a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kartelleşmeye karşıyız

Türkiye gözlük sektörünün en az %80 ine sahip olacak; tekel konumuna gelecek, yerli ve milli firmalar, gözlükçüler yok olacaktır.

08 Mayıs 2021 - 16:20 'de eklendi ve 2305 kez görüntülendi. A+A-

Kartelleşmeye karşıyız

KAMUOYU AÇIKLAMASI

Fransız gözlük cam üreticisi Essilor ile İtalyan gözlük çerçeve üreticisi Luxottica’nın 2018 yılında birleşmesiyle kurulan EssilorLuxottica, küresel gözlük pazarının en büyük firması olmuş ve ülkemizde de zaman içerisinde, geleneksel gözlükçülerin en büyük tedarikçi firması konumuna gelmiştir. Bu birleşme, tekelleşmenin önünü açacak ve geleneksel gözlükçüleri rekabet edemez hale getirecek tehlikeli bir sürecin başlangıcı olmuştur. Üretim ve tedarikte zirveye oturan EssilorLuxottica firması, perakende tarafında da Sunglass Hut, LensCrafters gibi mağazalarla faaliyet göstermektedir.

Genişlemeye devam eden bu grup, imalattan başlayarak, son kullanıcıya kadar olan ürün tedarikinin, tüm yönlerini kontrol etmek, tekelleşmek anlamına gelen son büyük adımı atmış olup; Rekabet Kurumuna başvuru yaparak, Avrupa ‘nın en önemli perakendeci firması olan Grandvision firmasını satın almak için harekete geçmiştir. Grandvision firmasının ülkemizde %100 iştiraki olarak optik sektöründe faaliyet gösteren firmayı biliyor muyuz ?

Konunun ülkemizdeki optik sektörünü ilgilendiren önemli kısmı burada başlamaktadır. Bu firma ülkemizde faaliyet gösteren Atasun firmasıdır. Bu birleşme ve satın almaların sonucunda EssilorLuxottica firması, optik cam ve çerçeve olarak tedarikten son kullanıcıya kadar, Türkiye gözlük sektörünün en az %80 ine sahip olacak; tekel konumuna gelecek, yerli ve milli firmalar, gözlükçüler yok olacaktır.

Bu satın almadan önce de EssilorLuxottica firması Grandvision firmasının iştiraki olarak faaliyet gösteren Atasun firmasına sattığı ürünleri geleneksel gözlükçülere göre daha düşük fiyatla verdiği için geleneksel gözlükçülerin rekabet imkânı her geçen gün zayıflamaktaydı. Bu grubun Grandvision firmasını da satın alması halinde, diğer gözlükçülerin rekabet edebilme durumu tümüyle ortadan kalkacaktır.

Söz konusu firmanın optik müesseselerini tıbbi cihaz satış merkezi olarak görmediği, gözlükçülük mesleğini bir sağlık mesleği ve sağlık hizmet sunucusu olarak kabul etmediği, satış ve hizmet politikalarından kolayca anlaşılmaktadır. Gözlükçülük mesleğini sağlık odaklı değil, tamamen ticari olarak değerlendirmektedirler. Sonuç olarak bu girişim ülkemizdeki yerli ve milli gözlük firmalarını nefessiz bırakarak ortadan kaldırmasının yanında, bir kaç yıl sonrasında tüketici konumundaki tüm halkımızın sağlık ürünü olan gözlüğe daha az seçenekte ve daha yüksek fiyatla ulaşmasına sebep olacaktır.

Bu birleşme-satın almanın gerçekleşmemesi için Rekabet Kurumumuza başvurumuzu yaptık. Devletimizin yaklaşık sekiz bin meslektaşımıza, adil rekabet kuralları çerçevesinde ve vatandaşlarımıza da optik müesseselerimizden daha çok seçenek imkanları ve uygun bedeller ile sağlık hizmeti alması için sahip çıkacağına inancımız tamdır.

Birlik ve Odalarımız olarak mesleğimiz, meslektaşımız ve vatandaşlarımız adına konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birlik Yönetim Kurulu

OptisyeninSesi Haber Notu: Şahıs veya Şirket kuruluşu Gözlükçülük sektöründe iştigal eden herkes bu konu ile ilgili Rekabet kurumuna itirazda bulunabilir. İtirazlarını eozyurt@rekabet.gov.tr mail adresine gönderebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin açılacağı ilin sağlık idaresinden optisyenlik müessesesi ruhsatı almak zor...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Sektörün gelişimi için bu anketi cevaplayın! Sektörün gelişimi için bu...

Sektörün güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve çözüm öneril...

Sektör istişare toplantısı Sektör istişare toplantıs...

Toplantıda, tıbbi cihaz sektörüne yönelik genel değerlendirm...

Kaçak gözlük operasyonu Kaçak gözlük operasyonu...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bir yolcu otobüsünün bagajınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV