a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kering Eyewear, 1 milyar avro sınırını aştı

Gözlük şirketinin tüm yıl satışları, 2022’de karşılaştırılabilir bazda yüzde 27 arttı ve portföydeki lisanslı marka sayısı 2021’den itibaren sabit kaldı.

20 Şubat 2023 - 7:42 'de eklendi ve 2674 kez görüntülendi. A+A-

Kering Eyewear, 1 milyar avro sınırını aştı

Kering Eyewear, 2021’e göre yüzde 59,7 artışla 2022 için 1.115 milyon € yıllık gelir bildirdi ve satın almalardan ve mevcut portföyden büyümeye neredeyse eşit bir katkı sağladı.

Son iki yılda, Fransız lüks grup Kering’in yan kuruluşu, ciro rakamını iki kattan fazla artırdı.

Daha ayrıntılı olarak, gözlük şirketinin tüm yıl satışları, 2022’de karşılaştırılabilir bazda yüzde 27 arttı ve portföydeki lisanslı marka sayısı 2021’den itibaren sabit kaldı. Lindberg ve Maui Jim’in satın alınmasıyla kapsam genişletme , entegre sırasıyla Ekim 2021 ve Ekim 2022’den bu yana grubun hesaplarında bulunan gelir artışına yüzde 25 katkı sağladı. Pozitif kur etkileri, şirketin geçen yılki satış artışına yüzde 6 daha ekledi.

Maui Jim’in satışları kademeli olarak grubun toplamına ekleneceğinden, yıllık gelir artışının önümüzdeki üç aylık sonuçlarda çok yüksek kalması bekleniyor. Kering, markanın gelir seviyesini açıklamadı, ancak sektör kaynakları ve iş gazeteleri tarafından yapılan önceki tahminler, markanın yılda yaklaşık 300 milyon € olduğunu ortaya koydu.Şirket, satışların yüzde 80’inden fazlasını oluşturduğu bildirilen Kuzey Amerika dışındaki markanın ayak izinin genişletilmesi ve dağıtım ağları ve ürün teklifleri açısından Lindberg ile tamamlayıcılığı yoluyla Maui Jim’in büyüme potansiyelini vurguladı.

Maui Jim “artırıcı etki”, Kering Eyewear satışları bir önceki yıla göre yüzde 84 artarak 295 milyon Euro’ya yükselirken, yılın dördüncü çeyreğinde zaten görünür durumdaydı. Karşılaştırılabilir bir temelde, 2021’e kıyasla yüzde 30 arttı.

Başlıca moda markalarındaki uygulamasının aksine Kering, gözlük bölümü satışlarının coğrafi dağılımını açıklamamaktadır. Grup yalnızca, sabit kapsamdaki büyümenin tüm yıl boyunca Çin hariç tüm ana pazarlarında son derece sağlam olduğunu kaydetti.

Dağıtım kanallarına gelince Kering, gözlükçüler, optometristler ve oftalmologlar aracılığıyla uzmanlaşmış optik perakende aracılığıyla yapılan satışların hem 2021 hem de 2022’de gelirin yarısından fazlasını oluşturduğunu ve her yıl “çok güçlü” bir büyüme sağladığını söyledi. Diğer dağıtımdaki iş seviyeleri, 2021’den itibaren seyahat perakende satışlarının ikiye katlanması da dahil olmak üzere “keskin bir şekilde yükseldi”.

Kering Eyewear’ın tekrarlayan faaliyet geliri, yıllık bazda iki kattan fazla artarak 203 milyon Euro’ya ulaştı ve faaliyet marjında ​​6,5 ​​puanlık bir artışla yüzde 18,2’ye ulaştı. Şirket, kârlılıktaki keskin artışın hem faaliyet kaldıracından hem de satın alınan işletmelerin artan doğasından kaynaklandığı yorumunu yaptı.

Yatırımcılara yapılan sunum sırasında grubun CFO’su Jean-François Duplaix, Kering Eyewear’ın hem Lindberg hem de Maui Jim işlerini özellikle Asya’da olmak üzere yeni bölgelere genişletmek için daha fazla yatırım yapacağı için marjların önümüzdeki yıl muhtemelen düşeceğini vurguladı . Daha uzun vadeli planlar arasında Lindberg’de güneş gözlüğü koleksiyonlarının ve Maui Jim’de gözlük serilerinin geliştirilmesi yer alıyor. Ayrıca Kering Eyewear’ın, Gucci’den başlayarak lisanslı gözlük markaları için Maui Jim lensleri kullanmayı düşündüğü doğrulandı .

2022’de bir Sermaye Piyasası Günü sırasında şirket, orta vadede yıllık 2 milyar Euro’luk satış üzerinden yüzde 15’lik bir işletme marjı hedeflediğini açıklamıştı.

Grup düzeyinde, gelir yıllık bazda yüzde 15 artarak 20,4 milyar Euro’ya veya karşılaştırılabilir bir temelde yüzde 9’a yükseldi. Kering’in toplam gelirin yarısından fazlasına sahip amiral gemisi markası Gucci dışında tüm bölümler geçen yıl çift haneli büyüdü ve satışlar karşılaştırılabilir koşullarda 2021’e kıyasla yüzde 1 arttı. 4. çeyrek grup geliri, Gucci’nin satışlarındaki yüzde 11’lik düşüşün baskısıyla yıllık yüzde 2 düşüşle 5.3 milyar Euro’ya geriledi.

Bölge bazında ve tüm yıl boyunca, satışları yüzde 36 oranında artan Avrupa, grubun ana itici gücü olurken, onu Japonya (+ yüzde 25) izledi. Kuzey Amerika’daki büyüme daha sönüktü (yüzde +5) ve Asya Pasifik’te satışlar hâlâ düşüktü (yüzde -8). Kanal bazında, toptan satışlar karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artarak, grubun doğrudan dağıtım kanallarını geride bıraktı (+ yüzde 10). E-ticaret satışları, 2021’e kıyasla yüzde 11 artarak grup gelirinin yüzde 15’ini oluşturdu.

Faaliyet geliri marjı, grup düzeyinde tüm yıl için 0,6 puan düşerek yüzde 18,4’e geriledi.

Fotoğraf: “Kering”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve Başsağlığı (Adana) Vefat ve Başsağlığı (Adana)

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

“Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.” “Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.”...

Optisyenlik müesseseleri kendi bilgileri ile kayıt oluşturarak, web sitesini kullanmaya başlayabilir....

Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır! Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır!

Sadece gözlük takmak dahi tüm yaş gruplarında %25 olguda görme artışı sağlar....

Guguk Kuşu Guguk Kuşu

Guguk kuşunun başka kuşların yuvalarına yumurtlayıp, yavrularını bu yuvalardaki ebeveynlere baktırdığını biliyor muydunuz?…...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve Başsağlığı (Adana) Vefat ve Başsağlığı (Adan...

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

“Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.” “Artisan Optik Web Sitesi...

Optisyenlik müesseseleri kendi bilgileri ile kayıt oluşturar...

Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır! Gözlük reçetesi yazmak bi...

Sadece gözlük takmak dahi tüm yaş gruplarında %25 olguda gö...

Guguk Kuşu Guguk Kuşu

Guguk kuşunun başka kuşların yuvalarına yumurtlayıp, yavrula...

Optisyeninsesi e dergi/ 112.Sayı Optisyeninsesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Göz damlası orucu bozar mı? Göz damlası orucu bozar m...

Göz, insan vücudunda kendi kendini yenileyemeyen tek organ. ...

Ramazan Ayı LÖSEV Desteği Ramazan Ayı LÖSEV Desteği...

Bağışladığınız koli koli mutluluklar lösemili ve kanserli ço...

SUT değişikliği ne zaman uygulanacak? SUT değişikliği ne zaman ...

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik...

Sağlık Bakanlığı 42 bin 500 yeni personel alacak Sağlık Bakanlığı 42 bin 5...

Alım süreçlerinin başlatılması için, başvuru kılavuzları İŞK...

Kanun teklifi meclise sunuldu Kanun teklifi meclise sun...

5193 Sayılı Optisyenlik kanunu ve bazı kanunlarda ve 663 say...

Magazin HABERLERİ
Web TV