a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ne kadar harcıyor?

Ülkeler ve tüketiciler sağlığa ne kadar harcıyorlar?

12 Nisan 2022 - 11:21 'de eklendi ve 9086 kez görüntülendi. A+A-

Ne kadar harcıyor?

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, farklı ülkelerdeki hükümetlerin diğer sektörlere kıyasla sağlık sistemine ne kadar harcadığını görmek için 24 ülkenin harcamalarını analiz etti.

Ayrıca, tüketicilerin diğer mallara ne kadar harcadıkları, gerekli sağlık hizmetlerine kıyasla analiz edildi.

Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ile ölçüldüğünde kişi başına sağlık hizmetlerine en çok harcama yapan ülkeler hangileridir? Büyük Britanya’dan Lenstore, 2021’in başında bir araştırma yaptı.

Ekonominin sağlık hizmetlerinin tahsis edildiği kısmını analiz ederseniz, ABD% 9,2 ile sağlık hizmetlerine harcanan en yüksek gayri safi yurtiçi hasıla yüzdesine sahip. Norveç ve Danimarka, her iki ülke de gayri safi yurtiçi hasılalarının % 8,2’sini sağlık hizmetlerine harcıyor.

Şili’de ise gayri safi yurtiçi hasılanın yalnızca % 4,4’ü sağlık hizmetlerine harcanmaktadır. Macaristan ve Polonya da sağlık hizmetlerine yalnızca % 4,6 harcıyor ve bu da sağlık hizmetlerine en az yatırım yapan üç ülkeyi yapıyor. Gayri safi yurtiçi hasılanın % 7,2’sinin sağlık hizmetlerine harcandığı bu çalışmada Almanya 13. sırada yer alıyor. ”

İlk 10 ülke

Kişi başı sağlık hizmetlerinde en yüksek euro tutarına sahip ilk 10 ülke listesi: Bu araştırmaya göre Almanya 10. sırada yer alıyor.

“İrlanda, diğer ülkelere kıyasla GSYİH’sinin daha azını harcasa da, 18.588.88 € ile kişi başına sağlık hizmetlerine en çok harcama yapan ülke. Ülkenin büyüklüğü nedeniyle, İrlanda, hükümetin vatandaşları için sağlık hizmetlerine daha yüksek meblağlar harcamasına olanak tanıyan daha az nüfus avantajına sahiptir.

İzlanda, kişi başına 11.184,67 Euro’luk sağlık harcamaları ile İrlanda’yı ikinci sırada takip etmektedir. İrlanda ile karşılaştırıldığında bu, GSYİH’nın % 7,8 ile çok daha yüksek bir yüzdesidir. Norveç ilk 3 ülkeyi tamamlıyor ve gayri safi yurtiçi hasılasının% 8,2’sini sağlık hizmetlerine harcıyor. Bu, toplamda 10.952,14 avro ile yüksek kişi başına harcama ile sonuçlanır.

Almanya, sağlık hizmetlerine harcanan kişi başına 7,654,61 avro ile ilk 10 listesinin arkasına geliyor. ”

Harcama alışkanlıkları
“Tüketicilerin sağlık hizmetlerine harcadıkları miktarı lüks mallara harcadıklarıyla karşılaştırırsanız, araştırma bazı ülkelerde Netflix ve Playstation canlı aboneliklerinin oftalmolojik randevulardan daha değerli olduğunu gösteriyor.

Almanya’da tüketiciler, yaşamları boyunca paralarının iki katından fazlasını fast food (3.852.14 EUR) için diş hekimliği randevularına (1.776.00 EUR) harcıyorlar. İngiltere gibi önde gelen ülkeler, Netflix ve Playstation aboneliklerine göz testlerinin maliyetine harcadıklarından daha fazla para harcıyor.

Yılda bir veya iki kez gitmesi önerilen muayeneler için ömür boyu maliyetlere bakarsanız, toplam maliyet 1.011,49 Euro’dur. İngiltere’de Netflix aboneliği olanlar için 2.000 avroluk maliyet, bir göz doktoru randevusunun maliyetinin iki katından fazla. Bu eğilim, Netflix ve Playstation aboneliklerinin maliyetinin oftalmolojik randevulardan çok daha yüksek olduğu İrlanda, İspanya ve Avustralya gibi ülkelerde de görülebilir. ”

Sağlık Geliri
“Çalışmadaki tüm ülkeleri karşılaştırırsanız, ABD sağlık mesleği, özellikle nöroloji, diş hekimliği ve radyoloji için en iyi ücreti ödüyor.”

“Avrupa’da, bu araştırmaya göre, özellikle diş hekimleri ve kiropraktörler için sağlık hizmetlerinde kariyerler için ortalama yüksek ortalama maaşlarla Norveç en iyi seçimdir. Araştırmada Almanya, nörologlar için sağlık alanında kariyer için en yüksek maaşla 15. sırada yer alıyor. “Optisyenlerin ülkelere göre yıllık çalışma ücretleri

Gözlükçüler / göz doktorları

Çalışma yöntemi :

Ülkeler, sağlık hizmetlerine yönelik hükümet harcamalarına ilişkin mevcut bilgilere göre seçilmiştir. Lüks malların maliyeti için, ülke başına maliyeti bulmak için masa başı araştırması yapıldı ve bu öğelerin ne sıklıkla kullanıldığına / ihtiyaç duyulduğuna dair uzman rehberleri analiz edildi. Meslek maaşları için bir aralık verilmişse ortalama rakamlar kullanılmıştır. Tüm veriler yerel para biriminden Euro’ya dönüştürülmüştür.

OECD ülkelerinin sağlık harcamalarının GSYİH içindeki payı/2019

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin açılacağı ilin sağlık idaresinden optisyenlik müessesesi ruhsatı almak zor...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Sektörün gelişimi için bu anketi cevaplayın! Sektörün gelişimi için bu...

Sektörün güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve çözüm öneril...

Sektör istişare toplantısı Sektör istişare toplantıs...

Toplantıda, tıbbi cihaz sektörüne yönelik genel değerlendirm...

Kaçak gözlük operasyonu Kaçak gözlük operasyonu...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bir yolcu otobüsünün bagajınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV