a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İşporta da Güneş Gözlükleri Daha Pahalı!

Yazın gelmesi ile birlikte güneş gözlüklerinin kullanımı da artmaktadır. Ülkemizde güneş gözlüğü, sahte ve sağlıksız olmasına rağmen büyük oranda işporta tezgahlardan alınmaktadır. Bu durum da akla çok para harcamadan sağlıklı bir güneş gözlüğüne sahip olabilir miyim? Sorusu gelmektedir. 

14 Temmuz 2015 - 12:42 'de eklendi.

İşporta da Güneş Gözlükleri Daha Pahalı!

ÇOK PARA HARCAMADAN SAĞLIKLI BİR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNE SAHİP OLABİLİR MİYİM?

Bu makale ile fizikçi, optisyen gözü ile bu soruyu yanıtlanmış güneş gözlüğü alacak olanların göz sağlığını tehlikeye atmadan bir güneş gözlüğüne sahip olmalarının yöntemleri önerilmiştir.

İşporta tezgahlardan güneş gözlüğü almayın.  Çünkü daha pahalı.

Güneşten Dünyamıza ulaşan ve gözümüz için zararlı olan morötesi ışınlardan korunmak için %100 UV filitresi özelliğine sahip güneş gözlüğü kullanmamız gerekir. Güneş gözlüğü alırken en önemli kriter UV filitresi özelliği olmasıdır. Yetkili optik müesseseleri dışında satılan güneş gözlüklerinin camlarında ise %100 UV filitresi özelliğine sahip değildir. Bu nedenle bu tür gözlükler güneş gözlüğü özelliğine sahip değildir ve gözümüzü morötesi ışınlardan bütünü ile korumazlar.  Optisyenlik müesseseleri dışında güneş gözlüğü aldığınızda aslında bir güneş gözlüğüne sahip olmuyorsunuz. Bir güneş gözlüğü için ödeme yapıyor fakat hiç güneş gözlüğü almamış oluyorsunuz. Bu hiç karlı bir alış veriş değil değil mi!

Özel bir nedeniniz yoksa farklı renkte camlar için ek ödeme yapmanız gerekmez.  

Güneş gözlüğü için doğru cam rengini güneş gözlüğünün nerede kullandığınıza göre değişir. Çoğu zaman füme (gri) cam rengi güneş gözlüğü için uygun olabilir. Füme (dumanlı) güneş gözlüğü camı tüm renkleri eşit miktarda azalttığı için tüm nesneleri doğal rengi ve biçimi ile algılamamızı sağlar.

Örneğin güneşli bir günde parlak bir cisme bu renk bir güneş gözlüğü ile baktığımızda cisimden yansıyan ışınlar tüm renkler için eşit miktarda azalacağı için net bir görüntü oluşur. Bu durumda neden güneş gözlüklerinin hepsinin gri olmadığı ve farklı renklerde yapıldığı sorusu akla gelebilir.  Bu durumu açıklayabilmek için sarı bir güneş gözlüğü camını ele alalım. Gözümüz mavi renge odaklanmakta güçlük çeker. Doğada ise fazlaca mavi renk vardır. Sarı renk gözlük camı gözümüze gelen mavi renk miktarını azaltarak renkler arasındaki ton farklarını algılama yeteneğimizi artırır. Bu nedenle parlak ışık altında performans sergileyen bir atlet için sarı gözlük camı idealdir.

Farklı amaçlar için farklı gözlük camı renkleri tercih edilmesine rağmen mavi renk güneş gözlüğü çoğu zaman kullanışlı değildir.  Özel bir nedeniniz yoksa moda olması sizin için önemli değilse sıradan bir güneş gözlüğü kullanıcısıysanız füme, yeşil veya kahverengi bir güneş gözlüğü sizin ihtiyacınızı görecektir. 

İşinize yaramıyorsa kutuplanma (polarizasyon) için daha fazla para ödemeyin. 

Polarize filitre özelliği olan güneş gözlükleri çeşitli yüzeylerden (yer, çatı, su yüzeyi vb) yansıyarak gözümüze gelen ışınları azaltmaktır. Araç kullananlar, balıkçılar, su sporları ile uğraşanlar yüzey yansımalarına maruz kaldıkları için kutuplanma özelliğine sahip güneş gözlükleri kullanmaları önerilebilir. Bir güneş gözlüğünün kutuplanma özelliğine sahip olmaması göz sağlığımız açısından bir tehdit oluşturmaz. Bu nedenle günlük kullanım için polarize güneş gözlüğü tercih edilmeyebilir.

Polarize bir güneş gözlüğü almak istiyorsanız daha fazla ücret ödemeniz gerekir. Bu nedenle güneş gözlüğünüzün gerçekten polarize olup olmadığını anlamak için optisyenlik müesseselerinde bulunan testırlar ile kolaylıkla kontrol edebilirsiniz veya güneş gözlüğünüzün polarize olduğunu gösteren sertifikasına bakabilirsiniz.

Markadan ödün verirseniz daha az para ödeyebilirsiniz.

Gözlüğün yüzümüzle temasını sağlayan ve gözlüğün iskeletini oluşturan çerçevedir. Bu nedenle güneş gözlüğünde çerçeve seçimi rahatlık açısından çok önemlidir. Güneş gözlüğü seçimimizde yüze rahat oturan, burun ve kulak kısımlarına baskı yapmayan ve güneş ışınlarının direkt göze temas etmesini engelleyen (gözümüz ve çevresini kapsayan) modeller tercih edilmesi gerekmektedir. İlk başta hafif gelen bir gözlük uzun süre taktığımızda bize ağırmış gibi geleceği için hafif ağırlıkta çerçeve ham maddelerini tercih etmek yararlı olacaktır.

Güneş gözlükleri göz sağlığımız için son derede önemlidir. Fakat güneş gözlüklerinin çok çeşitli fiyatları olduğu ve güneş gözlüğü kullanıcılarının büyük bölümüne pahalı geldiği bilinmektedir. Güneş gözlüğü fiyatını belirleyen en önemli etken çerçevenin marka değeridir.  Eğer sizin için markanın önemli yoksa şanslısınız. Optisyenlik müesseselerinde marka değeri düşük fakat cam kalitesi, marka değeri yüksek olan çerçevelerle aynı olan güneş gözlüklerini satın alabilirsiniz. Böylece kendinizi güneşin zararlı ışınlarından daha ucuza koruyabilirsiniz. Ayrıca güneş gözlüğünü hazır markalı gözlükler arasından seçmek zorunda da değilsiniz.

Bir optisyenlik müessesinde numaralı gözlük çerçevelerinden kendinize bir tane beğendikten sonra güneş gözlüğü camı taktırarak yalnızca sizde bulunan bir güneş gözlüğüne de sahip olabilirsiniz.

 

OKAN ÜNİVERSİTESİ

Öğr. Gör. Semih KABAK

Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ÖZDEMİR

 

optis3

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de yüzde 67,3 iken 2023'te yüzde 67,7 olarak hesaplandı....

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 mil...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar dolar nakit karşılığında satın almak üzere anlaşma imzaladı....

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünde büyük farklıl...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en çok para harcayanlar olurken, 2.986 Euro ile Romenler en az harcayanlar....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünd...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en ç...

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Magazin HABERLERİ
Web TV