Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozmetik ürünleri adım adım takip edilerek dolandırıcılara göz açtırılmayacak.

18 Ağustos 2019 - 16:05 'de eklendi ve 1630 kez görüntülendi. A+A-

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi

Türkiye, merdiven altı satışın fazla olduğu ve çeşitli sağlık sorunlarının yaşandığı tıbbi cihaz ile kozmetik sektöründe dolandırıcılara göz açtırmıyor. Pilot uygulama olarak ilk Optik Sektöründe denenen ÜTS, tıbbi cihazları denetliyor.

Dünyada başka örneği olmayan Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile ülke içinde üretilenlerin yanı sıra ithal edilen tüm kozmetik ürünlerle, tıbbi cihazlar tek tek inceleniyor, test edilip, onay isteniyor.

Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Recep Uslu, “Vatandaşın güvenli ürüne erişmesini sağlayıp, etkin piyasa ve içerik denetimiyle, kayıt dışı ekonomiyi engellemek amacıyla geliştirilen ÜTS’den geçemeyen hiçbir cihaz ya da ürün piyasaya sunulmuyor” diye konuştu.

DÜNYADA BİR BENZERİ YOK
Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu bünyesinde 2016’da kurulan ÜTS, kayıt dışı ile mücadele ve vatandaşların sağlıklı ürüne ulaşmasının merkezi olmuş durumda. ÜTS ile ülkedeki en küçük tıbbi cihaz ve kozmetik ürün denetleniyor, üretimden tüketime kadar takibe alınıyor. Kalp pilleri, onlarca tür tıbbi cihaz, her çeşit kozmetik, kolonya, krem; aklınıza gelen birçok ürünü denetleyen bakanlık, ürünün pazarlanmasını iptal ediyor, idari para ile toplatma cezası veriyor. Hatta cihaz hastada kullanılıyorsa hemen değiştiriliyor. Uslu, SABAH’a şu bilgileri verdi:

SİSTEM NE İŞE YARIYOR: Saç boyası kullanıp kel kalmamak, aldığımız cihazdan dolayı sağlık sorunları yaşamamak için piyasada olan, hatta satışa çıkmamış cihaz ve kozmetikler denetleniyor. Vatandaşa güvenli ürün ulaştırılarak mali yükü hafifletiliyor. Hangi üründen ne kadar kullanıldığı, takılan kalp pilinin ne kadar fayda sağladığı, hangi firmalardan ne kadar alındığı bu sistem sayesinde öğreniliyor.
KAÇAĞA GÖZ AÇTIRMIYOR: Ülkeye kaçak olarak sokulan ürünler mali olarak kayda girmiyor. ÜTS sayesinde devlet tüm ürünleri kayıt altına alıyor, denetliyor, güvenli olanların bilgisi vatandaşla paylaşılıyor. İçerikleri sıkıntılı, sağlığa zararlı olanların piyasaya sunulması engelleniyor ya da toplatılıp ceza kesiliyor. Ardından firmadan ürüne yönelik iyileştirici düzenlemeler isteniyor.
TEK TIK UZAKTA: Vatandaş ÜTS mobil uygulama sayesinde firma, marka, piyasaya çıkış tarihi, nerede üretildiği, ithal olup olmadığı ve etiket bilgilerine ulaşılabiliyor. Ürünle ilgili bir sorun varsa şikâyette bulunuyor. Tek tıkla yaptığı şikâyet üzerine hemen denetim süreci başlatılıyor.
6 BİN BAŞVURU YAPILDI: AB de 2022’de bu sisteme geçecek. Tıbbi cihazda 60 bin kayıtlı firma var. 4 milyona yakın tıbbi cihaz sistemde kayıtlı. Bir o kadar daha takibe eklenecek. 400 bine yakın kozmetik ürünün daha kayıt olması bekleniyor. 6 bine yakın başvurunun 4 bininin işlemi tamamlandı, 2 bini için de çalışmalar sürüyor.
İMPLANT KART GELİYOR: 2020’de implant kart sistemine geçiliyor. Artık vatandaşa takılan implant kartla hem sistem hem de vatandaş kayıt altına alınacak. Vatandaş kendisine takılan implantı bilirken kurum da sistem üzerinden cihazın verimliliğini takip edecek. 2020’de kozmetikler daha da detaylı sınıflandırılarak vatandaşa açılacak.

AĞIR YAPTIRIM UYGULANIYOR
ÜTS ile 71 bin 281 ürünün imhası, 54 bin 622’sinin kullanım iptali sağlandı. 10 bini yeniden işlendi, 198’inin ise ihracatı iptal edildi. 5 tanesi hasta vücudundan çıkarılırken 31 bin 692’sinin stok iptali sağlandı. 7’si kullanımdan alınırken 675 bininin üretiminin iptaline, 968 bininin tüketiciye verilmesinin iptaline, 186 bin 421’inin ithalatının iptaline, 88 bin 362’sinin tüketiciden iade alınmasına karar verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hawk Plus Gözlük Camları Hawk Plus Gözlük Camları

Merve Gözlük Camı, 5000 m² kapalı alan üzerine kurduğu üretim laboratuvar merkezinde ‘kişisel numaralı gözlük camı’ üretimini başarıyla...

Dubai Optik “Vision-X” Fuarı başladı Dubai Optik “Vision-X” Fuarı...

12- 14 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Fuar, dünyanın değişik ülkelerinden gelen katılımcı firmalara ve ziyaretçilere ev sa...

Cam ve Çerçeve fiyatlarının iyileştirilmesi zorunluluk haline geldi Cam ve Çerçeve fiyatlarının iyileştirilm...

Gözlük çerçevesi için 35, camı için ortalama 10 TL ödeniyor. Bu ücretlere hizmet bedeli ve işçilik dâhildir. Hastalara garanti servis h...

Ön​lisans programlarının sınıflandırılmasına yeni düzenleme Ön​lisans programlarının sınıflandırılma...

YÖK, Mevcut yükseköğretim sistemimizdeki 2.191 adet farklı isimde ön​lisans ve lisans programının isim ve sınıflandırlmasını yeniden dü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Hawk Plus Gözlük Camları Hawk Plus Gözlük Camları...

Merve Gözlük Camı, 5000 m² kapalı alan üzerine kurduğu üreti...

Dubai Optik “Vision-X” Fuarı başladı Dubai Optik “Vision...

12- 14 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Fuar, dün...

Cam ve Çerçeve fiyatlarının iyileştirilmesi zorunluluk haline geldi Cam ve Çerçeve fiyatların...

Gözlük çerçevesi için 35, camı için ortalama 10 TL ödeniyor....

Ön​lisans programlarının sınıflandırılmasına yeni düzenleme Ön​lisans programlarının ...

YÖK, Mevcut yükseköğretim sistemimizdeki 2.191 adet farklı i...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Optisyen Ramazan Özer’ in 10 Kasım Mesajı Optisyen Ramazan ÖzerR...

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefat...

Saygı Minnet ve Özlemle Anıyoruz Saygı Minnet ve Özlemle A...

Tüm meslektaşımızın bu kazanımlarımıza sahip çıkması bir anl...

Saygı ve Minnetle Anıyoruz Saygı ve Minnetle Anıyoru...

Milletimizin gönlünde taht kuran ATATÜRK 'ü aramızdan ayrılı...

Kadınlara gözlük yasağı! Kadınlara gözlük yasağı!...

Japonya'da bazı şirketlerin kadın çalışanlarından gözlük tak...

İstanbul Odası bilgilendirme toplantılarına hız verdi. İstanbul Odası bilgilendi...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası yönetim kurulu, ara v...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Gündem, Haberler
Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz.

Kapat