OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Ada Optical
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İstihdam ne kadar gerekli?

Optisyenlerin yasadan aldığı yetkiye dayanarak, toplum sağlığını korumak ve eğitimini aldıkları mesleklerini icra etmelerini sağlamalarına katkı sağlamak için buna gerek duydum.

24 Aralık 2016 - 14:10 'de eklendi ve 1701 kez görüntülendi. A+A-

İstihdam ne kadar gerekli?

OptisyeninSesi
Sayın Çakar son haber yazınız oldukça ilgi çekti. Tam da optisyenlerin istihdam için yoğun mücadele verdiği bir dönemde özellikle mi denk getirdiniz?

http://optisyeninsesi.com/acibadem-universitesi-optisyenlik-programi-ogrencileri-tam-donanimli-yetisiyor/

T Çakar
Planlı bir davranış değil tamamen tesadüf. Öğrencilerimiz bu dönemin başından beri yerinde uygulamayı polikliniklerde çalışarak yapıyorlar. Daha önceleri de bazı hastanelere stajyer göndermiştim fakat ilk kez bu kadar yoğun ve ilk kez bu kadar verimli oldu.

OptisyeninSesi
Hastanelerde yerinde uygulamaya neden gerek duydunuz?

 

T Çakar
5193 Sayılı Optisyenlik Hakkındaki Kanunun birinci maddesi:
“Bu Kanunun amacı; fertlerin ve toplumun sağlığını korumak üzere, optisyen unvanının kullanılması, optisyenlik mesleğinin icra edilmesi ve optisyenlik müessesesinin açılması ve işletilmesiyle ilgili usul ve esasları düzenlemektir.” Diyor.

Optisyenlerin yasadan aldığı yetkiye dayanarak, toplum sağlığını korumak ve eğitimini aldıkları mesleklerini icra etmelerini sağlamalarına katkı sağlamak için buna gerek duydum.

OptisyeninSesi
Son zamanlarda meslek tanımından çokça söz ediliyor. Sizce meslek tanımı bunu kapsıyor mu?

 

T Çakar
Sayın Küreli bugün için benim görev aldığım ve çok iyi bildiğim bazı üniversitelerde öğrencilerimiz yoğun bir program dahilinde çalışıyorlar. Onlara göz anatomisi, göz fizyolojisi, göz hastalıkları, refraksiyon ve benzeri birçok konuda eğitim veriyoruz.

Kamu ve özel hastanelerin göz hekimlerine yardımcı olan bir ara eleman bulunmaktadır. Hiç kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek de şudur ki bugüne kadar bu işi laborantlar, hemşireler ve başka alanda uzmanlığı bulunan diğer sağlık teknikerleri yapıyorlardı. Biz artık “ hayır bu bizim işimiz demek” zorundayız. Bunu öğrencilerimize borçluyuz. Ve evet ben meslek tanımımızın bunu kapsadığını düşünüyorum.

OptisyeninSesi
Sayın Çakar sizce optisyenlerin bu alanda çalışmış olmaları toplum sağlığı açısından ne fayda sağlayacaktır?

 

T Çakar
Birkaç örnekle durumu somutlaştırmak istiyorum. Siklopleji damlası kullanılan muayeneden sonra hiçbir koruma olmadan ve uyarılmadan müesseselerimize gelen hastaları saymayı ben bırakmıştım artık. Oysa göz bebeğinin büyümüş olmasından dolayı, ilk birkaç saat ve toplamda 24 saate yakın hastanın kendini yoğun ışıktan koruması ve güneşten kesinlikle sakınması gerekiyor. Orada bulunacak bir optisyenin bu uyarıyı yapması kaçınılmazdır.

Yazılmış reçetenin dışarı çıkmadan ikinci bir gözle kontrolünü yapmak, yazım hatası veya eksikler varsa hemen orada gerekli düzeltmeleri yapmak optisyenlerce gerçekleştirilebilir.
Sorunlu durumlarda gözlükle ilgili yapılacak incelemeler varsa, inceleme hemen oracıkta yapılabileceği için, yönlendirme gerekçesi ortadan kalkacaktır.

Optisyen, hastanın kullandığı gözlüğü muayene başlamadan kontrol ederek doktorun eski gözlük hakkında gerekli bilgilere sahip olmasını sağlayacaktır.

İyi bir gözlük kaliteli bir muayene ve optisyenlik bilgilerinin tamamen kullanımın birleşiminden elde edilir. Kişide buna rağmen şikâyet varsa, göz doktorundan önce orada bulunan bir optisyen gözlüğün reçete ve muhteviyatına uygunluğunu ve gerekli mühendislik hesaplamalarının yapılıp yapılmadığını kontrol ederek rapor halinde doktora sunup sorunun kaynağına ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Böylece göz hekimi ve gözlükçü polemiğini ortadan kaldıracaktır.

Her koşulda bu kadar yoğun eğitim almış optisyen göz hekiminin işini kolaylaştıracağından hekime iyi bir muayene için daha fazla zaman kazandıracaktır.

OptisyeninSesi
Teşekkür ederiz. Son olarak bir mesajınız var mı?

 

T Çakar.
Bu şansı tanıdığınız için ben teşekkür ederim.
Son söz olarak şunu söyleyebilirim. Biz gözlükçüler bugüne kadar protez göz, güneş gözlüğü ve koruyucu gözlükler olmak üzere bize ait değerleri kaybettik. Optisyenler, var olanları değerlerine sahip çıkmalı, onları korumalıdır. Yanı sıra eski kayıpları geri alıp yeni alanlar açmaları ve bunun mücadelesini vermeleri gerekmektedir.

Hiçbir kazanım kolay elde edilmez ama aynı zamanda çok da kolay kaybedilebilir. Bu olguyu unutmadan ve yılmadan çalışmak zorundayız.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hazırmısınız? Hazırmısınız?

İSG Kanunun uygulaması ertelenen tek maddesi olan “50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler ile tüm kamu sektör...

Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizliği Sonlandı. Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizl...

YÖK tarafından belirlenen ve sağlık çalışanlarına lisans tamamlamaları için tercih ettirilen bölümlerin üst öğrenim olarak kabul edilme...

ÜTS Toplantısı Yapıldı. ÜTS Toplantısı Yapıldı.

Sağlık Bakanlığınca uygulamaya girecek olan ÜTS-(Ürün Takip Sistemi) konusunda sorun yaşanmaması için bilgilendirilme amacı ile Sağlık ...

Ege Üniversitesi Kontak Lens Semineri Düzenlendi Ege Üniversitesi Kontak Lens Semineri Dü...

25 Nisan 2017 tarihinde Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Optisyenlik Programı öğrencilerine Kontak lens s...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Hazırmısınız? Hazırmısınız?

İSG Kanunun uygulaması ertelenen tek maddesi olan “50’den az...

Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizliği Sonlandı. Lisans Tamamlamada Üst Öğ...

YÖK tarafından belirlenen ve sağlık çalışanlarına lisans tam...

ÜTS Toplantısı Yapıldı. ÜTS Toplantısı Yapıldı....

Sağlık Bakanlığınca uygulamaya girecek olan ÜTS-(Ürün Takip ...

Ege Üniversitesi Kontak Lens Semineri Düzenlendi Ege Üniversitesi Kontak L...

25 Nisan 2017 tarihinde Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizm...

SGK tarafından paylaşılması durduruldu! SGK tarafından paylaşılma...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2015 yılında yürürlüğe sok...

Neden gözlüklerinizi ayakkabılarınız gibi düşünmelisiniz? Neden gözlüklerinizi ayak...

Uzmanlar birkaç tane gözlük sahibi olmanızı tavsiye ediyor....

Hergün 11 bin 817 kişi gözlük ve çerçeve işlemi yaptırıyor Hergün 11 bin 817 kişi gö...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), nüfusu 79 milyon 814 bin 871 k...

Fuar katılımına 250 bin TL destek verilecek Fuar katılımına 250 bin T...

Yurt dışında düzenlenen fuarlara katılacak firmalara, fuarın...

128 milyon dolarlık gözlük! 128 milyon dolarlık gözlü...

Baharın gelmesiyle güneş gözlüklerine talep artarken geçen y...

MEDULA Kullanım Kılavuzu güncellendi MEDULA Kullanım Kılavuzu ...

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğ...

Magazin HABERLERİ
Web TV