OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İlk Shmyo Ölçme Ve Değerlendirme Çalıştayı Gerçekleştirildi

Bezmialem Vakıf Üniversitesi 9-10 Eylül tarihleri arasında “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Ölçme ve Değerlendirme Çalıştayı’’na ev sahipliği yaptı.

12 Eylül 2017 - 13:21 'de eklendi ve 786 kez görüntülendi. A+A-

İlk Shmyo Ölçme Ve Değerlendirme Çalıştayı Gerçekleştirildi

Bezmialem Üniversitesi Dekanlık Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlik, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Türkiye’deki bütün Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının yönetici ve eğiticilerinin bir araya katıldığı çalıştayda sağlık hizmetleri ön lisans öğrencilerinin bilgi, teknikerlik uygulama, profesyonel değer ve iletişim becerilerine yönelik davranışlarda yeterlik kazanımları tartışıldı.

Çalıştayda Türkiye’de ilk kez Bezmialem Üniversitesi tarafından Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda uygulanan Objektif Yapılandırılmış Klinik Sınavı (OSCE) denemesi diğer üniversitelere tanıtıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, “Ülkemizde sağlık alanındaki yetişmiş sağlık personeli ihtiyacı halen devam etmektedir. Birçok farklı disiplinin bir arada çalıştığı sağlık sektöründe teknikerlerin önemi son derece fazladır. Bu nedenle Bezmialem Vakıf Üniversitesi olarak, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda “ara” değil “ana” ve “aranan” elemanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Çalıştayda konuşma yapan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, ölçme değerlendirme metotlarımızdaki düzenlemeler ile teorik bilgilerin profesyonel değer ve iletişim becerilerine yönelik davranışlarda yeterlilik kazanmalarını hedeflediklerini söyledi. Bu amaçla 30 Mayıs 2017’de anestezi programı 1. ve 2. sınıf öğrencilerine ilk OSCE deneme sınavını uyguladıklarını belirten Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, 10 ayrı istasyonda aynı sorularla smüle hastalar, maketler ve değerlendiriciler eşliğinde yapılan sınav ile öğrenciler anemnez alma, teknik beceri, problem çözme, iletişim ve davranış becerileri konularında objektif olarak değerlendirdiklerini belirtti. Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, Bezmialem’de SHMYO öğrencilerine uygulanan ölçme değerlendirme sisteminin Kingston Üniversitesi – St George’s Üniversitesi gibi köklü üniversitelerle aynı standartlarda olduğuna dikkat çekti.

“Yetiştirdiğimiz teknikerler ana ve aranan elemanlar olmalı”
Ölçme ve değerlendirmenin müfredatın önemli bir kısmını oluşturduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Gökçen Başaranoğlu, “Yetiştirdiğimiz ara ve aranan elemanları nasıl değerlendireceğiz ve bilgilerini nasıl ölçeceğiz bunu ele alıyoruz. Sahada aktif olarak çalışan kişilerin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Avrupa ve Amerika’daki Yüksekokullarda bu sistemlerin mevcut olduğunu gördüm. Eski sistemlerden farklı olarak objektif yapılandırılmış sınavlar, öğrenci dosyaları oluşturmalarından, müfredat programlarından sınav sorusu nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğiz. Geçtiğimiz dönemde ilk objektif yapılandırılmış ilk sınavı Türkiye’de anestezi programında uyguladık. Öğrencilerimizde çok olumlu geri bildirimler aldık.

Bu toplantı sonrası tüm Türkiye genelinde meslek yüksekokullarında da bunları uygulamayı hedefliyoruz. Bizim yetiştirdiğimiz teknikerler ana ve aranan elemanlar olmalı. Sadece pratik bilgilerle donanmış insanlar olmamalı. Aynı zamanda düşünmeli, araştırmalı, araştırmalarını bilimsel platformlarda sunmalıdır. Meslek yüksekokulları ülkelerin gelişimlerinde önemli olan yerleri sahiptir. Dolayısıyla bir ülkenin kalkınması istiyorsak meslek yüksekokullarının bu kısmına da el atmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Objektif yapılandırılmış klinik ve pratik sınavın ilk olarak Bezmialem Üniversitesi’nde başladığını belirten Başaranoğlu, “Üniversitemiz, Sağlık Meslek Yüksekokulu bünyesinde başlattı. Diğer okullarda da bu tür sınavların yapılmasını hedefliyoruz. Çok büyük alt yapıya gereksinim yok. Burada gerçekten sevgi dolu yüreklerimiz varsa eğitim bilinciyle hareket ediyorsak bunu tüm okulların yapabileceğini düşünüyorum.

Öğrenci gelişim karnelerinde yaptıkları ürünleri görecekler, proje yapacaklar, sunum yapacaklar ve çok iyi sonuçlar çıkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistem...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS sistemini muhtelif nedenlerle aktif etmeyen optisyenlik müesseselerinin, me...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarınd...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar taksitli satışa imkan veren yeni düzenleme yapıldı....

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar günü Üsküdar'da kahvaltı programında buluştu....

Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Nuri Gizer, Başkan Yardımcısı H.Fatih İşçimen ve Eğitim Mevzuat Komisyonu Başkanı Taylan Küçüker İstifa etti Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil ...

Bu yazıyı okuyanların pek çoklarının anlayamayacağı, her türlü maddi faydadan uzak bir dostluk içinde kader birlikteliği yapmış olan bi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medu...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS ...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kar...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar ...

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvalt...

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar...

Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Nuri Gizer, Başkan Yardımcısı H.Fatih İşçimen ve Eğitim Mevzuat Komisyonu Başkanı Taylan Küçüker İstifa etti Federasyon Yönetim Kurulu...

Bu yazıyı okuyanların pek çoklarının anlayamayacağı, her tür...

Cinayet Var! Cinayet Var!

Avrupa'nın değişik şehirlerinde gözlük pazarlamacılığı yapan...

Taziye Teşekkür Mesajı Taziye Teşekkür Mesajı

Tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında ebediyete intikal eden d...

Öğretmenlere göz tarama uygulaması semineri verildi Öğretmenlere göz tarama u...

Kızılay Muş Şubesi ve Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamlar...

SGK, 2017 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2017 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Göz kusurlarıyla okul başarısı arasında ilişki var! Göz kusurlarıyla okul baş...

Uzmanlar okula giden çocukların başarısını doğrudan etkileye...

12 Ekim Dünya Görme Günü 12 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV