a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Haydi Tanışalım!

Öncelikle biraz kendimden, kim olduğumdan, optisyenlikle olan derin bağımdan ve bu köşede neler hakkında yazacağımdan bahsederek başlayacağım.

27 Kasım 2021 - 23:23 'de eklendi.

Haydi Tanışalım!

Mesleğim optisyenlik olmasa da bu konuda yaşımdan büyük laflar edebilirim, çünkü anne karnından itibaren bir „gözlükçü“ dükkanının içinde büyümüş, yıllarca alt çekmecelerdeki gözlük bezlerini çalıp oyuncak bebeklerine elbise dikmiş biriyim ben.

Hem annem, hem de babam mesleğin en eski emekçilerinden ve bununla da her zaman çok gurur duymuşumdur. Şimdi gözlükçüler ne kadar mağaza, ne kadar dükkan bilmiyorum ama ben İstanbul’da müşterilerinin numaralarının telefon defterinde yazıldığı bir esnaf dükkanında büyümüş, Almanya’da yaşayan bir bilimsel araştırmacıyım.

Hani armut dibine düşüyor derler ya, ben de çok uzağa düşmeden İstanbul Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olup sağlık sektöründeki yerimi aldım. Yüksek lisansımı ise Düsseldorf şehrindeki Heinrich-Heine Üniversitesi’nin Sinir bilim bölümünde tamamladım.

Hayatımın her evresinde sorgulayan, inceleyen ve düşünen bir insan olmam, beni üniversite sonrası bilimsel kariyerim haricinde farklı yollarda da yürümeye itti. Aret Vartanyan’ın kurduğu Yaşam Atölyesi’nden „Dönüşüm Danışmanlığı“ eğitimimi aldıktan sonra öğrenci olarak geldiğim Düsseldorf’ta kendim gibi master öğrencilerine ders verebilmek ve onlara destek olabilmek için „Farklı Kültürlerle Çalışmak“ adlı eğitimi tamamladım. İstanbul gibi çok kültürlü bir şehirde, bir günde bir sürü insanın gelip bir kaç saatini geçirdiği bir gözlükçü dükkanında büyüyüp gelmiş biri için buradaki farklılıklara uyum sağlamak pek de zor olmadı.

Peki ben ne mi yapıyorum ? Bir süredir de Oğuzhan Ceyhan Akademi’den almakta olduğum astroloji eğitimlerimi, bilimsel bakış açımla harmanlayarak kendi alanında uzman kişilere kurumsal ve kişisel danışmanlıklar veriyorum.

Peki kim bu uzman kişiler derseniz, o zaman bugün biraz Satürn’den bahsedeceğim size.

Astrolojide satürn gezegeniyle özdeşleştirilir uzmanlık. Satürn, gökteki otorite, kişisel haritalarda ise çoğunlukla baba figürü olarak karşımıza çıkar. Var olan ve bir başlangıcı olan her şeyin bir yıldız haritası olduğunu bilİyor muydunuz? Satürn’den bahsetmeden önce belki yıldız haritalarından bahsetmeliyim biraz. Antik Roma’dan, Antik Yunan’a, ve hatta Osmanlı’ya bir çok eski ve köklü uygarlık yıldızların, gezegenlerin, gök cisimlerinin konumlarına bakarak bunlardan anlamlar çıkarmış. Bir çok imparatorun savaşlara gitmeden astrolojik danışmanlık aldığı, çiftçinin hasat gününe karar vermek için yıldızlardan belirli işaretler beklediği, bir kralın saltanatının uzun süreli olup olmayacağına gezegenlerin konumları takip edilerek bakıldığı bilinir.

Gerek bir insanın doğum haritası için, gerekse bir işletme için en önemli yapılardan biri de Satürn’dür. Satürn birlikte hareket etmekte olduğu her gezegeni ve o gezegene ait etkileri kısıtlar. Örneğin iletişim gezegeni olan merkürle birlikte seyahat ediyor ise iletişim zorlukları yaratır. Bir çocuğun haritasında belki diğer etkilerle birleşince bir konuşma bozukluğunu bile gösteriyor olabilir. Bu bir işletmenin haritası için de böyledir.

Satürn’ü sağlam bir konumda ise yıkılması güç, sağlam bir kuruluş oluşmuştur, belki benim babamın küçük bir semtteki, mütevazı dükkanı gibi yıllarca ekonomik krizlere, ülkemizin ve iç ekonomimizin aldığı sert etkilere dayanıp, kendi varlığını sürdürmeye devam edecektir. Bir doğum haritasında maddi kaynaklarla ilişkili alana gelen Satürn, belki de işletmenin bereketini kısıtlayacaktır. Kimi şirket için artık hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen E-ticaret büyük şanslar getirecekken, kimi şirket belki de iletişimini güçlendirmek için küçük eğitimler alacak veya iletişim alanında başarılı astrolojik tabirle merküryen çalışanlar ve satış danışmanları bulacaktır.

Her birinizin ve her bir işletmenin hikayesini dinlemeyi ve bazen bunlar hakkında yazmayı da çok isterim. Şimdilik birbirimizin hayatına hoşgeldik! Cumartesileri bu köşeye de bir göz atmayı unutmayın, belki arada gelmekte olan hafta için tüyolar da veririm.

Sevgiler

Çagla Akagündüz

Yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idar...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış gözlük çerçevelerine milad biçilirken, Fransa' da kullanılmış çerçevelerin...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. Ancak görme duyusunun oluşumunda göz yalnızca bir aracıdır. Görmenin gerçekl...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Derya Gülmen
Derya Gülmen
28 Kasım 2021 14:54

Tebrikler. Gurur duyduğumuz gençlerden biri daha …

Levent Akagündüz
Levent Akagündüz
28 Kasım 2021 13:39

Güzel kızım;
Harika yazını okudum. Gerçekten anlattığın gibi gözlükçü dükkanında fibershinik marka camcı elması ile kesilmiş cam parçalarının içinde doğdun ve büyüdün. Annen dükkandan eve geçtikten 2 saat sonra doğuma gitti. Kısacası mesleğin mürekkebini yaladın tozunu yuttun. Bu anlamda sanada bir miktar gözlükçülük bulaştı. Girişim yaptığın her yolda aldığın başarılı yolu ,bu uğurdada almanı temenni ederim. Seni seven baban…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: göz...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. A...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Magazin HABERLERİ
Web TV