OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Milattan önce, milattan sonra

Gözlükçülük mesleğini iki aşamada değerlendirmek lazım. MÖ, MS gibi. Türk Optisyen ve gözlükçüler birliği yasası kanunla meclisten geçmeden önce, birde geçtikten sonra.

08 Temmuz 2019 - 10:47 'de eklendi ve 2002 kez görüntülendi. A+A-

Milattan önce, milattan sonra

Dernekler gönüllülük esasına göre faaliyet gösterilen sivil toplum örgütleridir.

Aynı meslek mensuplarının bir araya gelerek maddi, manevi çıkarlarını devlet karşısında savunacak, yasal haklarının takipçisi olacak, aralarında bir sözcü belirledikleri gönüllü topluluklardır.

Üye zorunluluğu yoktur. Dernekler marifeti ile bir araya gelen gönüllü meslektaşlar, birlik ve beraberliğin önemini benimsemiş, Kamu kurum ve kuruluşları karşısında temsil kabiliyetinin başka türlü olamayacağı bilinci ile hareket eden örgütlü topluluklardır.

Hakkını teslim etmek gerekirse bugün elde edilen kazanımlar sivil toplum örgütleri içerisinde yer alan, bir an olsun desteğini esirgemeyen meslektaşlar sayesinde gerçekleşmiştir.

Birde insan sağlığı için çok önemli bir yeri olan gözlükçülük mesleğinin içerisinde örgütlü hareket etmeyi benimsememiş, dernek üyeliğinden doğacak olan yıllık cüzi bir miktar aidatı vermemeyi kendine kar sayan, hatta bununla övünen dernek üyesi olan meslektaşlarını ise biraz amiyane olacak ama gerçek: Enayi diye sıfatlandıran bir grup maalesef sektörün içerisinde yer almaktadır.

Bir başka grupta aslında en ilginci de bu, bırakın sektörün içerisinde yer almayı ya da dernek üyesi olmayı enayilik kabul etmeyi, Optisyen desen değil, Gözlükçü desen değil, İşletme sahibi istihdam yaratıyor desen o hiç değil. Ancak olayların merkezinde olmayı herkesten çok kendisinde hak görüyor. Yetkisi olmadığını bildiği halde belki de birilerinin hizmetkarlığını yaptığından herkesten çok onun sesi çıkıyor. Sosyal medya çığırtkanlığı yapıyor.

2012 yılında Türkiye Optik Meslekler Derneği yönetimine geldiğimizde, derneğimizin şubeleri olan illere ziyaretler yaparak bu görevlerini devam ettirmelerinin önemini tek tek anlatmış, örgütlü bir mesleğin ancak başarılı olacağını ifade etmiştik. O günlerde yaptığımız çalışmaları gereksiz olarak nitelendirenler, bu günlerde farklı çabalar içerisinde olmaları meslek açısından sevindirici.

Önemli olan meslek için bir şeyler yapılsın da kimin yaptığının önemi yok. Sürekli birlikten bahsedip bölme çabasında olanlarda subliminal mesajlar içeren söylemlerden uzak durmaları gerekir. Gerçi meslektaşların bu faaliyetleri ayıracak kadar duyarlı olduklarını da göz ardı etmemek gerekir.

Değerli meslektaşlarım,
Farklı düşüncelerin olması çok normal güçlü bir muhalefet her zaman meslek açısından kazanımdır. Hizmette yarış anlamına gelir. Doğruyu en doğruyu yapmak için maksimum dikkat etmeyi tetikler.

Ancak bel altı çirkin karalama siyaseti, herhangi bir bilgiye belgeye dayanmayan, terbiye sınırlarını aşan hadsizlikler, bu mesleğe bir şey kazandırmaz. Uydurduğunuz yalanları, karalama politikalarını, kendi ağzınızdan söyleyemediklerinizi sektör dışından şahıslara söyletmeniz size bir şey kazandırmaz. Cesaretli olun varsa bir bildiğiniz sizin ağzınızdan dökülsün o cümleler. Bir gün silinip gidecek insanlara söyletmeyin.

Yaptığınız bu ittifak mesleğe ve size hayır getirmez. Bu yazının tarihini aklınızda iyi tutun ittifak yaptığınız bu şahsiyetler. Günü geldiğinde ilk size saldıracak. Bunların beslenme şekli üç bilinmeyenli denklem değil, unutmayın. Bugün çirkin iftiralarınıza yarın daha şiddetli katlanmak zorunda kalacaksınız. Demedi demeyin, dedim.

Yazımın başında bahsettiğim gibi MÖ, MS, Hep birlikte izleyip göreceğiz. Bakalım daha neler olacak.

Oturdukları yerden aslı astarı olmayan haberler üretenler ve onların sözcüleri söylenecek o kadar çok söz var ki, zaman, zaman suskunluğumu korkaklık olarak adlandırdınız. Her şeyin zamanı var. İnsanları susturmuşsunuz, aman bana dokunmasın ne olursa olsun demişler. Bekleyeceğiz hep birlikte göreceğiz.

GERÇEKLERİN ELBET ORTAYA ÇIKMAK GİBİ KÖTÜ BİR HUYU VARDIR.

 

İlker AYAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TOGB Basın Açıklaması TOGB Basın Açıklaması

Birliğimiz tarafından yapılmış olan bâzı iş ve işlemler hakkında aşağıdaki hususların meslektaşlarımızın bilgisine sunulmasında fayda g...

Sosyal hayatımız yok! Sosyal hayatımız yok!

Meslektaşlarımızın da bir sosyal hayatı olduğunu düşündüğümüzde içler acısı bir durumla karşı karşıyayız....

SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ö...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Kapalıçarşı’da 600 bin liralık operasyon Kapalıçarşı’da 600 bin liralık ope...

Emniyet güçleri İstanbul Kapalıçarşı'da 3 iş yerine ve bir depoya baskın düzenledi. Yasa dışı yollarla yurda sokulan kol saati ve gözlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
TOGB Basın Açıklaması TOGB Basın Açıklaması

Birliğimiz tarafından yapılmış olan bâzı iş ve işlemler hakk...

Sosyal hayatımız yok! Sosyal hayatımız yok!

Meslektaşlarımızın da bir sosyal hayatı olduğunu düşündüğümü...

SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Haziran Ayı Reç...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Kapalıçarşı’da 600 bin liralık operasyon Kapalıçarşı’da 600 ...

Emniyet güçleri İstanbul Kapalıçarşı'da 3 iş yerine ve bir d...

T.O.G.B. Birlik Merkez yönetim kurulu görev değişimi T.O.G.B. Birlik Merkez yö...

T.O.G.B. Birlik Merkez yönetim kurulu, 06.09.2019 tarihinde ...

Mersin Optisyen ve Gözlükçüler Odası göreve başladı Mersin Optisyen ve Gözlük...

Odaların kuruluşuna dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanması...

Türk şirketler ABD pazarını bilmiyor Türk şirketler ABD pazarı...

Türkiye'de çok sayıda küçük şirket bulunduğunu ve rekabet iç...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası üye kayıtları başladı İstanbul Optisyen ve Gözl...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası üye kayıtlarına başla...

1663 Tıbbi Cihazda “Gözlük” hariç iyileştirme yapıldı! 1663 Tıbbi Cihazda “...

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni S...

Gözlük Paketleme, Montaj İşçisi Alınacak! Gözlük Paketleme, Montaj ...

Eylül ayı itibari ile İŞKUR üzerinden 13 adet vasıfsız gözlü...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Haberler, Yazarlar
Su gibi görünen büyük tehlike…

"Uyuşturucu tehlikesinden mi bahsedeceksin, zaten biliyoruz" deyip geçmeyin. Bu çok farklı! Çünkü bu madde kokusuz, renksiz ve neredeyse tatsız bir...

Kapat