a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hedef Optometri olmalı!

Bu gün optometriye karşı çıkıldığı gibi, yıllar öncede optisyenliğe karşı çıkılmıştı. Engellemelere rağmen, optisyenlik ülkemizde kabul edildi.

02 Şubat 2013 - 16:44 'de eklendi.

Hedef Optometri olmalı!

Bugüne kadar optometri hakkında birçok şey konuşuldu. Uzaktan takip ettim ve yorum yapmak istemedim.

Herkes düşüncesini paylaştı.
Bir kesim karşı çıktı, bir kesim destek oldu.
Bu güne kadar optometri hakkında birçok şey konuşuldu. Son olarak TOOMD Başkanı Sayın Tuğrul UĞURLU ve yönetiminin imzasının bulunduğu bir karar yayınlandı. Birleşme kararı mesleğimiz için sevindirici bir adım. Ancak bu karara öyle bir madde konulmuş ki, çok şaşırdım.

Kurulumuz  optometriye karşıdır. Bunu her platformda açıklar.

Bu maddeyi karar metnine neden eklediler, henüz anlam veremedim. Mesleğimizin temsilcisi olan bir dernek nasıl olurda optometriye karşı olabilir. Biz optisyenlik bölümüne başladığımızda, hedefimizi optometri olarak belirledik.

Acaba mesleğimizin temsilcileri olan dernek yönetim kurulunun hedefinde ne var?  Seneler sonra mesleğimizi neler bekliyor, ne gibi gelişmeler olacak, çok merak ediyorum. İsteriz ki mesleğimiz şu anki kötü gidişinden kurtulup, hak ettiği yeri yani optometri kalitesini kazansın.

Biz demiyoruz ki, yarın bize optometriyi getirin. Şu durumda optometriye hazır değiliz. Ancak bu demek değildir ki, hedefimizden optometriyi silelim. Tam aksine hedefimiz optometri, mesleğimizin geleceği için çalışıyoruz denilmeli.

Her ay bir istatistik çıkar ortaya ve sonucunda ülkemizde gözlük kullanım oranı düşük, kişi başına düşen doktor sayısı yetersiz çıkar. Bende soruyorum, acaba bu sorun nasıl çözülecek. Televizyonlarda ucuz gözlük reklamı yaparak mı? Yoksa muayene kampanyaları düzenleyerek mi? Bir alternatif üretin, bizde hedefimizi belirleyelim. Bu günümüz karanlık, bari yarınımız aydınlık olsun.

Bu gün optometriye karşı çıkıldığı gibi, yıllar öncede optisyenliğe karşı çıkılmıştı. Engellemelere rağmen, optisyenlik ülkemizde kabul edildi. Ben optometrininde ileriki yıllarda kabul edileceğine inanıyor ve saygılarımı sunuyorum.

Bol kazançlar…
 

Emrah KALENDER
Optisyen.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyor! Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyo...

Türkiye'de çalışma saatleri, devrim niteliğindeki bir yasa teklifi ile önemli ölçüde değişebilecek bir dönüm noktasına geldi....

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek hızda gördüğü tespit edildi. Bu ses getiren ilginç bir detay oldu....

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çı...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ilişkin düzenlemesiyle sahada 4 binden fazla vergi denetmeni yıl boyunca gö...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükseliş...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya genelinde kaçak yükseliş yaşanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ali
ali
3 Şubat 2013 10:38

SELAMLAR
HİC YURT DİSİNA CİKİPTA OPTOMETRİSTİ OLAN BİR GOZLUKCUYE GİRDİNİZMİ? BEN BİZZAT GORDUM BİR GOZLUKCUDE İKİ OPTOMETRİST VE BİR OPTİSYEN CALİSİYORDU. NE OLACAK SANİYORSUNUZ? SUANKİ OPTİSYENLERİ OPTOMETRİST VE SUANKİ GOZLUKCULERİ DE OPTİSYEN Mİ YAPACAKLAR BOYLE Mİ OLACAK. BİR COK GOZ DOKTORU VAR SADECE MUAYENE EDİP RECETE YAZAN YİNEYURT DİSİNDAN İTHALEDİLECEK OPTOMETRİSTLER HAZİRDA BEKLİYOR. SİRANİN SİZE GELECEGENİNİ SİZE ONCELİK TANİYACAKLARİNİ Mİ SANİYORSUNUZ? HEDEFİNİZİN YUKSEK OLMASİ HERZAMAN İYİDİR AMA AYNİ ZAMANDA DA GERCEKCİ OLMALİDİR.
SELAMETLE.

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
2 Şubat 2013 20:30

sayın emrah kalender BU KONUDA KENDİNE VAZİFE ÇIKARIP AHKAM KESİYORSUN gözlükçünün optisyenin BU kurulmakta olan mimaride YER verilmemekte HATTA çalışmalara dahi ÇAĞIRILMAMAK TA meslektaşların FİKRİNİ ALMADAN konuşmadan bizleri KENARA atılmak istenmesidir VARSA OPTOMETRİ YOKSA OPTPMETRİ mesleğin kurtuluşu BU ÖYLEMİ İSTETDİRİLİYOR SİZE yoksa başkaları yani ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER ZİNCİR MAĞAZALARI FİRMALAR BÜYÜK PAREKENDECİLER OPTOMETRİYLE KENDİ DÜZENLERİNİ SÖMÜRÜLERİNİ OPTİMETRİ İLE GÜVENCE ALTINA ALACAKLARDIR SENDE OPTİSYENİM NASIL OLSA BU GETİRİLİRSE OPTİMETRİS OLACAĞIM DİYE ZANDEDİYORSUN GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZI BU PENCEREDEN BAKTIRARAK SİZLERİ ÖNE ATARAK KENDİ DÜZENLERİNİ KURACAKLAR TEK HEDEFLERİ OPTOMETRİ İLE YANLIŞ BİLİNÇ OLUŞTURMAK BİZLERİ BİRBİRİNE KIRDIRARAK KENDİ DÜZENLERİNİN KURULMASINA YARDIMCI OLMAKTIR BU KONUDA KENDİNİZE… Read more »

LEVENT
LEVENT
2 Şubat 2013 19:43

mesleğimiz çok sıkıntılı günlerden geçiyor.ortalık harman meydanı gibi karma karışık,geldiği günden beri optimetriye karşı olduğunu söyleyen yönetim kurulunun ve başkanın yanıda olduğumu ifade etmek isterim. Optimetri için daha çok erkndir diye düşünüyorum.Grupların ağzını sulandırarak bakmış olduğu pastadan optimetriyle beraber haklarından fazlasını alacaklarına inanıyorum.Gerekirse yurt dışından dahi optimetrist getirip,bizler gibi butik gözlükçü olarak çalışan meslekdaşlarımın ekmeğini kesecektir,tabi bunu yaparken fiat kırma politikasınıda kullanacaktır.Şayet optimetri biraz daha uzun süre içinde gelirse, meslekdaşlar bu sürece daha hazırlıklı olacak hatta butik gözlükçülerde bile optimetristler olacaktır.Bu adamlar bu işi oldu bittiye getirirp hızlı bir geçişle pasta paylarını büyütmek istiyorlar diğer taraftan 2.500 tane aç kurt… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’de Çalışma Saatleri Düşüyor! Türkiye’de Çalışma ...

Türkiye'de çalışma saatleri, devrim niteliğindeki bir yasa t...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi dene...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ü...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya gen...

2024 Optisyenlik taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı 2024 Optisyenlik taban pu...

Optisyenlik (2 Yıllık) sıralama. 2024 TYT (YKS) Taban Puanla...

“Köylerde Gözlük Bakımı” İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi “Köylerde Gözlük Ba...

Gözlük tamiri, gözlük temizleme işlemi, gözlük kullanırken d...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz so...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını...

Dünya Çapındaki Gözlük Müzeleri Dünya Çapındaki Gözlük Mü...

Gözlüklerin büyüleyici tarihi, dünyanın dört bir yanındaki g...

Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

Magazin HABERLERİ
Web TV