OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozmetik ürünleri adım adım takip edilerek dolandırıcılara göz açtırılmayacak.

18 Ağustos 2019 - 16:05 'de eklendi ve 1554 kez görüntülendi. A+A-

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi

Türkiye, merdiven altı satışın fazla olduğu ve çeşitli sağlık sorunlarının yaşandığı tıbbi cihaz ile kozmetik sektöründe dolandırıcılara göz açtırmıyor. Pilot uygulama olarak ilk Optik Sektöründe denenen ÜTS, tıbbi cihazları denetliyor.

Dünyada başka örneği olmayan Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile ülke içinde üretilenlerin yanı sıra ithal edilen tüm kozmetik ürünlerle, tıbbi cihazlar tek tek inceleniyor, test edilip, onay isteniyor.

Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Recep Uslu, “Vatandaşın güvenli ürüne erişmesini sağlayıp, etkin piyasa ve içerik denetimiyle, kayıt dışı ekonomiyi engellemek amacıyla geliştirilen ÜTS’den geçemeyen hiçbir cihaz ya da ürün piyasaya sunulmuyor” diye konuştu.

DÜNYADA BİR BENZERİ YOK
Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu bünyesinde 2016’da kurulan ÜTS, kayıt dışı ile mücadele ve vatandaşların sağlıklı ürüne ulaşmasının merkezi olmuş durumda. ÜTS ile ülkedeki en küçük tıbbi cihaz ve kozmetik ürün denetleniyor, üretimden tüketime kadar takibe alınıyor. Kalp pilleri, onlarca tür tıbbi cihaz, her çeşit kozmetik, kolonya, krem; aklınıza gelen birçok ürünü denetleyen bakanlık, ürünün pazarlanmasını iptal ediyor, idari para ile toplatma cezası veriyor. Hatta cihaz hastada kullanılıyorsa hemen değiştiriliyor. Uslu, SABAH’a şu bilgileri verdi:

SİSTEM NE İŞE YARIYOR: Saç boyası kullanıp kel kalmamak, aldığımız cihazdan dolayı sağlık sorunları yaşamamak için piyasada olan, hatta satışa çıkmamış cihaz ve kozmetikler denetleniyor. Vatandaşa güvenli ürün ulaştırılarak mali yükü hafifletiliyor. Hangi üründen ne kadar kullanıldığı, takılan kalp pilinin ne kadar fayda sağladığı, hangi firmalardan ne kadar alındığı bu sistem sayesinde öğreniliyor.
KAÇAĞA GÖZ AÇTIRMIYOR: Ülkeye kaçak olarak sokulan ürünler mali olarak kayda girmiyor. ÜTS sayesinde devlet tüm ürünleri kayıt altına alıyor, denetliyor, güvenli olanların bilgisi vatandaşla paylaşılıyor. İçerikleri sıkıntılı, sağlığa zararlı olanların piyasaya sunulması engelleniyor ya da toplatılıp ceza kesiliyor. Ardından firmadan ürüne yönelik iyileştirici düzenlemeler isteniyor.
TEK TIK UZAKTA: Vatandaş ÜTS mobil uygulama sayesinde firma, marka, piyasaya çıkış tarihi, nerede üretildiği, ithal olup olmadığı ve etiket bilgilerine ulaşılabiliyor. Ürünle ilgili bir sorun varsa şikâyette bulunuyor. Tek tıkla yaptığı şikâyet üzerine hemen denetim süreci başlatılıyor.
6 BİN BAŞVURU YAPILDI: AB de 2022’de bu sisteme geçecek. Tıbbi cihazda 60 bin kayıtlı firma var. 4 milyona yakın tıbbi cihaz sistemde kayıtlı. Bir o kadar daha takibe eklenecek. 400 bine yakın kozmetik ürünün daha kayıt olması bekleniyor. 6 bine yakın başvurunun 4 bininin işlemi tamamlandı, 2 bini için de çalışmalar sürüyor.
İMPLANT KART GELİYOR: 2020’de implant kart sistemine geçiliyor. Artık vatandaşa takılan implant kartla hem sistem hem de vatandaş kayıt altına alınacak. Vatandaş kendisine takılan implantı bilirken kurum da sistem üzerinden cihazın verimliliğini takip edecek. 2020’de kozmetikler daha da detaylı sınıflandırılarak vatandaşa açılacak.

AĞIR YAPTIRIM UYGULANIYOR
ÜTS ile 71 bin 281 ürünün imhası, 54 bin 622’sinin kullanım iptali sağlandı. 10 bini yeniden işlendi, 198’inin ise ihracatı iptal edildi. 5 tanesi hasta vücudundan çıkarılırken 31 bin 692’sinin stok iptali sağlandı. 7’si kullanımdan alınırken 675 bininin üretiminin iptaline, 968 bininin tüketiciye verilmesinin iptaline, 186 bin 421’inin ithalatının iptaline, 88 bin 362’sinin tüketiciden iade alınmasına karar verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TOGB Basın Açıklaması TOGB Basın Açıklaması

Birliğimiz tarafından yapılmış olan bâzı iş ve işlemler hakkında aşağıdaki hususların meslektaşlarımızın bilgisine sunulmasında fayda g...

Sosyal hayatımız yok! Sosyal hayatımız yok!

Meslektaşlarımızın da bir sosyal hayatı olduğunu düşündüğümüzde içler acısı bir durumla karşı karşıyayız....

SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ö...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Kapalıçarşı’da 600 bin liralık operasyon Kapalıçarşı’da 600 bin liralık ope...

Emniyet güçleri İstanbul Kapalıçarşı'da 3 iş yerine ve bir depoya baskın düzenledi. Yasa dışı yollarla yurda sokulan kol saati ve gözlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
TOGB Basın Açıklaması TOGB Basın Açıklaması

Birliğimiz tarafından yapılmış olan bâzı iş ve işlemler hakk...

Sosyal hayatımız yok! Sosyal hayatımız yok!

Meslektaşlarımızın da bir sosyal hayatı olduğunu düşündüğümü...

SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Haziran Ayı Reç...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Kapalıçarşı’da 600 bin liralık operasyon Kapalıçarşı’da 600 ...

Emniyet güçleri İstanbul Kapalıçarşı'da 3 iş yerine ve bir d...

T.O.G.B. Birlik Merkez yönetim kurulu görev değişimi T.O.G.B. Birlik Merkez yö...

T.O.G.B. Birlik Merkez yönetim kurulu, 06.09.2019 tarihinde ...

Mersin Optisyen ve Gözlükçüler Odası göreve başladı Mersin Optisyen ve Gözlük...

Odaların kuruluşuna dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanması...

Türk şirketler ABD pazarını bilmiyor Türk şirketler ABD pazarı...

Türkiye'de çok sayıda küçük şirket bulunduğunu ve rekabet iç...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası üye kayıtları başladı İstanbul Optisyen ve Gözl...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası üye kayıtlarına başla...

1663 Tıbbi Cihazda “Gözlük” hariç iyileştirme yapıldı! 1663 Tıbbi Cihazda “...

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni S...

Gözlük Paketleme, Montaj İşçisi Alınacak! Gözlük Paketleme, Montaj ...

Eylül ayı itibari ile İŞKUR üzerinden 13 adet vasıfsız gözlü...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Gündem, Haberler
Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz.

Kapat