Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İhmal Edilen Göz Tansiyonu Körlüğe Neden Olabilir

Aydın-Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom tüm dünyada ikinci sık kalıcı görme kaybı nedeni olduğu belirtildi. Aydın Göz Hastanesi tarafından yapılan açıklamada toplumda her yüz kişiden 3’ünde göz tansiyonu olduğu belirtildi.  Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom tüm dünyada ikinci sık kalıcı görme kaybı nedeni olduğu belirtildi. Aydın Göz Hastanesi tarafından yapılan açıklamada […]

18 Temmuz 2011 - 13:18 'de eklendi ve 965 kez görüntülendi. A+A-

İhmal Edilen Göz Tansiyonu Körlüğe Neden Olabilir

Aydın-Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom tüm dünyada ikinci sık kalıcı görme kaybı nedeni olduğu belirtildi. Aydın Göz Hastanesi tarafından yapılan açıklamada toplumda her yüz kişiden 3’ünde göz tansiyonu olduğu belirtildi.

 Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom tüm dünyada ikinci sık kalıcı görme kaybı nedeni olduğu belirtildi. Aydın Göz Hastanesi tarafından yapılan açıklamada toplumda her yüz kişiden 3’ünde göz tansiyonu olduğu belirtildi. Bebeklik (konjenital glokom) ve çocukluk çağlarında görülen tipleri olduğu belirtilen göz tansiyonunu, Dünyada 2010 yılında yaklaşık 60 milyon kişide görüldüğü bu rakamın 2020 yılında 80 milyon kişiye yükselmesinden ve 11.1 milyon kişinin de glokom’dan dolayı her iki gözde tamamen görme kaybına uğramasından endişe edildiği belirtildi.

Bu konuda açıklamada bulunan Özel Aydın Göz Hastanesi Hekimlerinde Op. Dr. Harika Çevikel “Glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu görme sinirinin hasara uğramasıyla görme kaybı gelişen bir hastalıktır. Çoğunlukla 40 yaş üzerindekilerle görülmekle birlikte her yaşta görülebilmektedir. Hastaların çoğunda önemli bir belirti görülmez, bu yüzden hasta tarafından fark edilmesi zordur. Çok az belirti veren bu hastalığın teşhisi göz doktoru muayenesiyle son derece kolaydır. Teşhisin kesinleştirilmesi, uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve hastalığın ilerlemesinin takibi açısından görme alanı tetkiki gerekebilir. Düzenli göz doktoru kontrolü yapılması hastalığın erken teşhis edilmesi ve tedavi başarısı yönünden çok değerlidir” dedi.

Günümüzde herkesin 40 yaşına kadar en az 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise en az 2 yılda bir glokom yönünden kontrolden geçmesinin ve ailesinde göz tansiyonu bulunan ve bu nedenle hastalığın daha sık görüldüğü grupta olan kişiler ile şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, yüksek miyopisi ve damar hastalığı bulunanların ise yılda bir kez düzenli olarak kontrolden geçmesinin önerildiğini dile getiren Op. Dr. Çevikel, “Glokom erken teşhis edildiğinde tedavisi oldukça başarılıdır. Görme kaybı gelişmişse ancak ilerlemesi durdurulabilir. Tedavide genellikle tanı sonrası ilk seçilen yöntem ilaç tedavisidir fakat ilaç tedavisine yeterli derecede yanıt vermeyen hastalarda lazer tedavisi ya da cerrahi tedavi yöntemleri mevcuttur” ifadelerine yer verdi.

Op. Dr. Çevikel, özellikle 40 yaşından sonra, yakın akrabalarında göz tansiyonu olanlar, yüksek tansiyon hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, uzun süre steroid (kortizon) kullananlar, miyoplar, (Özellikle yüksek numaralar), göz ameliyatı geçirmiş olanlar, gözü etkileyen travma geçirenler ayrıca sigara içenlerde göz tansiyonu riski diğer kişilere göre daha fazla olduğunu söyledi.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Göz tansiyonunda erken teşhis açısından düzenli hekim muayenesinin önemi vurgulayan ve göz tansiyonu tedavisinin genellikle ömür boyu süren uzun bir tedavi olmasına rağmen oldukça başarılı ve kolay bir tedavi süreci olduğunu söyleyen Op. Dr. Çevikel, “Bu yüzden hastalar göz damlalarını önemsemeli ve doktorlarının önerdiği saatte damlalarını kullanmayı ihmal etmemelidir. Tedavi sırasında bir yan etki gelişirse doktorlarından habersiz tedavilerini kesmemeli ve doktorlarına bu konuda danışmalıdır. Birçok göz damlasının alternatifi mevcuttur ve genellikle tedaviyi kesmeyi gerektirmez” dedi.

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/ihmal-edilen-goz-tansiyonu-korluge-neden-olabilir-7560.html

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riski turuncu ve çok yüksek renkli kırmızı olarak renklere ayrıl...

Optometri Optometri

Haber sitemizin Sağlık Köşesi programında bu hafta Optometri konusunu moderatör İlker Ayaz, Göz Doktoru Timuçin Yıldırım ile değerlendi...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı ödemesi

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Yüreğine bir bilet kes Yüreğine bir bilet kes

Aşk; yüzyıllar boyu üzerinde konuşulan, insanları en güzel d...

Turgut Vardi (Turgut Baba) Turgut Vardi (Turgut Baba...

Bu mesleğin bir yerlere gelmesi için çıktığı yolculuklarda a...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Haberler, Sağlık
“Güneş gözlüğü, aksesuar olarak görülmemeli

GAZİANTEP-Güneşten kaynaklanan ışınların, gözün mercek ve retinasına zarar vereceğini vurgulayan Yıldırım, güneş ışınlarından bilinçli olarak korunamayan insanların ilerideki yaşamlarında katarakt...

Kapat