Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kağıt reçete taraması angaryadır!

TEB, kağıt reçete ve matbu evrakların taratılmasına karşı çıkarak, üyelerine bir kez daha “bu işlemi yapmayın” çağrısında bulundu.

13 Mart 2020 - 12:10 'de eklendi ve 4400 kez görüntülendi. A+A-

Kağıt reçete taraması angaryadır!

Türk Eczacılar Birliği, 1 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konulan kağıt reçetelerin medula sistemine  taranmasına tepki göstermeye devam ediyor.

Kağıt Reçetelerin(Manuel) medula sistemine kaydı 1 Mart itibari ile Optisyenlik müesseselerine zorunlu hale getirilmiştir.

SGK tarafından uygulanmak istenen yöntem, elektronik olarak düzenlenmemiş reçetenin yani kağıt reçetenin taranarak elektronik ortama taşınmaya çalışılmasıdır. Bu yöntem, Anayasamızın ilgili maddesinde de açıkça belirtildiği üzere, angarya kabul edilemez.”

TEB Duyurusu:

SGK’nın Reçete Taratma Duyurusu Hakkında

Bilindiği üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 24.12.2019 tarihinde “Eczane Faturalarının ve Eki Belgelerin Elektronik Ortamda Alınması Hakkında” başlıklı olarak yayımlanan duyuru ile, elektronik ortamda düzenlenmeyen belgelerin elektronik ortama aktarılarak Kuruma gönderilmesi yönteminin hâlihazırda Kurumla sözleşmeli hastanelerin faturalarında olduğu gibi sözleşmeli eczaneler tarafından da kullanılmasının 01.03.2020 tarihinden itibaren zorunlu hale getirileceği bildirilmişti.

Meslektaşlarımıza ek iş yükü ve sorumluluklar getirecek olan bu uygulamanın hayata geçirilmesi ile ilgili Birliğimizin herhangi bir mutabakatı bulunmadığı 25.12.2019 tarihinde internet sayfamızda yayımladığımız duyuru ile de ilan edilerek, söz konusu uygulamanın durdurulması talep edilmiştir.

Mutabakatımız olmayan bu uygulama konusunda Kuruma ilettiğimiz görüşümüze istinaden herhangi bir cevap alınamaması Birliğimizce saha çalışması yapılması gereğini doğurmuştur.

Bölge Eczacı Odalarımızdan, Medula Sistemi aracılığıyla Ocak ayı için alınan manuel/elektronik reçete istatistiğine istinaden, reçete oranları Sosyal Güvenlik Kurumuna 26.02.2020 tarihinde iletilmiş, saha çalışması sonucu paylaşılmış ve ülke genelinde Ocak ayı içerisinde karşılanan manuel reçete oranı ortalamasının %20’nin üzerinde olduğu aktarılmıştır. Bununla birlikte Birliğimiz sahadaki mevcut durumun yani manuel reçete oranının Şubat ayında daha da artarak vahim bir noktaya geldiğini tespit etmiştir.

Mevcut kağıt reçete oranlarıyla eczanelerimiz açısından uygulanabilir bir yöntem olmadığı; bu haliyle uygulamada ısrarcı olunmasının, eczanelerimizde kaosa ve beraberinde de hasta mağduriyetlerine sebebiyet vereceği, 54 Bölge Eczacı Odamızın, Mart ayı başında yayımladığı duyuru ve Birliğimizin Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderdiği yazı ile de çok net bir şekilde ifade edilmiştir.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, SGK tarafından uygulanmak istenen yöntem, elektronik olarak düzenlenmemiş reçetenin yani kağıt reçetenin eczacı eliyle taranarak elektronik ortama taşınmaya çalışılmasıdır. Bu yöntem, Türkiye’nin 27 bine yakın noktasında sağlık hizmeti sunan eczacılara reva görülen bir angaryadır. Anayasamızın ilgili maddesinde de açıkça belirtildiği üzere, angarya kabul edilemez.

Hal böyle iken, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Birliğimiz arasında protokol görüşmelerinin devam ettiği süreçte, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 10.03.2020 tarihinde yayımlanan duyuru eczacı kamuoyu, Bölge Eczacı Odalarımız ve Birliğimiz tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır.

Gelinen noktada, yoğun bir müzakere süreci devam ederken böyle bir girişimin anlaşılabilir olarak değerlendirilmesi mümkün görünmemektedir. Bu sebeple meslektaşlarımızın mevcut protokol hükümleri doğrultusunda reçete karşılama işlemlerine devam etmeleri, herhangi farklı bir yönteme yönelmeksizin Birliğimiz tarafından yapılacak duyurulara göre işlem yapması son derece önemlidir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Söz Verdi! Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Söz Verdi!

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tüm konularda yardımcı olacaklarını ve mücadelemizde her zaman yanımızda olacağını dile getirdi....

OptisyeninSesi e dergi/ 80.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 80.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

Ne kadar optisyensiniz? Ne kadar optisyensiniz?

Üniversitelerde finaller sona erdi. Bu hafta da SBS haftası. Sırada ÖSS, KPSS, ALES var. Bizde siz optisyenler için bir sınav hazırla...

Konuşulmayanları konuştuk Konuşulmayanları konuştuk

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası yönetim kurulu üyesi Sn. İlker Ayaz ile canlı yayınımızda konuşulmayanları konuştuk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Söz Verdi! Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Sö...

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tüm konularda yardımcı o...

OptisyeninSesi e dergi/ 80.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Ne kadar optisyensiniz? Ne kadar optisyensiniz?

Üniversitelerde finaller sona erdi. Bu hafta da SBS haftası....

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması! İş Sağlığı ve Güvenliği U...

Müesseselerimizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atama...

Ankara Oda başkanı Çorum SGK İl müdürünü ziyaret etti. Ankara Oda başkanı Çorum ...

​Cenk Gültekin Çorum da bulunan meslektaşlarımızın talep ve ...

Ultraviyole Işın Nedir? Ultraviyole Işın Nedir?

Çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarındaki morötesi...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı Tavuk karasına biyonik gö...

Doç. Dr. Nur Acar Göçgil, yaptığı açıklamada, bugüne dek dün...

Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme Gözlükçü Kamuoyunu Bilgil...

Odamızın yönetim kurulunu " Geçici " olarak tarif etme aczi ...

Ordan, burdan… Ordan, burdan…

Her türlü göz kusurlarının ameliyatla tedavi edildiği ve bun...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Sgk
Bakanlık genelge gönderdi!

Tavsiyenin tüm bakanlıklara, Sağlık Bakanlığı Genel Müdürlükleri'ne ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderildiği belirtildi.

Kapat