favor
Optisyenin Sesi

Luxottica’dan yeni bir hamle daha!

Luxottica’dan yeni bir hamle daha, ünlü İtalyan Mazzucchelli’nin %35 hissesini aldı.

16 Haziran 2021 - 16:01 'de eklendi ve 1793 kez görüntülendi. A+A-

Luxottica’dan yeni bir hamle daha!

Türkiye Rekabet Kurumunun son şartlı onayı ile hem tüm dünyada hem de ülkemizde GrandVision’ın (Atasun Optik Mağazaları) planlanan satın alınmasıyla doğrudan tüketiciye yönelik stratejisinde ileriye doğru büyük bir adım atmak üzereyken, EssilorLuxottica grubu, Luxottica’nın önde gelen gözlük çerçevesi hammadde tedarikçisine yaptığı yatırımla dikey entegrasyon doğrultusunda büyümesinde de yukarı basamaklara doğru yol alıyor.

Optik Sektörü daha EssilorLuxottica’nın Grandvisison – Atasun satın alımını tam kavrayamamışken devasa şirket satın almalarına hızla devam ediyor.

Bilindiği üzere Atasun Optik Türkiye genelinde 350 civarında mağazaya sahip, en ücra il ve ilçelerde faaliyetleri de bulunmakta. Bazı alışveriş merkezlerinde ayrıca sırf güneş gözlüğü satan Solaris marka kioskları da bulunuyor.

Ülkemizde bağımsız optik mağazacılığın önünde en büyük tehlike olan bu yabancı firma şimdi EssilorLuxottica grubunun himayesine geçecek. Bağımsız optisyenlik müesseselerini, meslektaşlarımızı çok daha zorlayacağı ön görülüyor.

11 Haziran’da grubun İtalyan ortağı olan Luxottica, gözlük çerçevelerinin üretimi için yüksek kaliteli asetat hammadde tedarikinde endüstri lideri olan Mazzucchelli’nin yüzde 35 hissesini satın aldığını duyurdu. Her iki şirket de yaptıkları ortak açıklamada, Luxottica’nın yatırımının, Mazzucchelli’nin fabrikalarında son derece sürdürülebilir bir asetat türü geliştirip üretecekleri daha büyük bir ortaklığın parçası olacağını söyledi.

Mazzucchelli, dünyada kaplumbağa kabuğu asetat tabakaları gibi bir çok ürünle piyasada muadili olmadığı söylenen yüksek kaliteli hammaddeleri ile tanınır. Birçok çerçeve üreticisine göre, şirketin asetatları, özellikle işleme ve cilalama sırasında mükemmel sonuçlar sunuyor. Ürün çeşitlerine bağlı olarak Mazzucchelli’nin asetatları, rakiplerine göre yüzde 30 ila 60 daha yüksek fiyatlandırılıyor. Şirket 2017’de 78 milyon € yıllık gelir elde etti.

Luxottica pazarın üst segmentinde güçlü bir konuma sahip önemli bir gözlük camı tedarikçisine de yatırım yapmıştı. Yüksek kaliteli mineral gözlük camlarının İtalyan tedarikçisi Barberini’yi 2018’de satın almıştı. Bu satın alma, İtalyan yönetiminin Barberini’nin Luxottica’nın rakiplerine gözlük camı tedariki sağlayacağına dair garanti talep ettiği bir rekabet kurumu soruşturmasının ardından onaylanmıştı.

Ancak Mazzucchelli’ye yapılan yatırım söz konusu olduğunda, İtalyan grubun şirkete katılımı bir azınlık hissesi ile sınırlı olduğu için muhtemelen piyasa düzenleyicilerinin müdahalesine gerek kalmayacak. Yine de bu önemli bir hisse payıdır ve Luxottica’nın ana rakipleri haber hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da, bazıları muhtemelen gelecekteki Mazzucchelli asetat tedariklerinden endişe duymaktadır.

Her iki ortak da, işlemin tamamen finansal olduğunu ve şirketin Orsi Mazzucchelli ailesi tarafından yönetilmeye devam edeceğini , Mazzucchelli’de Luxottica tarafından seçilen bir direktörün atanacağına dair herhangi bir hissedar sözleşmesi içermediğini belirterek, ortak duyurularında bu endişelere cevap verdi.

Basın bülteninde vurgulanan bir diğer nokta ise Mazzucchelli tarafından geliştirilen yeni tip çevre dostu asetatın tüm piyasa oyuncularının kullanımına sunulacak olmasıdır. Şirket, özellikle özel kimyasal grubu Eastman ile işbirlikleri ve Acetate Renew malzemesinin kullanımı yoluyla son yıllarda portföyündeki sürdürülebilir asetatların payını artırdı.

Ancak Amerikan şirketi Luxottica ile Mazzucchelli arasındaki işbirliği anlaşmasına dahil olmadığını bildirdi.

 

Haber : OptisyeninSesi

Kaynak kullanımı : Eyewear intelligence

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kontaktlensler/ Op.Dr. Gülbin Saltık Kontaktlensler/ Op.Dr. Gülbin Saltık

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Fidan Bağışı Fidan Bağışı

Vakfımız çalışmalarını 81 ilde, 900 bini aşkın gönüllümüzün desteğiyle sürdürüyor. Ancak, doğal varlıkları korumak için daha yapacak ço...

Optisyenlik 2021 Taban Puanları Optisyenlik 2021 Taban Puanları

2021 Optisyenlik (2 Yıllık) taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı....

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası haline getirecek düzenlemeleri yapmalıyız....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Fidan Bağışı Fidan Bağışı

Vakfımız çalışmalarını 81 ilde, 900 bini aşkın gönüllümüzün ...

Optisyenlik 2021 Taban Puanları Optisyenlik 2021 Taban Pu...

2021 Optisyenlik (2 Yıllık) taban puanları ile başarı sırala...

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası...

OptikKoop güven tazeledi OptikKoop güven tazeledi

S.S. Optikçiler Optikkoop temin tevzi kooperatifi Genel kuru...

Haziran ayı katılım payı ödemesi Haziran ayı katılım payı ...

Haziran ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

‘Sarı nokta’ 30 milyon kişiyi etkiliyor ‘Sarı nokta’ ...

Türkiye’de giderek artan sarı nokta hastalığı havuzuna her s...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

Çalışma süreleri yönetmeliğinde değişiklik Çalışma süreleri yönetmel...

Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeli...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Önceki yazıyı okuyun:
TTB: #TedirginOlmaAşıOl

Kendinizi, sevdiklerinizi ve toplumu korumak için aşınızı olunuz. Aşı korur!”

Kapat