Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kağıt reçete taraması angaryadır!

TEB, kağıt reçete ve matbu evrakların taratılmasına karşı çıkarak, üyelerine bir kez daha “bu işlemi yapmayın” çağrısında bulundu.

13 Mart 2020 - 12:10 'de eklendi ve 7168 kez görüntülendi. A+A-

Kağıt reçete taraması angaryadır!

Türk Eczacılar Birliği, 1 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konulan kağıt reçetelerin medula sistemine  taranmasına tepki göstermeye devam ediyor.

Kağıt Reçetelerin(Manuel) medula sistemine kaydı 1 Mart itibari ile Optisyenlik müesseselerine zorunlu hale getirilmiştir.

SGK tarafından uygulanmak istenen yöntem, elektronik olarak düzenlenmemiş reçetenin yani kağıt reçetenin taranarak elektronik ortama taşınmaya çalışılmasıdır. Bu yöntem, Anayasamızın ilgili maddesinde de açıkça belirtildiği üzere, angarya kabul edilemez.”

TEB Duyurusu:

SGK’nın Reçete Taratma Duyurusu Hakkında

Bilindiği üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 24.12.2019 tarihinde “Eczane Faturalarının ve Eki Belgelerin Elektronik Ortamda Alınması Hakkında” başlıklı olarak yayımlanan duyuru ile, elektronik ortamda düzenlenmeyen belgelerin elektronik ortama aktarılarak Kuruma gönderilmesi yönteminin hâlihazırda Kurumla sözleşmeli hastanelerin faturalarında olduğu gibi sözleşmeli eczaneler tarafından da kullanılmasının 01.03.2020 tarihinden itibaren zorunlu hale getirileceği bildirilmişti.

Meslektaşlarımıza ek iş yükü ve sorumluluklar getirecek olan bu uygulamanın hayata geçirilmesi ile ilgili Birliğimizin herhangi bir mutabakatı bulunmadığı 25.12.2019 tarihinde internet sayfamızda yayımladığımız duyuru ile de ilan edilerek, söz konusu uygulamanın durdurulması talep edilmiştir.

Mutabakatımız olmayan bu uygulama konusunda Kuruma ilettiğimiz görüşümüze istinaden herhangi bir cevap alınamaması Birliğimizce saha çalışması yapılması gereğini doğurmuştur.

Bölge Eczacı Odalarımızdan, Medula Sistemi aracılığıyla Ocak ayı için alınan manuel/elektronik reçete istatistiğine istinaden, reçete oranları Sosyal Güvenlik Kurumuna 26.02.2020 tarihinde iletilmiş, saha çalışması sonucu paylaşılmış ve ülke genelinde Ocak ayı içerisinde karşılanan manuel reçete oranı ortalamasının %20’nin üzerinde olduğu aktarılmıştır. Bununla birlikte Birliğimiz sahadaki mevcut durumun yani manuel reçete oranının Şubat ayında daha da artarak vahim bir noktaya geldiğini tespit etmiştir.

Mevcut kağıt reçete oranlarıyla eczanelerimiz açısından uygulanabilir bir yöntem olmadığı; bu haliyle uygulamada ısrarcı olunmasının, eczanelerimizde kaosa ve beraberinde de hasta mağduriyetlerine sebebiyet vereceği, 54 Bölge Eczacı Odamızın, Mart ayı başında yayımladığı duyuru ve Birliğimizin Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderdiği yazı ile de çok net bir şekilde ifade edilmiştir.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, SGK tarafından uygulanmak istenen yöntem, elektronik olarak düzenlenmemiş reçetenin yani kağıt reçetenin eczacı eliyle taranarak elektronik ortama taşınmaya çalışılmasıdır. Bu yöntem, Türkiye’nin 27 bine yakın noktasında sağlık hizmeti sunan eczacılara reva görülen bir angaryadır. Anayasamızın ilgili maddesinde de açıkça belirtildiği üzere, angarya kabul edilemez.

Hal böyle iken, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Birliğimiz arasında protokol görüşmelerinin devam ettiği süreçte, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 10.03.2020 tarihinde yayımlanan duyuru eczacı kamuoyu, Bölge Eczacı Odalarımız ve Birliğimiz tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır.

Gelinen noktada, yoğun bir müzakere süreci devam ederken böyle bir girişimin anlaşılabilir olarak değerlendirilmesi mümkün görünmemektedir. Bu sebeple meslektaşlarımızın mevcut protokol hükümleri doğrultusunda reçete karşılama işlemlerine devam etmeleri, herhangi farklı bir yönteme yönelmeksizin Birliğimiz tarafından yapılacak duyurulara göre işlem yapması son derece önemlidir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mavi ışık korumalı gözlükler ‘in rolü! Mavi ışık korumalı gözlükler ‘in r...

Mavi Işık Korumalı Gözlükler, Uyku Kalitesini ve İş Günündeki Üretkenliği Artırıyor....

Trahoma Trahoma

Kronik bir fenomen olarak teşhis edilen görme organlarının bulaşıcı hastalıklarından biri de trahomdur....

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: ...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalac...

Marka ve üretici firma isimleri reçeteye yazılamaz! Marka ve üretici firma isimleri reçeteye...

Sağlık Bakanlığı, Reçetelerde doktorun cam markası ve üretici firma isimlerinin yazılmasının uygun olmadığını belirtmiştir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Mavi ışık korumalı gözlükler ‘in rolü! Mavi ışık korumalı gözlük...

Mavi Işık Korumalı Gözlükler, Uyku Kalitesini ve İş Günündek...

Trahoma Trahoma

Kronik bir fenomen olarak teşhis edilen görme organlarının b...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Marka ve üretici firma isimleri reçeteye yazılamaz! Marka ve üretici firma is...

Sağlık Bakanlığı, Reçetelerde doktorun cam markası ve üretic...

Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denet...

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş göz...

Pandemi nedeniyle 48 Optik şubesini kapatıyor! Pandemi nedeniyle 48 Opti...

48 optik şubesinin kapatılacağı ve toplam 4 bin kişinin işin...

Yeni teşvik paketi TBMM’ye sunuldu Yeni teşvik paketi TBMM&#...

Yeni paket ile birlikte, kısa çalışma ödeneği şirketleri ala...

Koronavirüsle bağlantılı çıktı! Koronavirüsle bağlantılı ...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün bir belirtisi d...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Sgk
Bakanlık genelge gönderdi!

Tavsiyenin tüm bakanlıklara, Sağlık Bakanlığı Genel Müdürlükleri'ne ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderildiği belirtildi.

Kapat