Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Milattan önce, milattan sonra

Gözlükçülük mesleğini iki aşamada değerlendirmek lazım. MÖ, MS gibi. Türk Optisyen ve gözlükçüler birliği yasası kanunla meclisten geçmeden önce, birde geçtikten sonra.

08 Temmuz 2019 - 10:47 'de eklendi ve 1395 kez görüntülendi. A+A-

Milattan önce, milattan sonra

Dernekler gönüllülük esasına göre faaliyet gösterilen sivil toplum örgütleridir.

Aynı meslek mensuplarının bir araya gelerek maddi, manevi çıkarlarını devlet karşısında savunacak, yasal haklarının takipçisi olacak, aralarında bir sözcü belirledikleri gönüllü topluluklardır.

Üye zorunluluğu yoktur. Dernekler marifeti ile bir araya gelen gönüllü meslektaşlar, birlik ve beraberliğin önemini benimsemiş, Kamu kurum ve kuruluşları karşısında temsil kabiliyetinin başka türlü olamayacağı bilinci ile hareket eden örgütlü topluluklardır.

Hakkını teslim etmek gerekirse bugün elde edilen kazanımlar sivil toplum örgütleri içerisinde yer alan, bir an olsun desteğini esirgemeyen meslektaşlar sayesinde gerçekleşmiştir.

Birde insan sağlığı için çok önemli bir yeri olan gözlükçülük mesleğinin içerisinde örgütlü hareket etmeyi benimsememiş, dernek üyeliğinden doğacak olan yıllık cüzi bir miktar aidatı vermemeyi kendine kar sayan, hatta bununla övünen dernek üyesi olan meslektaşlarını ise biraz amiyane olacak ama gerçek: Enayi diye sıfatlandıran bir grup maalesef sektörün içerisinde yer almaktadır.

Bir başka grupta aslında en ilginci de bu, bırakın sektörün içerisinde yer almayı ya da dernek üyesi olmayı enayilik kabul etmeyi, Optisyen desen değil, Gözlükçü desen değil, İşletme sahibi istihdam yaratıyor desen o hiç değil. Ancak olayların merkezinde olmayı herkesten çok kendisinde hak görüyor. Yetkisi olmadığını bildiği halde belki de birilerinin hizmetkarlığını yaptığından herkesten çok onun sesi çıkıyor. Sosyal medya çığırtkanlığı yapıyor.

2012 yılında Türkiye Optik Meslekler Derneği yönetimine geldiğimizde, derneğimizin şubeleri olan illere ziyaretler yaparak bu görevlerini devam ettirmelerinin önemini tek tek anlatmış, örgütlü bir mesleğin ancak başarılı olacağını ifade etmiştik. O günlerde yaptığımız çalışmaları gereksiz olarak nitelendirenler, bu günlerde farklı çabalar içerisinde olmaları meslek açısından sevindirici.

Önemli olan meslek için bir şeyler yapılsın da kimin yaptığının önemi yok. Sürekli birlikten bahsedip bölme çabasında olanlarda subliminal mesajlar içeren söylemlerden uzak durmaları gerekir. Gerçi meslektaşların bu faaliyetleri ayıracak kadar duyarlı olduklarını da göz ardı etmemek gerekir.

Değerli meslektaşlarım,
Farklı düşüncelerin olması çok normal güçlü bir muhalefet her zaman meslek açısından kazanımdır. Hizmette yarış anlamına gelir. Doğruyu en doğruyu yapmak için maksimum dikkat etmeyi tetikler.

Ancak bel altı çirkin karalama siyaseti, herhangi bir bilgiye belgeye dayanmayan, terbiye sınırlarını aşan hadsizlikler, bu mesleğe bir şey kazandırmaz. Uydurduğunuz yalanları, karalama politikalarını, kendi ağzınızdan söyleyemediklerinizi sektör dışından şahıslara söyletmeniz size bir şey kazandırmaz. Cesaretli olun varsa bir bildiğiniz sizin ağzınızdan dökülsün o cümleler. Bir gün silinip gidecek insanlara söyletmeyin.

Yaptığınız bu ittifak mesleğe ve size hayır getirmez. Bu yazının tarihini aklınızda iyi tutun ittifak yaptığınız bu şahsiyetler. Günü geldiğinde ilk size saldıracak. Bunların beslenme şekli üç bilinmeyenli denklem değil, unutmayın. Bugün çirkin iftiralarınıza yarın daha şiddetli katlanmak zorunda kalacaksınız. Demedi demeyin, dedim.

Yazımın başında bahsettiğim gibi MÖ, MS, Hep birlikte izleyip göreceğiz. Bakalım daha neler olacak.

Oturdukları yerden aslı astarı olmayan haberler üretenler ve onların sözcüleri söylenecek o kadar çok söz var ki, zaman, zaman suskunluğumu korkaklık olarak adlandırdınız. Her şeyin zamanı var. İnsanları susturmuşsunuz, aman bana dokunmasın ne olursa olsun demişler. Bekleyeceğiz hep birlikte göreceğiz.

GERÇEKLERİN ELBET ORTAYA ÇIKMAK GİBİ KÖTÜ BİR HUYU VARDIR.

 

İlker AYAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Haftalık çalışma saati ve yemek molası Haftalık çalışma saati ve yemek molası...

Özel sektörde görev alanlar için haftalık olarak belirlenen çalışma saatleri, özel durumlarda farklılık gösterebilir. Peki haftalık çal...

Ön lisans mezunu Teknisyenlik Unvan Değişikliği Sınavına Girebilir mi? Ön lisans mezunu Teknisyenlik Unvan Deği...

Erzurum 1. İdare Mahkemesinin 2017/2020 Esas Nolu, 2018/614 Karar Nolu Kararına göre unvan değişikliği başvurusunda üst öğrenimle ilgil...

Suriyelilere bedava sağlık hizmeti bitiyor Suriyelilere bedava sağlık hizmeti bitiy...

Türkiye'de tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanan Suriyeli sığınmacılar için yeni eylem planı devrede. ...

Balıkesir’de hortum gözlükçüyü vurdu Balıkesir’de hortum gözlükçüyü vur...

11 Temmuz Perşembe günü etkili olan sağanak ve hortumun Cumhuriyet Meydanındaki gözlükçü de yol açtığı hasar, iş yerinin güvenlik kamer...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Haftalık çalışma saati ve yemek molası Haftalık çalışma saati ve...

Özel sektörde görev alanlar için haftalık olarak belirlenen ...

Ön lisans mezunu Teknisyenlik Unvan Değişikliği Sınavına Girebilir mi? Ön lisans mezunu Teknisye...

Erzurum 1. İdare Mahkemesinin 2017/2020 Esas Nolu, 2018/614 ...

Suriyelilere bedava sağlık hizmeti bitiyor Suriyelilere bedava sağlı...

Türkiye'de tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanan Sur...

Balıkesir’de hortum gözlükçüyü vurdu Balıkesir’de hortum...

11 Temmuz Perşembe günü etkili olan sağanak ve hortumun Cumh...

Almanya’da Sağlık Harcamaları Cep Yakıyor Almanya’da Sağlık H...

Diş tedavisi, gözlük ve özellikle de ilaç masraflarında sigo...

Gözlük mü? Gözlük mü?

Gece, kendi içinde sükuneti barındırır. Gündüzün bütün karma...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Belirlenen illerde oda listesi oluşturacak meslektaşların en...

Zorunlu Açıklama! Zorunlu Açıklama!

Türkiye Optik Ve Optometrik Meslekler Derneği 1951 yılında k...

SGK, 2019 Nisan Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Nisan Ayı Reçet...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Tıbbi Cihazların Test, Kontrol Ve Kalibrasyonu Tıbbi Cihazların Test, Ko...

Kalibrasyon, İnsan sağlığı ile ilgili olan tüm cihazların öl...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Haberler, Yazarlar
Su gibi görünen büyük tehlike…

"Uyuşturucu tehlikesinden mi bahsedeceksin, zaten biliyoruz" deyip geçmeyin. Bu çok farklı! Çünkü bu madde kokusuz, renksiz ve neredeyse tatsız bir...

Kapat