OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Konfederasyona Cevap

Konfederasyonun ÖSYM listesinin güncelleme haberi ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklama için teşekkür etmek isterim.

18 Mayıs 2017 - 0:53 'de eklendi ve 2072 kez görüntülendi. A+A-

Konfederasyona Cevap

Böylece birçok kez olduğu gibi, bu kez de okuduğunu anlamadan sadece saldırmak için kaleme alınmış bu yazı, bir kez daha mevcut yönetimin hatalarında ısrarcı olduğunu ve saldırgan tavrının devam ettiğini göstermektedir.

Değerli meslektaşlarım bizler kabul edelim etmeyelim optisyenler bu sektörün bir gerçeğidir ve konfederasyon bu gerçeği göz ardı edemez: “Bu bağlamda son günlerde gerek sosyal medya gerekse internet siteleri aracılığı ile bahse konu hakkında yapılan yersiz paylaşımlarla gözlükçü kamuoyu bilgi kirliliği ile meşgul edildiği görülmektedir.”diye yapılan açıklamada gördüğünüz gibi optisyenlere bir bilgilendirme yoktur.

Yine konfederasyonun açıklamasında YÖK’ten gelen yazı aşağıdaki şekli ile konmuştur:

“ÖSYM Başkanlığının 27.03.2016 tarih ve 6142 sayılı yazısı ile verilen cevapta; “ ……Yükseköğretim Programları, YÖK kararlarındaki isimleri doğrultusunda kılavuzlarda yer almaktadır. İlgili program, hali hazırda öğrenci alan bir program değildir ancak, önceki yılların ÖSYS kılavuzları incelendiğinde 1992 yılı ÖSYS İkinci Basamak Kılavuzunda “OPTİMETRİ” isminde bir programın 76412 koduyla öğrenci aldığı görülmektedir. Bu nedenle ilgili program, kayıtlarımızda arşiv bilgisi olarak bulunmaktadır….” Denilmektedir.”

Değerli Konfederasyon yönetimi yazının genelinde eski yeni dostlarını rencide etmeye çalışacağına, bu yazıyı YÖK’e göndererek ve sizlerin arşiv dediğiniz konuyu güncellemede yine gündeme getirmiş olmanız toplumsal infiale neden olmuştur demeliydi.

Kanunu ve Yönetmeliği olmayan, Sağlık Bakanlığının 2011 yılındaki tıp meslekleri güncellemesinde sağlık mesleği olarak kabul edilmeyen optometriyi arşivden çıkarıp güncellemeye almanın neden olduğu sıkıntıları anlatması ve çözüm araması gerekmekteydi.

Tabi bu zor ve zahmetli bir süreç olduğu için bizlere saldırmayı tercih etmiş olması, konfederasyonun bizden sonraki alışkanlığı olmuştur.

Sayın Başkan Turgut Vardı, kendisinin de üyesi bulunduğu TOOMD eski yönetiminin optometriyi yalan yanlış haberlerle her zaman gündemde tutma alışkanlığı olduğunu unutmuş olmasa gerek.

Optometri; eğitimi, kanun ve yönetmeliği ile toplum sağlığına yarar sağlayacak bir şekilde konuşulmadığı sürece, bu taraflı ve yalan haberlerle her zaman mücadele ettiğimiz gibi bundan sonra da optometriyi kim hangi koşulda gündeme getirirse getirsin onlara karşı direnişimiz devam edecektir.

 

Turgut Çakar

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu Luxottica ve Essilor’a taviz vermedi Avrupa Komisyonu Luxottica ve Essilor’a ...

Luxottica ve Essilor firmaları, 46 milyar avroluk birleştirme planlarını görüşen Avrupa Komisyonunun şüphelerini hafifletecek herhangi ...

İthal ürünlere ‘güvenirlik’ ayarı İthal ürünlere ‘güvenirlik’ ...

Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin talimatıyla güvenirliğinden şüphe duyulan ithal malların yurda girişinden önce laboratuvarlarda test edilme...

İran Solo Fuarı İran Solo Fuarı

İran Uluslararası Fuar İdaresi’nden aldığımız bir tanıtım metninde Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından İran Uluslararası Fuar İdaresi İşb...

Şubelerin Mersis numaraları ile ÜTS sistemine kaydı nasıl olacak? Şubelerin Mersis numaraları ile ÜTS sist...

Şubeleri bulunan optisyenlik müesseselerinin şubelerini kaydederken, her bir şube için yeni bir mersis numarası alması gerekmektedir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(8 Yorum)
 • alper

  sayın hocam yazıyı sona kadar okumadığımı nereden çıkardınız o zaman siz öncü olun altyapı için ne yapılması gerekir nasıl bir ortam hazırlanması gerekir bunları belirtin ki ben inanıyorum çogu optometris bu görevi hastayı baştan sağma muayne eden göz doktorundan daha iyi yapacaktır….. yapıcı olmak başka baştan sona kadar karşı olmak bambaşka o zaman sizin deyiminizle türkiyeye bir ömür optometri gelmesin.. keşke sorumu anlıyabilseydiniz…

  • Turgut Çakar

   Sayın Alper daha önce bir çok arenada anlattım. Bu konuda çıkması muhtemel kanun taslağında görevli komisyon üyelerinden birde bendim. Son olarak İstanbul Ticaret Odasında bu konu hakkında panel türü bir çalışma yapılmasını destekledim ve görev aldım. Bu konuda ikna olması gerekenler sermayenin yanından çekilip mesleki mücadelesini vermeyi düşünmeyen optometristlerdir. Onlar Kanun, yönetmelik, eğitim ve istihdam programı konusunda ortak çalışma içinde olmadıkça bu konu tartışılır.
   Güçlü sermaye kendi çıkarları için toplum sağlığına zarar verecek taleplerde bulunu ve bizde bu taleplere karşı direniş gösteririz. Çözüm odaklı çalışmalar yapılmalıç

   • alper

    alakanızdan dolayı öncelikle teşekkür ederim hocam ama bazı konularda size katılırken sermaye,meslek mücadelesi gibi kavramlar içi boş geldi neden derseniz bu görevi şu anda yapan doktorların ne yaptıklarını sanırım anlatmama gerek yok insanın içinde şeref,aidiyet,adalet,hak duygusu olmadıgı zaman hipokrat yeminide etse birşeye yaramıyor.. bir de optometris egitimi gerçekten çok degerli güçlü bir egitim dalı bu vesileyle bunun egitimini alan bireylerin bu vatan için olumlu olacagı kanatindeyim sizin endişelendiğiniz konularıda anlıyorum ama sayın hocam inanın şu bulunduğumuz andan daha kötü olacagını zannetmiyorum… saygılarımla….

    • Turgut Çakar

     Sayın Alper ne yapalım biliyor musunuz?. Buradan yazışmak ve hamasi nutuklar atmakla neticeye ulaşmak mümkün değil. Arzu etiğiniz bir gün İster misafirim olun ister misafiriniz olayım konuyu yüz yüze konuşalım. Çünkü buradan yazacağımız her satır birilerini ve mesleği rencide edecektir.Siz ne zaman derseniz programı ayarlamaya çalışırım.

     • alper

      olur sayın hocam faydamız olacaksa ne mutlu…

     • Turgut Çakar

      Tamam sen beni tanıyor ve iletişime girebilirsin ne zaman istersen görüşebiliriz.

 • alper

  iyi de niye karşısın bide onu anlat avrupada varken türkiyede neden olmasın

  • Turgut Çakar

   Sayın Alper, yazının manşeti ile yetineceğine keşke sonuna kadar okumuş olsaydın.
   “Optometri; eğitimi, kanun ve yönetmeliği ile toplum sağlığına yarar sağlayacak bir şekilde konuşulmadığı sürece, bu taraflı ve yalan haberlerle her zaman mücadele ettiğimiz gibi bundan sonra da optometriyi kim hangi koşulda gündeme getirirse getirsin onlara karşı direnişimiz devam edecektir.” Yani Optometriye karşı olmak ayrı bu soruyu onlara sorarsın. Biz toplum yararı, eğitimi, kanuni alt yapısı ve diğer tüm detayları konuştuktan sonra ortak bir akıl diyoruz.,

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu Luxottica ve Essilor’a taviz vermedi Avrupa Komisyonu Luxottic...

Luxottica ve Essilor firmaları, 46 milyar avroluk birleştirm...

İthal ürünlere ‘güvenirlik’ ayarı İthal ürünlere ‘güv...

Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin talimatıyla güvenirliğinden şüph...

İran Solo Fuarı İran Solo Fuarı

İran Uluslararası Fuar İdaresi’nden aldığımız bir tanıtım me...

Şubelerin Mersis numaraları ile ÜTS sistemine kaydı nasıl olacak? Şubelerin Mersis numarala...

Şubeleri bulunan optisyenlik müesseselerinin şubelerini kayd...

Karat optik firmasına ait optik çerçeveler çalınmıştır. Karat optik firmasına ait...

Firmanın Satış personeli dışında siz değerli meslektaşlarımı...

Gözlüğün kalitesi fiyatıyla ölçülmez Gözlüğün kalitesi fiyatıy...

İyi bir güneş gözlüğü yüze uygun olmalı, alttan, üstten ve y...

Perakendede durgunluk sürüyor Perakendede durgunluk sür...

Makro ekonomik trendler ve kur dalgalanmalarından 2017'in il...

Sağlık Bakanı Demircan’a “ATAMA” önergesi Sağlık Bakanı Demircan...

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Sağlık Bakanı Ahmet...

2017 DGS tercihleri ne zaman başlayacak? 2017 DGS tercihleri ne za...

DGS tercihleri ne zaman başlayacak sorusu Dikey Geçiş Sınavı...

Optisyenler’ in Lisans Eğitimi nasıl olacak? Optisyenler’ in Lis...

Dört yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun old...

Magazin HABERLERİ
Web TV