a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İnternetten Satış Nasıl Yapılır ?

Son günlerde sanal alemde optik ürünlerin satılması ile ilgili bir çok haberi duyuyoruz. Bu konu ile ilgili meslektaşlarımı internet hakkında kısaca bilgilendirmek istedim. Bir çoğumuz tabi ki internet ve internetten alışveriş yapmak hakkında detaylı bilgiye sahip olsakta, bilgisi yeterli olmayan meslektaşlarımız aşağıda ki yazıyı okuyarak biraz olsun bilgilenebilirler. 1-) İnternet aracılığıyla herhangi bir ürünü satmak […]

24 Ocak 2013 - 19:33 'de eklendi ve 1883 kez görüntülendi. A+A-

İnternetten Satış Nasıl Yapılır ?

Son günlerde sanal alemde optik ürünlerin satılması ile ilgili bir çok haberi duyuyoruz. Bu konu ile ilgili meslektaşlarımı internet hakkında kısaca bilgilendirmek istedim.

Bir çoğumuz tabi ki internet ve internetten alışveriş yapmak hakkında detaylı bilgiye sahip olsakta, bilgisi yeterli olmayan meslektaşlarımız aşağıda ki yazıyı okuyarak biraz olsun bilgilenebilirler.

1-) İnternet aracılığıyla herhangi bir ürünü satmak için öncelikle profesyonel hazırlanmış bir web sitesi gerekmektedir.
Bu siteyi hazırlatmak çok kısa bir sürede olabilir. Bir internet sitesini hazırlamak ve sanal aleme sürmek o kadar zor bir basamak değildir. Yalnız bir ürün için sadece bir adet websitesi çözüm olmayacaktır. İnternet geniş bir ağ olduğundan o ürünü satan binlerce kişi ile rekabet etmeniz gerekmektedir. Sizin hazırlattığınız internet sitesini tek başına sanal alemde kaybolur gider. Bu yüzden internet üzerinden satış yapan firmaların bir ürünü satabilmek için onlarca sitesi olduğunu internetle biraz samimi olan her insan bilir.

2-) Örnek ile başlayalım :

a-) Diyelim ki   X ürününü internetten satmak istiyorsunuz.  Tespit ettiğimize göre  X isimli ürünü Türkiye’de satan 10 firma var. Yani basit bir matematikle  X ürünü ile ilgili internette 10 adet site olması gerekirken yüzlerce site görüyorsunuz. Arama motorlarında o ürün ile ilgili profesyonel araştırma yapıldığında tam küsüratı ile bu sayı karşınıza çıkacaktır. Doğal olarak gerçek hayatta 10 firma olmasına rağmen sanal hayatta yüzlerce rakibiniz olacaktır.

b-) İnternet üzerinden reklam yapmak bambaşka bir dünyadır ki bu maddiyata dayalıdır. Yani X ürününü satmak için internet reklamları vermek zorunda kalırsınız.
Örneğin : Google arama motoruna ” Antalya Otel ” kelimelerini yazalım. Karşımıza resimde görüldüğü gibi bir sonuç çıkacaktır ki bu sonuç sürekli değişir. Resimde belirtiğim 1,2,3,4 numaralı yerler Google ‘ a reklam bedeli ödeyerek üst sıralara çıkan websiteleridir. Doğal olarak bu websitelerinin firma sahipleri tıklanma ücretini ( tıklandığı sayı kadar ) google ‘a ücret ödemektedirler. Facebook’tan da bir adet resim atıyorum ki buda aynı sistemle çalışır.

c-) Paranın yetersiz kaldığı yerlerde vardır. Seo adı verilen bir çalışma ile  X ürününü satan firma, X ürününe benzer websitelere ya da ticari farklı websitelerinekendi site ismini yazdırtarak link alabilir. Binlerce siteye kendi sitesinin adını yazdırarak arama motorlarında çok iyi bir yere sahip olacaktır. Bunun için profesyonel derece webtasarım işi ile ilgilenen arkadaşları tanıdıkları olması yeterli.
d-) Websitesinin yanı sıra gittigidiyor, sahibinden gibi farklı ticari sitelerde de websitesi olmadan satış X ürününü satabilecektir. Bunun için çok küçük miktarlarda para ödemesi yeterli.

3-) Sitenin güvenliği. Rakip firma ve siteler ya da kötü kişiler internet sitenizi hackleyebilir ya da bozabilir. ( Dünyada 2 ülkenin (Rusya ve Türkiye) internet güvenliğinin çok zayıf olduğunu bu yüzden en başarılı hackerların Türkiye ve Rusya’dan çıktığını duymuştum ki ülkemizde hack konusunda uzman organize ekipler olduğunu hepimiz biliyoruz. )
Sonuç olarak internetten bir ürünü satmak öyle çok kolay değil.

Buraya kadar bir ürünü internetten satma konusuna değindim. Şimdi Optik ürünleri internetten satmak nasıl olur o konuya değinelim.

A-) Optik ürünleri internete düştüğü an bundan en kazançlı çıkacak olanlar cebinde parası olan kişilerdir. Yani paran varsa mükemmel bir web sitesine sahip olursun. Kişi kendi resmini siteye yükler beğendiği gözlüğü resmine takar falan falan. Hatta öyle ki artık 3-5-7 boyutlu siteler sayesinde sanki mağazayı geziyormuşsun gibi vitrinde ki gözlükleri alır incelersin.  En önemlisi de yukarıda bahsettiğim internet te reklam konusunu doyası yaparsın. Her sitede senin ürünlerin dolaşır durur. Ticari bir kaygın olmadığı için reklam ücretini dert bile etmezsin.

B-) Belki de en önemli konu DENETİM !  İnternet te bir ürünü web sitesi yolu ile satmak istiyorsanız başta MALİYE olmak üzere üye olmanız bir çok yer var. Bizler zaten esnaf olduğumuz için Maliye sıkıntı olmayacaktır. İnternet ten ürünümüzü satarken zorluk çekmeyeceğiz.

Yalnız !!!

Gözlükçülük sektörü ile uzaktan ya da yakından ilgisi olmayan A şahsı web sitesine bizim sattığımız ürünleri koyabilir. Bunda herhangi bir sakınca yoktur !

Yasa ile bunu engelleriz mi dediniz ? Yasa ile engellense idi şu an internette satılan optik çerçeveler ve lensler engellenirdi. İnternete girin bakın optik çerçeve ve lens satıldığını görürsünüz.

C-) Vur kaç taktiği… Bir gemi dolusu ürünü internette çok ucuza 1 ay da satar sonra ortalıktan kaybolursunuz. Garantiymiş yedek parçaymış yetkili servismiş hiç uğraşmazsınız. Sektörel olmasa da bu yöntemin halen uygulandığını duymuyor değilim.

D-) Toptancılık işi ile uğraşan firmalar internette en başarılı olacak firmalardır. İnsanlar internetten alışverişi ucuz olduğu için seçerler. Kimin diploması var kimin yok hiç bakmazlar. Allah aşkına dükkanlarımızda diplomalara günde kaç kişi bakıyor ya da soruyor ?

Optik sektörüne özel ürünlerin internet aracılığıyla satılmasını savunmak bir çılgınlık. Bu sektörden hiç kimse bunu göze almamalı.

İsmail UYAR
Optisyen

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olmak üzere birçok farklı alanda kullanılıyor. Bilim insanları, domuz derisind...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gös...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birliği...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler de benim kadar şaşıracak ve keyif alacaksınız, derlediklerimi okuyunca....

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya son!

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive lensler hakkında bilgi vererek, çift gözlük kullanımına son verilebileceğin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
bekir karslı
bekir karslı
10 Mayıs 2013 10:41

haklısınız

sabit salman
sabit salman
24 Ocak 2013 21:17

işporta gözlüğü getirene cam takarız, plaket vida servisi yapar para almayız, internetten aldığı gözlüğe yüzsüzce gelip kılıf ister veririz para almayız, yüzümden düşüyor ayarla der kırmaz yaparız (Büyük konfeksiyon mağazalarından alınan güneşler dahil) kimse yüzüne vurmaz müşterisinin bu işporta gözlüğü “git aldığın yer yapsın” diyemez!. Hadi yurtiçi siteleri engelledin ya yurtdışında satış yapan siteleri nasıl engelleyeceksin? Bu iş yasayla masayla olmaz!. Herkes mesleğine sahip çıkacak müşterinin yüzüne yeri geldiğinde gerçeği çarpacak yada yurt dışında olduğu gibi hizmet bedelini baştan söyleyecek, alacak. Garanti belgesi olmayan gözlüğe hizmet vermeyecek, bu irade ülke genelinde sağlanacak ki millet bu tip ürün alırken iki kere… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olm...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalites...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birli...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!...

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler...

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya so...

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Garanti belgesi ve sorumluluklar Garanti belgesi ve soruml...

Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine g...

Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Would love your thoughts, please comment.x