirazınızı dinleyen yok. Kesinleşmiş olması gereken listelere her gün, yasalara aykırı bir şekilde yeni ekler yapılmakta.
Yıllardır başında bulunduğu odayı ekibi ve sülalesiyle birlikte geçim kapısı yapan bu uyanık “Oda Ağaları”, koltuklarını kaybetmemek için her türlü herzeyi yemekten utanmıyorlar.

İzmir’de, “iyi-kötü”, “doğru-yanlış”, “hizmet-avanta” diye tarif edilebilecek örneklerin tıpatıp uyduğu iki oda seçimi var;

İyinin-Doğrunun-Hizmetin olduğu ve seçimlerin huzur içinde yapıldığı oda’ya bakıyorsunuz;
Başkanı, aile olarak birkaç nesildir yarattıkları haklı ve helal servetlerini hazmetmiş, başında bulunduğu odanın tek kuruşuna ihtiyaç duymayan, kendi çevresine ve çocuklarına oda olanaklarını peşkeş çekmeyen asil bir adam.

Kötünün-Yanlışın-Avantanın ve seçimlerin tam bir rezalet içinde yapıldığı odaya bakıyorsunuz;
Başkanı, bir şirkette muhasebeci olarak başlamış, nereden geldiği belli olmayan olağanüstü servete sahip, odanın olanaklarını kendi ekibine ve ailesine kullandırmaktan utanmayan bir adam, tam bir “Oda Ağası.”
Bu oda da ne var ki, adam yıllardır bu koltuğu bırakmaz diye düşündüğünüzde;
Yüksek maaş var, sınırsız harcama ve gezi imkânı var. Bedava araç, bedava iletişim var. Başkasının parasını harcıyor, ücretini cebinden vermediği insanlardan bedava hizmet alıyor, üstüne üstlük protokolde yer buluyor, yani adam yerine konuyor. Oğlu varsa oğluna, kızı varsa kızına, metresi varsa metresine odanın parası ile yüksek ücretli iş veriyor!
İşte her türlü demokrasi ve ahlâk dışı davranışların sebebi bunlar.
Yani menfaat!..

Buralardan başlayan “bozulma”, kademe-kademe tüm topluma, oradan da ülkenin tepesine kadar ulaşıyor ve “çürüme” işte böyle başlıyor.

Şu kuralı hiç kimsenin unutmaması ve devamlı hatırlaması şarttır;
-Adam olan, oturduğu koltuğa “şeref” verendir. O koltuktan kalktığı an “şerefi” onunla beraber gelir. Koltuk bu adamlar için hiç önemli değildir. Bu adamlar her zaman ve her yerde saygı görürler.
-Oturduğu koltuktan “şeref” alan çapsızlar ise, koltuktan kalktıktan sonra “şeref” koltukta kalacağı için, geldiği gibi çıplak gideceklerdir. Bu yüzden koltuk bunlar için her şeydir…
Oda’ları geçim kapısı yapan bu “Oda Ağalarını” sandığa gömmek, sonra da yargıya teslim etmek, o oda’ya aidat ödeyen dürüst üyelerin boyunlarının borcudur.

Sağlık ve başarı dileklerimle 23 Ocak 2013

RİFAT SERDAROĞLU

rifatserdaroglu@gmail.com
twitter.com/rifatserdaroglu

URL: http://www.turkcelil.com/?p=99402

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV