a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Katarakt sonrası hem yakın hem uzak

Katarakt ameliyatlarında bugüne kadar göz içine yerleştirilen lenslerin monofokal yani tek odaklı olduğunu belirten uzmanlar, günümüzde multifokal lenslerin hem uzak hem de yakın gözlük ihtiyacını ortadan kaldırdığını söylüyor. KATARAKT hastalığının erken dönemde kolay kolay farkedilmediğini ifade eden Op. Dr. Sefer Ogün Bölük, “Görme netliğinin giderek azalması, ışığa karşı duyarlılık, ışık yansıması, gözlük numarasının sık değişimi, […]

27 Ekim 2011 - 10:09 'de eklendi ve 1845 kez görüntülendi. A+A-

Katarakt sonrası hem yakın hem uzak

Katarakt ameliyatlarında bugüne kadar göz içine yerleştirilen lenslerin monofokal yani tek odaklı olduğunu belirten uzmanlar, günümüzde multifokal lenslerin hem uzak hem de yakın gözlük ihtiyacını ortadan kaldırdığını söylüyor.
KATARAKT hastalığının erken dönemde kolay kolay farkedilmediğini ifade eden Op. Dr. Sefer Ogün Bölük, “Görme netliğinin giderek azalması, ışığa karşı duyarlılık, ışık yansıması, gözlük numarasının sık değişimi, renklerde soluklaşma, sarılaşma, çift görme, gece görüşünde azalma, okumak için kuvvetli ışığa ihtiyaç duyma katarakt belirtileri arasındadır” dedi. Bölük, katarakt ameliyatlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Tek tedavisi ameliyat

“Tedavi edilmezse körlüğe kadar giden katarakt hastalığının tek tedavisi ameliyattır.

Günümüzde katarakt ameliyatları Fakoemülsifikasyon yöntemiyle  yapılmaktadır. Bu yöntem halk arasında “dikişşiz katarakt ameliyatı” olarak bilinir. Cerrahi sırasında şeffaflığını kaybetmiş olan doğal lens alınarak, yerine yapay lens yerleştirilir. Ameliyat esnasında genel anestezi uygulanmaz, sadece gözünüze damlatılan bir damla ile gözünüzün uyuşması sağlanır; iğne kullanılmaz böylelikle acı hissetmezsiniz. Aynı gün evinize gidebilirsiniz.

Göz içi lens

Katarakt ameliyatından en az 1 ay sonra hastaya yakın görme veya gerekirse uzak görme için gözlük verilir. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen lensler, son yıllara kadar ağırlıklı olarak monofokal, yani tek odaklıydı. Kişiler genellikle yakın için, bazen de hem yakın hem uzak için gözlük kullanıyordu. Ancak, günümüzde multifokal göz içi lenslerinin geliştirilmesi ile hastalara hem yakın hem de uzak mesafede iyi bir görüş olanağı sunulmaktadır. Multifokal göz içi lensi kullananların büyük bir kısmında uzak-yakın gözlüğü ihtiyacı olmaz. Multifokal göz içi lensleri, yakın gözlüğüne veya bifokal gözlüğe olan ihtiyacı ortadan kaldırarak veya azaltarak, gözlük kullanmadan kitap, gazete okuyabilmenizi ve günlük aktivitelerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlar.”

Havuç ve ıspanak kör eden sarı leke düşmanı

UZMANLARA göre ıspanak, brokoli, havuç ve  yaban mersini gibi “lutein” maddesinden zengin sebze ve meyvelerin bol miktarda  tüketilmesi, ileri yaşlarda ortaya çıkan ve körlüğe neden olan “sarı leke”  hastalığı riskini azaltıyor. Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, gözde “sarı leke” adı verilen bölgede,  daha çok ileri yaşlarda görülen ve körlüğe neden olan hastalıkla ilgili bilgiler  verdi. Bu hastalığın ekonomik gelişmişlikle ilgisinin bulunmadığını, zengin ya  da fakir bütün dünya ülkelerinde benzer sıklıkla görüldüğünü ifade eden Kaynak,  “Yaşlı nüfusun arttığı ülkelerde yaşa bağlı sarı leke hastalığı yüksek oranlarda  ortaya çıkıyor” dedi.

Prof. Dr. Kaynak, hastalıktan korunmada beslenme, sigara ve aşırı güneş  ışığından uzak durmanın önemine işaret ederek, şu bilgileri aktardı:
“Gözdeki sarı leke bölgesi, gerçekten sarı renktedir ve makula boyaları  bulunur. Bunlar makulayı ışıktan korur ve antioksidan etkileri nedeniyle sinir  hücrelerini korur. Bu boyalar yaşla birlikte azalır. Özellikle ileri yaşlarda,  ‘lutein’ denilen ve bitkilerde bulunan sarı renkli organik renklendiriciden  zengin besinler tüketmek, bu hastalıktan korunmada etkilidir. Çünkü lutein  maddesiyle makula yoğunluğu korunabilir, böylece gözde savunma bariyerleri  kurulur.”

Katarakt dışında da kullanılır.

“Pek çok kişi kırklı yaşlara kadar, miyop ya da hipermetrop olması farketmeksizin yakını iyi görür. Ancak 40’lı yaşlarda, doğal lensimiz esnekliğini   yavaş yavaş kaybetmeye başlar ve   uyum yeteneği zayıflar. Uzun süreli kitap okuyamama, uzakta tutarak okumaya çalışma, loş ışıkta çabuk yorulma gibi durumlar, bize yakın gözlüğü almamız  gerektiğini hatırlatır. İşte bu noktada, yakını iyi göremeyen ve yakın gözlüğü takmak istemeyen kırk yaş sonrası bireylerde de multifokal lensler iyi bir alternatif olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV