OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Konfederasyona Cevap

Konfederasyonun ÖSYM listesinin güncelleme haberi ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklama için teşekkür etmek isterim.

18 Mayıs 2017 - 0:53 'de eklendi ve 2009 kez görüntülendi. A+A-

Konfederasyona Cevap

Böylece birçok kez olduğu gibi, bu kez de okuduğunu anlamadan sadece saldırmak için kaleme alınmış bu yazı, bir kez daha mevcut yönetimin hatalarında ısrarcı olduğunu ve saldırgan tavrının devam ettiğini göstermektedir.

Değerli meslektaşlarım bizler kabul edelim etmeyelim optisyenler bu sektörün bir gerçeğidir ve konfederasyon bu gerçeği göz ardı edemez: “Bu bağlamda son günlerde gerek sosyal medya gerekse internet siteleri aracılığı ile bahse konu hakkında yapılan yersiz paylaşımlarla gözlükçü kamuoyu bilgi kirliliği ile meşgul edildiği görülmektedir.”diye yapılan açıklamada gördüğünüz gibi optisyenlere bir bilgilendirme yoktur.

Yine konfederasyonun açıklamasında YÖK’ten gelen yazı aşağıdaki şekli ile konmuştur:

“ÖSYM Başkanlığının 27.03.2016 tarih ve 6142 sayılı yazısı ile verilen cevapta; “ ……Yükseköğretim Programları, YÖK kararlarındaki isimleri doğrultusunda kılavuzlarda yer almaktadır. İlgili program, hali hazırda öğrenci alan bir program değildir ancak, önceki yılların ÖSYS kılavuzları incelendiğinde 1992 yılı ÖSYS İkinci Basamak Kılavuzunda “OPTİMETRİ” isminde bir programın 76412 koduyla öğrenci aldığı görülmektedir. Bu nedenle ilgili program, kayıtlarımızda arşiv bilgisi olarak bulunmaktadır….” Denilmektedir.”

Değerli Konfederasyon yönetimi yazının genelinde eski yeni dostlarını rencide etmeye çalışacağına, bu yazıyı YÖK’e göndererek ve sizlerin arşiv dediğiniz konuyu güncellemede yine gündeme getirmiş olmanız toplumsal infiale neden olmuştur demeliydi.

Kanunu ve Yönetmeliği olmayan, Sağlık Bakanlığının 2011 yılındaki tıp meslekleri güncellemesinde sağlık mesleği olarak kabul edilmeyen optometriyi arşivden çıkarıp güncellemeye almanın neden olduğu sıkıntıları anlatması ve çözüm araması gerekmekteydi.

Tabi bu zor ve zahmetli bir süreç olduğu için bizlere saldırmayı tercih etmiş olması, konfederasyonun bizden sonraki alışkanlığı olmuştur.

Sayın Başkan Turgut Vardı, kendisinin de üyesi bulunduğu TOOMD eski yönetiminin optometriyi yalan yanlış haberlerle her zaman gündemde tutma alışkanlığı olduğunu unutmuş olmasa gerek.

Optometri; eğitimi, kanun ve yönetmeliği ile toplum sağlığına yarar sağlayacak bir şekilde konuşulmadığı sürece, bu taraflı ve yalan haberlerle her zaman mücadele ettiğimiz gibi bundan sonra da optometriyi kim hangi koşulda gündeme getirirse getirsin onlara karşı direnişimiz devam edecektir.

 

Turgut Çakar

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara ...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kuru...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerinin Optik Servislerine atamalarının yapılması için k...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değiş...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişiklik için harekete geçildi. "Önce öde, sonra devletten al" dönemi kapanacak....

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve önlisans ( iki yıllık ) program olan Optisyenlik başarı sıralaması ile bu b...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(8 Yorum)
 • alper

  sayın hocam yazıyı sona kadar okumadığımı nereden çıkardınız o zaman siz öncü olun altyapı için ne yapılması gerekir nasıl bir ortam hazırlanması gerekir bunları belirtin ki ben inanıyorum çogu optometris bu görevi hastayı baştan sağma muayne eden göz doktorundan daha iyi yapacaktır….. yapıcı olmak başka baştan sona kadar karşı olmak bambaşka o zaman sizin deyiminizle türkiyeye bir ömür optometri gelmesin.. keşke sorumu anlıyabilseydiniz…

  • Turgut Çakar

   Sayın Alper daha önce bir çok arenada anlattım. Bu konuda çıkması muhtemel kanun taslağında görevli komisyon üyelerinden birde bendim. Son olarak İstanbul Ticaret Odasında bu konu hakkında panel türü bir çalışma yapılmasını destekledim ve görev aldım. Bu konuda ikna olması gerekenler sermayenin yanından çekilip mesleki mücadelesini vermeyi düşünmeyen optometristlerdir. Onlar Kanun, yönetmelik, eğitim ve istihdam programı konusunda ortak çalışma içinde olmadıkça bu konu tartışılır.
   Güçlü sermaye kendi çıkarları için toplum sağlığına zarar verecek taleplerde bulunu ve bizde bu taleplere karşı direniş gösteririz. Çözüm odaklı çalışmalar yapılmalıç

   • alper

    alakanızdan dolayı öncelikle teşekkür ederim hocam ama bazı konularda size katılırken sermaye,meslek mücadelesi gibi kavramlar içi boş geldi neden derseniz bu görevi şu anda yapan doktorların ne yaptıklarını sanırım anlatmama gerek yok insanın içinde şeref,aidiyet,adalet,hak duygusu olmadıgı zaman hipokrat yeminide etse birşeye yaramıyor.. bir de optometris egitimi gerçekten çok degerli güçlü bir egitim dalı bu vesileyle bunun egitimini alan bireylerin bu vatan için olumlu olacagı kanatindeyim sizin endişelendiğiniz konularıda anlıyorum ama sayın hocam inanın şu bulunduğumuz andan daha kötü olacagını zannetmiyorum… saygılarımla….

    • Turgut Çakar

     Sayın Alper ne yapalım biliyor musunuz?. Buradan yazışmak ve hamasi nutuklar atmakla neticeye ulaşmak mümkün değil. Arzu etiğiniz bir gün İster misafirim olun ister misafiriniz olayım konuyu yüz yüze konuşalım. Çünkü buradan yazacağımız her satır birilerini ve mesleği rencide edecektir.Siz ne zaman derseniz programı ayarlamaya çalışırım.

     • alper

      olur sayın hocam faydamız olacaksa ne mutlu…

     • Turgut Çakar

      Tamam sen beni tanıyor ve iletişime girebilirsin ne zaman istersen görüşebiliriz.

 • alper

  iyi de niye karşısın bide onu anlat avrupada varken türkiyede neden olmasın

  • Turgut Çakar

   Sayın Alper, yazının manşeti ile yetineceğine keşke sonuna kadar okumuş olsaydın.
   “Optometri; eğitimi, kanun ve yönetmeliği ile toplum sağlığına yarar sağlayacak bir şekilde konuşulmadığı sürece, bu taraflı ve yalan haberlerle her zaman mücadele ettiğimiz gibi bundan sonra da optometriyi kim hangi koşulda gündeme getirirse getirsin onlara karşı direnişimiz devam edecektir.” Yani Optometriye karşı olmak ayrı bu soruyu onlara sorarsın. Biz toplum yararı, eğitimi, kanuni alt yapısı ve diğer tüm detayları konuştuktan sonra ortak bir akıl diyoruz.,

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yar...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan ...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!...

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sos...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Verg...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişik...

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek...

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve ...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Sağlık sektöründe 60 bin kurumun e-Fatura’ya geçirilmesi planlanıyor Sağlık sektöründe 60 bin ...

Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura düzenleyen tüm özel hastane...

Gözlük Kullanıcılarının Cam Tercihleri! Gözlük Kullanıcılarının C...

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Opti...

LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’yi atadı LVMH yönetim ekibine Nico...

Nicola Brandolese gözlük devi Luxottica’dan Mayıs ayında Fra...

Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri! Optisyenlik Okulları Hakk...

Optisyenler Platformu Optisyenlik Meslek Yüksek Okullarının ...

Ataması yapılmayınca bunalıma girdi. Ataması yapılmayınca buna...

Ataması yapılmadığı için bir süredir bunalımda olduğu öğreni...

Magazin HABERLERİ
Web TV