Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Güneş gözlüğü seçerken bilinmesi gerekenler!

“Önemli olan camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasıdır”

11 Temmuz 2017 - 18:25 'de eklendi ve 1392 kez görüntülendi. A+A-

Güneş gözlüğü seçerken bilinmesi gerekenler!

En önemli ışık kaynağımız olan Güneş’ten gelen ışınlar, sadece görülebilir olan ışınlarla sınırlı değil.

Vücudumuza yararı olduğu kadar zararı da olan Güneş ışınları için cildimiz kadar gözlerimizin de iyi bir korumaya ihtiyacı var. Bu noktada güneş gözlüğü seçimi de önem arz ediyor.

Güneş gözlüklerinin sadece aksesuar olarak kullanılmaması gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez’e göre gözlük seçerken; Gözlük çerçevesinin sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmasına, camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasına ve görüntüden çok işlevselliğine dikkat etmek gerekiyor.

Geride bıraktığımız yüzyılda insanoğlunun ozon tabakasına verdiği zarar, atmosferin koruyucu etkisini azaltmış ve yeryüzüne ulaşan ultraviyole kombinasyonu artmıştır. Bu nedenle de Güneş’ten gelen ışınlar, cildimize olduğu gibi gözlerimize de zarar verebilir. Ancak doğru güneş gözlüğü seçerek Güneş’in göze verebileceği hasarları minimize etmek mümkün.

Doç. Dr. Barış Sönmez: Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır
Uzun süre ve yoğun miktarda ultraviyole ışınlara maruz kalmanın göz kapaklarında kanserojen oluşumları tetikleyebileceğinin altını çizen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, bu ışınların özellikle açık tenli kişilerde bazı göz içi tümör oluşumlarına neden olabileceğini gösteren akademik çalışmaların olduğunu söyledi. Bu nedenle özellikle bu hastalıklar için risk grubunda olan kişilerin dış ortamlarda ultraviyole blokaj filtresi olan güneş gözlüğü takmalarının uygun olacağını söyleyen Doç. Dr. Sönmez, “Göze temas eden ultraviyole ışınlarının çoğunluğu direkt Güneş’ten değil, daha çok saçılma ve yansıma ile gelir.

Yansıma miktarı çayır çimende yüzde 5’lerde iken; betonerme binaların duvarlarından yüzde 10, göl ve denizdeki su yüzeyinden yüzde 15-20 ve kardan yüzde 90’lara varan ultraviyole yansıması şeklinde gerçekleşir. Bu nedenle güneş gözlüğünün dizaynı önemlidir.

Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır. Olması gerekenden küçük çerçeve ve camlar, gözün ve kapakların yanlardan yüzde 20’ye yakın ultraviyoleye maruz kalmasına neden olur. Yazın bol güneşli havalarda veya kışın kar üzerinde fazla ışıktan rahatsız olduğumuz için koyu renkli güneş gözlüğü takmak isteriz. Ancak çok koyu cam her zaman en iyi demek değildir. Önemli olan camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasıdır. Bu nedenle camın rengi – koyuluğu ne olursa olsun ultraviyole ışınlardan koruyucu filtresinin UV yüzde 99 – yüzde 100 blokaj yapabilir standartlarda olması gerekir” dedi.

“Gözlük seçiminde kendinize yakıştığını düşündüğünüz ve bütçenize uygun alternatifleri masaya koyun”
Ultraviyole koruma dışında; güneş gözlüğünü kumsalda sık kullananlar için de tavsiyelerde bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, “Gözlüğünüzün gözünüzü kum – taş sıçraması gibi darbelerden de korusun istiyorsanız polikarbonat materyalden yapılmış gözlükleri seçebilirsiniz. Polarize filtreli camlar, düz yüzeylerden gelen saçılmaları azalttığı için özellikle uzun yolda araba kullananlar, kayak yapanlar ve tekne gezintisini sevenler bu filtreyi içeren gözlüklerle daha mutlu olabilirler.

Camın rengi veya koyuluğu koruyuculuğunu etkilemez. Sadece gözlükçüde değil dış ortama çıkarak gözlüğü denemek bu konuda doğru seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Güneş gözlüğü seçerken kararlar kozmetik ve maddi kaygılarla verilir. Kendinize yakıştığını düşündüğünüz ve bütçenize uygun alternatifleri masaya koyup, bunlar arasında ihtiyacınıza uygun özelliklerden en fazlasına sahip olanını seçmek sizin için en doğrusu olacaktır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kimlik Bildirme Kanunu “ÖNEMLİ” Kimlik Bildirme Kanunu “ÖNEMLİR...

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 1. maddesi iş yerlerini de bağlayıcı kılarak "çalışanların ve işten ayrılanların kimliklerinin bi...

Silmoİstanbul optik fuarında bir “müze “ Silmoİstanbul optik fuarında bir “müze “...

Ülkeler mitolojilerine bile sahip çıkıyorlar. Müze tarihtir. Mesleğimizin hafızasıdır. Mesleğimizin tarihidir. Geçmişin yaşatılmasıdır....

Silmo İstanbul 2017 Fuarında Cemfa Optik üstün ZEISS yeniliklerini müşterilerine sundu. Silmo İstanbul 2017 Fuarında Cemfa Optik...

2016 yılının en iyi gözlük camı seçilen ZEISS DriveSafe Gözlük Camlarının tanıtımına Silmo 2017 İstanbul fuarında devam edildi. Yeni ti...

Bazı primlerin ödeme sürelerine dair açıklama Bazı primlerin ödeme sürelerine dair açı...

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle “2017 yılı Kasım ayına ilişkin bazı prim...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kimlik Bildirme Kanunu “ÖNEMLİ” Kimlik Bildirme Kanunu &#...

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 1. maddesi iş yerlerin...

Silmoİstanbul optik fuarında bir “müze “ Silmoİstanbul optik fuarı...

Ülkeler mitolojilerine bile sahip çıkıyorlar. Müze tarihtir....

Bazı primlerin ödeme sürelerine dair açıklama Bazı primlerin ödeme süre...

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayımla...

Yönetimden İstifa Yönetimden İstifa

Gördüğüm lüzum üzerine Ankara Gözlükçüler Derneği yönetim ku...

Şimdi ne olacak? Şimdi ne olacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın Bazı Kanunlarda...

Dünya markası güneş gözlükleri tek tık ile kapınızda! Dünya markası güneş gözlü...

Optigo, hızlı ve kolay sipariş verebilmenin yanı sıra, günlü...

SGK, 2017 Eylül Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2017 Eylül Ayı Reçet...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

“BETA OPTİK-NOVAX”, Fuar Aksiyonlarıyla İlgi Çekiyor! “BETA OPTİK-NOVAX&#...

Bu yıl 30 Kasım-03 Aralık’2017 tarihleri arasında düzenlenen...

Jandarmaya GBT gözlüğü geldi Jandarmaya GBT gözlüğü ge...

Jandarma, 'Takbul teknolojisi' ile suçlulara göz açtırmayaca...

İTO Başkanı İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı İTO Başkanı İbrahim Çağla...

Kalp krizi sonrası hayatını kaybeden İstanbul Ticaret Odası ...

Magazin HABERLERİ
Web TV