a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözünüze İyi Bakın!

Optisyen Emin Koç, belli aralıklarla gözün kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizerek beklenmedik bir göz tansiyonunun göz kaybına neden olabileceğini kaydetti. VAN- Türkiye’de 2008’den beri 1 Haziran’da “Optisyenler ve Gözlükçüler Günü” kutlanırken Optisyen Emin Koç’tan gözlük ve optisyenlikle ilgili bilgi aldık. 30 yıldır optisyenlik mesleğini yaptığını belirten Koç, optik denince ilk akla gelen şeyin gözlük olduğunu, […]

01 Haziran 2012 - 21:40 'de eklendi ve 1012 kez görüntülendi. A+A-

Gözünüze İyi Bakın!

Optisyen Emin Koç, belli aralıklarla gözün kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizerek beklenmedik bir göz tansiyonunun göz kaybına neden olabileceğini kaydetti.

VAN- Türkiye’de 2008’den beri 1 Haziran’da “Optisyenler ve Gözlükçüler Günü” kutlanırken Optisyen Emin Koç’tan gözlük ve optisyenlikle ilgili bilgi aldık.

30 yıldır optisyenlik mesleğini yaptığını belirten Koç, optik denince ilk akla gelen şeyin gözlük olduğunu, optisyenlik denince ise göz sağlığının ile gözlüklerin yapılabileceği daha iyi bir mekanın akla geldiğini dile getirdi.
Bir optisyenin görevinin ilk önce gelen reçeteyi incelemek olduğunu dile getiren Koç “Daha sonra reçeteye göre en iyi şekilde hastanın gözüne uygun olan gözlük seçilir. Bununla beraber gözlüğü hastanın gözüne montajını yaparız. Hastanın gözünün alıştırılması gibi…”ifadelerini kullandı.

Koç, Daha önceleri gözlük camlarının elmasla kesildiğini ve el makinelerinde tıraş edildiğini anımsatarak, “Şimdi ise her şey otomatik. Camı bir tarafa bırakıyoruz, çerçeveyi de bir tarafa bırakıyoruz. Makine, gözlük camını reçeteye göre okuyor, daha sonra bilgileri makineye giriyoruz. Geri kalan kısmı ise makine tamamen kendisin yapıyor.” Diyerek teknolojinin bu alanda büyük ilerleme kaydettiğini bildirdi.

“Optisyenlik Dikkat,Özveri ve Sevgi Gerektirir”
Optisyenliğin dikkat, özveri ve sevgi istediğinin altını çizen Koç, optisyenliğe maddiyat karıştığı zaman işlerin değiştiğini ifade ederek “Bizim zamanımızda hocalarımızın bize öğrettiği bilgiler ile şu anda piyasada olan şeyler arasında dağlar kadar fark var. Hocalarımız bize çok farklı şeyler öğrettiler. Hastanın sağlığın ön planda olması, kazancın ikinci planda olması gibi bazı hasletler öğretildi bizlere” dedi.

Bu işi yapanlarda, ortamın hijyenik olmasının şart olduğunu söyleyen Koç, “Neticede hastanın gözüyle ilgileniyorsunuz. Kullandığımız nesne göze en yakın takılan bir objedir. Ayrıca gözlüğün yanında bir de lensler var. Lenslerdeki hijyenik ortam ise biraz daha farklı olması lazım. Lens göze direk temas ettiği için hastanın elinin yıkanması, lensin göze takılacağı alana kadar bütün her şeyin hijyenik bir ortamda olması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Van’da Ultraviyole Işınları Çok Fazla
Güneş gözlüğü alacak kişilere önemli tavsiyelerde bulunan Koç, güneş gözlüğünü tavsiye ettiklerini ancak kaliteli olan güneş gözlüklerinin kullanılması gerektiğini söyledi.

Van’da ultraviyole ışınların çok yüksek olduğunu söyleyen Koç, “Bu ışınların da göze çok büyük zararı vardır. Güneş gözlüğünün tıbbi yönünü iyi anlamamız lazım. İyi olmayan, ultraviyole ışınlarını geçirtmemesi gereken gözlükler kullanıldığı takdirde gözdeki iris karanlık olduğu için açılır. Bu şekilde göze girin ultraviyole ışınları göze daha zararlı olur. Özellikle şuna içindi bulunduğumuz yaz mevsiminde bunun önemsenmesi lazım. Vatandaş piyasada ucuzdur diye güneş gözlüğü alıyor. Gözlüğü taktıklarında gözün kararmasından dolayı ise bir anlık gözde bir rahatlama oluyor. Ama ilerde göze gelebilecek herhangi zararın da farkında değiller.”ifadelerine yer vererek ucuz ve kötü bir gözlük kullanılacağına hiç kullanılmamasını tavsiye etti.

Kontroller İhmal Edilmemeli
İhtimal dahilinde yılda en az iki defa gözlerin kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan koç, 40 yaşını geçmiş kişiler için ise yılda 1 defa mutlaka gözünün kontrol edilmesi gerektiği belirti.
Koç, “40 yaşından sonra gözde bazı değişiklikler meydana geliyor. Gözde yaşlanmalar gibi…Buna bağlı olarak da bir çok şey oluyor. Örneğin Bir göz tansiyonuyla hiç beklemediğiniz bir zamanda gözünüzü kaybedebilirsiniz” diyerek, göz kontrollerinin belli aralıklarla yapılması gerektiğini ve erken teşhis sonucunda bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmayacağını sözlerine ekledi. ( Fırat Arslan-İLKHA)

KaynaK : http://www.haberfx.net/gozunuze-iyi-bakin-haberi-515586/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx