a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İnternetten Satış Nasıl Yapılır ?

Son günlerde sanal alemde optik ürünlerin satılması ile ilgili bir çok haberi duyuyoruz. Bu konu ile ilgili meslektaşlarımı internet hakkında kısaca bilgilendirmek istedim. Bir çoğumuz tabi ki internet ve internetten alışveriş yapmak hakkında detaylı bilgiye sahip olsakta, bilgisi yeterli olmayan meslektaşlarımız aşağıda ki yazıyı okuyarak biraz olsun bilgilenebilirler. 1-) İnternet aracılığıyla herhangi bir ürünü satmak […]

24 Ocak 2013 - 19:33 'de eklendi ve 2353 kez görüntülendi. A+A-

İnternetten Satış Nasıl Yapılır ?

Son günlerde sanal alemde optik ürünlerin satılması ile ilgili bir çok haberi duyuyoruz. Bu konu ile ilgili meslektaşlarımı internet hakkında kısaca bilgilendirmek istedim.

Bir çoğumuz tabi ki internet ve internetten alışveriş yapmak hakkında detaylı bilgiye sahip olsakta, bilgisi yeterli olmayan meslektaşlarımız aşağıda ki yazıyı okuyarak biraz olsun bilgilenebilirler.

1-) İnternet aracılığıyla herhangi bir ürünü satmak için öncelikle profesyonel hazırlanmış bir web sitesi gerekmektedir.
Bu siteyi hazırlatmak çok kısa bir sürede olabilir. Bir internet sitesini hazırlamak ve sanal aleme sürmek o kadar zor bir basamak değildir. Yalnız bir ürün için sadece bir adet websitesi çözüm olmayacaktır. İnternet geniş bir ağ olduğundan o ürünü satan binlerce kişi ile rekabet etmeniz gerekmektedir. Sizin hazırlattığınız internet sitesini tek başına sanal alemde kaybolur gider. Bu yüzden internet üzerinden satış yapan firmaların bir ürünü satabilmek için onlarca sitesi olduğunu internetle biraz samimi olan her insan bilir.

2-) Örnek ile başlayalım :

a-) Diyelim ki   X ürününü internetten satmak istiyorsunuz.  Tespit ettiğimize göre  X isimli ürünü Türkiye’de satan 10 firma var. Yani basit bir matematikle  X ürünü ile ilgili internette 10 adet site olması gerekirken yüzlerce site görüyorsunuz. Arama motorlarında o ürün ile ilgili profesyonel araştırma yapıldığında tam küsüratı ile bu sayı karşınıza çıkacaktır. Doğal olarak gerçek hayatta 10 firma olmasına rağmen sanal hayatta yüzlerce rakibiniz olacaktır.

b-) İnternet üzerinden reklam yapmak bambaşka bir dünyadır ki bu maddiyata dayalıdır. Yani X ürününü satmak için internet reklamları vermek zorunda kalırsınız.
Örneğin : Google arama motoruna ” Antalya Otel ” kelimelerini yazalım. Karşımıza resimde görüldüğü gibi bir sonuç çıkacaktır ki bu sonuç sürekli değişir. Resimde belirtiğim 1,2,3,4 numaralı yerler Google ‘ a reklam bedeli ödeyerek üst sıralara çıkan websiteleridir. Doğal olarak bu websitelerinin firma sahipleri tıklanma ücretini ( tıklandığı sayı kadar ) google ‘a ücret ödemektedirler. Facebook’tan da bir adet resim atıyorum ki buda aynı sistemle çalışır.

c-) Paranın yetersiz kaldığı yerlerde vardır. Seo adı verilen bir çalışma ile  X ürününü satan firma, X ürününe benzer websitelere ya da ticari farklı websitelerinekendi site ismini yazdırtarak link alabilir. Binlerce siteye kendi sitesinin adını yazdırarak arama motorlarında çok iyi bir yere sahip olacaktır. Bunun için profesyonel derece webtasarım işi ile ilgilenen arkadaşları tanıdıkları olması yeterli.
d-) Websitesinin yanı sıra gittigidiyor, sahibinden gibi farklı ticari sitelerde de websitesi olmadan satış X ürününü satabilecektir. Bunun için çok küçük miktarlarda para ödemesi yeterli.

3-) Sitenin güvenliği. Rakip firma ve siteler ya da kötü kişiler internet sitenizi hackleyebilir ya da bozabilir. ( Dünyada 2 ülkenin (Rusya ve Türkiye) internet güvenliğinin çok zayıf olduğunu bu yüzden en başarılı hackerların Türkiye ve Rusya’dan çıktığını duymuştum ki ülkemizde hack konusunda uzman organize ekipler olduğunu hepimiz biliyoruz. )
Sonuç olarak internetten bir ürünü satmak öyle çok kolay değil.

Buraya kadar bir ürünü internetten satma konusuna değindim. Şimdi Optik ürünleri internetten satmak nasıl olur o konuya değinelim.

A-) Optik ürünleri internete düştüğü an bundan en kazançlı çıkacak olanlar cebinde parası olan kişilerdir. Yani paran varsa mükemmel bir web sitesine sahip olursun. Kişi kendi resmini siteye yükler beğendiği gözlüğü resmine takar falan falan. Hatta öyle ki artık 3-5-7 boyutlu siteler sayesinde sanki mağazayı geziyormuşsun gibi vitrinde ki gözlükleri alır incelersin.  En önemlisi de yukarıda bahsettiğim internet te reklam konusunu doyası yaparsın. Her sitede senin ürünlerin dolaşır durur. Ticari bir kaygın olmadığı için reklam ücretini dert bile etmezsin.

B-) Belki de en önemli konu DENETİM !  İnternet te bir ürünü web sitesi yolu ile satmak istiyorsanız başta MALİYE olmak üzere üye olmanız bir çok yer var. Bizler zaten esnaf olduğumuz için Maliye sıkıntı olmayacaktır. İnternet ten ürünümüzü satarken zorluk çekmeyeceğiz.

Yalnız !!!

Gözlükçülük sektörü ile uzaktan ya da yakından ilgisi olmayan A şahsı web sitesine bizim sattığımız ürünleri koyabilir. Bunda herhangi bir sakınca yoktur !

Yasa ile bunu engelleriz mi dediniz ? Yasa ile engellense idi şu an internette satılan optik çerçeveler ve lensler engellenirdi. İnternete girin bakın optik çerçeve ve lens satıldığını görürsünüz.

C-) Vur kaç taktiği… Bir gemi dolusu ürünü internette çok ucuza 1 ay da satar sonra ortalıktan kaybolursunuz. Garantiymiş yedek parçaymış yetkili servismiş hiç uğraşmazsınız. Sektörel olmasa da bu yöntemin halen uygulandığını duymuyor değilim.

D-) Toptancılık işi ile uğraşan firmalar internette en başarılı olacak firmalardır. İnsanlar internetten alışverişi ucuz olduğu için seçerler. Kimin diploması var kimin yok hiç bakmazlar. Allah aşkına dükkanlarımızda diplomalara günde kaç kişi bakıyor ya da soruyor ?

Optik sektörüne özel ürünlerin internet aracılığıyla satılmasını savunmak bir çılgınlık. Bu sektörden hiç kimse bunu göze almamalı.

İsmail UYAR
Optisyen

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bekir karslı
bekir karslı
10 Mayıs 2013 10:41

haklısınız

sabit salman
sabit salman
24 Ocak 2013 21:17

işporta gözlüğü getirene cam takarız, plaket vida servisi yapar para almayız, internetten aldığı gözlüğe yüzsüzce gelip kılıf ister veririz para almayız, yüzümden düşüyor ayarla der kırmaz yaparız (Büyük konfeksiyon mağazalarından alınan güneşler dahil) kimse yüzüne vurmaz müşterisinin bu işporta gözlüğü “git aldığın yer yapsın” diyemez!. Hadi yurtiçi siteleri engelledin ya yurtdışında satış yapan siteleri nasıl engelleyeceksin? Bu iş yasayla masayla olmaz!. Herkes mesleğine sahip çıkacak müşterinin yüzüne yeri geldiğinde gerçeği çarpacak yada yurt dışında olduğu gibi hizmet bedelini baştan söyleyecek, alacak. Garanti belgesi olmayan gözlüğe hizmet vermeyecek, bu irade ülke genelinde sağlanacak ki millet bu tip ürün alırken iki kere… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV