a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hazır gözlükler, halk sağlığını tehdit ediyor

Camii önünde işporta da satılan numaralı gözlükler, halk sağlığı adına tehlike saçıyor. Yasa gereği her türlü numaralı numarasız kontakt lens ve gözlük cam ve çerçeveleri reçete karşılığı sadece gözlükçüde satılır. Sahte taklit imitasyon hazır okuma gözlükleri, hiçbir denetim yapılmadığı için camii önlerinde ve işporta da ucuz olduğu için Pazar bulmakta talep görmekte ve satılmaktadır. Camları […]

15 Ocak 2014 - 11:32 'de eklendi ve 882 kez görüntülendi. A+A-

Hazır gözlükler, halk sağlığını tehdit ediyor

Camii önünde işporta da satılan numaralı gözlükler, halk sağlığı adına tehlike saçıyor.

Yasa gereği her türlü numaralı numarasız kontakt lens ve gözlük cam ve çerçeveleri reçete karşılığı sadece gözlükçüde satılır. Sahte taklit imitasyon hazır okuma gözlükleri, hiçbir denetim yapılmadığı için camii önlerinde ve işporta da ucuz olduğu için Pazar bulmakta talep görmekte ve satılmaktadır.

Camları hurda plastik malzemeden, çerçeveleri hurda metalden üretilen sahte numaralı sözde gözlüklerin satışını önleyecek bir denetiminin yapılmaması göz görme ve halk sağlığını tehlikeye attığı gibi, faturasız satılan bu ürünler büyük bir vergi kaybına da sebep olmaktadır. Bu ilacın bakkalda yasa dışı satılmasıyla eşdeğerdir.

Batıda marketlerde, eczanelerde reçetesiz olarak geçici kullanımlar için satılan hazır yapılmış gözlükler, daha çok büyütme gözlüğü ya da aparatı olarak isimlendirilir.

Hazır numaralı okuma gözlüklerinin, Optisyenlik müesseselerinde üretilen kişiye özel optik sağlık gereci ile benzeşen bir yönü bulunmamaktadır. Gözler görme testi yapıldığında her göz için farklı diyoptri ihtiyacı oranı yüzde 75 dır. İnsanlarda yüzde 80 oranında da astigmatisma bulunur. Böyle bir durumda yeterli görmeyi sağlayacağını iddia etmek optik sağlık gereci gibi mütalaa etmek bilim dışıdır.

Bu yüzden bu hazır yapılmış gözlükler yeterli düzeltmeyi sağlayamaz. Gözlüğün her iki gözünde de aynı siferik diyoptri de lens takılıdır (+1.00-+3.00 ) Üstelik bu yaşlarda muayenesiz bu gözlüklere özendirmek, satışına göz yummak körlüğe sebep olacak hastalıkların tespitinin de atlanmasına sebep olur.

Bu tip gözlüklerin belli bir ucuzluğu temini için cam ve çerçevesinde kullanılan malzemenin kalitesi de her zaman düşüktür. Camları düşük abbe değerinden dolayı kromatik aberasyona sebep olur. Başka bir ifade ile görüntü net ve berrak değildir.Çerçeveler belli bir standarda göre üretilmedikleri için alerji ve tahriş yapabilir. Kolayca kırılabileceği için yüz göz yaralanmalarına neden olabilir.

Optisyenlik müesseselerinde gözlük kişiye özel olarak üretilir. Prizmatik etki meydana gelmemesi için camın optik merkezinden bakması temin edilir. Hazır okuma gözlükleri optisyenlik müessesesi de dâhil olmak üzere, mesleki mevzuatımıza göre internette, işporta da satışı yasaktır. Bu yasak kâğıt üzerinde kalmakta bir denetim ve yaptırım maalesef uygulanamamaktadır. Endişelerimiz ticari değil meslekidir.

Bu tip gözlüklerin SGK reçeteleri karşılığı verilmesi sözleşme fesih nedenidir. Vatandaşlarımızın bu tip sahte gözlükleri kullanmamaları ve satın almamaları göz sağlıkları açısından çok önemlidir.

Ancak paradoks şurada başlıyor, hazır numaralı okuma gözlükleri satışı Türkiye’de yasaktır. Ancak Bunları satanlara bir takip ve ceza işlemi uygulanmıyor.Yapılacak işlem bu tür sağlıksız ürünlerin ithalatına ve kaçak yollarla Ülkeye girişine izin verilmemesi ,İnternet ve işporta denetimleri ,illerde Sağlık bakanlığı İl müdürlükleri eliyle yapılması gereklidir. Aksi takdirde Belediye ve zabıta ile önlenebilmesi mümkün görünmemektedir..

taylanküç

 

Taylan Küçüker/ Eczacı Gözlükçü

GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER KONFEDERASYONU YÖNETİM KURULU ÜYESİ

.

.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı:B.10.0.THG.0.79.00.02/37645
Konu: Hazır Okuma Gözlüğü
07/10/2008

ANADOLU GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER DERNEKLERİ FEDERASYONU
Cumhuriyet Mah. Umur Sok. Sultan İşhanı No:2/4
Melikgazi/Kayseri

Hazır okuma gözlükleri konusunda Bakanlığımıza göndermiş olduğunuz 14.04.2008 tarih ve 47 sayılı yazınız incelendi.
5193 sayılı Optisyenlik Hakkında kanunun 4 üncü maddesinde Numaralı (Mihraklı) gözlük camı ve gözlük çerçevesi satmak, gözlük montajı ve her türlü reçeteli lens satışı yapmak üzere optisyenlik mesleğini icra edebilmek için ,optisyenlik alanında en az ön lisans seviyesinde mesleki eğitim ve öğretim veren yüksek okul mezunu olmak gerekir ve 6ncı maddesinde “optisyenler, yalnız koruyucu gözlükleri, güneş gözlüklerini ve gözhastalıkları uzmanı tabipler tarafından verilen reçetelerde yazılı numaralı gözlük camlarını ,her türlü lensleri ,optik görme gereçlerini ve gözlük çerçevelerini satabilir. Hükmolmuş ve optisyenlik hakkında Yönetmenliğin 25 inci maddesinin (k) bendinde de “Müessese dışındaki bir atölyede numaralı gözlük camı montajı yapılması yasaktır” hükmü getirilmiştir.

Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri gereği hazır okuma gözlüklerinin optisyenlik müesseslerinde, optisyenlik müesseseleri dışındaki yerlerde ve internette satışı yasaktır.

Bilgilerinize rica ederim.

Dr.Ş.Serdar MERCAN
Bakan . a
Genel Müdür Yardımcısı V.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakalandı

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi....

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı....

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi Optik Reçete Bileşeni 13.09.2022 tarihinde devreye alınmıştır....

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik değildir.

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rüzgar ve yabancı cisimlerden korumak, görünür ışık yoğunluğunu azaltmak amac...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakala...

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi...

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi...

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı...

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reç...

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi...

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik d...

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rü...

Tıbbi Cihaz Taraflarının Dikkatine Tıbbi Cihaz Taraflarının ...

Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri ürün güvenliğini sağlamak amaçlı ...

ETO’ da seçimler yapıldı ETO’ da seçimler ya...

Beyaz listeden giren meslektaşlarımızın da dahil olduğu 41 k...

29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Magazin HABERLERİ
Web TV