a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Katarakt sonrası hem yakın hem uzak

Katarakt ameliyatlarında bugüne kadar göz içine yerleştirilen lenslerin monofokal yani tek odaklı olduğunu belirten uzmanlar, günümüzde multifokal lenslerin hem uzak hem de yakın gözlük ihtiyacını ortadan kaldırdığını söylüyor. KATARAKT hastalığının erken dönemde kolay kolay farkedilmediğini ifade eden Op. Dr. Sefer Ogün Bölük, “Görme netliğinin giderek azalması, ışığa karşı duyarlılık, ışık yansıması, gözlük numarasının sık değişimi, […]

27 Ekim 2011 - 10:09 'de eklendi ve 1910 kez görüntülendi. A+A-

Katarakt sonrası hem yakın hem uzak

Katarakt ameliyatlarında bugüne kadar göz içine yerleştirilen lenslerin monofokal yani tek odaklı olduğunu belirten uzmanlar, günümüzde multifokal lenslerin hem uzak hem de yakın gözlük ihtiyacını ortadan kaldırdığını söylüyor.
KATARAKT hastalığının erken dönemde kolay kolay farkedilmediğini ifade eden Op. Dr. Sefer Ogün Bölük, “Görme netliğinin giderek azalması, ışığa karşı duyarlılık, ışık yansıması, gözlük numarasının sık değişimi, renklerde soluklaşma, sarılaşma, çift görme, gece görüşünde azalma, okumak için kuvvetli ışığa ihtiyaç duyma katarakt belirtileri arasındadır” dedi. Bölük, katarakt ameliyatlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Tek tedavisi ameliyat

“Tedavi edilmezse körlüğe kadar giden katarakt hastalığının tek tedavisi ameliyattır.

Günümüzde katarakt ameliyatları Fakoemülsifikasyon yöntemiyle  yapılmaktadır. Bu yöntem halk arasında “dikişşiz katarakt ameliyatı” olarak bilinir. Cerrahi sırasında şeffaflığını kaybetmiş olan doğal lens alınarak, yerine yapay lens yerleştirilir. Ameliyat esnasında genel anestezi uygulanmaz, sadece gözünüze damlatılan bir damla ile gözünüzün uyuşması sağlanır; iğne kullanılmaz böylelikle acı hissetmezsiniz. Aynı gün evinize gidebilirsiniz.

Göz içi lens

Katarakt ameliyatından en az 1 ay sonra hastaya yakın görme veya gerekirse uzak görme için gözlük verilir. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen lensler, son yıllara kadar ağırlıklı olarak monofokal, yani tek odaklıydı. Kişiler genellikle yakın için, bazen de hem yakın hem uzak için gözlük kullanıyordu. Ancak, günümüzde multifokal göz içi lenslerinin geliştirilmesi ile hastalara hem yakın hem de uzak mesafede iyi bir görüş olanağı sunulmaktadır. Multifokal göz içi lensi kullananların büyük bir kısmında uzak-yakın gözlüğü ihtiyacı olmaz. Multifokal göz içi lensleri, yakın gözlüğüne veya bifokal gözlüğe olan ihtiyacı ortadan kaldırarak veya azaltarak, gözlük kullanmadan kitap, gazete okuyabilmenizi ve günlük aktivitelerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlar.”

Havuç ve ıspanak kör eden sarı leke düşmanı

UZMANLARA göre ıspanak, brokoli, havuç ve  yaban mersini gibi “lutein” maddesinden zengin sebze ve meyvelerin bol miktarda  tüketilmesi, ileri yaşlarda ortaya çıkan ve körlüğe neden olan “sarı leke”  hastalığı riskini azaltıyor. Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, gözde “sarı leke” adı verilen bölgede,  daha çok ileri yaşlarda görülen ve körlüğe neden olan hastalıkla ilgili bilgiler  verdi. Bu hastalığın ekonomik gelişmişlikle ilgisinin bulunmadığını, zengin ya  da fakir bütün dünya ülkelerinde benzer sıklıkla görüldüğünü ifade eden Kaynak,  “Yaşlı nüfusun arttığı ülkelerde yaşa bağlı sarı leke hastalığı yüksek oranlarda  ortaya çıkıyor” dedi.

Prof. Dr. Kaynak, hastalıktan korunmada beslenme, sigara ve aşırı güneş  ışığından uzak durmanın önemine işaret ederek, şu bilgileri aktardı:
“Gözdeki sarı leke bölgesi, gerçekten sarı renktedir ve makula boyaları  bulunur. Bunlar makulayı ışıktan korur ve antioksidan etkileri nedeniyle sinir  hücrelerini korur. Bu boyalar yaşla birlikte azalır. Özellikle ileri yaşlarda,  ‘lutein’ denilen ve bitkilerde bulunan sarı renkli organik renklendiriciden  zengin besinler tüketmek, bu hastalıktan korunmada etkilidir. Çünkü lutein  maddesiyle makula yoğunluğu korunabilir, böylece gözde savunma bariyerleri  kurulur.”

Katarakt dışında da kullanılır.

“Pek çok kişi kırklı yaşlara kadar, miyop ya da hipermetrop olması farketmeksizin yakını iyi görür. Ancak 40’lı yaşlarda, doğal lensimiz esnekliğini   yavaş yavaş kaybetmeye başlar ve   uyum yeteneği zayıflar. Uzun süreli kitap okuyamama, uzakta tutarak okumaya çalışma, loş ışıkta çabuk yorulma gibi durumlar, bize yakın gözlüğü almamız  gerektiğini hatırlatır. İşte bu noktada, yakını iyi göremeyen ve yakın gözlüğü takmak istemeyen kırk yaş sonrası bireylerde de multifokal lensler iyi bir alternatif olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can!

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce çok üzülüyorum…”...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler belli oldu!

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde ettiği verilere göre en stressiz meslekler belirlendi....

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de daha da genişliyor...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zinciri Shopko Optical'ın hisselerinin yüzde 100'ünü Monarch Alternative Capit...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Göz doktorları canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak Göz doktorları canlı yayı...

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği i...

Lens hatası yüzünden 2 günde gözünü kaybetti! Lens hatası yüzünden 2 gü...

Havuz, deniz, jakuzi hatta musluk sularındaki büyük tehlikey...

Esra Beni Eversene! Esra Beni Eversene!

Bir tane bile göz doktoru bir kadın katılmadı ki, kapalım he...

Optisyenlik mesleği üzerine bir araştırma Optisyenlik mesleği üzeri...

Bu araştırmanın amacı, optisyenlik mesleğinde örgütsel bağlı...

Neden Gözlük kaçakçılığı Neden Gözlük kaçakçılığı...

Kaçakçılık, devlet gelirlerini olumsuz etkileyebilir, yerel ...

Türkiye’de lazer cerrahisi neden artıyor? Türkiye’de lazer cerrahis...

Gözlükçüler çağdaş insanlardır.. Çağdaş olmak teknoloji kull...

Magazin HABERLERİ
Web TV