OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Lisans tamamlama hangi hakları sağlayacak?

Lisans tamamlama hakkı sadece maaş artışı yönüyle değerlendirilmez.

26 Temmuz 2017 - 18:05 'de eklendi ve 1984 kez görüntülendi. A+A-

Lisans tamamlama hangi hakları sağlayacak?

Sağlık personelini kapsayan lisans tamamlama eğitimi için başvurular alınmaya başladı.

Tercihlerin 30 Ağustos’a kadar bildirilmesi gerekiyor.

Ancak, mail adresimize ulaşan sorulardan, bazı adayların, bu imkana başvurup başvurmamakta tereddüt gösterdiği görülmektedir.

Bu nedenle bazı başlıklar altında lisans tamamlama hakkının neler sağlayacağını anlatmaya ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Lisans Tamamlama’ nın Optisyenlerle İlgisi Nedir?

*Sadece 19.11.2014 tarihinden önce mezun olan Optisyenler başvurabilecek.

* Başvuru ve tercih işlemleri 24/07/2017 (Saat:14:00) – 04/08/2017 (Saat:17:00) tarihleri arasında bu linkten yapıyorsunuz. https://yoksis.yok.gov.tr/SLT/ ayrıca hiç bir sınava girmenize gerek yok sadece 19.11.2014 tarihinden önce mezun olmanız yeterli

* Seçebileceğiniz 4 bölüm var.

Bunların ikisi Açık Öğretim  ikisi Örgün Öğretim,

Açık Öğretim olanlar;

Sağlık Yönetimi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi.

Örgün Öğretim olanlar;

Fizik, İş Sağlığı ve Güvenliği bölümleridir.

* Bu saydığımız bölümler birçok üniversitede var, bu yüzden 20 tercih yazma hakkınız var yani bu bölümlerden birini istediğiniz okuldakini yazabilirsiniz.

* Tercihleri kazanıp kazanmamanız optisyenlik diplomanıza göre belirleniyor ortalama ise 4 üzerinden 2.40 ve üstü rahat bir bölümü kazanıyor altı ise biraz sıkıntılı.

* Harç ücretleri bölümden bölüme ve okuldan okula değişiyor aşağıdaki haberde tüm ayrıntılar var.
Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlarımız haberi tıklayıp inceleyebilir.

https://optisyeninsesi.com/saglikta-lisans-tamamlama-kilavuzu-yayimlandi/

1- DERECE VE KADEME AÇISIDAN

Devlet memurları 4 yıllık yüksek okul bitirmeleri sonucunda; 657 sayılı devlet memurları kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün 12 fıkrasının (d) alt bendinde yer alan “Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87.maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler.” hükmü uyarınca intibakları yapılması gerekecektir.

İntibak işlemi sonucunda Devlet memurunun kazanılmış hak aylık derece ve kademesi ile emeklilik müktesep derece kademesi yükselecektir. Bu kazanım devlet memurlarının kişisel durumuna göre farklılık arz edebilir.

657 sayılı Kanunun 36. maddesine göre 2 yıllık önlisans mezunları 10/2’den mesleğe başlarken, 4 yıllık okul mezunları 9/1’den başlamaktadır. Arada iki kademelik bir fark bulunmaktadır.

Yine sağlık bilimi lisansiyeri sayılmayı gerektiren bir bölümü bitirenlere mesleğe girerken bir derece verilmektedir.

2- EK GÖSTERGE AÇISINDAN

657’e ekli ek gösterge cetveline göre sağlık bilimi lisansiyeri sayılmayı gerektiren bir bölümü bitirenler, daha sonra eğer kadro alabilirlerse, 3000 ek gösterge üzerinden emekli olabilmektedir. (Örneğin 2009 tarihli YÖK kararına göre Fen fakültesi Biyoloji programını bitirenler eğer biyolog kadrosunda iseler sağlık bilimi lisansiyeri sayılmaktadır.)

3- ÖZEL HİZMET TAZMİNATI AÇISINDAN

Sağlık personelinin kadrosu değişmese de, bitirdiği 4 yıllık lisans eğitimine göre tazminatını alabilmesi için, bitirdiği üst öğrenimin mesleki bir süt öğrenim olması gerekmektedir. YÖK daha önce hangi bölümlerin bir üst öğrenim olduğunu tek tek açıklamıştı.

Diğer taraftan, Maliye Bakanlığına bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 23 Temmuz 2014 tarihinde şu yazıyı yayımlamıştı. Tıklayınız. Bu yazıya göre bitirilen mesleki üst öğrenimin, sağlık hizmetleri sınıfına atanmayı sağlaması yeterlidir. Bunun dışında, bitirilen mesleki üst öğrenimin, “kadro göreviyle ilgili olması”, “kurumun görev alanıyla ilgili olması” veya “mevcut mesleki öğrenimin program ve bölüm bazında devamı mahiyetinde bir üst öğrenim olması” gibi bir şart aranmayacaktır.

Aslında tam da bu noktada Sağlık Bakanlığı ve YÖK, hangi öğrenimlerin hangi bölümler için mesleki üst bir üst öğrenim olacağını tek tek belirtse daha sağlıklı bir işlem yapılmış olur. Zira YÖK’ün 2014 yılında yayımladığı tabloda bazı küçük değişiklikler yapılmış olabilir.

4- ÜST DÜZEY KADROLARA VE 1-4 ARASINDAKİ KADROLARA ATANMA AÇISINDAN

657 sayılı Kanunun 68. maddesinin B bendine GİH’in 1,2,3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına atanabilmek için istenen hizmet yılı şartı yanında yüksek öğrenim görmüş olmak gerekmektedir. Burada önlisans ile lisans arasında 2 yıl gibi bir fark bulunmaktadır. Örneğin 3 ve 4. dereceli bir şube müdürü kadrosu için lisans mezununda 8 yıl hizmet yeterken, önlisans mezununda 10 yıl hizmet aranmaktadır. Yönetici kadrolarının tümü Genel İdare Hizmetleri sınıfında yer alır.

5-GÖREVDE YÜKSELME AÇISINDAN

15.3.1999 tarih ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kararlaştırılan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliği 18/4/1999 tarih ve 23670 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Anılan yönetmelik ve bu yönetmelik uyarınca yürürlüğe konulan kurumsal yönetmelik uyarınca görevde yükselme eğitim ve sınavına girebilmek için belirli eğitim seviyesi aranmaktadır.

Bir çok kadro için “lisans mezunu olma” şartı aranmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında hangi kadrolara hangi bölüm mezunlarının atanabileceğini görmek için yönetmeliğin 7. maddesine bakılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
178 üründe gümrük vergisi muafiyeti kaldırılıyor 178 üründe gümrük vergisi muafiyeti kald...

Ağırlıklı olarak kimyasal ürünlerin yer aldığı, optik alet cihazların dahil olduğu 178 ürünün vergilendirilmesinde Bakanlar Kurulu kara...

Kepez’den ücretsiz göz muayenesi Kepez’den ücretsiz göz muayenesi

KEPEZ Belediyesi Sağlık Merkezi, her salı ve perşembe günleri ücretsiz göz muayenesi hizmeti sunacak. Sağlık güvencesi olmayan vatandaş...

Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmatizmada En Güncel Cerrahi Tedavi Yaklaşımı Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmat...

Alcon’un Dünya Görme Günü’ne özel bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmatizmada En Güncel Cerrahi Tedav...

Nazilli’nin yeni Uğur’u “Uğur Optik” açıldı Nazilli’nin yeni Uğur’u R...

Uğur Çamurcu işletmeciliğinde Uğur Optik optisyenlik müessesesi, DKY üzeri Referans hastanesi karşısında düzenlenen açılış töreniyle Na...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
178 üründe gümrük vergisi muafiyeti kaldırılıyor 178 üründe gümrük vergisi...

Ağırlıklı olarak kimyasal ürünlerin yer aldığı, optik alet c...

Kepez’den ücretsiz göz muayenesi Kepez’den ücretsiz ...

KEPEZ Belediyesi Sağlık Merkezi, her salı ve perşembe günler...

Sizin Gözünüzden: Presbiyopi ve Astigmatizmada En Güncel Cerrahi Tedavi Yaklaşımı Sizin Gözünüzden: Presbiy...

Alcon’un Dünya Görme Günü’ne özel bu yıl üçüncüsünü düzenled...

Nazilli’nin yeni Uğur’u “Uğur Optik” açıldı Nazilli’nin yeni Uğ...

Uğur Çamurcu işletmeciliğinde Uğur Optik optisyenlik müesses...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine ve Ca...

Aralıksız oynadığı oyun yüzünden kör oldu Aralıksız oynadığı oyun y...

Çin'de ismi açıklanmayan 21 yaşındaki bir kadın, 1 hafta boy...

Amasya Üniversitesi Çalıştay Daveti Amasya Üniversitesi Çalış...

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerafeddin Sağlık Hizmetleri...

ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medu...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS ...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kar...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar ...

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvalt...

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar...

Magazin HABERLERİ
Web TV