a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kısa sürede rant kapısı haline geldi.

Çalışma hayatını yeniden düzenleyen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kısa sürede rant kapısı haline geldi. Kanunun 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girmesinin ardından iş yerlerine doktor ve mühendis temin etmek için Türkiye genelinde 450’ye yakın aracı şirket kuruldu. Sayıları her geçen gün artan bu şirketler, özellikle çok sayıda işçi çalıştıran fabrikaları kapmak için yarışa girdi. […]

02 Mayıs 2013 - 16:55 'de eklendi ve 1584 kez görüntülendi. A+A-

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kısa sürede rant kapısı haline geldi.

işsaglıkÇalışma hayatını yeniden düzenleyen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kısa sürede rant kapısı haline geldi.

Kanunun 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girmesinin ardından iş yerlerine doktor ve mühendis temin etmek için Türkiye genelinde 450’ye yakın aracı şirket kuruldu.

Sayıları her geçen gün artan bu şirketler, özellikle çok sayıda işçi çalıştıran fabrikaları kapmak için yarışa girdi. Uzmanlara göre bu durum, iş sağlığı ve güvenliği açısından sakıncalı. Ayrıca kanun, ülke genelinde 25 bin hekim ve 15 bin civarında da iş güvenliği uzmanı açığı oluşturdu.

İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Hakan Toksöz, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) adı altında Türkiye genelinde 450 civarında şirket kurulduğunu belirterek, “Aracı şirketler çoğalınca rant oluştu. Şu anda herkes fabrikaları kapmak için yarışıyor.” dedi.

Çalışma hayatını yeniden düzenleyen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kısa sürede rant kapısı haline geldi. Kanunun 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girmesinin ardından işyerlerine doktor ve mühendis temin etmek için Türkiye genelinde 450’ye yakın aracı şirket kuruldu. Sayıları her geçen gün artan bu şirketler, özellikle çok sayıda işçi çalıştıran fabrikaları kapmak için yarışa girdi. Uzmanlara göre bu durum, iş sağlığı ve güvenliği açısından sakıncalı. Ayrıca kanun, ülke genelinde 25 bin hekim ve 15 bin civarında da iş güvenliği uzmanı açığı oluşturdu. İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Hakan Toksöz, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) adı altında Türkiye genelinde 450 civarında şirket kurulduğunu belirterek, “Aracı şirketler çoğalınca rant oluştu. Şu anda herkes fabrikaları kapmak için yarışıyor.” dedi.

2012 Haziran ayında yasalaşan ve 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren kanuna göre 50 kişinin üzerinde çalışanı olan işyerleri, hekim ve iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda. Son zamanlara kadar birçok işletme, bu zorunluluk sebebiyle çalışan sayısını 49’da tutuyordu.

Temmuzda çıkacak yönetmelikle çalışan sayısı 50’den az olan “Tehlikeli” sınıfındaki işyerleri de uygulamaya dahil edilecek.

Bundan sonra çalışan sayısına bakılmadan her işyeri, bir hekim ve bir uzman bulunduracak.

Mevcut 30 bin hekim açığına, 25 bin daha eklenecek. Yaklaşık 15 bin civarında da iş güvenliği uzmanı açığı oluşacak. Dr. Toksöz’ün verdiği bilgiye göre çevre, kimya, fizik ve makine mühendisleri, iş güvenliği uzmanı olmak için eğitim alıyor. Dolayısıyla bu alanda bir sıkıntı yok ama hekim açığının kapanması zor görünüyor.

Ayrıca doktorların çoğu aile hekimi oldu. Tam Gün Kanunu ile çoğu, muayenehanesini kapatarak kamuya geçti. Dışarıda çalışacak doktor kalmadı. Şu anda açık, emekli ve yeni mezun doktorlarla kapatılmaya çalışılıyor ama onlar da yetersiz. Bakanlık, açığı kapatmak için yeni yönetmelikte işyeri hekimlerinin çalışma sürelerini düşürmeyi planlıyor. Böylece 15 işyerine bakan bir doktor, 25 işyerine bakabilecek. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, toplum sağlığı merkezlerine işyeri hekimliği yapma izni verdi. Bu merkezler, şirketleşerek işyeri hekimliğine girdi.

İşyeri hekimliği yapan şirketlerin çoğalmasıyla rekabetin de arttığına dikkat çeken Tokgöz, “Türkiye genelinde 450, İzmir’de 36 tane aracı şirket kuruldu. Bunlar özellikle çok sayıda işçi çalıştıran fabrikaları kapmak için yarışa girdi. Kâr amacı güttükleri için doktor ve mühendisleri de düşük ücrete çalıştırıyorlar.” dedi.

Bazı OSGB’lerin, “Siz doktor çalıştırmayın, biz size dışarıdan daha uygun fiyata hizmet veririz.” gibi cazip tekliflerle işvereni etki altına almaya çalıştığını aktaran Hakan Tokgöz, “Tabip Odası olarak, bu aracı kurumları ‘kırmızı’ ve ‘yeşil’ diye sınıflandırdık. Etik çalışmayan, iş sağlığı ve güvenliğinde niteliksiz hizmet sunan ve işvereni yanıltanları ‘kırmızı OSBG’, işini düzgün yapanları da ‘yeşil OSGB’ şeklinde ayırdık.

Kırmızı OSGB’ler, işvereni, ‘Bünyenizde hekim çalıştırmayın, çünkü onlar reçete yazamayacak. Sadece OSGB hekimleri yazabilecek. Boşuna para ödemeyin. Biz size daha düşük ücretle hizmet veririz. Sadece OSGB’ler risk analizi yapabilir. OSGB’den hizmet almazsanız, milyarlarca liralık cezalarla karşı karşıya kalacaksınız.’ şeklinde asılsız bilgilerle yanıltıyor.

Niteliksiz hizmet sunan bu tür aracı kurumlar, fabrikaya hiç gitmeden veya 5 dakika uğrayarak hizmet veriyor. Bunların bakanlık tarafından denetlenmesi lazım.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV